Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, spadne až 20 mm srážek

Diskuse o počasí Globální oteplování

388
# 31.08.2023, 21:36

ROFA
Jo, paráda a ten druhej graf je parádní v tom, od kdy začíná, a jak chytře si ho autor článku vybral (od jakého data)..:cool:
Koukám že v těch letech bylo vůbec nejchladněji, podle toho grafu, co jste sem dal..:), někdo v tom článku tak trochu..."využil situace".. abych byl slušný..

275
# 31.08.2023, 21:47

ROFA
A co z toho jako pro vás podstatného vyplývá? Že není pravda celosvětové oteplení o 1,2 a ČR o cca. 2°C? Odpověď beru pouze ano souhlasím nebo nikoliv, je to jinak, pokud ano souhlasím, tak je váš komentář irelevantní resp. nic nového nám neříká a ve druhém případě se rád dozvím odkaz či graf vaší varianty, pokud nikoliv = mám kulové, tak je vaše reakce irelevantní též😉.

Kdyby jste cokoliv rozporoval, tak tady mám slova klimatologa, vedra od dubna do září:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/klimatolog-rozs...

388
# 31.08.2023, 21:54

Yurri
Je to pravda, pokud to měříme od předindustriálního období, pokud bychom to měřili od roku 0 našeho letopočtu, pak je to oteplení o 0,5 stupně menší, a pokud bychom to měřili od konce poslední doby ledové, tak by to bylo o 1 stupeň menší, čili do roku cca 1880 se oteplilo (u nás) o +2, od roku 0 se oteplilo o +1,5 a od konce doby ledové se oteplilo o +1, tak bych to viděl já..;-) Tím nikterak nerozporuju, že se globálně otepluje..

275
# 31.08.2023, 22:10

palma
Takže naprosto souhlasíte s nárůstem +2°C od 1880, což je pro naši diskuzi podstatné, ostatní je irelevantní, dobře přece víme, že nebýt vlivu člověka, tak by se ve 2. pol. 20 stol. lehce pozvolna ochlazovalo, odkaz už jsem kdysi posílal, si ROFA najde určo taky.

Jinak bohužel docela reálně to vidí tento týpek:
https://a2larm.cz/2022/08/cesko-2050-jak-bude-vypa...

388
# 31.08.2023, 22:18

Yurri
Pardon, jestli by se ochlazovalo, neví nikdo, dokud to nenastane, je to pouze předpoklad.. předpokládalo se, že teď pujde třeba slunce do nízkých minim, místo toho začalo posilovat a jde nahoru, tak je to s předpověďmi do budoucna, dokud to budoucno není, je to pouze předpověď.. tak to je, jinak se od roku 1880 oteplilo o 2 stupně (už jsem to výše napsal) a od roku 0 o 1,5 stupně.. určitě též souhlasíte.:) Proto nemám rád grafy a v tomto obzvláště..

96
# 31.08.2023, 22:32

palma
Já mám grafy docela rád. Mohou dát lepší představu o tom jak se veličiny v tomto případě s časem mění. Jenže tento graf se nám nejen z časového hlediska snaží něco záměrně zkreslit a ohloupit nás. Proč je celkem jasné, když sem vložím původní verzi grafu.

388
# 31.08.2023, 22:40

ROFA
No, já jsem pesimista v tom, že určovat směrem dozadu teplotu na zemi s přesností na desetiny stupně mi připadá lehce humorné..( i na +-0,5 stupně mi to ještě připadá takové nějaké..) divné..ale nechci tu vyvolávat kontroverze, nejsem klimatolog, takže budu věřit, že to změřili přesně, buďto meteočidlem ;-), nebo vrtáním v ledu.. nebo rozříznutím polene ze zkamenělého stromu ze dna jezera..:!!: Navíc, pokud tam někde jsou chyby v historických teplotách, pak mohou být jak do plusu, tak i do mínusu, třeba jsem nikde nenalezl, jak, když tedy určují teplotu z vrtů do ledu, je vyřešena záležitost třeba s tím, když bylo v Grónsku velké tání a odtálo pár desetiletí, či staletí (tisíciletí?) ve formě ledu, ale rekonstrukce podle ledu dává výslednici.. z čeho, když ten led z těch let prostě roztál..fakt moc otazníků..

