Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Jaký bude podzim 2023

6
# 05.09.2023, 10:39

kuba
tn.cz ......
:love::D

496
# 05.09.2023, 22:01

Nejnovější výhled ECMWF na prosinec, leden, únor, březen - https://twitter.com/RaleighWx/status/1699063923729... jedná se o anomálie / odchylky v hladině 500 mb, která se pak většinou propisuje na dění na povrchu ...

386
# 05.09.2023, 23:33

xeno
No, když se jeden koukne jaká byla předpověď současného solárního cyklu, a jaká je skutečnost, pak současný cyklus tedy vůbec slabý není, spíše je poněkud silnější než byla předpověď a to o dost, sleduju to už průběžně druhý rok, a všechny parametry jsou výše než predikce.. pro ilustraci dávám jeden screen... a to vrchol cyklu teprve přijde..
Jinak jsem koukal, že dluhodobé aktualizace na ECMWF teprve naskakují, tak až zítra no..

předpověď a skutečnost SC25
171
# 05.09.2023, 23:39

palma
To asi bude tím globálním ochlazování z dílny tn.cz. :D

Jinak všechny modely co malují poněkud "chladnější" zimu (chladnější v těžkých uvozovkách, protože do podprůměru to nepoleze dost pravděpodobně), tak si to staví hodně od východně položené aleutské TN o které tady nějakou dobu píšu. Ono když bude tam kde má být, tak skutečně nastane situace, kdy by mělo převládat chladnější proudění. Dle několika odbornějších materiálů je její vliv prokázán na zeslabení islandské TN a podpoře TV nad Grónskem. Nicméně samotné práce na toto téma připouštějí vysokou nejistotu a variabilitu v případech s El Nino a La Nina, popř. je vliv i pod QBO a celkem nepřekvapivě i na dominanci dalších tlakových útvarů (Sibiř, východní Kanada). Pak uvidíme co teplota Atlantiku a středozemního moře, kde si modely každou aktualizací na zimu dávají více a více srážek do prostoru od severní Itálie a Jadranu až po Polsko.

Jinak závěrem jedné fajn práce ohledně vlivu El Nino na Evropu v zimě bylo, že každá zima s El Nino vždy vykazovala jiné známky chování TÚ než ta předchozí. Ostatně poslední 4 takové zimy (El Nino a east qbo) od roku 2000 byly z 50% studené a z 50% teplé. Dalo by se tedy říct, že je to hodně o velkém losu. Nicméně každé el nino bylo jinak silné a není to vždy tedy spolehlivé se odvolávat na minulost. A ohledně zimy 2019-2020 bych spíše počítal kategorii ENSO neutrál.

Otázkou je ale co další aspekty a faktory. Osobně začínám dost koukat na aktuálně se vytvářející PV. Zatím vypadá poněkud slaběji konstruován jak vloni. Pravděpodobnost kanadského rozpadu má být letos nízká, ale bylo by zajímavé kdyby stejně nastal.

Ale nejnovější výstupy ecáku na další měsíce (aktualizovány dneska po 5. hodině) vypadají hezky. Takový zlatý střed. Zajímavě ale vypadají i další výstupy jiných evropských modelů jako Metéo France (bohužel zatím tím mávalo pár jedinců na twitteru. Copernicus to nahraje až zítra).

Tedy karty jsou zatím letos položeny dost pěkně, ale balíček ještě nebyl dobrán dokonce a protistrana má určitě nějaké eso v rukávu. No kdyby aspoň bylo nějaké 2-3 týdenní chladnější počasí jako loňský prosinec, tak bych se nezlobil.

386
# 05.09.2023, 23:51

Aidamko1
JO, ono je to, mám ten dojem, leckdy dáno nějakým počátečním impulsem a nesnahou si informace zkontrolovat, viz, jak jsme se minulý rok bavili v zimě o tom, že i na poměrně odborných diskusích byla informace, že QBO se z počátkem zimy překlopí do východního módu a překlopilo se až na jaře, informace byla mylná od počátku, vzhledem k pravidelnosti děje, no a tento rok se nám to krásně překlopilo do plnohodnotného východního módu, což nás těší, že!:) A stejné je to i s tím slunečním cyklem, je prostě jiný, než byla předpověď, navíc stále i stoupá setrvale tok záření W/m2 oproti roku 1700 (to bylo nejníže na 1360,25 tak teď už je na 1361,25.. takže ohledně slunce jsou zatím vedle. (ale může se to změnit, co bude nevíme, dokud se to nedozvíme):D

386
# 06.09.2023, 09:32

Tak ECMWF už načetlo nové predikce.. takže podzim a půl zimy...Nějaký mrazy tam moc nejsou, max jeden měsíc průměr, ale jinak nadprůměr..ale je to dlouhodobka, takže brát s velkou rezervou..

říjen 2023
listopad 2023
prosinec 2023
386
# 06.09.2023, 09:33

Tak a ještě leden 2024

leden 2024
386
# 06.09.2023, 09:37

A pro srovnání.. nový výstup CFSv2.. ten je ještě teplejší.. račte si vybrat favorita..:D

nový CFSv2
273
# 06.09.2023, 10:32

palma
Se zimou by byl ámen, bude to tak asi běžné, zima bude v součtu jako loni tak 1 měsíc, zbytek podzim a letní 4 měsíce (ne 3) zničující vedro s rizikovými supercelami a krátkými vpády též pomalé rekordního chladu, to prostě nechcete, nic pro důchodce, vysuší se to časem a pak přijde něco jako tuhle Z Německa nebo teď třetina Řecka a popoplujem a to nikoliv 1x za století, ale klidně každou dekádu. Alespoň částečné řešení řešení je jasné, viz diskuze o GO.

