Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci od západu dorazí výrazná studená fronta

Diskuse o počasí Globální oteplování

314
# 03.06.2024, 23:43

palma

Ty OZE jsou ve vyvoji. Vyvinuti OZE je samozrejme tezsi, nez vyvinout uhelnou elektrarnu. Pokud by se ty OZE nejak dobre vyvinuli, tak produkce je ne uplne omezena (kdyz nedojde k opotrebeni solarnich panelu a ucinnost bude vysoka), bude cena za jednotku energie (kWh, GJ, Kg, cokoliv) nizsi, nez v pripade uhelnych elektraren, kde se to uhli musi tezit a dopravovat do elektrarny.

Ve skutecnosti tomu tak ale neni, a tak uhli, ktere se musi tezit a dopravovat, nakonec vychazi nejlevneji vyroba jednotky elektricke energie (napr. kWh). Uhli je ekonomicky nejlepsi, ale dopad na zivotni prostredi a klima je samozrejme naopak nejhorsi. Proto musi vlady to nejak regulovat a dotovat OZE. To zvysuje i cenu za kWh.

Cena za kWh se utvari podle zdroje s nejdrazsi produkci, tzv. zavetrny zdroj. Nechapu proc, ale je tomu tak. Paro-plynovych elektraren moc neni, ale v dobe plynove krize zvedly cenu take.

Draha elektrina neni kvuli podpore OZE ale spise kvuli, no proste picovinam, ktere udelalo Nemecko (nebojme se to nazvat pravym jmenem). Populistka Frau Merkel nechala vypinat jaderne elektrarny v zemi s vyssokou konzumaci energie. A k vypnuti tech poslednich doslo i prez pokracujici energetickou krizi. A navrat k uhli, to je teda ekologie. Soucasne ve Francii bylo mnoho jaderek vypnuto kvuli udrzbe. A ve zbytku Evropy uz jich tolik neni. Takze DE vypnuti jaderek, FR oprava a odstavka jaderek a Plynova krize kvuli Russku je jasna. A aby toho nebylo dano, prisla zima, hodne se topi, sviti, solary teda nic moc. Vitr dejme tomu v te zime, ale velmi nestabilni zdroj.

Idealni OZE by byla fuze, i kdyz to defacto neni obnovitelny zdroj a ze Slunce se vodik a helium dostat neda, byt je ho tam dost. Proto je vodik a helium dost drahy. Stavba Iter by mela stat 10 Miliard Eur, je to o neco vice, nez teleskop JWST (prez 10 MLD USD) to jsou mozna 2 nejdrazsi projekty. Iter by pak se mohl ve spolupraci postavit jeste o dost vetsi a drazsi, treba za 1000 miliard Eur. Jenze to by se nesmely delat fauly, a napr. Russko by se mohlo misto valceni pustit do spoluprace. Jen tak pro srovnani Iter cca 10 MLD Eur (puvodni odhad 5 MLD Eur), Fodbalove mistrovstvi v Kataru - budovani Infrastruktury 220 MLD Eur !!! A pracovni podminky na stavbe jak v koncentraku.

314
# 03.06.2024, 23:49

palma
Auto ma vyrazne vyssi vykon, nez PC, varic, vysavac, topeni, konvice. A musi mit pro tento vykon zasobu energie na nekolik hodin. Proto tak velke baterky a obrovske nabijeci vykony. V severskych zemich je 50 kW nabijeni normalni, mnoho stojanu vedle sebe. I 300 kW je tam k videni, min. treba v Norsku. 1 MW nevim. Kazdopadne i na 300 kW je to poradnej kabel teda.

Co se tyce ekologie a CO2 u elektromobilu, tak po zapocitani vyroby auta, vyroby elektricke energie, vyroby nabijecich mist, stavba a udrzba rozvodne site, ztraty elektriny pri vyrobe, rozvodu, nabijeni. U nas v CR elektromobil je snad jeste horsi nez benzinovy, v Norsku je vetsina elektriny z vodnich elektraren a tak tam CO2 u elektromobilu vychazi o neco lip nez benzin a diesel.

Ucinnost benzinoveho motoru 25-30 %, diesel k 35 %, elektromotor sice 90 %, ale po tech ztratach pri vyrobe, rozvodu, nabijeni je to razantne mene.

403
# 04.06.2024, 07:02

Tak jsem zvědav, jak třeba tenhle stát bude financovat greendeal apod. to by byl oříšek i pro jednoho zdejšího mého speciálního kritika..https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/jar-jihoafr...
Parafrázoval bych to slovy vlka Akély z knihy džunglí "Za svobodu jste bojovali, až jste si ji vybojovali, teď se jí nažerte!".. ( tak odpověděl, když ho přišli požádat o to, aby je znovu vedl, když ho před tím vyhnali.):cool:

293
# 04.06.2024, 10:18

Táááák a tady to máte, stoletá voda na jihu Německa a 20 tisíc záchranářů a členů technických sborů v akci a pak tady něco pindejte o ekonomice, říkám vám to jasně, ani kámen na kameni, protentokrát to odnesl jen místně západ Česka a v noci pár obcí po bleskové povodni na V Moravy, není otázka zda, ale kdy a kde, JASNÉ nebo POŘÁD NE?
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-ji...

