Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Globální oteplování

386
# 20.02.2024, 16:09

Tak doufám, že na Moravě už jsou připraveni a bude kampaň za očkování proti žluté zimnici apod..:) https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-na...
ACE
když neodstraníte příčinu, neovlivníte ani důsledek, pokud se nevyřeší toto, nemá cenu tu něco blábolit o nadspotřebě a CO, já to tu říkám už léta a vida, existuje na to i rovnice, která, kupodivu, platí...https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/pro%C4%8D-b...
takže v roce 2026 už bude neodvratná spirála, no aspoň něco je jistý..:cool:

6
# 20.02.2024, 18:24

Jak tu globální teplotu měřili v roce 1850???

386
# 20.02.2024, 18:55

xeno
No, jsem četl, že třeba v Americe, náčelník Siouxů, sedící býk ty údaje posílal pomocí kouřových signálů, a měřil to nasliněným prstem a vlhkost měřili pomocí zvlnění žíní na ocasech koní..:!!: později dostali do každého kmene jeden liháč..Jo, blbě se jim hlásili ty desetiny stupně, museli udělat během deseti vteřin odpovídající počet malých obláčků kouře.. docela se namakali...
Jinak teda letos jedna dobrá zpráva: https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/dom%C3%A1c%C3%AD/...

# 20.02.2024, 19:13

únor 2024 Japonsko, nezvykle teplo, překročeno až 200 měsíčních rekordů


Homo economicus chce obhájit svojí nesmyslně obrovskou spotřebu.

Svojí obrovskou spotřebou zásadně měníme veškeré prostředí (nejen atmosféru) v globálním měřítku. To my jsme svojí obrovskou spotřebou způsobili tuto rychlou globální změnu klimatu, která nyní probíhá a stále jí zvyšujeme.
Proto by jsme měli, co nejdříve začít, především u sebe. Žádné bezpečné a funkční technické řešení neexistuje. Snížit svojí spotřebu, ale může každý už nyní.

Ten, kdo chce raději řešit růst populace, ať tedy začne u sebe.

Času není nazbyt.

386
# 20.02.2024, 19:20

ACEOF ACES
Che che, já nemám deset potomků a neposílám je cíleně do Evropy, USA apod.. jen mne udivuje, že nechápete, že spotřeba je vázána na počet obyvatel zeměkoule, dokonce to tam vědci dokládají.. mají či nemají pravdu.. toť otázka!
A vy už si v té své hlavě udělejte pořádek, na jednu stranu tu pořád melete, že máme všichni snížit svojí spotřebu, aby jste to pak zabil větou " Žádné bezpečné a funkční technické řešení neexistuje" Snížení spotřeby není technické řešení?.. jste už k smíchu, či spíše k pláči..

386
# 20.02.2024, 19:40

ACEOF ACES
Kde lžu? Kvákat umí i žába.. technická řešení jsou.. led žárovka, tepelné čerpadlo, tepelné izolace, klika na dveřích, šlapací kolo, metro, kapková závlaha.. a tisíce dalších zařízení,, pokud je považujete za nadspotřebu, pak nezbývá, než pazourek, křesadlo, luk a šípy, plus se rozlučte s vaším oblíbeným očkováním, to potřebuje obzvláště vymakané technické řešení... čehož jste asi nepřítelem..co u vás znamená snížení spotřeby? To že sníte půlku rohlíku, jedno jabko, místo dvou? a že "nic" nevyhodíte? nebo že budete chodit v jednom tričku, než se nerozpadne? Fakt řešení hodné homo erectus..

