Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Jaký bude podzim 2023

22
# 24.09.2023, 08:31

Predators2
Tak přes 25 bude už opravdu jen místy a 30 ve výhledu nevidím nikde....

169
# 24.09.2023, 08:46

U nás po ránu 2.9 a také byl přízemní mrazík,snad to papriky venku přežily

49
# 24.09.2023, 08:52

Teplo tak do pátku, pak zas studená fronta s nějakým tím deštíkem a víkend zase v háji. Od října tam probleskuje teď deštivější období už s větším ochlazením, teplo jede akorát GFS.
Tak čekám jak to dopadne, sušší počasí by mi ještě v říjnu bodlo, na podzim ta absence srážek až tolik nevadí, hlavně ať pak přijde vlhčí období..

111
# 24.09.2023, 09:24

Zírám na ty přízemní mrazíky v Čechách, tady v minimu +12°C. Ale i tak, od příštího víkendu papriky půjdou pod folii....

# 24.09.2023, 09:35

Tady minimum na přijatelných 6°C, ale samozřejmě už byl ten chlad znát a musím si na to zvyknout jaké to je zase zažít chladné počasí po 4 měsících léta a krátkých rukávů. :D Taky jsme poprvé na noc zavřeli okna abychom si doma udrželi teplíčko okolo 22°C. Teď je to období kdy se hraje o co nejdelší odložení začátku topné sezóny a podle aktuálních výhledů to rozhodně v nejbližších 10 dnech na topení nevypadá. Tedy pokud nebydlíte na horách nebo nemáte nezateplený dům to už jste asi na hraně dneska. Každopádně loni jsme netopili celý říjen a rád bych to zopakoval.... :cool:

Jinak je pravda, že to teplo příští týden nebude tak extrémní a bude to spíše na hranici letního dne v nejteplejších lokalitách. Samozřejmě na konec září jasný nadprůměr.. to je bez debat. Ke dnešní půlnoci má září v Praze Libuši průměr 18,6°C tak jsem zvědav jestli překonáme rekord z roku 2016 o hodnotě 18,0°C. Podle mě to bude hodně těsné a skončíme na cca podobné hodnotě.. Za týden budeme vědět. ;-)

142
# 24.09.2023, 09:55

JohnBattler
U nás je k dnešní půlnoci průměr za září zatím 19,5 - což je masakr. Ale není se čemu divit, minimální teploty jsou tu celé zaří okolo 15+ v drtivé většině a denní maxima přes 25, takže denní průměry mezi 16-22...To se jen tak nevidí. Tento týden bude sice chladněji než podle původních predikcí, ale tipuji, že na konci září ten průměr bude mezi 18,6-19,0 (průměr je nějakých 16 :D:D ). Dneska v noci už chladno, no nic katastrofálního - jen 13, taky jsme už tak moc nevětrali.

3605
# 24.09.2023, 10:00

Tak tady dnes minimum 6,2°C. Aktuálně ale už přes 15°C. Nic mimořádného na konci září. Předpověď na další dny je pěkná, mělo by být teplo, ale jak čtu, že může být nízká oblačnost po celý den, tak zbystřím, a už s tím musíme tady počítat, že se to může nějaký den vyplnit. Jinak včera maximum přes 20°C, a většinu dne slunečno a příjemně. A srážky za září. Hned 1.9. přecházela teplá fronta, a přinesla největší úhrn letošního roku, přes 16 mm. K tomu v pondělí nás konečně trefila přímá bouřka s přeháňkou a bylo z toho cca 14 mm. Takže za září 33 mm. Ale o kousek dál, za Mostem, už jen 18 mm

49
# 24.09.2023, 10:23

Mně zatím vychází průměr za září +16,5 a to je na tuto oblast docela dost, když průměr je kolem +13. Minulý rok jsem měl průměr +11,5 a nejvíc muselo být asi v tom 1942 kolem +17 nebo 2016, 1975, rok 1999 byl taky dost vysoko s kolem +15,5 ale to už nikdo přesně neřekne. Letos jsou dost vysoké ranní minima, teplota se mně nejmíň dostala na +5,6 nejvíc +18 a pod +10 jen ve dvou dalších dnech a takto to pohodička po ránu vypadá až hodně do října, no kéžby, pod +5 a ranní mrazíky no fuj, klidně by to mohlo být až v tom listopadu :D

# 24.09.2023, 11:04

Ještě zde zmíním jednu zajímavost. Možná někdo z vás bude vědět co to je CET = Central England Temperature. Jedná se o řadu měření snad od roku 1700. Takové anglické Klementinum a letošní září je teda v Anglii pořádný extrém. Zatím vychází teplejší než všechny letní měsíce. Viz.:
https://www.metoffice.gov.uk/hadobs/hadcet/cet_inf...

O CET jsem se dozvěděl z YouTube kanálu GavsWeatherVids nebo tak nějak. Takže to vypadá že v Anglii bude nejteplejším měsícem roku září. Zajímalo by mě zda se něco takového stalo někdy u nás, ale asi ne... přeci jen v Anglii je oceánské klima a tam je normálnější vychýlení maxima do pozdější fáze roku kdy jsou moře nejteplejší.

22
# 24.09.2023, 13:15

Můžu vám říct že už mě to nějak začíná být divné ,modely stále malují teplo +20 i víc....beru s rezervou výhled +3 dny ale i tak je to celkem už nuda a chtělo by to změnu.

