Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno s letními teplotami a ještě bez přeháněk a bouřek

Diskuse o počasí Globální oteplování

393
# 09.06.2024, 23:41

ACEOF ACES
Lze dohledat, že v těch státech trvale roste i domácí spotřeba, tedy nejen vývoz, či práce dětí ( ta ostatně nemá žádný vliv na to, jak roste GO).. chápu, že jste to použil jako takovou berličku.. argument pro argument.. plus i ty další, ideově zabarvené.. nicméně ekonomika je ekonomika, a emise CO2 by stoupaly i kdyby zůstal scénář roku 2020... nechcete tvrdit, že by se žádný CO2 neemitoval, že? Pokud by nadále CO2 koncentrace v ovzduší stoupala, pak, dle vědců, bude stoupat i teplota na zemi..

280
# 10.06.2024, 01:15

Ani kdybychom začali přeci jen snižovat emise CO2 a takové scénáře počítat vědci umí (asi kvůli motivaci), tak nám to už zřejmě nepomůže:
https://m.techfocus.cz//4104-oceany-po-roce-2100-j...

Zatím nejreálnější vidím tuhle variantu:
https://www.fonetech.cz/jak-zastavit-klimaticke-zm...

A samozřejmě hospodaření s půdou jak uměli indiáni, kamenný prach je součást receptu na terra pretu a funguje:
https://www.obnovitelne.cz/clanek/1583/kamenny-pra...

# 10.06.2024, 17:01

Bodu zlomu, za kterým už není návratu, ještě zatím nebylo dosaženo. Na pandemii COVID-19 je vidět, že chování lidí má asi s ročním zpožděním vliv na teplotu v globálním měřítku. Ještě se můžeme zachránit.
Především je potřeba přestat s dalším ničením životního prostředí (nejen atmosféry) a to bez výrazného snížení naší obrovské spotřeby nepůjde.
A času není nazbyt.

07.06.2024 Egypt až 50°C, překročen africký rekord pro červen

393
# 10.06.2024, 19:08

ACEOF ACES
Celá střední Evropa, severní Evropa, jižní Evropa až po Španělsko, podprůměrné teploty až o -10℃ pod normálem..;-)

280
# 11.06.2024, 11:15

ACEOF ACES
Ani náhodou neměl pokles emisí skl. plynů o 7% vlivem pandemie koronaviru vliv na globální emise, tudíž ani na pokračující růst globální průměrné teploty, to by jste musel ubrat tak 10x tolik a hned a samozřejmě napořád a spíš jít časem do mínusu a emise odsávat a ukládat a zkrotit přírodní nezvratné procesy:D
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/emise-skleniko...
https://www.denik.cz/veda-a-technika/covid-oteplov...

393
# 11.06.2024, 11:21

Yurri
Přesně, CO2 nikam nezmizelo ani nepokleslo, pokleslo tehdy pouze množství vypouštěného CO2.. čili i nadále ho přibývalo, pouze nižším tempem, ergo, podle vědců by se mělo nadále oteplovat, kdyby naopak teploty stagnovaly, či šly (v globále) dolů, něco by nesouhlasilo..:)

# 11.06.2024, 17:03

Kdybychom teď, v roce 2024, natrvalo snížili svojí obrovskou spotřebu jako v roce 2020, pak by do roku 2032 průměrná globální teplota klesla o 0,1°C v pětiletém průměru. Pokud by nedošlo k dalšímu snížení spotřeby, začala by průměrná globální teplota po roce 2032 opět stoupat, ale pomaleji než nyní.
Jen tímto snížením, bychom získali dalších nejméně 9let.

393
# 11.06.2024, 18:14

ACEOF ACES
Však už se snažíme, a začínáme být s tím zeleným údělem vyloženě směšní...https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/zelen%C3%BD...

Ale což, ať to stojí, co to stojí, hlavně mít na to papír... ten snese všechno..A propos, z jakého důvodu by měla ta teplota klesnout o 0,1 stupně?..:!!:.. CO2 by evidentně přibývalo a teplota by klesala? Hmm, pokud ano, tak nám tu dlouho někdo z vědecké obce lže, že?

280
# 11.06.2024, 19:18

palma
To jsou ty jejich slavné klimaodpustky, blbej kdo dává, blbější kdo nebere, nakupovat v Číně bez možnosti kontroly, tak blbej snad nikdo nemůže bejt a s tímhle byznysmateriálem máme řešit ve vší vážnosti klimatickou změnu? No tak to určitě, o klima jim nejde ani omylem a všechno je to jen greenwashing nebo teorie.

