Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Ráno často nízká oblačnost, od východu se bude protrhávat

Diskuse o počasí Globální oteplování

# 16.06.2024, 11:19

palma
Ty názory vědců na stav populace kolem roku 2100 jsou značně odlišné,od 4mld po max 11mld (OSN),největší riziko neřízené populační expanze vidí v té zmiňované Africe,kde má poulace stoupnout až k 4,3 mld a Asie se má zastavit na 4,7 mld. Vedle toho jsou zmiňovány přírodní katastrofy,neplodnost,globální válečný konflikt,pandemie (i uměle vyvolaná),nedostatek vody a potravin apod.,tak si myslím,že naše budoucnost je zcela nejasná…

413
# 16.06.2024, 12:05

A v tom je kouzlo prognóz, ve své podstatě nemusí vyjít ani jedna z nich..:D

413
# 16.06.2024, 14:58

ACEOF ACES
16.6. Většina Kanady odchylka až -9℃ od normálu.
16.6. Francie a Anglie odchylka až -7℃ od normálu
16.6. Východní pobřeží USA odchylka až -12℃ od normálu
16.6. dálný východ Rusko odchylka až -14℃ od normálu
16.6. střední Čína odchylka až -6℃ od normálu

Nečas...

# 16.06.2024, 20:50

12.06.2024 Mexiko až 51°C, překročen červnový rekord
15.06.2024 Izrael až 49°C, Kypr až 45°C; vlna veder

413
# 16.06.2024, 21:11

16.6. Angola, Kongo, až -7℃ pod normálem..
16.6. Merida Mexiko, až -9℃ pod normálem..
16.6. Bogotá , až -7℃ pod normálem..

# 18.06.2024, 23:07

Budoucnost není tak, zcela nejasná.
Není to kouzlo, jen prostá logika.

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje.

Bodu zlomu, za kterým už není návratu,
ještě zatím nebylo dosaženo,
ještě se můžeme zachránit,
ale času není nazbyt.

35
# 20.06.2024, 07:13

ACEOF ACES Indie (od lonska nejlidnatejsi zeme sveta) kopiruje v industrializaci Cinu, jen o par desitek let pozadu. Ted vychazi najevo, ze budou potrebovat stavet vic fosilnich elektraren nez predpokladali. Zvysili prognozu zprovoznene kapacity uhelnych elektraren do r 2032 o 50%.
Bude to mit nejaky vliv na odpocet? :)

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/indie-fo...

# 22.06.2024, 16:03

16.06.2024 Čína, silné deště, záplavy
19.06.2024 Mexiko, USA Texas; bouře Alberto, silné deště, záplavy
21.06.2024 Černá Hora, Bosna, Albánie, chorvatská Dalmácie; vlna veder až 40°C, rozsáhlý výpadek el. proudu blackout
21.06.2024 ČR, bouře, nárazy větru až 100km/h, silný déšť až 80litrů na m2 za 12hodin, kroupy až 8cm
21.06.2024 Švýcarsko, bouře, silný déšť až 120litrů na m2 za 24hodin, záplavy, sesuvy půdy

413
# 25.06.2024, 14:45

Yurri
No, zítra po ránu vyrážím zpět do ČR.. a tak si teď v klídku listuju na webwch a ejhle, tohle by mohlo leckoho zajímat.. když tu straší jak na změny klimatu umírají lidé.. apod..

"Dopad změny klimatu je sice pravděpodobně negativní, ale obvykle se nesmírně zveličuje. Neustále slýcháme o extrémních povětrnostních podmínkách, jako jsou sucha, bouře, záplavy a požáry, i když ani klimatický panel OSN zjistil, že u většiny těchto věcí zatím nelze zdokumentovat důkazy o jejich zhoršování. Mnohem důležitější však je, že bohatší svět je mnohem odolnější, a tudíž mnohem méně ovlivněný extrémním počasím. Data ukazují, že počet úmrtí souvisejících s klimatem v důsledku sucha, bouří, záplav a požárů se za poslední století snížil o více než 97 procent – z téměř 500 000 ročně před 100 lety na méně než 15 000 ve 20. letech 21. století.

https://ca.finance.yahoo.com/news/bjorn-lomborg-sc...

