Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Globální oteplování

108
# 16.04.2021, 11:26

Stranik
To jo, když vezmu, jak funguje 3 roky stará baterka v mobilu, který má údajně inteligentní nabíjení...
Jinak já jsem za biopaliva x-té generace. Rozklad celulózy na jednoduché cukry pomocí enzymů nebo rovnou kvašení celulózy na alkoholy. Celulóza je totiž všude a chemicky je to nekonečně zřetězená glukóza (hroznový cukr). Jen jaksi ten výzkum na tomto poli nějak zamrzl.

495
# 16.04.2021, 17:53

palma
Ano, já souhlasím, nějaké konvenční zdroje energie budeme potřebovat. Osobně si říkám, že by bylo fajn se ale dostat (celosvětově ?) na cca 30% stavu roku 1990, 2000 resp. si ponechat 30% uhelných elektráren (rozuměj nějaký "ideální stav"). Zbytek budeme muset nahradit jinými zdroji energie. Problém je v tom, že toto bychom měli udělat relativně rychle, ale zrovna u energetického průmyslu je to problém.

40% celosvětových emisí CO 2 je ze spalování fosilních paliv za účelem získání energií (elektřina, teplo), suma průmysl, veřejné budovy, domácnosti. Uhelné elektrárny z těch 40% pak tvoří cca 30% zdrojů. Říkám si, že kdybychom na světě postupně odstavili třeba těch 60-70% uhelných elektráren, pak nám emise poklesnou až o 8-10%. Když pak budete tyto snížení CO2 sčítat z různých sektorů (průmysl, doprava, budovy ...), pak se můžeme dostat na 30-40%, ale i více (jedno jsou plány, druhé pak realita).

Problémem elektráren spalujících uhlí je účinnost v kombinaci s množstvím CO2. Účinnost je kolem 30-33%, u modernějších pak až 43%. My víme, že při dané účinnosti je vypouštění CO2 obrovské (820-910 kg CO2/MWh). Každé % ve zlepšení účinnosti by mohlo emise snížit o 2-3%. Problém je ale to, že zařízení na zachytávání CO2 berou také značné % energie. Takže výsledek je v současnosti je stále žádná sláva.

Cituji:
Unfortunately, application of CO2 capture technologies may reduce the net efficiency of a plant by up to 14% points. In addition, the cost of electricity would increase by 30-70% (depending on fuel used, plant type and capture technology).

The addition of CCS will further reduce the emissions of CO2 by more than 85% in comparison with the reference plant, without CCS. To achieve this reduction the CO2 capture unit will consume up to 30% of the energy produced by the plant, which means more fuel must be burnt in order to generate the same amount of energy as the plant without CCS.


Takže všechno to kolem prostě ukazuje na to, že aktuálně "zachránit" uhelné elektrárny prostě nejde. Byť ano, cena energie z tohoto zdroje je extrémně levná. A náhrada? Kombinace jádra, OZE a třeba za 20, 30 let vodík či nějaká nové technologie. Budou jádro, OZE a další zdroje stačit? Odpověď je jednoduchá - musí.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/... na tomto odkaze je v horní části volně přístupný dokument ke stažení - studie na téma zachytávání a ukládání CO2 z uhelných elektráren.

PS. na závěr se budu znovu opakovat - prioritně by Evropa měla tlačit na Čínu, Asii. Stačí se podívat na grafy, ty jsou vypovídající. Např. https://ourworldindata.org/grapher/coal-consumptio...

495
# 19.04.2021, 20:53

Jedna taková menší zajímavost. Dnešní teplotní odchylka ve 2 m je v Arktidě +3,2 C. Po předcházejících relativně průměrných týdnech zde zase roste teplotní odchylka do plusu. Aktuálně je to hlavně díky velmi teplé mase vzduchu, které je v oblasti Beaufortova moře, kde teplotní odchylka ve 2 metrech je místy +14 až +18 C ! Na opačném pólu Antarktidě je pak teplotní odchylka -4,0 C. Rozdíl mezi póly je tak více jak 7 C.

