Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Chladnější počasí pokračuje, večer se od západu rozprší

Diskuse o počasí Globální oteplování

178
# 03.05.2021, 22:53

andy206
Nesnižují, má snad výroba a produkce elektroaut nulové emise, nemá, tudíž emise vytváří a produkuje, v četně provozu..

# 04.05.2021, 00:15

Odpočet běží, ale ještě, zatím není pozdě.

13
# 05.05.2021, 09:29

andy206
Na můj příspěvek krásně navazuje tato reportáž, která právě skončila na ČT 1 - https://www.ceskatelevize.cz/porady/14021364946-bi... dle mne objektivní reportáž bez nějaké skryté snahy něco zkreslovat atd. Doporučuji celé zhlédnout a zapamatovat si, co v ČR je jinak ... a špatně.

Tak zrovna tohle jsem chtěl vidět a náhodou i viděl a mám z toho hodně rozpačitý dojem. Když dobře, tak to hodnotím polovičatě. Moc (skoro vůbec) se neřešily zdroje energie a její přenos. Dobíjení ze sloupů VO a zástrček v domácnosti je fajn, jen pokud je těch autíček pár, v momentě kdy se připojí všechna, je síť v konečníku... Lithium v Krušných horách je paráda, už vidím ty nadšené ekoelektroautomobilisty jak demonstrují ZA jeho těžbu. Hahaha… Asi tu máme málo zkušeností s následky těžby - takřka čehokoliv.
Téměř se tam nedostal ke slovu pán ČVUT, asi se nehodil do krámu, neboť určitě poukazoval na limity propagované cesty. Stejně tak tam nebyl nikdo, nebo jen okrajově, za výrobce energie a přenosovou soustavu. Poukaz, že to co jde nyní na vývoz by stačilo na elektromobilitu je kouzelný. Ten vývoz máme díky atomu a fungujícím uhelkám. Uhelky chceme zrušit, atomovky nejsme schopní dostavět. Paráda. Jsme tak zábavní...

Jsem zvědav kdy, jak a s jakými následky, tato bublina splaskne. Celé je to zástěrka a příležitost pro byznys. Pro změnu klimatu je to, když dobře, stejné jako spalovací motory. Přínos nula.
Nakonec skončíme u šlapacích autíček. Pak nám asi konečně dojde, že bychom se měli zamyslet nad tím, zda, co a kolik je vlastně nezbytné přesouvat.

13
# 05.05.2021, 09:39

ACEOF ACES
Odpočet běží, ale ještě, zatím není pozdě.

Kulový. Odpočtů už běželo, běží a doběhlo. Lidi se na toto už dávno nechytají.
Jen se vše mění a my, místo abychom se přizpůsobovali, si myslíme, že to zastavíme.

Když se objektivně podíváte na výsledky nejrůznějších aktivit, jednání atd. o a proti klimatické změně, tak zjistíte, že onen výsledek je nula, nebo dokonce záporný. Jen slova, slova, slova a zase slova. Činy, výsledky, je nutné sledovat. Už minimálně dvacet let, co to trochu sleduji, emise rostou a porostou. Kromě slov není nikde žádná skutečná snaha o jejich snížení. Podle dřívějších prognóz jsme již za bodem zlomu, takže nás čekají veselé časy. Toto si, myslím, hlavy pomazané docala uvědomují a proto jen ta slova a slova a zase jen slova...
Včetně mých.

# 05.05.2021, 09:47

Žádný odpočet neběží kdo ví co bude za 10-20 let. Tak např. za poslední půl rok se globálně ochladilo o půl stupně.
https://www.co2.earth/global-warming-update
Je vidět, že rekordně teplý březen 2016 měl odchylku +1,31°C a letošní březen jen +0,85°C. Tedy tady se oteplilo za 100 let o nějakých 1 °C a klidně to teď skočí o půl °C dolů během pár měsíců... takže jak můžeme vědět co bude za 20 let.. a to se prosím bavím o globální teplotě ta by přece neměla takhle skákat.

