Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Jaký bude podzim 2023

496
# 02.09.2023, 14:03

kuba
Letos začal PV prakticky JIT (Just In Time) - https://twitter.com/DrAHButler/status/169656325220... a nebo přímo na live data zde - https://ozonewatch.gsfc.nasa.gov/meteorology/wind_... a https://twitter.com/PGrasics/status/16951542752052... (vítr v hladině 10 hPa se dostává do + hodnot, tzn. z východního na západní směr) a tzn. změna z TV postupně na TN https://twitter.com/MeteoMark/status/1695501860281...

2331
# 02.09.2023, 14:11

Před ~3 týdny tvrdili že bude velmi chladný podzim a že bude kalamitní zima a teď zas tvrdí že bude vedro...:D😡🤬

386
# 02.09.2023, 14:14

skupsw24
Honsová tvrdí, že od 15.9. bude zima bude mráz, kam se skupsw24, kam schováš..?:D..ale má holka skrytý rezervy, tak uvidíme, co tam dá příští víkend..

# 02.09.2023, 20:14

palma
Honsove věřit nemůžete ona jen spekuluje ono se to ještě několikrát změní, tak tomu bylo i mynule roky.

33
# 02.09.2023, 22:08

skupsw24 na zimu zatim radsi zapomen, nevypada to moc dobre

386
# 03.09.2023, 10:04

Tak paráda, počteme si o podzimu a blížící se zimě a o tom jak to vypadá s možnou sněhovou nadílkou z dlouhodobé prognózy.. právě vyšlo na SW, plus je tam předpokládané rozestavení TÚ.....:) https://www.severe-weather.eu/long-range-2/winter-...
kdyby vyšla ta předpověď "více sněhu ve střední Evropě na konci zimy" bych se nezlobil, bylo by to fajn pro jaro.. ale to jsem zaběhl opravdu daleko do budoucna..:D

171
# 03.09.2023, 10:21

palma
Jo vypadá to celkem hezky, modelově hezky zima dle nějakých specifikací el nino a qbo east. Teď jen jak to vyjde, ale pravdou je, že s tím sněhem by to klidně vyjít mohlo vzhledem k těm předpovědím srážek které aktuálně vychází. Mimochodem koukám na mapku tlakových útvarů a vypadá hezky. Výrazná oblast nízkého tlaku nad Tichým oceánem až po Aleuty, krásná korelace s oblastí TV mezi Grónskem-Islandem a Skandinávií. Jako takhle to vypadá hezky.

Jinak co se týká vytvářejícího-se PV, tak zatím hezká struktura a pěkné teploty. Nicméně mám lehčí obavu aby se letos nakonal zase Kanadský rozpad, protože ta šance tam je(nicméně vyšší spíše až po přechodu z hlavní fáze El Nino).

Zase ono je tam těch strašáků celkem hodně. Evropské modely spíše sází na zimu s průměrnými teplotami a spíše nadbytkem srážek, tak NCEP (CFSv2) sází opětovně na teplou zimu s až nechutnou inverzní podobou. Rozdíl mezi těmi modely je v tom, že malují přesně opačnou synoptiku. Je tedy nutné počítat s oběma variantami. A jak s historie víme, tak inverzní zima by tu nebyla poprvé.

110
# 03.09.2023, 10:39

Aidamko1
palma
Tak jestli mají hlavní hráči dvě různé varianty, můžeme se s Cimrmanem shodnout, že sice nevíme nic, ale zato to víme jistě:D.
Já jen doufám, že do vstupních dat začlenili aktuální teploty moří a oceánů, že nevychází z nějakých dlouhodobých (a těžko říct, jestli ještě v časech GO platných) dat a hlavně tedy doufám v neinverzi.

386
# 03.09.2023, 10:39

Aidamko1
Hele jako, neberte mi můj opatrný pesimizmus za svůj..:D.. ale jo, trošku mi to připadá, že teď, na začátku, vaří modely opravdu podle nějakého ideálu, který vychází i z korelace z minulých proběhlých let, takže to beru jako první nástřel, nicméně ty podmínky, minimálně některé, tu reálně jsou, takže... zatím dobrý..uvidíme i jak se začne uspořádávat tryskové proudění, s nastupujícím PV nad ním, to pak z hlediska tendence, taky napoví.. už si mnu ruce..:D

171
# 03.09.2023, 10:58

palma
No trochu pesimizmu letos taky ohledně zimy mám. Jo jako na začátku to vypadá hezky, ale čím více si o tom člověk přečte i s riziky co se může pokazit, tak postupně ten pesimizmus roste i u těžkých optimistů. Jo nástřel je to hezký, ale co bude jako realita. :D

ludvicek
No Evropskou zimu ovlivňuje teplota vody z 40-50% co si pamatuju kdysi co se řešilo ještě na ČT24. Otázkou je jak se teplota vody změní během dalších měsíců skrze dost hlubokých TN co jsou and Atlantikem a jak ovlivní střední Evropu teplé středozemní moře. CFSv2 si tam cpe trvající výraznou TV (což by přineslo pěknou inverzi od JZ, tedy tu za mě nechutnější než od JV). Naopak ECMWF a další Evropské modely tam vidí hlavně TN a dost srážek až po Polsko.

