Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Převážně zataženo s deštěm a citelně chladněji

Diskuse o počasí Úvod nového týdne bude rekordně teplý, potom teploty klesnou

# 09.10.2023, 16:03

Přesně tak. Zbytečně popsané 3 stránky. Přitom je co sledovat. Dnes navzdory předpokladům spadne ve větší části Čech 1-10 mm. Ve srovnání s výhledy z minulého pondělí je to ucházející. Víkend taky vypadá zajímavě.

273
# 09.10.2023, 18:31

Peter Sedlák 1
Až na to, že na obojí mám důkazy a fotodokumentaci, ale čekal jsem, že se nějaká potrefená husa ozve, bodejť by přiznali, že jejich dosavadní snaha byla v podstatě veškerá marná, na teplotu si nepřijdou, protože neznají její prostorovou variabilitu a o okolních vlivech nemají ani páru, mým filtrem by většina z nich neprošla ani náhodou. Tak proč to čteš, když se ti to nezdá, přejdi laskavě na jiné téma, bezvýznamná reakce mimo téma.

Kapr84
Ty jsi spadl z Marsu člověče, právě o těch vlivech celou dobu píšu, nereflektuje je někdo jiný, já určitě ano.

1239
# 09.10.2023, 18:42

Tady za dnešek zatím 7.4 mm, celý den pěkně prší a i mimo odrazy stále hustě mrholí. Konečně nějaká další vodička. Listy se začnou konečně pořádně barvit. :)
Co jsem koukal na výhledy, tak studená fronta ve čtvrtek je spíše odsunutá na sever našeho území.
Potom v sobotu by měla jít studená fronta a vypadá to na pěkné ochlazení od severu díky tlakové výši nad Velkou Británií. Ale co bude o víkendu je ještě hodně daleko, předpovědi se teď kvůli vpádům budou hodně měnit.
...
Možná jsem zabloudil do jiného témata, jak koukám na poslední příspěvky, ale snad jsem tu dobře. :D:D
Nějací odborníci na meteostanice a zahradníci to tu okupují. :D

# 09.10.2023, 18:46

Yurri
Ty jseš mimo téma. Zahradník Majstrštyk teplotář Roman Jurek jenom útočí a vede války, které hned prvním příspěvkem prohrává. Myslí si že toto téma je správné téma o meteostanicích a urážení, když je tam napsáno: Úvod nového týdne bude rekordně teplý, potom teploty klesnou.
Přejít na jiné téma a vyřešeno, to kéžby fungovalo, ale nefunguje.
Hele tohle nikoho nebaví. Prostě to vzdej a bude klid.
Mantak toto.:D

142
# 09.10.2023, 19:04

Yurri
Já se přidam do diskuze. Určitě znáte Tvaroznou lhotu, můžete mi říct jak by podle vás měli tam měřit správně teplotu, když ta vesnice je v kopci, všude kolem buď les nebo pole? Když v kopci je to špatně, u pole je to špatně atd.?

273
# 09.10.2023, 21:45

igor127
Konečně věcný dotaz, u pole myšleno opravdu několik metrů od pole, přece tam má hafo lidí dlouhé zahrady se zelení, baráky u silnice, tak tak v půlce by to šlo, každopádně dopoledne budou mít tendenci teploty naměřené ve východní části nadhodnocovat a odpo zase ty západní, zcela logicky, nechápu jak může někdo takové banality nechápat, fakt se hodí málokteré místo a splňuje podmínky pro relevanci, určitě to není u každého na dvorku, jak si to někdo mohl proboha vůbec myslet, pak to totiž vypadá jak to vypadá, střelba od boku a chybovost děs, bych vyřadil snad třetinu stanic, ale nechci rýpat, jen můj názor.

15
# 10.10.2023, 00:42

Yurri
Ale konečně vám napršelo, tak musíte být spokojený. Pro mě jako houbaři s křížkem po funuse, vzhledem k tomu, že příští týden bude mrznout. Ale pro vás, jako zahrádkáře, to je fajn, ne?

172
# 10.10.2023, 07:03

Venku vlčí mlha, ze které lehce mrholí, takže takový podzim jak se patří. Zítra si Aladin a ICON věří ráno na nízkou oblačnost i s mrholením. Nicméně zajímavější bude to, co maluje GFS a Ecák v dlouhodobém výhledu. Je to sice relativně daleko, ale nějaké náznaky na ochlazení tam jsou.