275
# 01.09.2023, 08:24

palma
Vědecky výzkum v tomhle dost pokročil, v době klimatického optima roztál Grónský ledovec pouze při pobřeží a jinak se v podstatě nezměnil, jinak ale prý pro vědce překvapivě😄roztál nedávno úplně, ale z našeho pohledu je to samozřejmě neskutečně dávno, detaily zde:
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3601835-gronske...

ROFA
Doporučuji dostudovat, ty řeči o ohlupování ach jo:
https://faktaoklimatu.cz/infografiky/teplotni-anom...

Článek pěkně popisující tyhle skeptiky a český zatuchlý prostor, který o klimatu vlastně ani nic moc slyšet nechce, protože jak já s oblibou říkám, pravda bolí, jenže na té je pro některé překvapivě celosvětový vědecký koncenzus:
https://www.google.com/amp/s/www.flowee.cz/planeta...

96
# 01.09.2023, 09:50

Yurri
Gronský ledovec roztál v době klimatického optima. 400 tisíc let to je jen tisícina času co už na planetě existovaly složité formy života. Rozhodně není náhodou , že v té době už existovalo více druhů předchůdce člověka, respektive slepých vývojých větví.. Evoluce vývoje člověka v té době běžela na plné obrátky. Vývoj člověk dnešního typu byl prakticky ve finále. Takové podmínky na planetě v současné fázi GO ještě ani zdaleka nenastaly. Ty grafy, kde se záměrně manipuluje s časovou osou Vám v tom dělají pěkný hokej.

275
# 01.09.2023, 12:50

ROFA
Jedinej komu dělají problém grafy jste vy, každý popisuje pouze jinou časovou osu a oba jsou naprosto správné 😄:
https://faktaoklimatu.cz/infografiky/teplota-22000...

Mýlíte se ve stáří grónského ledovce, odhaduje se na 110 tisíc let, geologicky nedávno, zelený byl určitě před 400 tisíci lety, prakticky za neandrtálců, jestli nechápete rozdíl v extrémním nárůstu teplot v posledních desetiletích a jakkoliv to dáváte do souvislostí s historickými údaji statisíce let zpátky, tak jste snadná argumentační oběť, všichni vidíme na těch grafech bezprecedentní data, řešme ten nárůst o 4-5 °C, tam to bohužel již tohle století směřuje, jestli do toho zkolabuje AMOC, tak ty extrémy budou ještě horší.

388
# 01.09.2023, 13:02

Tak, abych zase nebyl za zaujatého.. ano, větrné turbíny nám vyrábějí poměrně čistou energii, a ano v obrovských množstvích třeba hubí hmyz, kterého za poslední roky, dle sdělení entomologů apod, ubylo 75%, co bez něj budeme dělat, je otázkou...https://conbio.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10...
a navíc si ten hnusný hmyz dovolí toto: Hmyzí zbytky, které se drží na náběžných hranách lopatek v období slabého větru, mohou snížit výrobu energie na polovinu v období silného větru (Corten & Veldkamp, 2001). to odpovídá přibližně 1,2 bilionu hmyzích jedinců zabitých ročně větrnými turbínami na pevnině v Německu, nebo 40 milionům hmyzích jedinců zabitých ročně jedinou větrnou turbínou v Německu.

A pozor s tím Grónským ledovcem.. tam bych byl s těmi 110 000 lety velmi opatrný..
"Grónský ledovec zřejmě skoro celý roztál i v posledním 1,1 milionu let. Vědci to vyvodili z výzkumu zachovalé pravěké rostliny, která rostla v místě vojenské základny ze 60. let 20.století. Zbytky vřesovců a mechorostů se našly 1400 metrů pod ledem, jehož stáří badatelé odhadují asi na milion let.
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/g...
To je to, na co upozorňuju, ani vědci to neví přesně, ba ani nepřesně, ale přesně vědí věci, které z toho vypočítají, proto jsem rejpal a pesimista.