6
# 12.06.2024, 11:15

Kdyby šlo skutečně o klima, tak by zakázali třeba létat na zbytečnou dovolenou a za zábavou.
Dostali byste jednu "letovou povolenku" na pět let na osobu. Jenže to se nestane.
Takto zakazují spalovací motory, ale letecký nezdaněný benzín teče proudy. Někteří nalétají obrovské množství kilomentrů a pak někde hlásají něco o klimatu. Takže o klima skutečně nejde.

280
# 12.06.2024, 12:07

xeno
No když už by někdo měl pocit že kážu vodu a piju víno, tak u moře jsem nebyl 10 let, dobrovolně a mohl bych přitom kdykoliv, ty 2 PET lahve nafty co mě stojí provoz auta na 100km si uložím zpět do půdy v podobě tun uhlíku a nabiju si tzv. uhlíkový kredit, díky němu navíc zúrodním zahradu natrvalo, nové věci kupuju až odejdou starší včetně roztrhaného oblečení, elektroniku naprosto minimálně, nemáme mikrovlnku a za wifi dostávám doma ceres, dům zásadně rekonstrukce starého, nový nepřipadá v úvahu, to by byla přece stopa jako prase, mít víc času, tak si vyrábím omítku i beton vlastní (římský recept) a pokácím dřevo z našeho lesa na dřevostavbu v souladu s cirkulární ekonomikou + vše tepelně izolováno z přírodních materiálů z pronajatého pole, už se loučím s autem a přejdu na elektrokolo, snad jste si nemysleli, že je tenhle autoland udržitelný, na výlety zapomeňte, veškeré volno se věnuje zkvalitňování půdního profilu kvůli potravinové soběstačnosti a adaptaci na změnu klimatu, zcela samozřejmě, doslova bojuju o každý m2, co přírodě trvá tisíce let musím zvládnout do pár let, úkol zněl jasně😉.

284
# 12.06.2024, 12:55

xeno

Take bych to tak videl. Jsou tady od EU narizeni, jako usporne zarivky (zakaz klasickych), omezeni vykonu vysavacu a pod. Ale letecka doprava se stale zintenzivnuje. A tam je to mnozstvi emisi nesrovnatelne vyssi. Elektroauta ve vetsine pripadu usporu stejne neprinesou. Spis nez o skutecny boj s klimatem vypada aktualni greendeal jako velky byznys. A to nemluve o neregulovane lodni celo-svetove doprave, ktera je snad nejhorsi.

393
# 12.06.2024, 13:28

xeno
No, připusťme, že zakáží létat na dovolenou, takže jak s dovolenou třeba po EU ? zakážeme obecně cestovat?:!!: Zajímavá myšlenka, nicméně kolik procent HDP to dělá třeba u jižních států_ Kolik to dělá u takového Bali, Thajska, Dominikánské republiky... atd, atd.. takže pošleme ty státy zpět, do ještě větší chudoby.. co tam budou dělat? Těžký průmysl asi ne ( ostatně ten je přece fuj, fuj.) takže.. výroba potravin? ( ale dovoz potravin přes půl planety je fuj, fuj..) takže rybolov? ( plundrování oceánu a dovoz přes půl planety je fuj, fuj) cokoliv by se odtamtud dováželo nebude eko.. takže tam budeme posílat peníze? no tak to jsem zvědavej.. Co teda by tam ty lidi měli dělat? Taky chtějí trošku toho blahobytu, který tam doposud nebyl..
Já si, pravda, jezdím na dovolenou, už pár let na stejné místo, protože jsem si tam koupil baráček i s pozemkem... a, přestavěl to, je to skoro energeticky soběstačné, což zdaleka nebylo, pozemek je zúrodněn a zazelenal se, vinička založena,.. uškodil jsem tím, a nebo prospěl? :cool:

280
# 12.06.2024, 14:01

Lidi jsou strašně pokrytecký, spousta různých chytrých návrhů, ale jakmile dojde na nějaká jejich omezení, tak jsou strašně proti, protože přece si to strašně zaslouží a ismus a omezování svobody apod., tomu se musím strašně smát, naopak každý z nás je odpovědný za celkové emise, každý musí přijmout odpovědnost, nejsme občany jen ČR nebo EU, ale planety Země, tohle ještě nedocvaklo 9 lidem z 10, vidí maximálně jen svoji zahradu (pokud vůbec mají vztah k přírodě) a své ubohoučké pohodlíčko a nic jinýho je nezajímá, s tímhle materiálem nelze vůbec klima řešit, nad jejich chápání, mně je úplně jedno jakou variantu politici vymyslí, jsem připraven na cokoliv, ale jedno je jisté, je potřeba brutálně jednat a ne jen blbě pindat a na zelenou si jen hrát (viz ti Němci) a oblbovat občany jak to předvádí EU.