238
# 05.05.2021, 11:56

JohnBattler
Globální teplota může kolísat i směrem do záporu. Možná i období řádově měsíce. Nikde není psané, že toto nemůže být (nejspíš by ale tomuto musela hodně pomoci nějaká sopka apod.). Trend oteplení je ale potřeba chápat správně - ano, za 100 let je to cca 1,2 C. Ale z toho posledních 40 let tvoří 0,8 C a tento růst je opravdu výrazný. https://en.wikipedia.org/wiki/Global_temperature_r... Predikce a modely v tomto jsou jasné - bude hůř. A je pak otázkou, zda to bude dalších +0,4 C za dekádu (10 let) či jaká hodnota. Zároveň je nutné zmínit, že různá místa na planetě se budou oteplovat různě rychle. A s tím spojené změny klimatu / počasí. Až se nám vrátí roky bez dešťů, budeme v …. (výkyvy mohou být všemi směry).

Definice, že se za posledního půl roku ochladilo o 0,5 C je svým způsobem "nepřesná" (rozuměj to, že to kleslo z +1,2 na +0,7 C). Tyto kolísající teplotní odchylky vždycky budou mít takový trend a to "ochlazení" v tom grafu se dá najít kdekoliv. A znovu se zopakuji - ten trend je jasný ...

238
# 05.05.2021, 12:11

Ursus
Pokusím se na jednotlivé body krátce zareagovat. Lithium - ano, ČR asi má obrovské ložisko. Ohledně těžby ale plně chápu a respektuji, jak se k tomu postavíme (já sám jsem pro netěžbu). Dopad na krajinu může být drastický a nikomu, nikde to nepřeji. Zkusím při večerech nastudovat všechny možné dopady.
Energie, přenos a síť - elektromobilita je bezpodmínečně spojena s těmito pojmy. Pokud bychom energii měli zachovat z uhlí, pak elektromobilita moc smysl nedává. Musí být spojena s přechodem na jiné zdroje energie a samozřejmostí musí být robustní síť, která dokáže všechny možné problémy ošetřit. Probíráno v tomto tématu před několika týdny, možno si počíst.

Vývoz energie - no je jasné, že je nemalý. Protože za to jsou královské peníze (a "levného" uhlí je dost). Opravdu ale nevím, až se kolem roku 2030 potká to, že budeme utlumovat uhlí a Dukovany nikde. No jiné možnosti, než omezit vývoz, asi nebude. Vlastně je opravdu zajímavé, co bude už další měsíce a roky. Cena energie roste, ceny emisních povolenek také. Ano, nejvíce se to dotkne těch, kteří jedou uhlí ve velkém. A otázka do pléna - jakým jiným způsobem byste chtěli přinutit vlády, aby toto téma energie (z fosilních paliv) řešily?

A jinak to porovnání Německa s ČR je fajn, ne? Co na toto říkáte? Co říkáte na plán Němců resp. další řady států v Evropě?

Jinak v té reportáži to bylo uvedeno sice krátce, ale bylo - vývoj vodíku je také na zajímavé cestě. Třeba kolem 2035 budeme ready "předělat" automotive a vše s tím spojené na tento nový druh paliva.

178
# 05.05.2021, 13:14

andy206
V čem je fajn, že Němci už se neobejdou bez dovozu elektřiny, až bude každý chtít díky emisním povolenkám, energii dovážet, kdo jí bude mít přebytek aby ji mohl těmto státům prodat? Postaví se plynovky? 🤣

238
# 05.05.2021, 14:14

palma
Omlouvám se za nedorozumění - můj dotaz byl směřován na porovnání přípravy na elektromobilitu - počet stanic atd. (co zaznělo v reportáži).

Jinak ten aktuální stav, plán u našich západních sousedů není zase tak špatný i s výhledem do budoucna - https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_in_Germany , https://www.iea.org/reports/germany-2020 (já vím, ČR nemá takové možnosti na větrné farmy). Na druhou stranu jejich masový odchod od jádra je hodně nesmyslný (aby se k němu v budoucnu nevraceli :) ).

EDIT: ano, Německo cca polovinu energie dováží - nakupuje. Proto nutně potřebují ropu, plyn (Nord Stream 1, 2).

# 05.05.2021, 15:55

Za touto rychlou změnou globálního klimatu a jejími sílícími ničivými projevy, je naše obrovská spotřeba.
Masivní těžba surovin, obrovská spotřeba fosilních paliv, stavba elektráren včetně atomových, továren, silnic, doprava (automobilová, letecká, námořní) atd.
Elektromobilita je nyní kontraproduktivní.