# 01.09.2023, 14:30

Podle mě v prvé řadě hubí hmyz zemědělství. Ty monokultury stříkané několikrát za rok chemií rozhodně nepomáhají nějaké přírodní pestrosti, kterou potřebuje hmyz. Např. opylovačů ubývá ve velkém, protože jim ničíme prostředí. Včel medonosných je sice dost, ale takové ty včely samotářky, čmeláci apod. ti ubývají ve velkém. Nějaké větrné elektrárny, kterých je většina na moři jsou jenom špička ledovce.

Takže co s tím? Bez konvenčního zemědělství, které bez chemie nemůže fungovat, nelze uživit 8 miliard lidí... Nějaké to bio/eko farmaření je skvělá věc, ale rozhodně to nemá šance jedince uživit. Tady se nařídilo aby čeští zemědělci nechali pár % půdy ladem a už se pomalu bouří. Co je na tom sakra špatně nechat půdu odpočinout? No z ekonomického hlediska je na tom špatně snížení zisku a o tom to celé je.

388
# 01.09.2023, 14:55

JohnBattler
On je problém i v tom, že páni zemědělci klidně stříkají postřikem na škůdce (a samozřejmě to hubí hmyz celkově) i v době třeba plného květu řepky.. pak to vyhubí jak klasické včely, tak i ostatní opylovače..jak z toho.. no asi ta menší políčka a pestrost plodin by byla dobrá, jenže, to by buď museli rozparcelovat mezi větší počet zemědělců, včetně těch eko, jinak se jim samo, víc vyplatí velký lán, ušetří se, a jede se..já to znám za barákem, v létě projede hubič plevele, a mě, protože přímo sousedím (1m od plotu) s tím polem, tak mi opadá polovina listí na keřích a živém plotu..takže tak, a o mrtvých včelách a čmelácích po postřiku, co mi skončí pak v bazénu, vím své, protože jinak je celé léto zchraňujeme, ale tihle už se většinou nehýbou..hotovo..nemluvě o tom, že když postřik na plevel, po dešti, steče do potoka, co je pod kopcem, tak to tam vyhubí i ty zbytky vodních organismů, je to pro ně většinou prudce jedovaté..nevidím to růžově, zrovna tak když do noci svítí obří skleníky, odevšad se tam slétá hmyz, celý večer lítá okolo světla a pak hyne vyčerpáním.. taky známá věc, jo zle bude..

96
# 01.09.2023, 16:22

palma
Samozřejmě. V Grónsku byly lesy. Ve stejné době lidstvo a jeho vývojová stádia prospívaly. My máme Grónsko prakticky zaledněné, ale alarmisté už teď pozorují jak se dramaticky vše mění k horšímu.

275
# 01.09.2023, 16:31

ROFA
S tímhle materiálem je zbytečné cokoliv řešit, jo byly tam lesy, tak je to v pohodě, i na Antarktidě byly lesy, jak říkám, úplně mimo realitu.

# 01.09.2023, 17:22

Kolik v těch dobách, před těmi dávnými lety, žilo lidí?

Tak asi tolik jich bude brzy žít, pokud co nejdříve podstatně nesnížíme svojí obrovskou spotřebu.

Ještě zatím není pozdě,
ale času není nazbyt.

388
# 01.09.2023, 17:26

ACEOF ACES
Bez zastavení přírůstku obyvatelstva, nesnížíte spotřebu, to prostě nepujde..navíc ti co nemají nic, chtějí víc, co s tím?

96
# 01.09.2023, 18:47

palma
Obávám se že to tak není. Člověk v té době obýval Severní část Afriky nad rovníkem, která je dnes neobyvatelná, stejně jako Grónsko, které obyvatelné tehdy bylo.

# 01.09.2023, 19:20

Homo economicus se na té obrovské spotřebě, podílí především.
Jestli co nejdříve výrazně nesnížíme svojí obrovskou spotřebu my samy, tak to udělá planeta a bude to pro nás horší a zažijeme to už i my. Vysoká míra klimatických hrozeb a téměř nulová šance se proti nim efektivně bránit nebo řešit jejich dopad. To je realita, se kterou se již teď musí vyrovnávat 27 zemí.

Je potřeba se přizpůsobit a co nejdříve snížit na polovinu svojí spotřebu energií, paliva, pohonných hmot, vody, potravin, masa, dřeva, zboží, surovin a neplýtvat.

Ne, k zemi hleď, ale vzhůru hleď!

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.