# 06.06.2024, 13:55

Květen 2024 byl celosvětově nejteplejší v historii měření, jde už o dvanáctý globálně nejteplejší měsíc v historii měření v řadě.

# 06.06.2024, 23:58

Květen s globální průměrnou teplotou 15,91 stupňů byl o 0,65 stupně nad normálem 1991-2020,Evropa dokonce o 0,88.V ČR byl květen teplotně i srážkově nadprůměrný,průměrná teplota 14,5 stupňů byla o 1.4 stupně nad normálem 1991-2020 a letošní květen se tak zařadil mezi 6-7 nejteplejších od roku 1961,prvenství si drží 5/2018 s průměrnou teplotou 16,2 stupňů.

403
# 07.06.2024, 22:12

ACEOF ACES
Jo, průmysl si cestu najde.. zakáže se uhlí, no problem, máme náhražku, sice emituje více CO2 jak uhlí... ale zakázaná nebude...;-)..https://en.wikipedia.org/wiki/Petroleum_coke...pro... se v zavíraných dolech nedoluje, ale vzniká jako konečný produkt při rafinaci ropy.. paráda, ne?

403
# 08.06.2024, 08:32

Yurri
No, někdy mi připadá, že ta ochrana přírody teda dostává nový grády... až zašlápnete i na své zahradě broučka, a vtrhne vám tam entomologická kontrola a objeví to, tak máte flastr 50 000,- Kč jak vyšitej..:D, a ACE taky, bez vyjímky..
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/pokud-za%C5...
p.s. až se vám tam uhnízdí lesní mravenci, máte taky problém..

# 08.06.2024, 09:21

palma
To abych raději nechodil ani na zahradu,o sekání trávy ani nemluvě a škodolibý soused mi tam nahází ty jeho pošlapané a já to zaplatím? Stane se,že nechtěně něco zašlápnete,občas by potřeboval zadupat do země i nějaký ten lidský tvor,co tyhle krávoviny vymýšlí.

# 08.06.2024, 10:38

Homo economicus chce zakrýt svojí nesmyslně obrovskou spotřebu.
Tisíce zbytečně najetých a nalétaných kilometrů.

červen 2024 Kypr až 43°C, Turecko až 40°C, Řecko až 39°C překročen teplotní rekord, Bulharsko, Severní Makedonie; vlna veder
červen 2024 USA Maryland, bouře, tornáda
červen 2024 USA Arizona přes 40°C, vlna veder

403
# 08.06.2024, 10:47

ACEOF ACES
Po tom vám je prd, co kdo najezdí, já se taky nezajímám o to, co najezdíte, sníte, odpracujete, čím se živíte.. :), co je to ostatně "zbytečně najeté či odlétané kilometry?" za daně, za mé kilometry vám kupříkladu opraví chodník před vaším barákem, či domem, kde máte byt.. a zajímám se já o to? Ne..Jste vlastně homo economikus, jako každý jiný, protože pokud ne, pak by jste třeba proti té opravě měl vlastně protestovat a neschvalovat ji, stejně jako stavbu nové nemocnice, školy, university.. atd. atd. Využíváte totiž infrastrukturu kterou ta ekonomika vytvořila a vytváří, jste vlastně takový řadový homo economikus a navíc pokrytec..

# 08.06.2024, 15:01

Ekonomické bludy a lži,
mají zakrýt skutečnost,
že směřujeme ke kolapsu.

Čas.

403
# 08.06.2024, 15:09

ACEOF ACES
Tak pravil homo economicus ACEOF ACES, je dobře, že jste se k tomu přihlásil..

# 08.06.2024, 15:17

ACEOF ACES
Vy jste jak robot,to je pořád dokola,docela bych chtěl vidět,jakým životním stylem žijete Vy, kážete vodu a sám možná popíjíte vínko,to slůvko “pokrytec”třeba nebude daleko od pravdy…

403
# 09.06.2024, 08:49

Tohle lži rozhodně nejsou...

"Zatímco Evropa nebo USA dekarbonizují jak relativně, tak v absolutních číslech, celý svět dekarbonizuje pouze relativně. Před 20 lety pocházela primární energie ve světě z fosilních paliv z 87 procent, loni z asi 81 procent. Ale zároveň svět spotřebovává asi o 60 procent víc fosilní energie než před těmi 20 lety, protože celková spotřeba stoupá. Takže globálně žádná dekarbonizace neprobíhá. A klimatická změna reaguje jenom na absolutní množství CO2 v atmosféře, tak jak se mění každý den, rok po roce, posledních 250 let.