Takže slovy Cimrmana je to úplně přesné. :D

273
# 03.09.2023, 11:43

Září vypadá výrazně teplotně nadprůměrně, aby to říjen dorovnal, tak by musely být přízemní mrazíky prakticky na denním pořádku a přes den 5-10°C, to spíš nečekám, naopak bude pokračovat teplé a sušší počasí a tak dopadne celý podzim, ani průměrný či lehce podprůměrný listopad s případnými inverzemi to již nezmění, nebojím se stát za svým, podzim už jsem srážkově odepsal, teplotně mi ale jednoznačně vyhovuje, letos mě z více důvodů zajímá spíš zima, ale modely na ní budu sledovat tak v půlce listopadu.

# 03.09.2023, 12:05

Yurri
Na ten říjen se to nedá s jistotou předpovědět klidně může být i deštivo a chladno :prsi:

273
# 03.09.2023, 12:12

lukáš friedrich
To může, ale zářijový nadprůměr už to jen tak nevyrovná, teď to bude na hranici teplotních rekordů, za mě konečně příjemný měsíc, hodně mi v létě chybělo normálních max. 26-27°C, kratší den případný pocit vedra dost omezí, no prostě pecka.

# 03.09.2023, 12:30

Yurri

Když by bylo kolem dvaceti stupňů celé září tak bych to bral, ale to asi nebude:(. Tak uvidíme, třeba se ještě v druhé půlce září vyskytnou nějaké slabší bouřky.

273
# 03.09.2023, 12:47

lukáš friedrich
Já bych neházel flintu do žita, když bude u nás ve středních polohách koncem 1. dekády +27, proč by nemohlo být u vás v nížině v tepelných ostrovech měst kolem +20 ještě koncem měsíce, si pamatuju i posledního října 20ku, osobně bych uvítal Tmax. +20 dokonce celý říjen, listopad kolem 15, prosinec 10, leden prvním sněhy při +5 (ať to pěkně zasakuje, za vegetace to moc nejde) a únor a březen pořádná zima se sněhem, ať máme zásobu nejen na to krátké jaro, ale aspoň i na červen, bohužel tenhle ideál je dost málo pravděpodobný, ale já si pomůžu jinak, kdybych to jen tupě sledoval, tak si budu připadat jako oběť😉.

# 03.09.2023, 13:10

Yurri
Souhlasím, doufám že bude v zimě dost sněhu aby bylo na jaře dost vláhy. Minulé roky to však byla se sněhem v Praze docela bída.

273
# 03.09.2023, 13:18

lukáš friedrich
Sníh mi stačí až v únoru a březnu, tam klidně ať nakydá za sušší prosinec a leden, celou zimu sněhy už nebudou resp. jen naprosto výjimečně, přece jen potřebuju kompostovat a zahradničit i přes zimu, zamrzlá půda s pár cm srajdy mě akorát zbytečné zdržuje a vláhy moc nepřinese, tak proto jsem za teplejší verzi, výpar si snadno ohlídám.

# 03.09.2023, 13:34

Yurri
Hlavně ať se nevyplni scénář některých modelů které předpovídají inverzní charakter zimy, což moc rád nemám. Já bych byl raději když by ten sníh napadl už v lednu, protože když by napadnul až v březnu tak by mohla přijít obleva a mohlo by to způsobit lokální povodně

76
# 03.09.2023, 13:44

čeká nás pravděpodobně nejteplejší září za několik let..
v pátek nelze vyloučit 30 °C ..to už dlouho nepamatuji, a to jsem si chystal v pátek už podzimní oblečení :D:D

273
# 03.09.2023, 14:03

lukáš friedrich
Na podvodně tady netrpíme a půdu mám oproti zemědělcům vymazlenou, takže pojme násobně více vody než někde na polích, na inverzi jsme ale vždy hodně trpěli, ale poslední léta jak jsou sušší podzimy, tak bývá celkem pěkně, mrholení a námrazy celkem vítám (každý litr do sudu super), říjen pamatuju i 44hod. slunečního svitu za celý měsíc, to snad nezopakujeme.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.