Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Již od rána místy přeháňky nebo i bouřky

Diskuse o počasí Jaký bude podzim 2023

65
# 19.09.2023, 06:48

Teploty stále letní a vidím i příští týden, takže podzim se stále odsouvá i za 23. září

# 19.09.2023, 08:03

No letošní září bude určitě rekordní co do teplot .. mazec je to :)

# 19.09.2023, 08:42

TommyAst
Ty údaje co jsem uvedl byly pro Prahu Libuš. Bral jsem ze dvou různých zdrojů. Ogimet má data jen od roku 2008 a zbytek byl ČHMU. Ale teď jsem si to zkontroloval a bohužel mezi daty je trochu rozdíl, takže asi to není úplně ucelená a správná řada dat. Berte to spíše orientačně.

Každopádně k dnešní půlnoci má září 2023 v Praze Libuši průměrnou teplotu 19,1°C což je odchylka od normálu +4,8°C. Od dneška začneme průměr postupně snižovat tak jsem zvědav na jakém číslo skončíme. Ale když se podívám na současné výhledy, které jsou celkem teplé tak myslím že odchylka +3°C určitě bude a to je opravdu značný nadprůměr.

Včerejší bouřky nás jenom ta lízly se 3 mm a za září tak máme zatím 4mm což je extrém. Tedy letošní září bude zdá se jedno z nejtepleších a nejsušších v naší lokalitě.

388
# 19.09.2023, 20:25

Tpěkný..ak, sice nejsem až do konce měsíce v Čechách, nicméně se mi ta předpověď teď líbí a vypadá to i na podobně teplý první týden v říjnu.. se to nějak zacyklilo..tři dny ochlazení, a týden teplo, třid ny ochlazení a týden teplo...atd..:), akorát sprchnout by tam mohlo..

pěkný...
# 19.09.2023, 20:32

GFS jede babí léto až do konce výhledu, kdyby mu to vyšlo, tak bych se vůbec nezlobil:cool:, na 10°C přes den je ještě času dost, jen by bodla trocha deště, není ani třeba nějak moc, nechci aby popraskala rajčata a vinařům to kazilo vinobraní, ale takových 10 mm na spláchnutí prachu a zalití trávníku by bylo fajn.

496
# 19.09.2023, 21:30

Výhledy do konce měsíce září se pomalu utvrzují, že nejspíše bude převládat červená - teplo. No, možná až do ruda. Teplotní odchylku za září pro mou lokalitu tipuji cca +3,3 ± 0,4 C.

111
# 20.09.2023, 06:55

Frantis95
No já si právě kladu otázku, jestli to vůbec "babí léto" je. Protože když si otevřu zdejší encyklopedii a článek "Charakteristika babího léta", jako jeden z hlavních parametrů jsou chladná rána, nezřídka přízemní mrazíky. Takový Ecák má příští týden rozpětí teplot 15 - 25°C... Podle mě prostě zatím pokračuje klasické léto, které má ovšem krátké dny. Do babího léta to ještě přepne třeba někdy v říjnu.

# 20.09.2023, 08:12

ludvicek
Mně přijde, že ta rána jsou poměrně chladná už teď, tady bylo dnes 9 °C, skoro o 5 °C méně než předpovídaly globální modely a dokážu si představit, že by takovýto trend pokračoval i nadále. Asi je možné to klasifikovat jako pozdní léto nebo časné babí léto, na tom ale ani tak nesejde, hlavně že je hezky:cool:.

32
# 20.09.2023, 08:58

ludvicek
Ono ty vysoké noční letní teploty, které uvádí modely se drží jen někde. Kvůli suchému vzduchu a většinou bezvětří jsou teď velké rozdíly a to třeba i 3-5 °C u meteostanic, které jsou pár km od sebe ve stejné nadmořské výšce. Roli hraje zástavba a hlavně orografie terénu. Takže někdo chodí v noci v tričku a jinému jde pára od pusy. Na druhou stranu teploty pod 10°C v noci nejsou v druhé půlce září nic neobvyklého, naopak. Babí léto to asi je, ale extrémně dlouhé a nadprůměrné, hlavně ve dne.

