Diskuse o počasí Globální oteplování
daz_4
No tak když si za sebe naskládám to devatenácté století, dává mi to docela hezkou epizodu 4 letopočtů, během 26 po sobě jdoucích let z hlediska teplých letních měsíců, to tím chci říci.. že teď tam je za teď za podobné období 7 letopočtů... k epizodám teplých letních měsíců dochází, docházet bude a docházelo i v minulosti.. toť vše.
Statistiky jsou dobrá věc,, tady třeba teď koukám, na docela pěkný článek o požárech v Evropě, včetně statistik a grafů.. jediný problém je v tom, že nevíme, jak to bylo v Evropě s požáry před dvěma, třemi sty lety,.. pro porovnání..https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/spalena-evrop...
Prostě zajímavé statistiky, takže co tím chceš říci daz4? Když už si teda tykáme?
Taky tam píšu, co je podle mne jednou z hlavních příčin, že se jen tak nebude dařit snižovat spotřebu a tím pádem ani emise CO2..a tudíž, pokud je vše na 100% podle vědců, nebudou se ani snižovat teploty na zemi.
palma jj, pokud se v evropskych podminkach vezme napr. 100 000 lidi prirustek, casem to znamena 20-30000 novych bytu, 50000 dalsich aut na silnicich, tim vic zastavene a vyasfaltovane plochy + narust potreby elektriny, plynu, paliv, vody, potravin, dalsi vyprodukovany odpad navic ktery je potreba tridit, odvezt, spalit, zahrabat, vyčistit odpadni vodu..
Ta tabulka nejteplejsich letnich obdobi je zajimava i tim, ze se tyka jedne z oblasti, kde se klima menilo asi nejvic v republice. Praha na zacatku 19. stoleti byla doslova jen shluk vetsich vesnic s nekolika desitkama tisic obyvatel celkem. Prumerna letni teplota +22 v te dobe muze, ale taky nemusi byt ekvivalentni teplote Prahy v 21. stoleti. I kdyby se merilo uplne stejne.
Teoreticky by tak naprosto schodna meteorologicka situace jako treba v lete 1811 letos mohla prinest jeste vyssi teplotu, jen diky obrovskemu narustu zastavene plochy a rozlohy mesta. A nebo taky ne, mohlo by to vyjit treba nastejno diky smogu
Stejna zimni situace jako pred 200 lety, by ale (si troufam tvrdit) prinesla ted vyssi namerene teploty urcite.
Mit tak spolehlivou radu mereni dlouhou 2-3 tisice let, to by byl extremne cenej a zajimavej studijni material.
Na nějaké snižování CO2 můžete zapomenout. Tady v Evropě to možná částečně snížíme protože Brusel to nařídí. Ovšem přesouvá se to jinam. Třeba takto:
https://www.prumyslovaekologie.cz/info/cina-v-lons...
Trochu pro odlehčení tématu, aneb jak hýbat s ostrovem na jezeře..https://tv.idnes.cz/zahranicni/ostrov-jezero-chipp...
Homo economicus tu obrovskou spotřebu vytváří.
Tak by měl začít u sebe a podstatně snížit svojí obrovskou spotřebu, to může udělat každý Homo economicus. A ten, kdo chce raději snižovat růst populace, ať také začne u sebe.
Jestli co nejdříve výrazně nesnížíme svojí obrovskou spotřebu my samy, tak to udělá planeta a bude to pro nás horší a zažijeme to už i my.
Včas jsem vás varoval, už nezapřete, že jste to nevěděli.
Ne, k zemi hleď, ale vzhůru hleď!
palma
Tu tabulku jsem delal ja a na predchozim strance je i s nejchladnejsimi lety:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-5-6929-Leto_bylo...
A pak tam na prvni i druhe strane rozebiram cetnosti. V pripade Klementina se cca do roku 1830 blbe merilo kvuli spatnemu umisteni - vyssi prumery a minima, nizsi maxima. Podle ruznych statistik, vc. klouzavych 10-50-letych prumeru je nejchladnejsi obdobi v Klementinu nekde mezi 1850-1880, delsi klouzave prumery to sunou do pozdejsich let.
Tepelny ostrov bez diskuze roste, a klima se meni rychleji, to i na Libusi. Jen prikladnormalu pro cervenec v Klementinu: cervencove Klementinske normaly jsou 1991–2020 +21.5 °C, 1961–1990 +19.7 °C, 1775–2014 +19.8 °C, zmena normalu (otepleni) 1991–2020 vs. 1961–1990 +1.8 °C, 1991–2020 vs. 1775–2014 +1.7 °C, 1961–1990 vs. 1775–2014 -0.1 °C. Median 1775-2023 pro cervenec v Klementinu je +19.8 °C.
O globalnim oteplovani ma velmi pekny dokument uzivatel Astrum na youtube, kde je to dobre popsane:
https://www.youtube.com/watch?v=dpvd9FensT8
I kdyz v minulosti samozrejme byly podle vseho teplejsi obdobi a jsou ve zmene klimatu ruzne periodicky se opakujici vzorce, problemem aktualni zmeny je rychlost. To co by melo trvat aspon tisice let, trva desetileti. A pak se priroda nemuze samozrejme adoptovat.
Uzivatel Astrum ma i spousty dalsich videi, vetsinou z astronomie.
