Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Již od rána místy přeháňky nebo i bouřky

Diskuse o počasí Úvod nového týdne bude rekordně teplý, potom teploty klesnou

381
# 10.10.2023, 22:13

Miriam
No, oni někteří mají o mrazových kotlinách zřejmě představu, že je to důlek někde na louce o rozměrech 20x20m..:)
Kupříkladu zdejší mrazová kotlina má celá cca 10-12 km2.
Je v ní několik obcí a zhruba uprostřed městys Kolinec..

33
# 10.10.2023, 23:54

swan1
Moje znalosti o mrazových kotlinách jsou čistě teoretického rázu. :D Nicméně to, že nemusejí být úplně malé, už jsem slyšela...
----------
Asi každé údolí nelze hned označit za mrazovou kotlinu? (I když ten efekt bezvětří a nočního stékání chladnému vzduchu se musí v takových podmínkách projevovat vždy.) Mě by třeba zajímalo, jak si v tomto ohledu vede např. údolí Svitavy nad Brnem. Neví někdo?

32
# 11.10.2023, 01:53

Miriam
Tento efekt je úplně v každém údolí. Jeho intenzita se liší dle orografie, tedy zjednodušeně hlavně podle toho, jak je údolí hluboké, široké, dlouhé, jakej má tvar, sklon kopců.. Ale jako mrazové kotliny jsou označované pouze ty opravdu chladné v horách, kde se alespoň v Česku vyskytují mrazíky i v létě, tedy Jizerka, Horská Kvilda apod.

381
# 11.10.2023, 06:11

Miriam
Já jsem tím nemyslel vás 🙂
Na.Guru
Není to jen o orografii, tedy profilu kotliny, nýbrž i o podloží, vodě..
Samozřejmě ty nejvyhlášenější a nejchladnější z nich, které zná snad každý, jsou šumavské slatě, Kvilda Perla (též poblíž slatě) a Jizerka v Jizerkách)
Nicméně tady na Šumavě ale i jinde jsou mrazovky běžné i ve středních a vyšších polohách, typicky vltavská mrazovka, s obrovskou rozlohou , táhnoucí se cca od Borových lad přes Horní Vltavici, Lenoru, zabíhající do Hliniště, Řasnice, zahrnující velkou volarskou kotlinu a dále pokračující rozlehlou vltavskou nivou přes Mrtvý luh, obce Dobrá, Černý Kříž, Pěkná až do předlipenské nivy..
Nebo ta zdejší, nebo třeba i Blatensko, cca 450mnm bývá po ránu velmi studené a často mrazové..
Ale osobně vím třeba i o mrazovce v údolí ve středních Čechách, poblíž obce Malá Hraštice..
Třeba zde se slabší mrazíky vyskytnou i v červnu, koncem srpna, v září, přičemž v blízkém okolí na svazích a kopcích, které jsou jen o 100-150 mnm výše, je klidně o 5-6°C více..
V těch opravdu ,,echt,, mrazovkách mrazík i uprostřed léta při vhodné synoptice..


275
# 11.10.2023, 06:44

swan1
Prosímtě Swane, jak daleko máš stanici od toho potoka a o kolik metrů je výše než on, nic jiného mě nezajímá, děkuju za pravdivou odpověď.

381
# 11.10.2023, 07:14

Yurri
Já tuhle mrazovku projíždím každé ráno skoro celou autem, cestou do práce, je dlouhá 9-10km , široká 0,5 až 2km, jak kde, mám ji opravdu přesně zmapovanou, dnes je v ní, v celé, kolem +6°C, zatímco v jejím blízkém okolí jsou teploty 10-12°C..Moje stanice je červeně podtržena.
Stejně tak se podívej na rozlehlou volarskou, vltavskou kotlinu.., modře podtržené Volary a Řasnice..
V té mojí protéká více potoků, říčka Ostružná, Úslava a je zde všude, jako v každém podhůří, spousta podzemní vody..
Já mám stanici na zahradě, cca 30m od takového čůrku, kterému bych snad ani potok neříkal, ten čůrek protéká celou vesnicí a v celé kotlině, i přímo pod vesnicí, je v podloží spousta podzemní vody..
Dám sem ještě jednu mapu, kde jsou i nejbližší soukromé stanice, které jsou také v kotlině a můžeš se podívat na teplotu...