Oblast Antarktidy má letos zatím slabě nadnormální pravidelný přírůstek ledu (zde začíná ledu přibývat každoročně od přelomu února/března).

Arktida pak je na tom opačně a díky postupně déle trvajícímu sluníčku zde začíná ledu pomalu ubývat (maximum letošní zimu bylo dosaženo 11.3.) - aktuálně je zde o cca 7% méně ledové plochy oproti normálu 1981-2010 (důležité - plocha vs. objem, tloušťka ledu apod. jsou rozdílné ukazatele). Bohužel poslední prognózy pro tento rok modelují výrazný úbytek ledové plochy (je i možné, že se dočkáme historicky nejnižší zaledněné plochy, které bylo dosaženo ve 2012). Led v Arktidě bud tát až cca do druhé půlky září, kdy jej zase začně přibývat.

Zdroje:

https://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-intera...
https://climatereanalyzer.org/wx/DailySummary/#t2a...

Dnešní tepl. odchylka ve 2 m
76
# 19.04.2021, 22:50

palma
U Temelínu to nevyšlo, u Dukovan už jo, divadlo s Vrbeticemi byla predehra:cool:

384
# 20.04.2021, 08:18

charlie
Klidně i uvěřím, že tam, ve Vrběticích, někdo něco proved, úmysl či nedbalost, ale je mi divný, že ruská vojenská rozvědka má jen dva agenty...vlastně, co se divím, až plně odtajní atentát na Kennedyho, třeba tam tihle dva taky byli..:cool:
Ale to už jsme daleko od oteplování atmosféry... Teď je na tapetě pěstování rýže, vzniká při tom moc metanu...akorát se neví, jak jí nahradit...živí prý okolo 4 miliard lidí..

271
# 20.04.2021, 09:35

palma
Nedbalost jedině při ostraze areálu, prej to nebylo ani celý oplocený, každej houbař se tam mohl dostat. Tahle jednotka má pár desítek členů, operační důstojníky i tyhle šikulky, Rusáci se poučili z válek s Čečnou, kteří jim dali v 90kách přes hybridní styl války na prdel a i Sýrie byla vítanej výcvik, Ukrajina je zatím jen velká přehlídka síly, uvidíme, kam to eskaluje, tyhle subverzní akce mě nepřekvapujou, zapadá do konceptu ruského boje se západem, který má sice schizofrenní rysy, ale když to rozpitváte, tak to pochopíte, ta velikaja Rus je holt zlo, které jen tak za 1 generaci nevymažete. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rusko-miskin-c...

384
# 20.04.2021, 10:01

Yurri
Doufám, že mne naše tajná služba má v zaměřovači:D, když si píšu se známejma z Ruska..jen na okraj, pár dní dozadu jsem obdržel zprávu..navzdory celkem vydařené zimě je v severních mořích málo ledu a je "tenký" plus, díky vyšší vrstvě sněhu, málo promrzla země a permafrost, plus už je tam zase teplý profuk, bojím se co dá léto:(

108
# 20.04.2021, 10:21

palma
Já mám aktuálně studený nohy, teplej profuk beru.;-)

Ale jinak osobně považuju tání permafrostu za asi největší hrozbu pro současnou civilizaci. Tam (v permafrostu) toho je uloženého... Patogeny, skleníkové plyny, ohrožená infrastruktura atd.

