Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Již od rána místy přeháňky nebo i bouřky

Diskuse o počasí Úvod nového týdne bude rekordně teplý, potom teploty klesnou

381
# 08.10.2023, 23:04

MostMost
Ano, samozřejmě, všude to má smysl a výpovědní hodnotu.
A ten smysl, když už jsme na tomto fóru, to dává především tehdy, když se měří dle současných standardů pro měření teploty..
Ohledně umístění teplotního čidla a jeho ochrany před sluneční radiací..

33
# 09.10.2023, 01:21

Vypovídající je v případě přesného měření určitě každá hodnota, odkudkoli. Tady už spíš záleží, nakolik chceme tu či onu lokalitu podrobně zkoumat.
Pokud jen zběžně, jak je to v případě stanic Čhmú v menších obcích (kde je vždy jen po jedné meteostanici), bylo by určitě vhodné, aby všechny tyto meteostanice byly umístěny na opravdu reprezentativním místě pro danou lokalitu (čili zhruba průměrném, s typickými podmínkami). I vzhledem k tomu, že se z těchto hodnot počítá průměrná teplota pro celé kraje.
Na provozovatele soukromých meteostanic bych ale takové požadavky rozhodně nekladla.

275
# 09.10.2023, 07:02

Miriam
Však jsem už psal, že jsem náročnej, vypovídací je pro mě hodnota pro danou oblast (město, obec, část ORP) v danou chvíli typická, jinak vypovídá tak maximálně o vašem dvorku, v případě ostrých mrazovek bude o ulici výše a o pár metrů vedle úplně jiná, tudíž nepoužitelná pro zveřejnění, když to napíšu úplně polopatě. Swan bude vždy mimo běžný interval a jeho měření to jenom dokazuje, ale on se tomu ještě diví. Nehodí se ani data ze svahů, jsou osluněná v různých částech dne, ani skalnaté podloží (bojuje s tím i ČHMÚ na některých profi stanicích), nehodí se ani data ovlivněná okolními vysokými stromy (i Němci zde museli absolutní maxima korigovat, s tepelnými ostrovy měst je to jak víte velmi komplikovaný boj, nehodí se ani data z okrajů velkých lánů polí atd atd. Pro mě absolutní samozřejmost, pro některé koukám nový objev století😄, ale jak říkáš, pro amatéry je to jedno a pak hltají desetinky, to mi připadá strašně vtipný.

49
# 09.10.2023, 07:03

Miriam
Reprezentativní stanice ČHMU je třeba Maruška v Hošťálkové v 664 m n.m., když její obyvatelé žijí v údolí s průměrnou výškou kolem 370 m. Tahle stanice je jim uplně u zadní části těla a o jiné stanici v té obci nevím.
Pracoval jsem tam dřív na různých místech a teplota bývá hodně různorodá, od středu obce již výrazně přituhuje, nejvíc je to vidět hlavně v zimě, v dolní části méně sněhu a nižší mrazy, o pár km úplně jiný svět.. Tam by největší vypovídající hodnotu měla stanice umístěná uprostřed obce a ne někde stovky metrů nad ní. Hlavně, že se vyhráli a baví je taková místa, kde si lidi zajdou párkrát za rok na procházku :cool: :zz:

3605
# 09.10.2023, 07:54

Leknín
Tak zrovna ta Hošťálková má štěstí, že i dole v obci je automat ČHMÚ. Co já vidím, asi jako největší extrém, je Ústí nad Labem. Hlavní stanice na Kočkově, je nad městem v cca 380 m.n.m. Rozdíl mezi doplňkovou stanicí dole ve městě, ve Vaňově, je většinou okolo 4°C. Navíc Kočkov je všude uváděn, jako hlavní stanice Ústeckého kraje. Přitom všech 10 dalších hlavních meteostanic v kraji, leží v nižší nadmořské výšce. A tím pádem i cca 700 tisíc obyvatel žije níže, než jsou uváděné hodnoty, pro kraj. Přitom právě většina obyvatel kraje, žije podél řek /Labe, Ohře, Bílina/, kde je samozřejmě o dost tepleji

381
# 09.10.2023, 08:06

Miriam
Všechny mrazovky jsou často mimo běžný interval, samozřejmě, protože to nejsou běžné orografické podmínky, ty podmínky jsou svým způsobem výjimečné, nicméně přírodní, nikoli uměle něčím zkreslené, žije v nich tisíce lidí, jezdí tam tisíce návštěvníků, turistů a podmínky v nich zajímají velkou část veřejnosti..
Tak to prostě je ;-)
Ještě přidám jednu perličku z tématu o meteostanicich.
Na obrázku je podle dotyčného skvělé a standardům odpovídající místo pro měření teploty, na jeho zahradě..
Otevřený prostor, 2m nad zemí.. prý..
Já tam tedy vidím bujnou vegetaci, teploměr držený v ruce, opřený zřejmě o zem a těsně u něj záhon se zeleninou..Nad tím vším ještě střecha stínících stromů..
Co vy na to, Miriam?
Kvalitnější, nerozmazané foto je zde
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-12-6895-Meteosta...