Zde třeba 4km vzdálený Kolinec, tam je ještě o stupeň méně, o pár km dál, Číhaň, tam je 12°C, ta stanice už je mimo mrazovku..
381
# 11.10.2023, 11:31

Yurri
Pomocí automobilu, v 5 h ráno, za tmy, v podzimním či zimním období, když je vše i silnice vychlazená, můžeš ORIENTAČNĚ měřit v pohodě..
Něco jiného je hrát si na měření teploty autoteploměrem v poledne, odpoledne, za slunečna, kdy nad tím asfaltem je ,,poněkud,, tepleji..
Za těch 10km jízdy mrazovkou od mého domu na její konec, to zakolísá v rozmezí + - 1°C.., což je orientačně dosti průkazné.., že si stále dole ve studeném vzduchu.
Když to vezmu ale silnicí na Hory Matky Boží, což je obec o 150mnm výš, pouhé 2km ode mně, ta teplota vyletí klidně o 5-7°C nahoru..
Co se týče té Číhaně, ta je jen o málo výš, než já (530mnm) nějakých 590-600mnm, ale i to stačí, tam ta stanice je jen těsně nad bazénem studeného vzduchu v mrazovce a ten rozdíl oproti dnu kotliny je klidně 5-7°C.
Je to Davis Vantage Pro2, vím přesně kde je, stál sem párkrát vedle ní..
Není tam úplně na nej místě, v odpoledních a podvečerních hodinách, když už je slunce níž, je stíněná stromy, ale pro měření ranních minim je to jedno..
Ten čůrek ti odpoledne u nás vyfotím, je to fakt malý potůček..
Více si myslím, že ten chlad u nás ve vesnici i v celé kotlině ovlivňuje množství ledové, podzemní vody a orografie především, samozřejmě..
Jinak, já nejsem lovec mrazů..
Měřím prostě tam, kde žiju a žijí i další stovky lidí, v celé naší kotlině to pak jde do tisíců lidí.
Jasně, že teploty z takto specifických lokalit nejsou jaksi vhodné třeba zahrnovat je do krajských průměrných teplot apod..
Je to speciální záležitost.
Nicméně ty hodnoty jsou správně měřené, v těchto lokalitách takové jsou a tu vypovídací hodnotu mají zcela relevantní..
Něco jiného je, když skupina amatérských meteorologů vyloženě ještě v těchto kotlinách hledá svými měřidly ty nejstudenější bazény a misky s těmi nejnižšími teplotami.. Prostě lovci mrazů..
Údaje z takových míst už jsou opravdu jen zajímavostí pro velmi úzký okruh meteo nadšenců.., nikoli užitečnou informací pro obyvatele vesnic a měst v mrazovkách...

33
# 11.10.2023, 12:37

swan1
Nee, já jsem to pochopila. Moje poznámka se týkala toho, že já sama toho o mrazovkách moc nevím.

Na.Guru
Tak nějak si také představuju, ale v praxi už jsem se párkrát setkala s tím, že lidé označovali jako mrazovou kotlinu prostě jakékoli údolí, popř. i zcela malé údolíčko (typu části zahrady - "mám tam mrazovou kotlinu"). :D

275
# 11.10.2023, 14:42

swan1
Jak vidíš i na té tvoji mapce stanic z rána, ty se budeš v takto položené vesničce vždycky vymykat, já ti věřím, že jsi si si konečně opravil měření, jak říkáš 100-150m od tebe je klidně o 5-6°C jinak (asi tedy odhad), to je ale naprostý extrém a ty jsi nejníže v obci, tvá stanice je opravdu poplatná místu, jsi v nudli nejchladnějšího místa a mně osobně to třeba tím autem orientačně celkem stačí, protože hodnotě z něj věřím samozřejmě když parkuje delší dobu ve stínu, nejlépe na trávě s citelným větrem, což na chalupě splním skoro vždy, v pohodě ho mohu pak brát jako externí mobilní teplotní čidlo a když sebou vezmu teplotní čidlo (radiační kryt si vyrobím) viz diskuze o meteostanici do 5tis., tak mohu mít perfektní přehled o různých částech obce a udělat relevantní výstup, ale to ber jako brainstorming.