388
# 24.09.2023, 14:59

Zachar
Jo, teď jsem si odpolko sedl k PC a koukám koukám, že první dekáda v říjnu, tedy do 10.10. to vypadá stále pěkně do tepla, tu co sem až +28, v Čechách do +20 na Kladně co bydlím..no dobrý no, ušetříte na topení..a střednědobé prognózy to vidí v nadprůměru až do listopadu.

49
# 24.09.2023, 15:01

jo změna bude, nízká oblačnost.. a už příští týden to začne, v pátek přejde fronta a nevíme co bude pořádně dál, deštivější období smazáno a zas to smrdí věčným deklem :(

22
# 24.09.2023, 15:10

palma
Já prognózy neřeším jedou jen podle dlouhodobých průměrů když bylo posledních 5 zim v nadprumeru nebudou tvrdit že bude podprůměrná zima to je jasné ,jinak nikdo neví jak může být v prosinci,lednu atd.....

388
# 26.09.2023, 09:14

Tak jsem se podíval po příjemném probuzení na nové výstupy, data a aktuální situaci ohledně nastoupivšího podzimu.. no pokud nebude tepleji o +2 až +3 nad průměr, budu docela překvapen.. předpovědi až na měsíc a půl dopředu věští, že povrch země i oceánů v oblasti Evropy a blízkého okolí plus Středozemního moře bude teplejší právě o tyto stupně celsia, NAO má být víceméně v neutrálu až mírném plusu, MJO se má držet uvnitř kruhu, oblíbený polární vír, má jet vzorně podle průměru, bez znatelných výkyvů až do první dekády listopadu, navíc už má dojít k propojení se spodní částí, má být hezky simetrický, což bude znesnadňovat propady chladnějšího vzduchu.. fak to vypadá, že pokud přijde chlad, tak možná až po Novém roce... jasně trochu věštba, ale v současné době to tak vidím..
p.s. ještě jsem později zjistil jednu zajímavost GFS maluje polární vír už k 10.10. značně silný, nadprůměrný +25m/s a docela prochlazený, a ECMWF mu dává maximálně okolo 15 - 17m/s což je docela rozdíl (je to ve své podstatě ten průměr)..

NAO v nejzasším výhledu
odchylka teplot do první dekády listopadu
současný vývoj PV
169
# 26.09.2023, 12:38

Tady se nízká oblačnost rozpouští až teď :(

65
# 26.09.2023, 12:58

U nás už se opět blížíme k letní teplotě, zatím 24 a od rána jak jinak než :slunce: mlhy byly jen ráno v nížině

169
# 26.09.2023, 14:47

Gfs tam má teď jen pro zajímavost na 9. Října propad mrazivého vzduchu ve výšce a sněžení od vyšších poloh. Dalsi výstup tam nic nebude ale občas se tam ten vpád objevuje.

# 26.09.2023, 15:21

U září už jde jenom o to zda bude či nebude rekordní. Myslím, že větší šance je na východě kde v té poslední třetině na rozdíl od Čech neřádí nízká oblačnost a celkově měli vyšší minima, když to tady tak čtu.

Jinak v říjnu už samozřejmě jde vidět jak přibývá na severu studeného vzduchu a je jenom otázkou času kdy nějaký zavítá do střední Evropy. Atlantik je zatím docela klidný, resp. je blokovaný a NAO je v záporu. Takže šance na studený vpád v příštích 2 týdnech tu je. Počítám že později na podzim se rozjedou klasické Atlantické kolovrátky a NAO+.

1249
# 26.09.2023, 15:49

Ráno byla hezká přízemní mlha, která se rychle rozpustila. Aktuálně před chvíli vylétla teplota na 28.6°C, to už je solidní hodnota. Upřímně bych dnes opravdu nepoznal, že je 26. září.

53
# 26.09.2023, 17:24

Někde jsem tu četl jak se dotyčný podivoval nad nízkou oblačností v tuto dobu.. musím oponovat, v tuto dobu jsou již mlhy a nízká oblačnost zcela běžné... za celé září tady nemám jedinou mlhu letos, tohle je spíše s podivem, běžně již fotívám ranní mlhy a letos nic, v srpnu byly, září mlčí... jinak se tady zase objevují predikce na zimu, což je dost daleko, samozřejmě na tuhou zimu to nevypadá, ale proč by nemohla být průměrná tak jako léto? To se klidně stát může, byť všichni tipujete jen teplo... což je i logické, když poslední zimy jsou takové, jako celky nic moc, s několika vpády studeného vzduchu... já si zase tipnu, že bude normální, budou jak teplé tak studené výkyvy... samozřejmě mám na mysli v porovnání s posledním dvacetiletím.. modely v tuto dobu nemá zatím smysl nějak sledovat... ty měsíční odchylky budou zřejmější až tak ve výstupech od listopadu.... a do té doby se toho může spousta změnit.. Nebuďte netrpěliví a užívejte tepla, které tu máme... je to super za mě. Září opravdu povedené... a v sobotu třeba i zabouří. :blesk::)

teplo je opravdu lepší volbou než chlad...;-) to by si měli tady někteří uvědomit, že žijeme v tom nejlepším klimatu jaké může být...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.