393
# 12.06.2024, 14:23

Yurri
No, znamenalo by to třeba... vzdát se klidně 70% výrobků a zboží.. kdo by určoval, co dovážet.. poptávka, či politici.. Kde by se co mělo vyrábět? Stavět hromadně nové továrny, či výrobu? to snad ani ne.. Nevyrábět vůbec nic? dovážet léky, nedovážet? Dovážet energie, nedovážet? atd. atd..co s tím, nějak mi to do dneška nikdo nesdělil, v čem je nutno se omezit a v čem ne? Ve všem, Budou tedy zase pouze národní státy? Globalizace ne? Místo turistů, co po sezoně odjedou, dorazí pouze migranti, co už neodjedou? Mám mnoho otázek, kdo odpoví?

393
# 12.06.2024, 19:50

Yurri
Jinak tady přidávám pěknou malou skládací solární elektrárnu, dokonce to sleduje slunce v jeho pouti po obloze, čili účinnost maximální.. když hrozí silný vichr, prostě se to složí, vtipná věc..to bych bral..

solární elektrárna 5kw na zahradu..:-))
499
# 12.06.2024, 21:03

Já trošku nerozumím tomu, proč tady někteří stále opakují a zmiňují letecký průmysl. Tento sektor sám o sobě generuje "pouze" cca 2,5 % celosvětových emisí CO2. To opravdu tady chcete něco regulovat, omezovat atd.? Jak to psal palma, řada ekonomik světa je doslova závislá na turismu a cestování. To jako omezíme třeba jen o 30% cestování a kdo to těm zemím zaplatí? Stát? A nebo ta zlá EU, která by něco regulovala? Silný nonsence. A co byste v letectví chtěli změnit / zoptimalizovat tak, aby emise klesly třeba o 0,7%? Čekám na návrhy, rád si přečtu. Co vím, tak hlavním tématem jsou krátké lety. Tyto často tvoří značnou část emisí a proto je cílem nejen v Evropě přejít na rychlovlaky resp. tyto krátké lety redukovat.

Pak zase hlášky, jak greendeal je velký byznys. Toto by bylo na dlouhé povídání (a nemá to moc cenu). Ale ono to naše uhlí resp. uhlobaroni opravdu byznys nemají a bohatí také nebudou ... :D

A závěrem onen lodní průmysl, ten je taky moc špatný (ty lodě jsou přeci tak velké !) - tak prosím, nastudujte si také, kolik CO2 a případně jiných emisí je z tohoto průmyslu ;-) Aby z toho někteří neměli moc velkou hlavu, pak dám nápovědu a k tomu další informace - https://www.iea.org/energy-system/transport/intern...

Nedává tedy smysl se zaměřit na jiné - hlavní oblasti, které emise produkují?

Mějte pohodový večer.

PS. to nic nemění na tom, že i tyto oblasti "budou potřebovat" emise nějakým způsobem postupně redukovat, hledat další možnosti ...

# 12.06.2024, 22:26

Pro představu,v roce 2021 v ČR - výroba elektřiny a tepla (32,9% celkových emisí), průmysl (28% celkových emisí),doprava (16,1% celkových emisí),budovy (9,7% celkových emisí),zemědělství (7,6% celkových emisí),odpadové hospodářství (4,8% celkových emisí).Nápadů ke snižování emisí je jistě hodně,ale jen málo z nich je v globálním měřítku realizovatelných.Třeba tento problém jednou začne řešit až depopulace lidstva,kterou předpovídá i WHO (do roku 2100 z max 9mld až na 4mld lidí)

# 12.06.2024, 22:47

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje.

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-1149-Globalni...

červen 2024 Kypr přes 40°C, vlna veder, rozsáhlý požár
červen 2024 Řecko až 43°C, vlna veder
červen 2024 jih USA až 46°C, Mexiko až 45°C; rekordní vlna veder

393
# 13.06.2024, 06:36

ACEOF ACES
červen 2024 západní a střední Evropa teploty až o -6℃ pod dlouhodobým normálem
červen 2024 střední a jižní Kanada, teploty až o-7℃ pod dlouhodobým normálem
červen 2024 východní USA, teploty až o -4℃ pod dlouhodobým normálem..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.