Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Oteplení, zpočátku ojediněle i tvorba ledovky

Diskuse o počasí Globální oteplování

421
# 23.02.2024, 08:29

Yurri
s lecčíms se dá souhlasit ale mám jedno velké ALE, shodnu se na tom, že dotace do zemědělství jsou zlo, ALE, proč jsou ty dotace? No vznikly z příkazu EU, a to kvůli tomu, že je to kompenzace za to, že EU nařizuje, toto nepěstovat, toto jen v tomto množství eventuálně, tolik toho pěstovat ve Francii, tolik v ČR.. jo plánované hospodářství a zemědělec MUSÍ pěstovat jen to co MŮŽE pěstovat.. buďto mu dovolme pěstovat co chce a zrušme dotace a používejme cla, nebo mu dovolme, to co doposud, či něco jiného přikažme, ale pak mu to budeme muset zaplatit, či dorovnat jako kompenzaci za diktát, pod kterým je.. ( pod tím jsme ostatně všichni, co žijeme v EU) .. o tom to taky je..

35
# 24.02.2024, 19:48

TommyAst ad strana 213.
V nejteplejsi zminene periode ma byt teplota na Zemi prumerna +34 °C (o 19 °C tepleji nez dnes), +38 °C na rovniku a +26 °C na polech (rozlozeni a tvar kontinentu nezmineno a dost i nezname). Tedy v teple dobe bylo teplo po cele zemi, i na polu tepleji nez dnes v CR.

V cca 07:50 v case videa zacina povidani o te nejchladnejsi periode - Snowball Earth, ledovec i na rovniku. To melo byt rocni prumer -10 °C na rovniku -28 °C globalne (o 43 °C chladneji nez dnes), -86 °C na polech.


V dobe pobliz tehle extremu muselo byt na vetsine planety celkem brutalne. Jak vypadal zivot behem "snowball Earth" si celkem dokazu predstavit (pod ledem kolem rovniku v oceanech, kolem horkych pramenu atd..). ale v tech nejteplejsich obdobich to mohlo byt mnohem pestrejsi.
Dnesni clovek by asi na vetsine planety nemel sanci, ale rostliny tech prumernych 38 kolem rovniku mohly davat a dokazu si predstavit ze tam byly destny pralesy bujnejsi nez dneska. Zivot se dokaze prizpusobit leccemu kdyz je na to dlouha doba. Ale ty rychly prechody klimatu mezi geologickymi erami vetsinou prinesly masovy vymirani.. to hrozi i v budoucnu spis je to skoro jistota ze jednou prijde.
No a clovek tomu jeste pomaha a pravdepodobne i dost urychluje.

421
# 26.02.2024, 11:59

ACEOF ACES
Tak a tady máte něco do placu, hodí se to k vašemu odpočtu, dá se tím postrašit mnoho lidí, ale má to jednu nevýhodu, je to možné řešit, a zase tam máte ten pokles populace, tomu se prostě nevyhneme a tak to má být a bude...https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/kdy-p%C5%99...

306
# 26.02.2024, 17:00

palma
To je bohužel jistota, na 1 nalezené hnízdo připadají prý 3 nenalezená, dobrej starší článek posílám níže, pěkně popisuje nedostatek potravy v zemědělsky huntované krajině a i proto útoky na včely, další důvod okamžitě velké bloky fragmentovat a naopak vyčlenit co největší část přírodě a na nich konečně začít hospodařit inteligentně.
https://www.modernivcelar.eu/8886-jak-na-srsen-asi...

421
# 26.02.2024, 17:11

Yurri
He, tak mne napadlo, v tom článku co jsem sem dal o těch sršáních se píše, že na to dělají pasti a určitými otvory, no co takhle dát nějaké pletivo, obal s těmi otvory okolo úlů, včely ba prolezly, sršáni nikoli!:)..

306
# 26.02.2024, 17:26

palma
Píše se o tom v mém článku + obr. 4, třeba se tady najdou nějací včelaři s aktualitami, já zakládám medonosnou motýlí louku.

# 26.02.2024, 19:15

Únor 2024 v ČR se zcela vymyká běžným hodnotám a dlouhodobým statistikám, teploty jsou po celý měsíc výrazně nadprůměrné a mimořádně vysoké na všech stanicích, svědčí to o výrazné odchylce celého měsíce od běžných hodnot.

https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/unor-nejt...

Jestli se co nejdříve nepřizpůsobíme a podstatně nesnížíme svojí obrovskou spotřebu my samy, tak to udělá planeta a bude to pro nás horší a Homo economicus se tomu nevyhne a zažije výrazný pokles populace.

Čas běží.

421
# 28.02.2024, 08:38

Yurri
Tady jeden obsáhlý rozbor, co bude stát přechod na greendeal každého z nás... a jestli je to vůbec proveditelné se současnými prostředky... není, takže pá pá... https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/zelena...

Autor je emeritním profesorem inženýrství na univerzitě v Cambridge. Je členem Královské společnosti, Královské akademie inženýrství, Královské společnosti Nového Zélandu, Fyzikálního institutu a Institutu inženýrství a technologie a také starším členem Institutu elektronického a elektrotechnického inženýrství v USA.

