Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Máte meteorologickou stanici?

0
# 29.07.2020, 10:30

Zdravím,

již delší dobu si všímám výrazných rozdílů u stanice Drnovice (Vyškov) oproti ostatním stanicím v okolí. Drnovice znám jen okrajově, ale nemyslím si, že mají terénní předpoklady k tomu, aby tam byl takový rozdíl. Má někdo nějaké vysvětlení? Nebo chyba měření (špatné stínění apod.)?

Aktuální teploty 10:00/29.7.2020
# 29.07.2020, 11:10

Zdravím,nedělal bych si těžkou hlavu z takových naprosto nesmyslných a zkreslených údajů.Bohužel,pokud nemáte meteo žaluziovou budku umístěnou alespoň 20m od nejbližších objektů,které zachycují a následně vyzařují teplo,tak jakékoliv objektivní měření teploty postrádá smysl.Nejznámější stanice Klementinum a Karlov v Praze jsou toho zářným příkladem.Zhruba 90%plast shit meteo stanic jsou velmi nepřesné a mají neúčiný radiační štít.

622
# 29.07.2020, 12:17

PetrBB
Máte pravdu,je tam např.10 tropických dnů tento měsíc,přitom okolní stanice mají jen 4-5 tropů.Naproti tomu třeba odvětrávané stanice Davis mají zatím jen 2 trop.dny,Olomouc a Císařov..
Asi to bude tím že to čidlo má na dřevěné konstrukci a to se tam asi víc zahřívá,nevím..?

# 29.07.2020, 12:20

PetrBB
V dopoledních hodinách tam opravdu měření není přesné. Stanici jsme z přehledu stáhli.

293
# 03.08.2020, 18:12

Mám dotaz stále ohledně těch teplotních rekordů v daném roce a klidně i měsíci u meteostanic zde. Rád bych viděl třeba roční srážky, u nich, protože letos zrovna když jsou tak nerovnoměrně rozložené, tak by to byla zajímavá informace. A ručně to počítat se mi opravdu nechce :-(
To je tak složité udělat tam tabulku s rekordy (max. vítr, teplota, suma srážek...).

Díky

# 04.08.2020, 10:41

Milan
Složité je to udělat tak, aby to bylo přehledné. Navíc teď pracujeme na jiných částech webu, takže je nutné počkat až se opět přesuneme k vývoji stanic.

17
# 04.08.2020, 13:39

Stanice Praha/Prosek, zase nemeri srazky... uz jen cekam, kdy se s udaji z teto stanice, zacne ohanet nejakej mistni saharasuchar, vysvetlujici mi, jak tu neprsi :)

293
# 04.08.2020, 14:42

In-počasí
Já to myslel, že by to bylo u každé stanice, když se rozklikne její profil. Ne na přehledové mapě stanic. Tedy pod těmi měsíčními sloupcovými grafy. :-)

273
# 06.08.2020, 00:32

Taky jsem mel na mysli, ze by se vypisoval mesicni vypis pocasi (denni hodnoty) u stanic, tak jako toma napriklad Ogimet.com, tutiempo.net, meteomodel.pl. Z dennich hodnot v tabulce pak lze udelat prumery, maxima, minima za obdobi. Popripade lze udelat tabulku rocnich sumaci, jako treba je na Tutiempo.

Priklady:

http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...

https://en.tutiempo.net/climate/ws-115200.html
https://en.tutiempo.net/climate/2019/ws-115200.htm...
https://en.tutiempo.net/climate/06-2019/ws-115200....

272
# 12.08.2020, 16:41

Ty teploty z poloprofesionálních stanic tady na webu nelze brát vážně, odhaduju tak třetina ukazuje vyšší teploty než nejbližší profi ČHMÚ meteostanice, podle mě špatná poloha vůči slunci či budovám, málokdo to má bez vlivu okolí, jak by to mělo být, tzn. celkem vyhozené peníze.

# 12.08.2020, 21:05

Yurri
Tak ale většina lidí má ty meteostanice pro vlastní potřebu, chtějí vědět, jaká je teplota na jejich zahradě, teplota uprostřed nějaké louky, která ty podmínky pro měření splňuje, je jim zcela ukradená, to, že jsou tady jejich stanice na In-počasí, je jen takový malý bonus, data jsou to sice zajímavá, ale za relevantní je považovat nelze. Z hlediska sítě meteostanic na In-počasí jsou mnohem zajímavější data ze srážkoměrů, tam se to moc ovlivnit nedá (tedy pokud někdo nemá meteostanici vedle ústí okapu:D) a lze krásně vystihnout regionální rozdíly.

272
# 12.08.2020, 21:57

Frantis95
Přesně tak, teploty tudíž nemá cenu moc řešit, zahradní srážkoměr za 50 kč úplně stačí a je mnohem relevantnejší, málokdo ho dává blbě třeba pod strom nebo hned k baráku.

# 15.08.2020, 15:41

Přidali jsme novou stanici Horní Beřkovice (nedaleko Mělníku) a Slaný.

Yurri
Třetina určitě zkreslena není. Jedná se spíše o pár případů. Nekvalitní stanice z přehledů vyřazujeme.

# 21.12.2020, 12:41

Dobrý den,
stanice Slaný má technické potíže během zítřka 22.12.2020 budou odstraněny....

# 03.01.2021, 10:46

Dnes jsme přidali tři nové stanice: Cetoraz (Vysočina), Mrákotín (Vysočina), Blatná (Jihočeský kraj).

# 15.01.2021, 12:28

Přidali jsme novou stanici Jivina (nedaleko Berouna).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.