49
# 09.10.2023, 08:48

MostMost
Jo ta Hošťálková má fakt teda štěstí, to je tady ojedinělý úkaz :D U mně v obci je zase jenom automat na kopci v 600 metrech, jinak je tu soukromá meteostanice uprostřed obce, která zhruba měří stejné teploty jako mé čistě amatérské měření kromě ranních minim. Já nebydlím úplně v údolí a se sousedy míváme někdy o dost vyšší naměřené minima a máme přes den daleko víc sluníčka. Jenom hodím dítko do školky a ten rozdíl v teplotě je citelný, takže tam jim rajčata už asi chcíply..

Blíží se zalévačka, tak jsem zvědav co z toho ještě nakape, zatím tady velká bída https://hydro.chmi.cz/hppsoldv/hpps_act_rain.php?d...

111
# 09.10.2023, 09:36

swan1
Jo, kéž bychom na jižní Moravě měli tolik měřicích bodů jako má Šumava, ta mapa stanic budějovické a vedle brněnské pobočky je na první pohled celkem vypovídající. Já bych si třeba dokázal představit 3 stanice jen na Pálavě, 2 v centru Brna, na soutoku Moravy a Dyje...

Mapa stanic ze stránek ČHMÚ
275
# 09.10.2023, 09:37

swan1
Stačí se zeptat, Miriam u toho nebyla, sundal jsem ho kvůli fotce, při měření fakt nestojím půl hodiny na místě s teploměrem v ruce, tak jak si to ty určitě představuješ:D

Tenhle obyčejný chatařák strčí veškeré tvé stanice do kapsy a proč? Nikoliv proto, že by snad ukazoval desetiny, ale protože je na RELEVANTNÍM místě vypovídajícím o teplotě nejen u mě na zahradě, ale v celém okolí v nadmořské výšce kolem 425 m.n.m. Pro tebe absolutně nedosažitelná záležitost, mám holt štěstí na vhodnou lokalitu, ale je dobrý si to přiznat, já s tímhle můžu jít s klidným svědomím na web a napsat tady, že bylo max. 28, garantuju, že třetina stanic podobné vypovídací schopnosti nedosahuje a to jsem možná ještě hodně skromnej, zpřesním i automat ČHMÚ haprující podle tepelného ostrova města, kterej ukazuje dosažení letních dní, kdy já vím zcela jistě, že tahle podmínky splněna nebyla.

Spíš mě napadá něco mnohem zajímavějšího než vysvětlovat samozřejmosti, jak se říká u drahých aut, když chceš mít opici, musíš mít na banány, tak jak to máš s kalibrací měřidel meteostanic? Já žádnou nepotřebuji, data nikam neposílám a nezveřejňuji, jsem si vystačil se spolehlivým výrobcem a dobrým okem při výběru a bohatě to stačí, ale co ty, jak často si necháváš všechno kontrolovat, máš od toho foto, není už to rok staré hm povídej přeháněj, rád se poučím o přesnosti tvých dat nejlépe roky zpětně, teda pardón, do opravy tvého zařízení 2 měsíce nazpět, kde došlo k chybičkám na úrovni +4°C, promiň ale to je strašně směšné (bych chodil x let kanálama), to už měř rovnou na sluníčku, taky to bude zajímavé a spoustu turistů to podle tvé logiky taky jistě ocení;-)

3605
# 09.10.2023, 10:29

ludvicek
Taky bych se nezlobil, kdyby u nás v ORP Most, byla aspoň jedna stanice. Není tu ani srážkoměrná, ani klimatologická stanice. Jako jedna z nejsušších a nejteplejších oblastí, by se sem, aspoň jedna hodila. Co jsem tak koukal, tak není asi moc ORP, kde by nebyla žádná stanice, aspoň srážkoměrná

381
# 09.10.2023, 10:34

Takto vypadá stanice se švýcarským čidlem Sensirion, kalibrovaným z výroby, které je ještě v záruce, s aktivní ventilací, nad posečeným trávníkem, 2m nad zemí..
Na druhém obrázku vidíte dřevěný liháč, postavený na zemi a doslova opřený o záhon se zeleninou, coby důkaz, měření v otevřeném prostoru, bez okolních překážek, ve 2m nad zemí..
Protože skoro 2m chlap ten teploměr musí z těch 2m prý sundat a fláknout do záhonu na zem, aby ho mohl vyfotit..
No, závěr si udělejte sami ;-)