110
# 21.02.2024, 07:32

xeno
Je to teda "cizí jazyk", ale rozumět byste mohl.;-)

Ako rekonštruujeme historické teploty
Teplotu odmeranú teplomermi máme k dispozícii len posledných približne 150 rokov. Aby sme zistili, aká teplota na rôznych miestach panovala predtým v minulosti, je nutné teplotu zrekonštruovať pomocou tzv. proxy meraní. Najčastejšie používaným proxy meraním je meranie relatívnych koncentrácií izotopov kyslíka v hĺbkových vrtoch. V minulosti dochádzalo k postupnému usádzaniu ľadovcov a morských sedimentov, počas ktorého sa v nich zachytávali malé bublinky vzduchu. Pomer izotopov kyslíka v týchto zachytených bublinkách závisí od teploty, ktorá v čase usadenia v okolí panovala. Vedci teda vykonávajú hĺbkové vrty do ľadovcov a morských sedimentov, kde sa vek vzorky zvyšuje s hĺbkou vrtu, a dokážu tak časovo zrekonštruovať historické priemerné teploty v mieste vrtu.
Proxy meraní však existuje viacero druhov. Teplotu je tiež možné (s určitou neistotou) zrekonštruovať napríklad z letokruhov stromov, skúmaním fosílií rastlín, peľových zŕn z usadenín, či skúmaním pomerov horčíka a vápnika v morských sedimentoch.
Pre zrekonštruovanie priemernej globálnej teploty je nutné vykonať veľa takýchto meraní na celej Zemi a vytvoriť z nich vážený priemer. Rekonštrukcia teploty v štúdii Shakun (2012) využila údaje z 80 vrtov rozmiestnených po celom svete; štúdia Marcott (2013) využila údaje zo 73 miest. Vďaka využitiu údajov z viacerých miest majú výsledné priemerné odchýlky svetovej teploty pomerne nízku neistotu – pri väčšine dátových bodov je neistota medzi 0,2 °C a 0,3 °C (2σ).

"Teplotu je tiež možné (s určitou neistotou) zrekonštruovať napríklad z letokruhov stromov"
Klasickým příkladem jsou třeba housle Stradivárky. Díky malé době ledové byly roční přírůstky dřeva relativně malé a dřevo na housle pak mělo jinou strukturu a neopakovatelný zvuk.

Zdroj:https://faktyoklime.sk/infografiky/teplota-22000-r...

386
# 21.02.2024, 08:52

ludvicek
Na ty housle pozor.. protože tam hraje velkou roli i vyzrávání dřeva, přetírání lakem (rekonstrukce , údržba) a velmi velkou roli hraje též to, jak často a dlouho se na housle, či jiný strunný nástroj hraje, opakované vibrace zvuku totiž narušují povrchovou strukturu dřeva, dochází k mikronarušení vláken a zvuk se časem stává "sametovější", nové housle mají z počátku "ostrý" zvuk , až časem se takto zjemňuje ( manželka i jedna ratolest hrají na violu, tak jsem byl poučen)..:), samozřejmě samotné dřevo tam hraje roli též, když se to pak sejde, je to mistrovský nástroj ( pokud ho postavil Mistr houslař, a to že dobře) off topic.. jsem se rozepsal..

110
# 21.02.2024, 09:03

palma
Já vím o houslích úplně kulový, takže věřím všemu, co píšete.:D

Ale stradivárky se časově s malou dobou ledovou kryjí.

386
# 21.02.2024, 09:49

ludvicek
Tak ony se rezonanční smrky taky většinou vybírají v horských oblastech, takže to není v rozporu, s tím co píšete, jen jsem psal, že hraje roli více faktorů, může být skvělé dřevo ale šílený houslař.. třeba..:D. Ale tak třeba po příští době ledové se budou zase vyrábět skvělé housle.. když teda lidstvo přežije..

