Diskuse o počasí Jaký bude podzim 2023
"rozhodně bude..."
Druhá věta: "můj odhad zatím"
Vy bavíte.
Podle mě v září ještě bude teplo. V říjnu už pomalu ochlazování a v listopadu mlhy, na konci listopadu sníh. Asi tak.
Dal jsem teplý suchý, protože to asi nejlíp vystihuje moje myšlení. Třetí možnost je vlastně totožný s první možností.
Díky za založení velice příjemného tématu.
Osobně podzimní synoptika je pro mě strašně pozoruhodná a půvabná v tom, že je jednak často až moc konzervativně anticyklonální (listopadové inverze), nebo naopak velice různorodá. No o letošním podzimu bude diskuse určitě dost výživná díky pár kouskům zde na fóru.
Osobně čekám podzim minimálně v září teplejší než je normál. Soudím dle teplejšího Atlantiku, který by mohl nahrávat TN nad západní Evropou, což by přinášelo spíše teplejší proudění do Evropy. U října to vidím dost podobně. Naopak u listopadu bych si možná tvrdil i říct, že budou jen dvě jisté podoby. Pokud se potvrdí korelace El Nino + east qbo, tak by měl být teplejší než je průměr (vztaženo k poslednímu takovému listopadu 2009+10). Naopak pokud by tato korelace nebyla platná, tak by měl být listopad spíše chladnější, ale nijak mrazivě a sněhově. Nicméně tohle by zasloužilo větší diskusi a pozornost. Upřímně zdaleka o tom moc nevím, snad s uživatelem palma budeme mít diskusní horečku na toto téma podobně jako poslední 3 roky.
PS: Letos jsem si dal předsevzetí, že nebudu horlivě orodovat za studenou zimu. Převládá k ní spíše můj skepticismus.
Aidamko1
Hlásím se do služby!, ohledně podzimu.. jsem zvědav, jak ho třeba ovlivní letošní hurikánová sezona, teď čtu článek, že Mexický záliv je prohřát místy k +40 stupňům (voda!) takže tamní meteorologové bijí na poplach před možnými velmi silnými hurikány, tudíž si říkám, jak už se to stalo i v minulosti, že by to mohlo doputovat s nějakými projevy zase až někam k Anglii, což by mohlo přinést nějaké hezké srážky, a ovšem i fouknutí teplejšího vzduchu (studenějšího?) no co si kdo ráčí vybrat..Nu a když už jsme u těch oceánů a moří.. i takový medikánek by mohl přijít.. Čímž dávám najevo, že podzim očekávám pestrý, nikoli však studený, prozatím, podle toho co je teď k mání ohledně modelů, teplot apod.
palma
Jo, četl jsem taky pár článků dneska, že tam ta voda je prohřátá tedy fest, že to moc nevypadá dobře co se případné intenzity hurikánů týče. Je ale fakt, že ten teplý Atlantik by nějaký mohl v podobě hluboké tlakové níže fouknout i do Evropy, což by přineslo dost vody a klidně i nějaké větší ochlazení. Bude to tedy asi dost pestré.
Meteorit
A mohu se zeptat jak by k těm arktickým mrazům došlo v listopadu? Jakou synoptiku tam pro tyto mrazy vidíte?
El Niňo způsobuje poměrně silný střih větru nad Karibikem a Atlantikem a to moc hurikánům nesvědčí, takže uvidíme, jak moc aktivní sezóna bude. Tepla je v oceánech hodně. Trošku OT, nicméně na Kalifornii se nyní žene hurikán Hilary, což je velmi velmi neobvyklé. Díky chladným vodám sice zeslábne na tropickou bouři, ale má tam v těch pouštních oblastech spadnout šílené kvantum vody. Během pár dnů i víc jak průměry za tři roky dohromady, takže jsem zvědavý, jak to tam zvládnou. Povodně asi budou velké.
palma
K +40 stupnum, to je naprosta silenost, a ani se mi tomu nechce verit. Vim, ze ted v cervenci bylo namereno pri Floride v melkem zalivu a v miste hodne organickeho materialu ve vode na na automaticke stanici Manatee Bay merici teplotu vody v hloubce 5 stop resp. 1.5 m (nikoliv 5 palcu resp. 13 cm) denni teplotni maximum 24.07.2023 +38.4 °C resp. +101.1 °F a 23.07.2023 +37.9 °C resp. +100.2 °F. Teplota more +38.4 °C muze byt svetovy rekord, jestli to bude uznano.
Pokud by +40 °C nebo i +35 °C mela voda do hloubky 100 m, pak by nasledky v podobe hurikanu byly naprosto silene.
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-5-6866-Teploty_m...
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-4-6811-Extremni_...
Aidamko1
Arkticke mrazy v listopadu - vyskyt Arktickeho dne ? Obcas (i v roce 2022) se v Praze objevi na Libusi v listopadu ledovy den, na Snezce se muze objevit i den Arkticky. Listopadove ledove dny v Praze Libusi jsou pomerne ale malo caste a denni maximum neni hluboko pod nulou. V roce 1858 byly v Praze Klementinu zaznamenany dva Arkticke dny - 22.11.1858 Tmax -11.0 °C Tmin -16.7 °C a 23.11.1858 Tmax -13.4 °C a Tmin -16.9 °C. Listopad 1858 byl v Przaze Klementinu nejchladnejsim listopadem 1775-2022 a pouze v roce 1858 se v Praze Klementinu vyskytly Arkticke dny v listopadu. 23.11.1858 Tmax -13.4 °C je nizsi denni maximum v Praze Klementinu, nez kdykoliv v zime od padu Rudeho Moru.
Synopticka situace pro Prazske Arkticke dny v listopadu musela byt dost specificka, mozna podobna unoru 1929, 1956, nebo prelomu let 1978-1979. Od more vzduch neprichazel, ale nejspis od severo-vychodu z Russka, ze Sibire nebo Arktidy. A z Russka nic dobreho neprichazi.
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-11-4821-Arkticky...
cítím to jako opravdu jeden z teplejších podzimů, loni září chladnější, říjen teplý, listopad už si nepamatuju, ale přišla zimní situace, tenhle bude mít všechny měsíce podstatně nad průměrem
swan1
Teďka jste mě teda fakt předběhl, než jsem to sesmolil
Podzim..... tipuji vlhčí a větrnější, možná zavítá i TN z Atlantiku ( se jménem) naposledy to myslím byla Epsylon v roce 2020. Každopádne posledních několik podzimů bylo teplejších a suchých, tak má právo přijít vlhkouš
crossflow
ještě ignác v říjnu 2021, to nás tenkrát zasáhlo hodně
článek: https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/vichrice-...
poslední dobou jich ubylo ale to rozhodně.
TommyAst
Arktický den v listopadu je dost nepravděpodobný i kdyby se tu rojilo trollů po 150 denně. Musela by nastat určitým způsobem specifická synoptická situace, která nebývá v tomhle období na denním pořádku. Osobně si i myslím, že by ten teplý Atlantik mohl minimálně teplejší a pozvolna vlhčí podzim podpořit, ale ohledně zimních měsíců jsem narazil spíše na nějakou přestřelku názorů.
Pak tedy i jak zůstane teple středozemní moře. Snad se ale letos potvrdí tendence k podzimu bez inverzních situací, ale takový CFSv2 je pendluje na celý prosinec.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.