Tak jsem zvědav, jak třeba tenhle stát bude financovat greendeal apod. to by byl oříšek i pro jednoho zdejšího mého speciálního kritika..https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/jar-jihoafr...
Parafrázoval bych to slovy vlka Akély z knihy džunglí "Za svobodu jste bojovali, až jste si ji vybojovali, teď se jí nažerte!".. ( tak odpověděl, když ho přišli požádat o to, aby je znovu vedl, když ho před tím vyhnali.)
Diskuse o počasí Globální oteplování
Táááák a tady to máte, stoletá voda na jihu Německa a 20 tisíc záchranářů a členů technických sborů v akci a pak tady něco pindejte o ekonomice, říkám vám to jasně, ani kámen na kameni, protentokrát to odnesl jen místně západ Česka a v noci pár obcí po bleskové povodni na V Moravy, není otázka zda, ale kdy a kde, JASNÉ nebo POŘÁD NE?
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-ji...
Květen 2024 byl celosvětově nejteplejší v historii měření, jde už o dvanáctý globálně nejteplejší měsíc v historii měření v řadě.
Yurri
Jo, samozřejmě že to jde...https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/v%C3%BD%C5%...
Květen s globální průměrnou teplotou 15,91 stupňů byl o 0,65 stupně nad normálem 1991-2020,Evropa dokonce o 0,88.V ČR byl květen teplotně i srážkově nadprůměrný,průměrná teplota 14,5 stupňů byla o 1.4 stupně nad normálem 1991-2020 a letošní květen se tak zařadil mezi 6-7 nejteplejších od roku 1961,prvenství si drží 5/2018 s průměrnou teplotou 16,2 stupňů.
ACEOF ACES
Jo, průmysl si cestu najde.. zakáže se uhlí, no problem, máme náhražku, sice emituje více CO2 jak uhlí... ale zakázaná nebude.....https://en.wikipedia.org/wiki/Petroleum_coke...pro... se v zavíraných dolech nedoluje, ale vzniká jako konečný produkt při rafinaci ropy.. paráda, ne?
Yurri
No, někdy mi připadá, že ta ochrana přírody teda dostává nový grády... až zašlápnete i na své zahradě broučka, a vtrhne vám tam entomologická kontrola a objeví to, tak máte flastr 50 000,- Kč jak vyšitej.., a ACE taky, bez vyjímky..
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/pokud-za%C5...
p.s. až se vám tam uhnízdí lesní mravenci, máte taky problém..
Homo economicus chce zakrýt svojí nesmyslně obrovskou spotřebu.
Tisíce zbytečně najetých a nalétaných kilometrů.
červen 2024 Kypr až 43°C, Turecko až 40°C, Řecko až 39°C překročen teplotní rekord, Bulharsko, Severní Makedonie; vlna veder
červen 2024 USA Maryland, bouře, tornáda
červen 2024 USA Arizona přes 40°C, vlna veder
ACEOF ACES
Po tom vám je prd, co kdo najezdí, já se taky nezajímám o to, co najezdíte, sníte, odpracujete, čím se živíte.. , co je to ostatně "zbytečně najeté či odlétané kilometry?" za daně, za mé kilometry vám kupříkladu opraví chodník před vaším barákem, či domem, kde máte byt.. a zajímám se já o to? Ne..Jste vlastně homo economikus, jako každý jiný, protože pokud ne, pak by jste třeba proti té opravě měl vlastně protestovat a neschvalovat ji, stejně jako stavbu nové nemocnice, školy, university.. atd. atd. Využíváte totiž infrastrukturu kterou ta ekonomika vytvořila a vytváří, jste vlastně takový řadový homo economikus a navíc pokrytec..
Ekonomické bludy a lži,
mají zakrýt skutečnost,
že směřujeme ke kolapsu.
Čas.
Tohle lži rozhodně nejsou...
"Zatímco Evropa nebo USA dekarbonizují jak relativně, tak v absolutních číslech, celý svět dekarbonizuje pouze relativně. Před 20 lety pocházela primární energie ve světě z fosilních paliv z 87 procent, loni z asi 81 procent. Ale zároveň svět spotřebovává asi o 60 procent víc fosilní energie než před těmi 20 lety, protože celková spotřeba stoupá. Takže globálně žádná dekarbonizace neprobíhá. A klimatická změna reaguje jenom na absolutní množství CO2 v atmosféře, tak jak se mění každý den, rok po roce, posledních 250 let.
Evropa sice mluví o rychlé dekarbonizaci, ale všechno, co pro ni zatím udělala, nemá vůbec žádnou cenu, co se týče klimatu. Taky jestli dnes Čína instaluje nejvíc solárních a větrných zdrojů, nemá to žádnou cenu pro klima. Protože na celé zeměkouli se vypouští každý rok víc a víc karbonu, dnes o 60 procent víc než před 20 lety. Celková tonáž karbonu v atmosféře celosvětově stoupá, protože Čína, Indie, Saúdská Arábie, JAR, Brazílie spotřebují o 60 procent víc energie.
Nedá se to zvrátit?