110
# 06.09.2023, 11:03

palma
Ten listopad by se mně takto líbil... Shoda v modelech je tam slušná. Každopádně inverze z toho může lehce udělat i podprůměr.
Osobně jsem právě na inverzi hodně zvědavý. Loni byla krátce koncem října a pak už jsou v archivu listopadové amplitudy teplot zase > 10°C... Je to potvora, umí zde být i dlouhé týdny. Čekám, co se s ní vyvrbí s postupujícím GO.

6
# 06.09.2023, 15:08

palma
Měl jsem na mysli cyklus 24, ne současný cyklus 25. Cyklus 24 byl slabý a podobný těm, které byly začátkem minulého století. Ale jinak souhlas, i predikce na cyklus 25 byly, že bude podobně slabý.

386
# 06.09.2023, 15:15

xeno
Tak to jo, slabší byl, předpoklad toho 25 cyklu (současného) vycházel z toho, že bude pomalý nástup (byl rychlý nástup) a dřívější vrchol (ten bude tak jak má být), a potom pozvolný, prodloužený sešup dolů, takže celková délka cyklu byla předpokládána dokonce až okolo 13 ti let, místo obvyklých +-11 let, což bylo asi podle předpokladu, že se objeví nějaké minimum podobné těm předchozím v trvání ai 30 ti let, což tedy teprve uvidíme, jestli bude tento cyklus jak má být a příští třeba vyšší, či skoro žádný, ale to je budoucnost..nicméně právě onen tok záření se ne a ne oslabovat...naopak stále je tendence růstu po desetinkách za dekádu..

6
# 06.09.2023, 16:13

Meteo-France

6
# 06.09.2023, 16:15

M-France

459
# 06.09.2023, 16:55

GFS teď maluje pěkné rozhraní a bouřky na příští středu a čtvrtek, ovšem zatím je v tom sám.

Teplota 2m nad zemí dle modelu GFS / Zdroj: Meteologix.com
Srážky dle modelu GFS / Zdroj: Ventusky.com
Srážky dle modelu GFS / Zdroj: Ventusky.com
# 06.09.2023, 17:12

Klokan_0
Bylo by to fajn, neboť by to bylo v rozporu se stávajícím režimem (počasí), kdy na některých místech pořádně nezaprselo 2-3 týdny a pak během pár dní spadl takřka měsíční úhrn.
Teplejší září krajině a zemědělcům nevadí, pokud nebude až moc velký výpar. Letos bych zatím počasí shrnul tak, že nepříznivě se vyvíjející trend byl zpomalován opačným extrémem a znovu repete.
Zpětně se i omlouvám Francis 95, se kterým jsme si na začátku srpna vyměnili názory ohledně potřebnosti větších srážek.:)

110
# 07.09.2023, 07:20

Třemšín
"Teplejší září krajině a zemědělcům nevadí..." To zní jako "vyhrát první ve sportce mně nevadí...":D
Já to vidím spíš tak, že nic lepšího nás nemohlo potkat. Za srpen máme nasysleno nějakých 140 mm a stejně za nějakých 5 - 6 týdnů nastane nekonečný listopad ukončený nekonečným březnem.

P.S. Vůbec je to zajímavé, že srpen se pomalu stává nejdeštivějším měsícem. Samozřejmě do dlouhodobých normálů se to zatím njak zásadně nepropíše, ale poslední 4 roky to v srpnu spolehlivě dává 100 mm a více.

273
# 07.09.2023, 08:10

ludvicek
Tady je hrozný sucho, půda je ztvrdlá na kámen a mám pohotovost, zalejvám novou výsadbu, aby to vůbec přežilo další týden bez kapky vody, přímo v MB minulý týden sprchlo 14 mm, ale pod kopcem na zahradě nebylo ani 5 mm, včerejší vítr a vícedenní nepřetržité slunce už se projevuje, chladnější noci mi v tomto nijak nepomohou, za celý srpen 2 x sprchlo kolem 10 mm, jinak nic co by stálo za řeč, ale byl jsem v tom oproti okolí celkem výjimka.

110
# 07.09.2023, 09:17

Yurri
Jo, tohle je fakt na hlavu, jak je to všechno extrémně lokální.
Já ještě nemám ze země brambory, snad se to podaří teď o víkendu. Zkoušel jsem to o minulé sobotě, ale to bych měl na kilo brambor kilo nalepené hlíny.

# 07.09.2023, 10:01

Myslím, že větší vliv na podzim v Evropě než má EL Niňo nebo QBO bude mít teplota moří a podle:
https://coralreefwatch.noaa.gov/data_current/5km/v...
Je celý severní Atlantik velmi teplý a to samé Severní moře a Balt a také Severní ledový oceán. Trochu paradoxně nejmenší odchylky jsou ve Středozemním moři. Tedy na základě teploty moří bych si tipl na silný vliv Atlantiku a teplou druhou půlku podzimu. Doufejme, že tlakové výše se vyblbnou v první půlce podzimu kdy to je přeci jen se sluncem a nikoliv s inverzí jako v druhé půlce.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.