Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Jaký bude podzim 2023

2
# 03.09.2023, 15:56

Ja jsem vyhledem naprosto nadšená,snad to vyjde a vykompenzuje se nam tak ten hnusny červen,co u nas byl:love:

496
# 03.09.2023, 20:38

Zajímavě se rýsuje těch dalších 14 dní. Největší teplotní odchylky nás nejspíš nezasáhnou (zůstanou více na JZ, Z, SZ), ale možná o to déle zůstanou červené barvičky u nás nad ČR. Jakoby ve výhledu je ochlazení na Z, které ale končí na našich hranicích a nad námi přetrvává více červená. Toto je sice ještě daleko, i tak jsem ale opravdu zvědavý, jak velké teplo nakonec dorazí, jaké to možná přinese rekordy a na jak dlouho to bude. Vypadá to na vrchol během příštího víkendu.

PS. nad Evropou nastane klasická Omega situace. Část Španělska (hlavně kolem Madridu) a pak hlavně Řecko dostává/dostane pořádnou proci deště z TN, které jsou po stranách oné Omega situace ... v Řecku by to výrazně mohlo pomoct ohledně situace s požáry.

PS2. velké teplotní odchylky do plusu jsou také v Sev. Americe kolem Velkých jezer. Teplotní odchylka ve 2 m kolem +14 až +18 C. Zde to potrvá jen několik dní.

64
# 04.09.2023, 06:48

Za mě začíná podzim až 23. září, většinou to tak vychází, že jsou letní teploty a krásné počasí...

22
# 04.09.2023, 09:55

No zatím to spíš vypadá na prodloužene léto minimálně do cca půlky září.....jen by stačilo do těch 25 pak už je to moc....

# 04.09.2023, 12:00

Jsem docela zvědavý jestli se letos přiblížíme rekordně teplému září 2016. To byl opravdu extrém. Podle údajů na in-počasí Praha Libuš 6 TD + 10 LD. Myslím, že takhle teplé letošní září nebude. Každopádně první půlka měsíce bude slušný nadprůměr tipuji tak +3°C nad normálem a uvidíme co ta druhá.

Ale už se to dá úplně v pohodě vydržet a ty delší noci a nižší minima jsou znát. Jestli půjdou přes den maxima někam k 28-30°C je úplně v pohodě, protože to trvá jen pár hodin. Tady bylo dnes ráno 10°C což je pro mojí lokalitu po dlouhé době takto chladné ráno. V bytě jsme tak po dlouhé době měli pod 21°C což jsem dlouho neviděl. Ale už to tu zase leze nahoru. Do nějakého nepřijemného intervalu nad 24°C se myslím byt už nevytopí. Takže za mě s výhledy naprostá spokojenost.

273
# 04.09.2023, 12:18

JohnBattler
Přesně tak, maxima budou jen chvilková, ale koukejte na ta vysoká minima kolem +15, což je podle mě na půlku září naprosto neobvyklé, to bude dělat vysoký popř. až skoro rekordní průměr, takhle to má vypadat.

110
# 04.09.2023, 12:51

JohnBattler
U nás bylo zajímavé i září 2006, všechny dny tmax 20°C a více, ale tropický den nebyl ani jeden.

168
# 04.09.2023, 13:05

Třeba to letos konečně vyjde ale píšou to každý rok :D

171
# 04.09.2023, 13:26

kuba
Popravdě článek jsem raději ani nečetl, ale raději jsem si pustil s ním dva rozhovory ohledně těchto cyklů ochlazování. V zásadě si stojí za tím, že narozdíl od výzkumů NOAA (pro kterou také dlouhou přes 20 let pracoval) je 80% oxidu uhličitého v atmosféře přírodního původu. To ochlazování (né doba ledová) přisuzuje nějakým cyklům, které ukazoval v grafu (řádově ale průměrná teplota vždy spadla o 1-2°C, maximálně o 3°C). Jako jedná se o nějaký dost alternativní pohled na klima a budoucí vývoj teplot. Nicméně tam osvětluje jak fungují solární cykly, teplota oceánů při ENSO a další vlivy. Ve finále celkem zajímavé povídání.

https://www.youtube.com/watch?v=D_B10L9bV18

# 04.09.2023, 15:52

Aidamko1
Na video se snad ani nemá cenu dívat, už jenom ten název. David Dilley: Signals that global cooling is beginning

Jaké prosím signály, že začíná globální ochlazování? :D:D ty poslední 2 měsíce nejteplejší v historii měření? Jo aha tak asi jo. Nevím třeba jsou ve videu zajímavé věci, ale spíše si myslím, že to budou klasické bláboly klimaskeptiků zaobalené do odborných řečí. To umí udělat každý. Ale fakta jsou fakta. Zatím každá dekáda z posledních 6 byla teplejší než ta předchozí. Až bude nějaká dekáda chladnější než ta před ní tak se můžeme bavit, že začíná globální ochlazování. Nyní je šance, že by se globálně ochladilo o 1-2°C nulová i když ještě nám tu několik let budou tihle starci ze severu tvrdit opak. Bohužel oni jenom chtějí bussines as usual a neměnit nic. Ale už je nezajímá jak se bude žít dalším generacím a lidem z rozvojového světa.