"Indie spotřebovává na osobu o čtvrtinu méně energie než Čína. Kdybychom předpokládali, že se Indie dostane jen na polovinu čínské spotřeby, přibude v atmosféře dalších pět miliard tun CO2. Kdybychom řekli, že Brazílie, Indonésie, Pákistán a Bangladéš udělají další polovinu Číny, máme tu dalších 10 miliard tun CO2. A tak dál."
Když chudé země budou chtít ekonomicky jen z poloviny dohonit Čínu, máme před sebou růst CO2 o dalších 20, 30, 40 procent na příštích 20 let. Žádná absolutní dekarbonizace! Množství CO2 v atmosféře bude stoupat rok po roce, pokud nezastavíte rozvoj těchto zemí a nenecháte je v bídě.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byzny...
A to není homo economikus, to je pan profesor, co řekl pouze pravdu.. pokud podle vás ne, tak to věcně vyvraťte ...kvákat umí i žáby.
palma
Přesně tak, tohle jsem už od něho tady sdílel, klimatu jen úplně jedno, jakou technologií tady v Evropě trochu emisí CO2 ušetříme, panu prof. bych řekl, že vím jak snížit efektivně emise a nepotřebuji to mít dopředu ani extra spočítané, nic jiného tomu nesahá ani po kotníky, žádný solární smog, žádné větráky, žádné zelené vodíky někdy v budoucnu a jaderné sny, žádnou technologií ani CCS nemůže lidstvo překlopit globální produkci skleníkových plynů do klesající křivky a i kdyby, přírodní procesy to hravě přebijí (body zlomu), panu profesorovi bych řekl, že už víme jak bude vypadat klima v ČR (tam je bohužel důvod k hysterii), viz mnou sdílené odkazy (Climrisk...), samozřejmě kolaps AMOCu do toho hodí klimatologům trochu vidle, ale i na ten jsme tady sdíleli predikce (u nás roční průměr teplot cca. o 5°C dolů)
A takhle si Češi váží své obnovitelné suroviny, svého pokladu, svého dřeva, jen do kotle, dementi:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byzny...
Jak si vedla EU resp. její členské státy v posledních 4 letech ohledně snižování emisí CO2 se dočtete zde - https://www.carbonbrief.org/analysis-european-powe...
Vypíchnu jednu větu -
"Overall, the Czech Republic remains the biggest per-capita emitter in the EU."
Smutné, smutné, smutné. Promrhané dlouhé roky, ne-li dekáda a více. A plány na blízkou budoucnost také celkem chabé ...
Příčinou, která má stále rozhodující vliv na zrychlování této globální změnu klimatu, je i v současnosti obrovská spotřeba Homo economicus.
Číně, Indii a dalším státům, rostou emise i proto, že vyrábí také pro evropský a americký trh. Co se nelíbí, se vyveze tam, kde to není vidět - znečištění, emise, otrocká práce, odpady aj., vše pak nesmyslně i několikrát objede planetu na evropský a americký trh, ale to už nevadí.
A jako by to nestačilo, tak Homo economicus zbytečným cestováním najede a nalétaná další tisíce kilometrů.
Kdybychom teď, v roce 2024, snížili svojí obrovskou spotřebu jako v roce 2020, pak by do roku 2032 průměrná globální teplota klesla o 0,1°C v pětiletém průměru a zmírnily by se ničivé dopady extrémního počasí, které nabírá na síle a četnosti.
08.06.2024 Rakousko, silné bouře, záplavy, sesuvy půdy
ACEOF ACES
Lze dohledat, že v těch státech trvale roste i domácí spotřeba, tedy nejen vývoz, či práce dětí ( ta ostatně nemá žádný vliv na to, jak roste GO).. chápu, že jste to použil jako takovou berličku.. argument pro argument.. plus i ty další, ideově zabarvené.. nicméně ekonomika je ekonomika, a emise CO2 by stoupaly i kdyby zůstal scénář roku 2020... nechcete tvrdit, že by se žádný CO2 neemitoval, že? Pokud by nadále CO2 koncentrace v ovzduší stoupala, pak, dle vědců, bude stoupat i teplota na zemi..
Ani kdybychom začali přeci jen snižovat emise CO2 a takové scénáře počítat vědci umí (asi kvůli motivaci), tak nám to už zřejmě nepomůže:
https://m.techfocus.cz//4104-oceany-po-roce-2100-j...
Zatím nejreálnější vidím tuhle variantu:
https://www.fonetech.cz/jak-zastavit-klimaticke-zm...
A samozřejmě hospodaření s půdou jak uměli indiáni, kamenný prach je součást receptu na terra pretu a funguje:
https://www.obnovitelne.cz/clanek/1583/kamenny-pra...
Bodu zlomu, za kterým už není návratu, ještě zatím nebylo dosaženo. Na pandemii COVID-19 je vidět, že chování lidí má asi s ročním zpožděním vliv na teplotu v globálním měřítku. Ještě se můžeme zachránit.
Především je potřeba přestat s dalším ničením životního prostředí (nejen atmosféry) a to bez výrazného snížení naší obrovské spotřeby nepůjde.
A času není nazbyt.
07.06.2024 Egypt až 50°C, překročen africký rekord pro červen
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.