271
# 20.04.2021, 10:33

palma
Určitě bych si byl vědom toho, že cokoliv napíšete může být vysledováno ve váš neprospěch a to i zpětně, kdyby mě šlo opravdu důsledně o bezpečnost, tak se třeba z FB musím okamžitě odhlásit, teď spíše vycházím z toho, že pokud sdílím dostatek inf. o sobě veřejně, tak budu vyhodnocen jako zřejmě nedůležité osoba, pač nic netajím, což je důkaz, že nic moc nevím, což je koneckonců pravda, stejně se postupuje při tvorbě falešných FB profilů a sleduje se kdo se nachytá, ty algoritmy a UI už umí tohle dobře odhadnout, takhle hacklé jsou tisíce profilů a samozřejmě zvlášť ty, co komunikují s Ruskem nebo jen zmíní Rusko v diskuzi, je to podobný princip jako banky oceňují bonitu klientů, výsledek jde o sdrukturu výš a pak máte na sebe prostě složku, stupeň vydíratelnosti, způsoby, rodina, kontakty, atd., prostě klasika.

384
# 20.04.2021, 10:56

Yurri
Jo, jo, a pak prý že "Časy se mění.", jo, zazpívat si o tom zatím ještě můžeme..:D.

271
# 20.04.2021, 12:17

palma
Ten můj referenční vyvýšený záhon proto bude z certifikovaných protipožárních desek, počítám s poněkud horší variantou vývoje mezinárodních vztahů;-)

# 20.04.2021, 12:56

Yurri
Lepší varianta by byl betonový sarkofág nad těmi záhony.

271
# 20.04.2021, 13:49

Lištička
V krytu bych byl v práci, o volnu bych fakt už nerad, zase tak vysoké koncentrace RA nečekám, řeším jen tu maximalizaci úrodnosti s využitím vertikální konstrukce a pak filtraci + nádrže na pitnou vodu ve sklepě, nic lepšího asi nevymyslím, snad jen nějaká semena, tohle se totiž hodí i na to slavné GO, jehož dopady už jsou víceméně jisté.

Zatím bych čekal spíše takovouhle reakci: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nukib-varuje-pre...

271
# 23.04.2021, 16:58

Opět se všichni na klimasummitu předhánějí v nadhazování vzletných cílů ohledně snížení emisí o 50% do roku 2030 a úplné uhl. neutralitě, ale realitou na papíře je snížení o 1%. Naše strategie ČR na snižování emisí má 40 bodů, plníme celé 4, bez znalosti konkrétních kroků a řešení každé zemi na míru je to úplně k ničemu, dnes každý klimanformovaný středoškolák ví, že to takhle dál nejde, ale skutek utek, jen se budou sypat prachy z plánu obnovy do již existujících nic neřešících projektů. To nejdůležitější tj. zadržování vody v krajině a její rozparcelování na pestré bloky s větší biodiverzitou nikde nějak moc nevidím, vy snad ano?

384
# 23.04.2021, 17:40

Yurri
To teda vidím, a to že u Vás a u mne na zahradě a poli..:D, ale jinak bída..byl jsem tady u nás v lese, jsem se docela lek, narazil jsem na kus mrtvého lesa, borovice, pár smrků, hodně duby..vše stojí, v plátech z toho padá kůra, v dřevě houba a díry jak po střelbě z kulometu..co to je,..?? Dobrýho půl hektaru, asi město Kladno zkouší založit prales bezzásahový..🤔 a evidentně tam s tím sajrajtem zápasí desítky dalších stromů..poslal jsem dotaz na magistrát..jsou to městské lesy..zatím bez odezvy..

271
# 23.04.2021, 17:58

palma
No mejch 100 m2 uhlíkového zůrodnění to asi nezachrání, zvlášť když tam zapracuji jen 10 cm terra prety a 1 m3 organiky na 1 m2 v tom mém slavném 4 m2 záhonu asi málokdo napodobí, pač je to šíleně pracné a fyzicky namáhavé, bez techniky=bez šance, ale v Německu už jedou i na zemědělské půdě, ve vinohradech, v ovocnářství, je to tam velký boom, nevím proč musíme být ve všem tak pozadu, organizace na úpravu krajiny jsou, jsou to spíš ale jen lokální spolky, jako živá voda nebo biouhel atd.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.