386
# 04.09.2023, 15:54

Aidamko1
Tak jsem to video také shlédnul, zajímavé přehlídky všech myslitelných cyklů, včetně pohledu do minulosti, tam už jsem byl poněkud skeptický, vzhledem k tomu, že od roku cca 800 našeho letopočtu tam argumentuje teplotami s rozlišením na desetiny stupně, což nevím, kde by tomu odpovídal nějaký zdroj.. další věc, lítala tam procenta (ohledně toho jak hodně cyklus ovlivňuje klima - teploty apod.) no nějak nikde nebylo pořádně osvětleno, jak k těm procentům došli.. ale chápu, že to by zabralo poněkud více času, než má to video.. ale jak říkáte poučné to je, dá se tam, pokud na to jeden bude desetiletí pamatovat:D, zkusit ověřit, zda z toho něco platí, ale bude to nějaký čas trvat..:cool: Jinak to TN cézet, nemíním taky studovat...:D, tam jim mrzne každý rok rekordně...

171
# 04.09.2023, 16:22

JohnBattler
Právě proto jsem to dal, aby příště bylo ušetřeno zbytečných screenování těchto článků na tn.cz. globálním ochlazením tady strašilo už dost "vědců". Nejznámější je vůbec předpověď o malé době ledové 2021-2043, která nikdy nenastala. :D

386
# 04.09.2023, 16:39

Aidamko1
Jo to byl tým vědců s tou ruskou vědkyní....Žárovková, nebo Žarková, Žarkovová? z roku tuším 2016 - 18 .. že se hrne doba ledová od roku 2021 - 25.. tak nějak to datovali, tohle je právě paráda, když v tom období člověk žije ( dožije se toho letopočtu) a ono...NIC! Je furt teplo..:).. Správně to měla předpovědět v rozmezí alespoň 150 let a je z toho venku, za tu dobu se na to zapomene..:cool: No momentálně máme začátek teplé dekády v září, tedy zahajujeme teplý podzim, s výhledem, že se časem ochladí...( ale koukal jsem, že po lehké ochlazovací vlnce, to tam zatím dává uplně na konci měsíce, ještě návrh "babího léta") což je ovšem za čtyři týdny, čili, ehm, jsem to jako neřekl..:D

459
# 04.09.2023, 16:50

Na září jsou ty výhledy opravdu moc hezké. Myslím si, že nějaké tropické teploty asi příští týden v nížinách padnou.

Výhled na další dny
171
# 04.09.2023, 17:41

palma
Jasně, přesně tahle slépka. No musím ale narovinu říct, že těch zpráv bylo tolik, že pomalu člověk tomu naletěl. Nicméně jak se to před sedmi lety začalo tahat do medií, tak díkybohu se provalilo, že je to pěkný hoax. No člověk by tomu pomalu naletěl. :zz:

Jo teďka další dny budou super hezky teplíčko a se sluncem. Ideálka. :cool:

67
# 04.09.2023, 18:32

Musím říct, že jsem tyhle výhledy čekal, každoročně se opakuje sníh a 10°C kolikrát ještě v květnu a teplo bývá až do půlky listopadu, viz. loni, na konci října ve Vimperku 30°C...
Prostě se prodložuje jak teplo, tak dýl zima, pamatuju už březen teplo a skoro 20°C dříve, teď je to spiše 10°C ještě v květnu, ale za to déle teplo pak přes podzim :cool:

32
# 04.09.2023, 20:58

NesQuiK
To se nedá takhle říct. Je to jak kterej rok. Často je to ale tak, že brzo začne jarní počasí a tudíž příroda se probouzí a pomalu rozkvétá, v nížinách typicky v druhé půlce února. No a v dubnu a květnu pak bývá více chladných vpádů, které způsobí, že jeden z těchto měsíců skončí pod průměrem, druhej třeba v průměru, což po teplé zimě a začátku jara navodí pocit, že "zima trvá dlouho".

148
# 04.09.2023, 23:00

jak se těšíte na letošní léto? máte už plavky?:D

386
# 05.09.2023, 07:22

Kokos342
Ne, ale jdu dneska pro sichr vyčistit bazén...:cool:

6
# 05.09.2023, 10:32

O globálním ochlazování a "studeneném slunci" (např. dle knihy Die kalte Sonne => The next few decades will see the Earth cool slightly rather than warming further.....) se píše už od začátku minulého desetiletí. A zatím teda i přes slabý sluněční cyklus se tak moc neděje. Na druhou stranu je otázka, čeho se více obávat, jestli globálního oteplování nebo globálního ochlazování .......

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.