379
# 21.02.2024, 11:04

ludvicek
palma
Pro to, aby vyrostl kvalitní resonanční smrk opravdu nepotřebujeme návrat do doby ledové..:D
I když v chladnějším klimatu těch pomaleji rostoucích lesů je samozřejmě více..
Pomalu rostoucí stromy s hustými léty se tu vyskytují stále, i v minulém i v tomto století..
Jsou to specifické lokality ve vyšších polohách (cca 600mnm+), na horách.
Stinné, vlhčí rokle s nějakým tím pramenem nebo potůčkem, s chladnějším mikroklimatem.
Sám jsem na přelomu tisíciletí několikrát rezonanční smrk na Šumavě na zakázku těžil.
Proslulost Stradivárek byla způsobena rozhodně spíše tím, co popisuje palma, tedy mistrem houslařským a jeho výrobními postupy, způsobem a délkou vyzrávání dřeva, různými konstrukčními detaily, laky, atd..
Mám u nás v kapele kamaráda, spoluhráče
houslistu-violistu a o vlivu ,,vyhranosti,, nástroje na jeho zvuk se občas dlouze rozpovídá.
Týká se samozřejmě i dalších dřevěných akustických nástrojů, kytar apod..

386
# 21.02.2024, 13:51

Tak odejděme od housliček k proudíčkům..:D, no uplná sranda to není, ale tady dávám do placu moc pěkně zpracovaný článek na téma Golfského proudu..https://www.severe-weather.eu/global-weather/ocean...
je tam prakticky vše, nás by to dle všeho vrátilo někam k teplotám Maunderova minima.. a to díky GO, které ten rozdíl maže, akorát teda by se změnily i dráhy postupu srážek atd.. je to komplexní změna, bude to zajímavé..

# 21.02.2024, 15:12

Tvrzení, že příčinou této rychlé globální změnu klimatu, která nyní probíhá, jsou lidé z chudého jihu, je lež.
Tuto rychlou globální změnu klimatu způsobili Homo economicus z bohatého severu svojí obrovskou spotřebou.
A příčinou, která má stále rozhodující vliv na zrychlování této globální změnu klimatu je i v současnosti obrovská spotřeba Homo economicus.

Golfský proud zatím zpomalil asi o 15% a Evropa se stále otepluje a bude se oteplovat, dokud Golfský proud nezpomalí o dalších asi 70%.
Pak by extrémní vedra v Evropě vystřídaly extrémní mrazy.

386
# 21.02.2024, 15:56

ACEOF ACES
Koukám, že už i selektujete, kteří vědci lžou, takže ti, jejichž zjištění se vám nehodí.. fajn objektivita, taková progresivní...co bude v Evropě, pokud Golfský proud zkolabuje, nevědí pořádně ani vědci, ale ACE to ví přesně...:D..

tohle ti vědci říkají a golfském proudu..
"Znamená to tedy, že kvůli globálnímu oteplování dochází ke kolapsu Golfského proudu, a tím k vyvolání (přinejmenším na severní polokouli) doby ledové? Ne, byť by to představovalo zajímavý paradox samo-chladícího planetárního mechanismu. Současné předpovědi a modely konstatují jen zvýšenou nestabilitu, nerovnováhu a zpomalení. Která se propíše do akumulace vody a přívalů bouří při východním pobřeží USA nebo proměny typického rozložení systému tlakových níží nad severem Atlantiku, jež ovlivňují průběh počasí v Evropě. Z kvalitních dat i jejich proxy-rozšíření dokážeme vyčíst, že u Golfského proudu a systému AMOC dochází ke slábnutí posledních 200 let. O kolik? Zhruba o 15 %. Což ale nikterak nevybočuje z toho, co Golfský proud v minulosti provedl už mnohokrát."
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/golfsky...
počítám, že ACE opět použije výrazy homo economicus ( což opsal zde z diskuse) , výraz lež ( což vymyslel sám) ´, nadspotřeba (což nedokáže definovat) atd. atd.. A jak říká Yurri.. máte řešení?, Sem s ním, tak šup šup!

No, zatím se můžeme těšit na tyhle potvůrky...https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/papousci...