Evropa sice mluví o rychlé dekarbonizaci, ale všechno, co pro ni zatím udělala, nemá vůbec žádnou cenu, co se týče klimatu. Taky jestli dnes Čína instaluje nejvíc solárních a větrných zdrojů, nemá to žádnou cenu pro klima. Protože na celé zeměkouli se vypouští každý rok víc a víc karbonu, dnes o 60 procent víc než před 20 lety. Celková tonáž karbonu v atmosféře celosvětově stoupá, protože Čína, Indie, Saúdská Arábie, JAR, Brazílie spotřebují o 60 procent víc energie.

Nedá se to zvrátit?
"Indie spotřebovává na osobu o čtvrtinu méně energie než Čína. Kdybychom předpokládali, že se Indie dostane jen na polovinu čínské spotřeby, přibude v atmosféře dalších pět miliard tun CO2. Kdybychom řekli, že Brazílie, Indonésie, Pákistán a Bangladéš udělají další polovinu Číny, máme tu dalších 10 miliard tun CO2. A tak dál."

Když chudé země budou chtít ekonomicky jen z poloviny dohonit Čínu, máme před sebou růst CO2 o dalších 20, 30, 40 procent na příštích 20 let. Žádná absolutní dekarbonizace! Množství CO2 v atmosféře bude stoupat rok po roce, pokud nezastavíte rozvoj těchto zemí a nenecháte je v bídě.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byzny...

A to není homo economikus, to je pan profesor, co řekl pouze pravdu.. pokud podle vás ne, tak to věcně vyvraťte ...kvákat umí i žáby.

293
# 09.06.2024, 12:49

palma
Přesně tak, tohle jsem už od něho tady sdílel, klimatu jen úplně jedno, jakou technologií tady v Evropě trochu emisí CO2 ušetříme, panu prof. bych řekl, že vím jak snížit efektivně emise a nepotřebuji to mít dopředu ani extra spočítané, nic jiného tomu nesahá ani po kotníky, žádný solární smog, žádné větráky, žádné zelené vodíky někdy v budoucnu a jaderné sny, žádnou technologií ani CCS nemůže lidstvo překlopit globální produkci skleníkových plynů do klesající křivky a i kdyby, přírodní procesy to hravě přebijí (body zlomu), panu profesorovi bych řekl, že už víme jak bude vypadat klima v ČR (tam je bohužel důvod k hysterii), viz mnou sdílené odkazy (Climrisk...), samozřejmě kolaps AMOCu do toho hodí klimatologům trochu vidle, ale i na ten jsme tady sdíleli predikce (u nás roční průměr teplot cca. o 5°C dolů)

A takhle si Češi váží své obnovitelné suroviny, svého pokladu, svého dřeva, jen do kotle, dementi:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byzny...

512
# 09.06.2024, 21:32

Jak si vedla EU resp. její členské státy v posledních 4 letech ohledně snižování emisí CO2 se dočtete zde - https://www.carbonbrief.org/analysis-european-powe...

Vypíchnu jednu větu -
"Overall, the Czech Republic remains the biggest per-capita emitter in the EU."
Smutné, smutné, smutné. Promrhané dlouhé roky, ne-li dekáda a více. A plány na blízkou budoucnost také celkem chabé ...

# 09.06.2024, 21:38

Příčinou, která má stále rozhodující vliv na zrychlování této globální změnu klimatu, je i v současnosti obrovská spotřeba Homo economicus.
Číně, Indii a dalším státům, rostou emise i proto, že vyrábí také pro evropský a americký trh. Co se nelíbí, se vyveze tam, kde to není vidět - znečištění, emise, otrocká práce, odpady aj., vše pak nesmyslně i několikrát objede planetu na evropský a americký trh, ale to už nevadí.
A jako by to nestačilo, tak Homo economicus zbytečným cestováním najede a nalétaná další tisíce kilometrů.

Kdybychom teď, v roce 2024, snížili svojí obrovskou spotřebu jako v roce 2020, pak by do roku 2032 průměrná globální teplota klesla o 0,1°C v pětiletém průměru a zmírnily by se ničivé dopady extrémního počasí, které nabírá na síle a četnosti.

08.06.2024 Rakousko, silné bouře, záplavy, sesuvy půdy

403
# 09.06.2024, 23:41

ACEOF ACES
Lze dohledat, že v těch státech trvale roste i domácí spotřeba, tedy nejen vývoz, či práce dětí ( ta ostatně nemá žádný vliv na to, jak roste GO).. chápu, že jste to použil jako takovou berličku.. argument pro argument.. plus i ty další, ideově zabarvené.. nicméně ekonomika je ekonomika, a emise CO2 by stoupaly i kdyby zůstal scénář roku 2020... nechcete tvrdit, že by se žádný CO2 neemitoval, že? Pokud by nadále CO2 koncentrace v ovzduší stoupala, pak, dle vědců, bude stoupat i teplota na zemi..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.