306
# 28.02.2024, 09:18

palma
To říkám pořád, že na kecy o uhlíkové neutralitě a bezemisní ekonomice mám alergii, protože lidem lžou, teprve se dává do kupy jak vůbec emise přesně měřit, pač řádí všude greenwasching, kdy si na zelenou jenom hrajeme, Green Deal ale neřeší zdroje energie, jen říká směřujme to na OZE, což se i děje, za jakou cenu je věc druhá. Pro mě je samozřejmost jít se spotřebou na polovinu, přejít na obnovitelný program, kdy palivo si musíte sám vypěstovat, mobilitu omezit na veřejnou dopravu nebo na elektrokolo, kde tak vidím maximální budoucnost elektromobility?. Dobře píše, že by musela být příkazová ekonomika a drastické snížení životní úrovně a to je přesně co nám změna klimatu s přehledem předvede (pokud nebude Rusko rychlejší).

Tenhle fosil industry je odsouzen ke kolapsu, ať už si to uvědomuje nebo ne, řešil bych úplně něco jiného, důležitějšího, čistotu a dostatek vody a biodiverzitu, jedině to nás může zachránit, těmhle materialistům se musím jen smát, obdivují pak párkrát za rok o dovolené něco, na jehož likvidaci se sami svoji spotřebou podílejí a ani o tom neví, počkejte až přijdou účty i s úrokama, to se budu smát já a dobře nám lidstvu tak, takhle debilního savce planeta dlouho neviděla, snad má Darwin v záloze něco lepšího?.

# 28.02.2024, 10:43

palma
No prostě bez radikálního omezení a snížení životní úrovně to nepůjde. Ale jsou lidé ochotni toto dovolit? Nemyslím si... Tady si prostě každý myslí, že má nárok na vlastní auto, na velký barák a každý rok dovolenou u moře. To prostě není udržitelný způsob života, pokud tohle budou mít miliardy lidí na světě tak ty zdroje prostě dojdou. Žijeme na dluh příštích generací a nikoho to nezajímá. Fakt nevím co bude muset přijít, aby se snížila lidská spotřeba. Asi jedině 3.sv válka to vyřeší...

Tady se nikdo nechce odtrhnout od fosilních paliv, ale pokud všechny spálíme tak za prvé kdo ví v jakém stavu bude atmosféra a klima a za druhé nebudeme moci fosilní paliva využívat na jiné věci typu plasty, hnojiva atd. Copak to nikdo nechápe, že nelze během 200 let spálit fosilní zdroje, které se tvořily miliony let?

# 28.02.2024, 20:10

27.02.2024 USA Texas přes 30°C, velké teplo, sucho, požáry, stav katastrofy

421
# 28.02.2024, 20:23

JohnBattler
No, že má nárok na barák či auto.. nemá, ale může si ho pořídit, jak to chcete zakázat? desetkrát zdanit?.. no nevím, problém je v tom, že všechno chceme pro všechny, však to vidíte.. přece není spravedlivé, aby k moři jezdili jen ti, co na to mají... tak těm oststním půjčíme, pak jim dluhy odpustíme, nebo to některým předepíšeme na recept a zaplatíme, přes neziskovku.. apod, postavíme byty pro všechny, dáme podporu na elektromobily, na fotovoltaiku, na zateplení.. a za tím se schovává co? Spotřeba! A co s tím, .. napálit takové daně, že nebudou bohatí? No, to se může vymstít, protože by se to muselo zrealizovat v celém světě najednou.. A o tom pochybuju..můžeme také zdražit uměle produkty.. ovšem to s sebou přinese snížení spotřeby i výroby.. No taky cesta..

No a tady něco pro katastrofisty... dneska by se to šouplo na vrub působení GO...https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/za-ni%C4%8D...

421
# 29.02.2024, 10:37

Tak v malém zachycujeme CO2 i my co používáme vysoké vrstvy mulče, pěstujeme stromy apod. ale jak to udělat ve velkém, aby emise prakticky nevznikaly..?

Existuje jedna technologie, která může zajistit levné a spolehlivé dodávky elektřiny s nízkými emisemi: jaderná energie. Zájem o jadernou energii roste, protože si stále více lidí uvědomuje, že je bezpečná a spolehlivá. Pokud by se podařilo přesvědčit regulační orgány a veřejnost, že moderní elektrárny jsou ze své podstaty bezpečné a že nízká úroveň jaderného záření není nebezpečná, mohla by jaderná energie poskytovat veškerou levnou elektřinu s nízkými emisemi, kterou svět potřebuje, po stovky nebo tisíce let.

Kdybychom však měli stoprocentní jadernou zálohu pro solární a větrné elektrárny, větrné a solární elektrárny bychom vůbec nepotřebovali.

Větrné a solární elektrárny jsou ve skutečnosti zcela zbytečné.

Bryan Leyland - https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/oze-po...

Autor je inženýr energetických systémů s více než 60 lety zkušeností s projekty po celém světě.

306
# 29.02.2024, 11:20

daz_4
K tomu prvními odkazu letos zkusím to samé v poměrně zajímavému produktu zvaném lávové růstové kostky, kde spolu s alginitem a vermikulitem mohou tvořit zajímavou trojici, kde vody a minerálů bude vždycky dostatek, pak už jen jílové granule (lepší jak obyč. keramzit), které zajistí vzdušnost a můžete sklízet v jakémkoliv substrátu do aleluja, dokonce jsou systémy, které vám to sami zavlaží bez elektřiny, groweři je znají.

421
# 29.02.2024, 21:05

Yurri
místo aby vědátoři vyšlechtili něco smysluplného, plácají prostředky a um na kravinky...https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/v%C4%9Bda-a-techn... m
Už se letos těším na obří kilová rajčata, mám zakoupeno, minulý rok jsem měl zkušební sazenici, 886 gr. největší, celkem z jednoho "keře" asi tak 5 kilo rajčat.. a pěkně masitá..růžová..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.