Yurri
No, vypadá to, že samoregulační systém zeměkoule bude fungovat.. tak to prostě je..https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/historie/zm%C4%9B...
prý to zkosí jednu a tři miliardy lidí...
Diskuse o počasí Globální oteplování
palma
Určitě k tomu míříme, proto říkám tohle musí být absolutní priorita, nelze uhnout, ale nemůžete se soustředit na kusé inovace v dopravě typu elektromobilita, kde se dovezou auta z Číny vyrobená bez ohledu na emise při výrobě komponentů, to pak nemá smysl, je to jako v přírodě, funguje pouze masivní opatření a i omezení spotřeby na mnoha frontách a celosvětově, jinak to nemá vůbec cenu, zatím není důvod k optimismu a i vědci jak je v článku přiznáno, nepřipouští raději horší scénáře, protože chtějí lidem dát naději, že ještě má smysl něco dělat, blbý je, že každej stát potřebuje udělat něco jiného a má jiný potenciál pro opatření a omezení, za mě je mnohem účinnější věnovat se půdě, kde lze vyřešit či podstatně redukovat zároveň sucho+povodně+potraviny+biodiverzitu+uložení uhlíku, cokoliv jiného tomu nesahá ani po kotníky.
tahle novinařina mne baví.. to je to, na co pořád upozorňuju, že nevíme vše, a že když to taje, jsou toho plné noviny, ale když to, jako v roce 2014, třeba, je na maximu, tak je ticho po pěšině...https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-mnozstvi-...
a osobně se mi líbí z článku toto prohlášení :
„Existuje také možnost, že se skutečně jedná o podivný projev přirozené proměnlivosti. Což znamená, že se mohlo nahromadit mnoho přírodních faktorů, které tuto oblast společně ovlivňují,“ dodal Mallett, který např. působí na britské výzkumné stanici Rothera nacházející se na Adelaidině ostrově při západní straně Antarktického poloostrova.
září 2023 Austrálie až 38°C, vlna veder, překročeny rekordy
Zajímavý tweet a pod ním také článek - https://twitter.com/erichfischer/status/1704133464... a https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-93...
Je to celkem "náročnější" čtení, ale dají se tam najít zajímavé informace k tématu "heatwaves" a k tomu, co Evropu nejspíš v budoucnu čeká. Je to zaměření na více obydlené oblasti - města, kde dopady heatwave jsou největší.
A téma větrníků v ČR - kdo neviděl, určitě mrkněte, je to hned první reportáž. Ty negativní postoje, názory, (dez)informace k větrníkům jsou celkem síla ... https://www.ceskatelevize.cz/porady/10117034229-16... hluk jako štěkot psa, změna světelných podmínek (stroboskop) a dopady na psychiku, změna počasí, památek, dopad na zvířata atd. No co na to říkáte? Prostě mazec ... Ano, ČR asi bude do pár let skanzenem ... je to smutné a nebo ostřeji řečeno - ostuda !
andy206
Chápu obě strany, i když odpůrci mají někdy úsměvné argumenty, ale i kdyby byly všechny projekty na vrtule schválené, tak to naši energetiku nějak nezachrání ani významně neposune, srovnávat se s okolím je zavádějící, před okny bych to rozhodně mít taky nechtěl a krajinný ráz to rozhodně naruší, o tom se snad nemusíme bavit, nepasoucí se krávy mě ale zaujaly, líbí se mi spíš ty domácí větrné elektrárny, které vypadají jako malý komín a v kombinaci se solárním smogem to muže dávat komunitně smysl. Když máte rozpočet 7,5 mega a stýskáte si po kanalizaci za 50 mega, tak to je pak těžké, všichni nemohou mít všechno, zadotujte lidem domácí čističky a vyjde to všechny za zlomek peněz nebo udělejte nějakou kořenovku (spousta příkladů i u nás).
No a tad y jsem narazil na docela zajímavé grafy..https://www.epa.gov/climate-indicators/climate-cha...
A tady vyjádření klimatoložky, dle mého střízlivé a věcně, nezděšené..
"Zatím poslední katastrofu způsobila v Libyi středomořská bouře Daniel. Podle odborníků, kteří se k situaci vyjádřili pro agenturu AP, měla vlastnosti podobné hurikánu – čerpala energii z extrémně teplé mořské vody. „Jedna událost se nedá připsat změně klimatu. Víme ale, že její jednotlivé faktory zvyšují pravděpodobnost vzniku podobných bouří,“ uvedla vědkyně Kristen Corbosierová z Alabamské univerzity."
Holt každé fouknutí není dáno jen a pouze vlivem GO, že..
kapr84
Jo souhlas. Jen ať to Země seká. Chtělo by to další tornádo jako předloni na Moravě. Tentokrát bych ho poslal na Buchlovice a Kladno.
Příroda ani planeta nepotřebují, abychom je zachraňovali, ty se přizpůsobí a změní. A ta změna, už probíhá a nabírá na rychlosti a na síle. Jde o to, zda se dokážeme přizpůsobit my a podstatně snížit svojí obrovskou spotřebu a zachránit se. Kdo si myslí, že má na 20 let vystaráno, tak se mýlí (viz příspěvky).
19.09.2023 východ Číny, dvě silná tornáda
JohnBattler
Když bude tak bude, díky za poslání, jestli to pujde zařídit..akorát bych prosil, přesměrovat do Drage, tam teď ještě nějakou dobu budu.. díky!