54
# 20.09.2023, 09:04

ludvicek
Přesně tak, na opravdové babí léto je ještě času dost..

111
# 20.09.2023, 10:33

Frantis95
Na.Guru
Je to až neuvěřitelné, ale včera jsme měli v noci tmin při dešťových přeháňkách +17°C, to jsme byli prakticky 3°C od tropické noci...
kapr84
Jo, ani ti pavouci ještě ta svoje vlákna neutkali...;-)

33
# 20.09.2023, 13:53

Babí léto údajně v tento čas teprve přichází, to by měl být opravdu až spíš konec září-říjen. K tomu říjnu už potom patří i ty mrazíky. Do té doby asi prostě pozdní léto... Tak jsem to kdysi četla snad v nějakém článku od Čhmú.
----------------------------------------
ludvicek

Tady byla včera taky hodně teplá noc. Taky cca těch 17°C.

54
# 20.09.2023, 15:35

ludvicek
právě, na to taky čekám... byť rána už jsou dost chladná.. dnešní minimum tady 9,7 °C.. na druhou stranu, před rokem v tento den již minimum 5,4 °C... takže se dá říct, že dnes nic světoborného, ale do práce po 6. hodině jsem šel už v lehké větrovce...

388
# 21.09.2023, 20:28

Tak jsem pokoukal na nové výstupy pro střední dobu.. denní teploty hlásí nadprůměr o +2 až +3 stupně do konce října, teplota povrchu moře a oceánu v okolí Evropy a středozemního moře též nadprůměr do konce října +2 cca všude, plus povrch do 5 cm nad zemí taktéž do +2, vortex stoupající tendence rychlosti a vychlazování na průměr, kouknul jsem i na MJO.. oscilace se má držet ve vnitřním kruhu, čili nepředpokládá se nějaká studenější událost, v 500hpa to ukazuje blokaci někde na úrovni Británie i na konci období k cca 6.-7. říjnu, s tím, že studený vzduch by se měl dostat až někam ke Španělsku ale sem ne e.. srážky spíš tak pro radost, když něco bude..:D..takže vlastně zatím "babí léto" až do konce října.. uvidíme, no..Jinak tady na jihu, co jsem mám aktuálně teď večer ještě +24, nádherně se paří na terase, komáři neštípou, víno paráda..:D, ani se netěším, že za týden jedu domu..

33
# 21.09.2023, 22:05

palma
Tady je momentálně necelých 22. Krásně teplá noc i při jasné obloze (fouká silný, teplý vítr).

6
# 22.09.2023, 08:50

Tady v Ostravě dnes téměř tropická noc, chybělo fakt málo.Pod 20 st. to šlo až těsně před svítáním.

388
# 23.09.2023, 07:35

Tak dneska v 8:50 nám začne i ten astronomický podzim...https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-v-8-50-na..., no zatím podzim vypadá dobře, ušetří se za topení, sklidí se v klidu zbytek úrody, teď ještě aby zapršelo a byly i podzimní houby, toliko moje přání..

381
# 24.09.2023, 07:07

palma
Jj a hned druhý, astr. podzimní den to tu u nás šlehlo a tak zbytek úrody tady už moc klid mít nebude:D
První zářijový, přízemní a. ,,karosářský,, mrazík.
Ve 2m +1,4°C...

1262
# 24.09.2023, 07:49

Ano dnešní ráno je hodně chladné, ale další noci už budou teplejší. Babí léto si já představují, když je odpoledne nějakých 18-22°C a je slunečno. Výhledy na další dny ovšem ukazují teploty přes 25°C a na začátku října až 28°C. V Německu dokonce to ukazuje i 30°C. To jsou za mě na tuto dobu už extrémy. Navíc skoro neprší. Tady máme za celé září jenom 2mm a možná se to už ani nezmění. Nedávno v TV říkali, že nás čeká krůta zima a v říjnu možná bude i 30 no :D.

388
# 24.09.2023, 07:59

Predators2
Výraz krůta zima, mne pobavil.. tohle mi mobil dělá furt, opravuje mne podle svého..:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.