Björn Lomborg je prezidentem Kodaňského konsensu, hostujícím členem Hooverova institutu na Stanfordově univerzitě a autorem knih "Falešný poplach" a "Nejlepší věci na prvním místě".

301
# 25.06.2024, 15:07

palma
Naprosto bez šance, Švýcarsko je jeden z nejbohatších států světa a je mu to hovno platné, jen sledovali jak probíhala devastace v přímém přenosu, jste jak mravenec na kterého někdo šlápne, kdo dělá machry, těžce na to doplatí, vy jste nečetl ty studie co jsem posílal ohledně budoucnosti? Lomborg je jasnej, pak zjistíte jak vám klimazměna ukrajuje z HDP, vzpomeňte na loňské Slovinsko (2/3 území zasaženo povodněmi)
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/zmeny-kl...

A jestli si někdo představuje, že na sucho stačí aplikovat zavlažovací systémy, no tak bohužel, 20-50% zavlažované půdy je ohroženo zasolením, škoda že řešení toho níže uvedené bude na trhu až tak za 5 let.
https://af.mendelu.cz/vedci-odhalili-nove-mechanis...

# 26.06.2024, 15:35

Podle světové meteorologické organizace (WMO) 23 z 30 nejsilnějších vln veder od roku 1950 v Evropě nastalo po roce 2000. Pět z nejsilnějších se pak odehrálo jen v posledních třech letech.
Nejen podle této organizace byl rok 2023 nejteplejším v historii měření.

413
# 27.06.2024, 13:38

Yurri
Lomborg se dle rozsudku z 52 uvedených obvinění z nepravdivých informací mýlil pouze 2x.. to jen na okraj.. no co nás zachrání už opravdu nevím, zelený úděl to asi nebude...https://svethospodarstvi.cz/komentare/ceskem-obcha...
Aneb, když pravá neví, co dělá levá..
( jak Vám jedou obří rajčata? Já nevím, kam už je vyvázat už jsou 170 cm vysoká, a furt to roste jako ďábel.)..

301
# 27.06.2024, 17:33

palma
https://climatefeedback.org/evaluation/bjorn-lombo...
Sýkela je slabej, ale energetiku nemůžeme změnit za pár let a musíme v tomhle táhnou za 1 provaz a přesně vědět čeho chceme dosáhnout a mít jasné vize na 10 let dopředu, jinak je tomu všechno k ničemu.

Tomato grower na terase vypadá solidně, ale svítí mi na něj slunce jen pár hodin, což je dost limitující, odrůdy mi táta pomíchal, tak vím kulový, míchám 3 druhy tekutých hnojiv, takže to na zahradě roste jak blázen a nestíháme uvazovat.

# 27.06.2024, 17:48

26.06.2024 Pákistán až 47°C, vlna veder pokračuje

413
# 27.06.2024, 18:47

Yurri
Doporučuju přečíst něco serioznějšího o Lomborgovi, než od skupiny zelených aktivistů, co takhle neutrální vysoce prestižní organizace? https://www.nature.com/articles/423216a
p.s. jestli mi to neroste tak šíleně kvůli tomu zvýšenému CO2:D, No, mám tam druhý rok na zkoušku Terra prettu, 70 cm do hloubky, vše jak mi to popsali ti kluci v Chorvatsku (jsem to tam ještě doplňoval) takže asi tak, funguje to, i cukety už jedou jak vzteklý, takový listy jsem ještě neměl, což mne trošku štve, ale co naplat, rostliny si to jedou podle sebe, už je sklízím.. paráda..Jo a zalejval jsem zatím jen jednou, ve 30 cm pod povrchem je prakticky stabilní dostatečná vlhkost, příjemné překvapení..

321
# 27.06.2024, 20:37

palma
Bogota je v Kolumbii u rovniku, takze rozdil mezi letem a zimou je minimalni, ale je to vysoko v horach, tedy vyrazne chladneji nez v nizinach u rovniku. V techdle oblastech nejsou velke vykyvy od normalu, -7 je hodne.