142
# 10.10.2023, 07:04

Yurri
Tím teda vlastně chceš říct, že v TL se relevantní tento nedá změřit?:D chudáci

64
# 10.10.2023, 07:15

Dnes teplé ráno 11°C a mlhavo s mrholením. Od středy do soboty to vypadá opět na teplo :slunce: i když hlásí i mlhy.Od neděle už prej ochlazení :D Jen ten déšť by to chtělo

6
# 10.10.2023, 07:17

Tak to vypadá, že to bude z léta rovnou do zimy. Teploty by mohly po nedělním ochlazení přinést od středních poloh ledové dny.
To bude pro mnohé docela šok.

20
# 10.10.2023, 07:26

Aidamko1
To je docela extrém ne? Když to modeluje přes den +3 a ráno kolem -4°C kolem 20.10. Doufám že se nebude opakovat rok 2009 nebo 2012, kdy tu hlavně v 2012 škody na stromech byly veliké.

273
# 10.10.2023, 18:35

igor127
To ne, nejsem z téhle oblasti, to musíte znát dokonale místní poměry, ale svah je rozhodně problematický, určitě nebude repre nejnižší hodnota u potoka a ani vrchol kopce nad vesnicí, to je jasné, líbí se mi tohle měření, kde je provedeno zpřesňující pěší měření a dokonce i pomocí čidla na automobilu, jedině tak máte přehled o prostorovém rozložení teplot, stacionární stanice je poplatná místu a bude v nevhodných obdobích bojovat se sluncem atd. viz zbytečně obsáhlá diskuze výše:
http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=14...

pěší zpřesňovací měření teploty
mobilní automobilová verze
Prezentovat minimum u řeky (modrá) navenek je blbost
96
# 10.10.2023, 18:54

igor127
Ano podle Yuriiho se u nás nikde nedá relevantně změřit teplota. Páč jižní svah, severní svah, mezitím bože vrchol a celý hřeben :!!: A ta údolí co na to navazují....
My jsme obdobný případ té pouště. Tady se se nikde nedá změřit teplota, protože tu nikde nenajdete ty správné podmínky, které má výhradně Yurrii na své zahradě, ale to pouze na jednom jediném místě.... Je to k smíchu. Ale s časem zjišťuji že spíše k pláči. Ten člověk je odtržen od fyzikální podstaty světa.

380
# 10.10.2023, 20:04

ROFA
Ty místa jsou dvě..
Jedno je na severní zdi činžáku v MB v celodenním stínu, kdesi nahoře v patrech..
Druhé je na té zahradě, též ve stínu, v těsné blízkosti stromů, nebo v záhonu zeleniny, jak kdy..
Ty jsou prostě repre.., blíž ke standardům správného měření už to nejde..👍🥇🏆

Jsou samozřejmě zcela k měření teplot nevhodná, ne snad svou lokalitou, nýbrž konkrétním umístěním měřidel.., to je úplně blbě..

387
# 10.10.2023, 20:37

Hmm, zajímalo by mne to čidlo na tý anténě auta, co naměří, když auto pojede za deště a tepla, a ta voda na tom čidle a okolo se bude poměrně rychle odpařovat.. to bude repre měření.. plus na silnici bude teda měřit zajímavé údaje, když bude třeba teplota vzduchu hlášená +30 za slunce, tak nad silnicí bude...?

33
# 10.10.2023, 20:42

Tak me staci kdyz je to stanicni mereni nejak zkalibrovany, a jakstakz umisteny dle meteorologickych pravidel, pokud je tam nejaka specificka odchylka dana lokalitou tak vetsinou vyjde najevo pri srovnani s blizkym okolim. Dulezitejsi je spis kontinuita mereni a delka casove rady. Kdyz je dostatecne husta sit stanic, dobre se to doplnuje a outlier mimo skalu beznych hodnot se snadno odhali a da se zjistovat pricina a pripadne korigovat
viz treba zdejsi teplotni mapa,
https://www.in-pocasi.cz/aktualni-pocasi/?tab=tepl...

273
# 10.10.2023, 21:09

Ai-kun
Přesně tak, každý kdo trochu zná své okolí a má ponětí o variabilitě teploty v prostoru, tak má ty chyby a zavádějící specifika časem vychytané, hlavní je si přiznat, že vlastně málokterá plocha se dá použít jako referenční a jít s údaji z ní navenek, pak je lepší jak již jsem zmiňoval průměrovat, proto nedává smysl mi to měřit na pár desetinek, proto to nedělám a nemám potřebu zpětných záznamů nebo přenosů na dálku, tady ta teplotní mapa je opravdu naprosto vynikající.

33
# 10.10.2023, 21:34

Yurri
K těm vhodným místům: pokud většina obce leží v mrazové kotlině a nějaká její menší část se nachází na řekněme...teplotně neutrálním místě, pak je (v případě jediné meteostanice) pro tuto obec mnohem informativnější měřit teplotu v kotlině. A ne na tom malém "správném místě".

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.