381
# 11.10.2023, 15:59

Nejsem v žádné nejchladnější nudli, nýbrž mrazové kotlině o rozloze cca 12-13km2, ve které se na různých místech bazénu chladného vzduchu vejdeš ráno s rozdíly teplot cca do 1, max do 2°C.
Nejsem ani v nejnižším místě vesnice, to těžko říct, jak si na to v MB přišel 😀, sorry jako, fakt ne.
V naší vesnici je to stejně jedno, rozdíl mezi nejniž a nejvýš položeným domem bude tak 10 výškových metrů.
Nějak si se v tom ale celkově ztratil..
Přečti si můj příspěvek ještě jednou, pořádně..
Ne 150 m ode mne, ale 2km ode mne, , o 150 mnm výš, (obec Hory Matky Boží) žádný odhad, je to přesně o 145m.
U stanice v té Čihaňi, tak ta je o pouhých 70mnm výš, než dno kotliny a stačí to..
Ráno tam i tam bylo o cca 6°C tepleji, než u mě nebo v Kolinci..
Parkování auta ve stínu stromů a jeho chlazení nad trávníkem ti , když bude prát slunce, nepomůže, ta kapota bude i tak ohřátá, radiace je svině..
Ale hlavně, pak vyjedeš na svoje proslulé mobilní měření do ulic města, opět nad rozpálený asfalt..
K čemu je to jako dobrý?

675-530= 145m rozdílu v nadm. výšce
96
# 11.10.2023, 18:42

Jen tak pro zajímavost. V přiloženém grafu je srovnání průběhu teplot mojí stanice s dalšími dvěma meteostanicemi vzdálenými do 2 km.
Všechny stanice měří teplotu ve 2 metrech, nad zatravněným povrchem. Stanicím nic nestíní jsou vybaveny kvalitními radiačními štíty, pouze ta v údolí přímo u potoka je stíněna zalesněnými svahy několik hodin denně od východu i západu.
Otázka je, která z těchto stanic měří správně. ;-)

381
# 11.10.2023, 19:08

ROFA
Všechny 😉

275
# 11.10.2023, 19:22

Tak ten efekt, ze je amplituda teploty vetsi v udoli, nez na kopci a v udoli je vetsi zima za jasne noci, to se projevuje ve vsech udolich. Hluboka udoli, se strmymi kopci kolem - tam ze zhora proudi vzduch a katabaticky vitr je pomerne znat. Uplne dole u reky, tam to vypada, ze se vitr uklidnil, ale ne uplne. A jeste navic svah na obou stranach u hlubokych udoli odrazi infracervene zareni zpet (zvlaste, kdyz je pokryt snehem) a sam vyzaruje. To skutecne mrazove kotliny nejsou.

Nejefektivnejsi mrazove kotliny jsou melka udoli, dostatecne velka, kde se v melkem doliku hromadi studeny vzduch. Protoze ale samotne udoli je melke, k nejnizsim bodum se chladny vzduch pohybuje pomalu a vitr se tim padem snadno utisi. Zadne intenzivni proudy vzduchu s kopcu okolo. Navic velke a melke udoli je hodne otevrene - infracervene zareni unika pryc do atmosfery-vesmiru a okolni svahy jsou male a daleko. Tedy okolni svahy neodrazeji IR zareni zpet do udoli a samy svahy nevyzaruji. Kdyz je navic v melkem udoli snih, nebo aspon louka, je radiacni ochlazovani velmi intenzivni. Jeste silnejsi jsou mrazove kotliny, pokud je velke melke udoli vysoko v horach, napr. v Alpach. Ridky vzduch ma malou tepelnou kapacitu.