Ajen tak na okraj, v té Číně, tam co se teď ta tornáda prohnala, tak to bylo v provincii, kde je jich ročně nejvíce z celé Číny, ale teď hol v ČR novináři objevili ne Ameriku, ale Čínu, a uděláme z toho děsivé GO, že, dobrý den..
https://news.cgtn.com/news/2022-08-04/Tornadoes-in...
Díky GO bouře Daniel pustošila Středozemí se spadem srážek až o 50% vyšším než by bylo bez něj, všichni zpochybňovači si mohou nafackovat, za mě samozřejmost a jenom začátek, nezůstane kámen na kameni, říkám to pořád, opakuji po vědcích, vše směřuje k nejhorším scénářům, jak v předpovědních klimatických modelech, tak v tání ledu, tak v absorbci CO2 lesy, tak v uvolňování metanu v permafrostu atd. atd. data jsou zdcující, fakt se nedivím, že se vědci dávají ze zoufalství na stranu mladých protestujících, politici je totiž neposlouchají, protože kdyby řekli voličům pravdu a nutná opatření a omezení, tak by okamžitě skončili:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-potv...
palma
Hmm, tady je k tomu také povídání a GO může mít přímou souvislost ... https://twitter.com/mikarantane/status/17041842557... a přímo pak zde https://www.worldweatherattribution.org/interplay-...
Prostě a jednoduše změna klimatu resp. GO zvyšuje četnost těchto "katastrof" a zvyšuje jejich závažnost / intenzitu. A nebude to jen o Libyi, Africe ... prostě kdekoliv ve světě. Více tepla = více potencionální energie = vyšší intenzita různých jevů.
PS. dané odkazy vedou ke článku, který zmiňuje Seznamzprávy a Yurri v odkaze.
Yurri
Krajinný ráz? Hmm, zvláštní. A to že ČR se silně zastavuje stavbami jako sklady, haly, logistická centra a cenná pole nám doslova mizí před očima, nikomu nevadí? To je pro "krajinný ráz" ok? A že každý pátý kopec má nově "rozhledny", to je také ok? A že dovolíme stezky v oblacích v horách, také ok? No nevím ... ale většina těch argumentů proti v reportáži jsou prostě šílenosti. Ale psal jsem to už nedávno - větrníky pořád mají spoustu vhodných míst, na kterých mohou vyrůst bez těchto iniciativ, hlasování v obcích atd.
A energetice by to určitě pomohlo. Kdybychom měli optimální mix, pak klidně větrníky mohou dodávat v průměru ročně 8-12%. A to rozhodně není málo.
palma
Pod tím odkazem, který si uváděl - https://www.epa.gov/climate-indicators/climate-cha... , kde tam přesně je uvedeno to povídání o Libyi? Resp. ten odstavec, který je od paní profesorky Kristen Corbosiero z University Albany. Děkuji.
andy206
Ale tohle je přece malá vesnička na úpatí Krušných hor s údolím řeky Svatavy, žádné haly a sklady, vypadá to na moc hezkou krajinu, o tom se proboha nemusíme bavit, že to tam bude jako pěst na oko, ať si to zůstane tam, kde to má mnohem lepší podmínky, na moři v Holandsku, Německu a Dánsku, tam se to zaplatí rychleji, tady 2 ks jsou fakt zbytečný, chápu moderní trendy a určitě by to obci finančně pomohlo, ale pro mě má krajina a krajinný ráz mnohem větší význam a proto to zastavování obecně bych hodně omezil bez ohledu na krátkodobý finanční přínos, mě neuplatíte, všechny haly a sklady by musely zasakovat a mít zásobníky vody v souladu s mým jedním Z = zasáknout.
Pár tweetů:
Září nejspíš bude opravdu teplotně rekrodní - https://twitter.com/hausfath/status/17038921708587... oproti předešlému rekordu nejspíš výrazně.
A pokud někoho zajímá porovnání spalovacích motorů vs. elektrických po stránce těžby surovin apod., pak asi jasně zodpovězeno zde - https://twitter.com/MJ_Coren/status/17042529027627... (samozřejmě je také důležité to, z čeho pochází energie na těžbu minerálů - surovin). Článek pak zde - https://www.washingtonpost.com/climate-environment... (postačí otevřít zadaním emailu, pokud to někomu nevadí a nebo to máte otevřeno již ode mne ). Je tam povídání o změně surovin (nikl, kobalt ... a dopad na nižší cenu baterií), velká výzva na recyklaci a využití baterií atd.
andy206
Kouknul jsem na to, a dole se nepropsal odkaz.. čili dodávám, je to cca v druhé polovině textu..https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/osm-povodn%...
ps. ta těžba surovin, v tom odkaze, to ovšem není, co se spotřebuje k výrobě jednoho nebo druhého, to je porovnání globální těžby, a to uhlí, ropy a plynů.. tedy i se spotřebou spalovacích a vznětových motorů, topení, mazacích tuků, umělých hmot, dálkového vytápění, apod.. to mi nepřipadá zrovna košer...jo a ještě nezapomenout na to, o jaký objem výroby jde u porovnávaných kategorií, kolik je třeba těch EV aut na celém světě a kolik spalováků.. atd. a podle toho to dopočítat..moc nechápu co vlastně srovnává..
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.