Data ukazují, že počet úmrtí souvisejících s klimatem v důsledku sucha, bouří, záplav a požárů se za poslední století snížil o více než 97 procent – z téměř 500 000 ročně před 100 lety na méně než 15 000 ve 20. letech 21. století.

Ten pocet umrtich v dusledku pocasi a klimatu, to je pro Evropu nebo cely svet ? Boure, zaplavy, pozary a vice-mene i vedra a mrazy, to jsou kratkodobe rychle katastrofy, naproti tomu sucho, nebo zima a neuroda ve vegetativnim obdobi, to je neco, co se deje dlouhou dobu (kratkodobe by to nezpusobilo nic).

Driv bylo mnohem mene lidi (pred rokem 1900 nebo dokonce pred Klementinskou radou) a presto jsem cetl, ze pri nektere bouri v Evrope (zimni vichrice) zemrelo tisice lidi. A pak samozrejme pri povodnich zemreli tisice lidi. U nas v poslednich staletich je to ta povoden na Berounce v kvetnu 1872, kdy zemrelo okolo 300 lidi se udava.

Dneska jsme samozrejme proti prirodnim katastrofam odolnejsi - jednak mame znalosti o pocasi (ne jen odbornici), varovny system (radio, televize, internet, rozhlas, sireny). Otazkou je, jak moc to pomaha pred ztratou zivota. Ale hlavne zname napr. zaplavove oblasti a mene se tam stavi (i kdyz taky pochybne, jak moc). Dulezite je, ze mame auta a vrtulniky pro evakuaci obeti, a moznost privolat pomoc mobilem. To je hlavni zasada. Stavby take musi splnovat normy. Mrazy a vedro, tam pomuze celkem jasne klimatizace a topeni.

Driv pri vichricich, tornadach, pozarech bylo mnohem vice obeti. Jednalo se o intenzivnejsi boure ? Mozna nektere ano, ale spis proste mame techniku na preziti. Horsi je to ale se sopecnymi erupcemi, zemetresenim, nebo asteroidy. Tam skutecne je odolnost stale minimalni (i kdyz lepsi nez drive), ale za poslednich 200 let se nestala zadna katastrofa velkeho rozsahu, jen ty mensi (velky rozsah je neco jako Tunguska, ale ne na Sibiri, nebo VEI8, VEI7).

Sucho - tam je to jasne. Sucho je lokalni a potraviny se mnohem snadneji dovazi v dnesni dobe, nez pred 200 lety. U zaplav je uplne jasny dnesni system varovani a moznost evakuace (oproti drivejsku).

Co je horsi, nez prirodni katastrofy, to je lidstvo samotne. Aktualne je to Agresivni Russka Federace, o 20. stoleti se nemusime bavit. Katastrofy ohledne pocasi nenapachaji v Evrope tolik zla za 1000 let, co stihne Russko za rok.

321
# 27.06.2024, 20:53

palma

Par mist z Kolumbie, ruzna nadmorska vyska. Denni sumace 06-06 je priblizbne 00-24 mistniho casu. Data jsou ke dni predchozimu, nez datum v tabulce ve stejnem radku. A je to pod rovnikem, ted je tam tedy chladny pulrok.

80035 Riohacha - Almirante Padilla 4 m
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=80035&an...

80222 Bogota - Eldorado 2547 m
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=80222&an...

80098 El Espino - Aut 3510 m
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=80098&an...

301
# 27.06.2024, 21:29

palma
Hezké bylo to, že empirické důkazy si prý s Lomborgem poradí sami bez nutnosti mít osobní emoční reakci?, po čtvrt století od vydání nějaké jeho knihy, kterou jsem ani nečetl, se evidentně jakýkoliv klimaoptimismus ukázal jako nereálný, což je nepopiratelný fakt a pokud nepopisuje konkrétní řešení, tak mě to v podstatě vůbec nezajímá.

Terra preta určo funguje a jsem rád, že vám to tam vyšlo, ono ale cukety má v podstatě každej, stejně jako za chvíli rajčata, já večer sklidil česnek a cibuli, papriky venku jedou nebýt krupobití dobře, melouny mi to trochu osekalo a okurky začínáme křoupat i bez skleníku, asi udělám marmeládu z třešní, nestíhám nic.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.