U nas v CR je nejchladnejsi mrazovkou nejspis Kvilda Perla, Breznik, Rokytska Slat, nebo Jizerka raseliniste a Velka Jizerska louka, v Krusnych horach pak Jeleni - u mostu.

275
# 11.10.2023, 19:29

Yurri
Mrazove kotliny za jasnych noci jsou prave specificke tim, ze o par km dal je mnoho-nasobne tepleji. Pokud je pobliz nejaka stanice na kopci, muze byt minimum i o 20 °C vyssi. Profesionalni stanice Churanov a stanice v mrazovce Kvilda Perla je priklad.

Proste minima za jasnych noci se lisi misto od mista, tak to bylo je a bude. Naopak, kdyz je zatazeno, dlouho-doby trvaly dest, tak jsou jednak dosahovana v lete rekordne nizka denni maxima, ale teplota se misto od mista meni velmi malo, v case je take zmena pozvolna a pokles smerem nahoru je take maly. Zmizi rozdily v udoli vs. na kopci.

275
# 11.10.2023, 19:35

Pro priklad 06.02.2012, ten den k nam proudil vduch z Russka a odtud samozrejme neprichazi nic dobreho. Prisly Arkticke mrazy. Nicmene 06.02.2012 nejnizsi minimum Tnn v CR podle Ogimet SYNOP 11603 Liberec (398 m) -24.4 °C a na druhem miste 11457 Churanov (1118 m) -23.5 °C. Jenze minimum ze vsech stanic v CR vc. doplnkovych je Kvilda Perla -39.4 °C, bezmala o 15 °C mene nez Tnn ze SYNOP stanice a o o 15.9 °C mene, nez Tmin na Churanove.

06.02.2012 Kvilda Perla Tmin -39.4 je nejnizsi teplota Tnn v Ceske Republice za dobu existence Ceske Republiky.

381
# 12.10.2023, 07:29

TommyAst
Zdejší mrazovka je přesně ten případ, je mělká. Její dno je cca v 500mnm, její lemy, okraje, jsou ve výšce cca 550-650mnm.
Přímo tady to tvoří jakýsi mělký talíř o průměru cca 2-2,5km, tento talíř je součástí většího, protáhlého celku, který má nějakých 12km2.
Vzhledem k nižší nadmořské výšce kotliny zdejší měřené hodnoty nejsou až tak extrémně nízké, jako u mrazovek v polohách 700-1100mnm.
Nicméně i tak ty rozdíly v teplotách uvnitř kotliny oproti jejímu okolí jsou veliké..

Mrazová kotlina Mokrosuky ( je součástí větší, můžem ji nazvat třeba Kolinecká kotlina)
381
# 12.10.2023, 07:35

TommyAst
Kvilda Perla je v extrémně mělké kotlince a je vysoko položená..
Má tak ty nejlepší předpoklady k dosahování extrémně nízkých teplot..

275
# 12.10.2023, 10:22

ROFA
Špatná otázka, správná otázka zní, jakou hodnotu si vybereš když budeš muset vybrat jenom jednu jedinou, která by nejlépe reprezentovala oblast, díky za stručnou odpověď:D

96
# 12.10.2023, 18:28

Yurri
Za mě meteorologie není o žádné reprezentaci. Ta měření jsou reálná a správná. Nic mě nepravňuje domnívat se že mé měření je to nejlepší. Takový názor bych čekal od nějakého egocentristy. Mě jako amatéra naopak rostoucí množství kvalitních meteostanic těší. Dá se zkoumat proudění vzduchu, mikroklima. My tady na malé obci máme už 7 meteostanic. Je úžasné sledovat ty rozdíly při různých atmosférický situacích, které byly z počátku považovány za chyby přístrojů.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.