TommyAst
Myslel jsi asi adaptovat, ale o bezprecedentní rychlosti změny klimatu snad všichni už dlouho víme a nemusíme si to pořád potvrzovat, mnohem zásadnější je pro nás následující článek, který potvrzuje co říkám dlouhodobě, ČR a potažmo i střední Evropa už to má spočítané, bez výparu z uvedené části Golfského proudu jsme beze srážek a tudíž víte kde, to není jen hypotéza, ale rozsudek smrti, s laxní společností a slabou vládou se tomu nedá efektivně čelit:
https://www.lidovky.cz/ceska-pozice/souvislost-tan...
Yurri
Samozrejme adaptovat. S tim Golfskym proudem je to vazna vec. Tam, kde jsou pri pobrezi chladne oceany, tam obvykle byva docela sucho (Chile, Kalifornie, jiho-zapad Afriky, Maroko a zapadni Sahara, Kanarske ostrovy). Tam, kde je more teplejsi nez pevnina, casto prsi.
Pokud je chladne more, znamena to jednak mensi vypar a chladnejsi morsky vzduch ale hlavne take zeslabeni vetru smerem od oceanu. Zmena smeru vetru a slabsi vypar, to znamena jednak mnohem mene srazek, ale tak v zime z obou faktoru mnohem vetsi zima v Evrope, castejsi pruniky vzduchu od severo-vychodu (odtud nic dobreho neprichazi), bezne Arkticke dny v nizinach. Unor 1929 nebo 1956 nas moc nechce zazit. V lete ale take mene srazek a castejsi proudeni od jihu nebo vychodu, severu. To by naopak mohlo znamenat jeste silnejsi vedra, nebo jen vychodni proudeni, prez den teplo, rana chladnejsi a sucho. Velke sucho bylo v roce 1540, co se poradne stalo se nevi.
16.09.2023 východ USA a Kanady, bouře Lee až 110km/h, prudké deště, záplavy
TommyAst
Na to nemusím být výzkumník jako tenhle p. Wetter z Bernské univerzity, který čeká něco podobného roku 1540 jako já a fakt to nebude dlouho trvat, průměry byly prý o 5-7°C vyšší než ve 20.stol., zatím jsme měli neskutečné štěstí, když se podíváte na tu hrůzu všude kolem, přechod na kontinentální klima by nás vycvičil přesně tím směrem, na který bych se rád soustředil v pěstování a úpravě půdy, tj. -30 v zimě a v létě k +40 a to je poměrně těžký úkol, každopádně jakákoli biomasa blafne jako tenkrát.
https://forbes.cz/kdyz-reky-vysychaly-a-lide-umira...
Ani Antarktida už to nerozchodí:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-prob...
Tak u mě se oteplilo u Muškátu Moravského na 22°ČNM (Československého normalizovaného moštoměru). Vypadá to jako blbost, ale je tam velmi příčinná souvislost.
1°ČNM je 1kg cukru ve 100 litrech. V chladných letech stupně (cukr) přibývají pomaleji. Sucho a teplo naopak proces urychluje.
Normálně bývalo v první půlce září (ve 20. století) kolem 17°-19°. 21° jakožto hranice pro tzv. pozdní sběr, to byla událost jednou za 10 let. Teď je normální z posledních let těch 19°-21° a letos tedy 22° při sklizni 9.9.2023.
Zajímavé je letos i to, že rozhodně žádné sucho nebylo. Bobule byly relativně velké a šťavnaté. Toto obvykle snižuje celkovou cukernatost, protože máte mošt více "naředěný" vodou.
Čili zjednodušeně řečeno, bylo dosaženo vysoké cukernatosti hroznů, která je přímo závislá na teplotě (nebo teplu?, fyzikálně veličina T(°C) nebo Q(j)?). Z historického hlediska je dosažená hodnota 22°ČNM neobvykle vysoká a v souladu s fenoménem tzv. globálního oteplování.
Jsem zvědav, jak dopadne letos červené.
ludvicek
To vypadá, že tenhle rok to bude "dobrý ročník".., já tady na jihu budu pořádeně sklízet asi na přes rok, už teď tam něco visí, ale nechám to na starost zdejšímu kamarádovi, ať s tím něco vyvede.. třeba burčák hrvatski.....Jinak zdejší moře je ještě furt okolo +2℃ nad normálem, dá se v tom ještě docela poplavat, a denně je to k +30 pořád.. noci už jen +20,+21 max.. Jsem zvědav, co to teplejší středozemí moře provede s podzimním počasím v Evropě..
Tohle je na trpké pousmání, green deal si EU nadiktuje pro všechny své členy, ale že by EU dopředu dokázala propočítat co vše k tomu bude potřebovat a hlavně, kde to vezme a čím to zaplatí a jak to ve skutečnosti bude fungovat... jo to je jiná, no soudruzi (soudružka) z NDR někde udělala (li) chybu, no..
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-eu-hrozi-z...
palma
Jestli si někdo myslel, že Čína nevyužije světové závislosti na ní, tak ať jde vrátit občanku, to přece muselo být jasné a kritizoval jsem to před 15 lety, nechat tyhle soudruhy vyrůst mohl jen úplný blázen, teď se tomu mohu jen trpce usmívat, vždyť EU ani neví co je zelená, baterky a větráky rozhodně ne, ale to pochopí tak za dalších 15 let, bože za co:
https://hlidacipes.org/od-ruskeho-certa-k-cinskemu...
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.