379
# 21.02.2024, 16:51

palma
Tak je to logické, dráha Golfského proudu velmi koresponduje s dráhou TN vznikajících právě v Mexickém zálivu a u Floridy a mířících pak Atlantikem k VB, Islandu a do severní Evropy.
Právě teplý Golfský proud tyto níže napájí energií a umožňuje jim často velmi dlouhou životnost..
V případě jeho výrazného oslabení až zastavení dojde s velikou pravděpodobností k tomu samému i s těmi TN..a tato atlantická cirkulace přinášející nám teplé zimy značně oslabí..
Zřejmě by se pak mnohem častěji u nás prosazovalo studené severní a SV proudění..

386
# 21.02.2024, 17:48

swan1
Jo, nebude teplo, které by dodávalo energii, jen mi moc neštymuje, kam by se to teplo, bez chladícího efektu stávajícího oceánského proudění, propsalo, ve své podstatě tím zmizí tepelný výměník, to vypadá, že pak na tom jihu, praskne kotel...:).. no někde se to bude prostě akumulovat, půl zeměkoule ledová hrouda, a druhá půlka finská sauna... ale co, fakt jsem zvědavej, těch úvah, jak to dopadne je hodně...i když se toho možná nedožiju...:cool:

# 22.02.2024, 06:13

ACEOF ACES
Ty bys měl hlavně přestat plýtvat energii na ty tvá prázdná hesla. Když po tobě chce někdo argumenty nebo zapojeni do diskuze s fakty, tak jsi úplně mimo a najednou mlčíš. Meleš jen pár vět stále dokola. Také ti dost leží v žaludku úspěšní lidé. Pravděpodobně budeš mírně retardovaný a nezajištěný člověk, který má jen ten svůj odpočet . Tak prosím, přestaň plýtvat, jdi příkladem a přestaň sem psát stále to stejné. Všichni už to četli ;)

50
# 22.02.2024, 08:44

Mě to současné podnebí třeba fascinuje.. jak obrovská je ta variabilita, kam to může až zajít.. a my jsme svědkové toho všeho. Nejsem z toho nějak zdeptaný, to vůbec. Spíš žasnu :-) a lidstvo to pořád bude chtít nějak měnit, něco opravovat a podobně. Což je za mě špatně, příroda se tomu bude bránit.. třeba kroutim hlavou nad tím nápadem odsávat z atmosféry uhlík.. to jako myslí někdo vážně? Další oxid uhličitý se uvolní jen výrobou těchto zařízení.. Opravdu je nám bližší inženýrství než pochopení?

386
# 22.02.2024, 09:00

kapr84
No, ona i ta příroda pořád pracuje na změnách.. třeba se nám vzdalují a přibližují kontinenty, což už neovlivníme vůbec..(Evropa se vzdaluje od severní Ameriky, a i tím prý slábne Golfský proud..) ohledně toho počasí.. taky mne baví ty extrémy, teď třeba ten opakující se déšť, i to, že mi na zahradě volně, bez skleníku začínají prosperovat druhy rostlin, u kterých by to před 15 ti lety nebylo možné.. vedro v létě, bouřky, vichr.. sice z hlediska přínosu pro lidi nic moc, ale na pozorování paráda..
Akorát to šílenství Evropy ohledně různých závazků, příkazů, norem, zákazů.. mi leze na nervy.. jenže kam se přesídlit? Západní svět směřuje do jakési dekadentní diktatury, v Číně je diktatura už dnes... brácha šel minulý rok do důchodu.. léta jezdí na Srí Lanku, jeho dobrý kamartád, co je místní, mu navrhl, aby tam přesídlil, prý udělají ještě nějaké to podnikání, brácha přijel dobře naladěn... prý asi kývne... čili dumám, zda, jestli mu to vyjde, neudělat to samé, klima je tam zatím paráda, golfský proud je moc nezajímá, jsou milí a pracovití..no možná mám kam jít..:)

A na závěr.. jeden citát, týká se té Číny a omezování emisí apod..
„Čůrají nám všem na hlavy a ani se to nesnaží vydávat za déšť !“
https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/elektr...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.