388
# 09.10.2023, 10:44

No, tak dneska jedeme zatím ke +12, srážky nic, do konce týdne (neděle) teplejší vlnka, pak to má jít dolu ale jak je pořád otázka jednou je tam teplo, jednou zima a s jetstreamem si předpověď šoupe ve vlnách sem a tam...
P.s. asi můj poslední příspěvek k diskusi o měření teplot, původně jsem v relevantním tématu dával odborný odkaz na složitost měření a přesnost, udivuje mne, když někdo tvrdí, jaká je to brnkačka, není, kdo říká něco jiného, kecá. Z mého pohledu s tím svým problémem stanice přišel Swan, sám, že už se mu to nezdá, dal jsem i fotku, jak to měl dvakrát krytované, dospělo se tu svorně k tomu, že tam bude problém s odvětráním, což vyřešil docela briskně aktivním větráním, po posouzením provozovatelem tohoto webu byla jeho stanice opět připojena, problém vyřešen, nevidím důvod se k tomu vracet.. schválně zakoupím dvy liháče, dám je dva metry nad zem, lehce pod strom, jeden dám do bílé odvětrané budky, a do ní větráček od počítače, aby to tam honilo vzduch a jsem velice zvědav, zda tam bude rozdíl, za tu pravdu mi to stojí..

381
# 09.10.2023, 11:24

palma
Ano, já měl pochybnost o účinnosti radiačního krytu stanice za 4000Kč od začátku, proto sem tam přidal přídavné stínítko..
Leč to, jak se ukázalo, nemělo valný efekt, investoval jsem tedy 2000Kč do ventilace a vyplatilo se, je po problému...

111
# 09.10.2023, 11:43

MostMost
Hmmm, zajímavé, to bych neřekl. Každopádně neznám pravidla, podle kterých se určuje, kde jaká stanice bude, takže třeba se časem dočkáme. Automatizace celosvětově je na vzestupu...

275
# 09.10.2023, 13:54

palma
To už mám dávno vysledované, v jakých situacích je automat ČHMÚ na mé stanici MB mimo mísu oproti skutečnosti, na jiných stanicích to bude jinak, začal jsem rozebírat tady pár stanic a raději jsem toho nechal, stupeň sem, stupeň tam, moje mobilní měření bude repre v pixelu tak 5x5 km, u mrazovkářů tak 5x5 metrů, u řeky možná nudli dál😀, citlivost neznamená relevantnost. Znáte to, i s malým nástrojem se dají dělat velké věci😉, ale to bylo jen tak pro zpestření, kdyby se ptal dotyčný jak normální člověk, tak mu rád vysvětlím jeho marné snažení.

Mobilně není ve stejný čas max. ani 24,5
Stanice dosahuje ve stejný čas zavádějících hodnot letního dne (tep.ostrov města)
# 09.10.2023, 14:04

Yurri
Na základě čeho jstě zjistil, že je při jistých situacích mimo mísu automat ČHMÚ a ne vaše "mobilní" měření?

275
# 09.10.2023, 14:14

Frantis95
Protože v jiných situacích se naprosto shodují (kalibrace na automat, který je nedaleko), rozdíl větší jak půl stupně se rozhodně běžně nekonal, ani čtvrt, říkám že to mám vysledované, v téhle situaci byl rozdíl znatelný, stanice je na SZ města a JV vítr stanici ovlivnil prostřednictvím tepelného ostrova města, zcela jednoznačně a to je stanice v MB ještě na solidním místě, když pak vidím tady na mapce Hostákov u Třebíče s evidentní chybou o 2°C, tak dávám oči v sloup.

54
# 09.10.2023, 15:31

Yurri
slyšel jste někdy o odlišných místních podmínkách? Tušíte vůbec, že za určité situace může být zcela odlišné měření na kopci a v údolí? Mi přijde, že konkrétně Vy žijete na jiné planetě než my všichni ostatní....už jste to potvrdil několikrát :)

155
# 09.10.2023, 15:50

Guys.. tohle už není argumentování, ale vymýšlení si jednoduše hovadin.. co toho třeba nechat a zabývat se něčím smysluplnějším

# 09.10.2023, 15:59

Hej že vás to baví.
Adminovi navrhuju smazat celé vlákno, protože mazat postupně se to asi bude půl hodiny.

Bezvýznamná, zbytečná diskuze proti zahradníkovi s rtuťem co si hraje na poušť světa a nejpřesnějšího meřiče teploty zaokrouhleno na statisíciny.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.