Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Od středy musíme počítat se srážkami, zprvu hlavně na západě

# 10.05.2023, 15:59

Postup srážek k severu bude dlouho blokovat TV, tak snad něco dojde i jinde než na jz a jih ČR....

76
# 10.05.2023, 16:23

kuba
taky mi příjde že ten model počítá v naší oblasti s bouřkama..ale jak známe tak bouřky se u nás vyskytují jen velmi málo :cool:
voda je potřeba..aspoň to spláchne ten pil..

Podobně to vidí i GEM
# 10.05.2023, 18:09

U nás byla teť přeháňka,3mm spadlo a je trošku povrchově zalito,salátu to stačí.

1226
# 10.05.2023, 20:23

ICON teď má krásné bouřky na pondělí a další dny, ale to je ještě daleko. Tak snad nějaké bouřky příští týden budou.
Jinak výhled teplot je pro moji oblast úplně ideální, každý den krásných ustálených 17°C - 20°C i když bude zatažená obloha.

15
# 10.05.2023, 23:04

Ne, že by u nás bylo nějaké sucho, ale. Proč se následující slibované srážky pořád odsouvají? Povrchově by to už i chtělo...

49
# 11.05.2023, 06:03

Úplně o ničem, když spadne každý den milimetr vody tak to ani nemusí nic padat... Už teď výrazně převládá výpar nad celkovým úhrnem.. a modely dál ubírají... Na nic. Čekáme jen na vodu, víc než milimetr spadl před měsícem...na druhou stranu, zatím pořád aspoň každý měsíc něco spadne... Bývalo to i daleko horší s vodou..

378
# 11.05.2023, 06:33

Od včerejšího poledne tady 7,5mm.
Krásná zálivka, která prospěje jak zahradě tak i podpoří růst jarních hub..
Další významnější srážky zřejmě nejdříve v neděli, TV to srážkové pásmo zatlačila aktuálně z JZ ČR zpět do Německa.
Ve výhledu se objevují teploty v červené, že by..?

272
# 11.05.2023, 07:05

Mělo pršet už minulou sobotu a nebylo nic, teď mělo valit ST+ČT a není nic, zítra mělo lejt u nás a nebude nic, ani víkend nebude nic, předpovědi srážek jsou k ničemu, +20 a víc v předpovědi nemám vůbec, květen vypadá marně.

47
# 11.05.2023, 07:14

Včera ráno jsem měl na konci výhledu min a max +9 a žádnou barvičku :D dva dny po sobě :D Teď tam mám dokonce +23, kdoví jak dlouho to tam vydrží, letos se to tam objevilo poprvé a klapne to? To letoší jaro známe, takže pochybuju..

Na ty srážky čumím, aktuálně něco většího se to u nás přesunulo až na středu a jdu teď do večera mimo wifi zdarma, tak si od čučení odpočinu :cool: :D

49
# 11.05.2023, 07:29

No, příští týden vypadá nadějně :prsi: .. ani by nemuselo každý den. Ale 50 mm klidně ať spadne... Nemám obavy z povodní.. teď ne.

147
# 11.05.2023, 09:45

Zdravím tu všechny po dlouhé době.
vzhledem k tomu, že jsem se intenzivně připravoval na maturitu, tak jsem se stranil veškerých situací..

ovšem zde vidím veliký potenciál a musím už na to zareagovat :D

jak už asi všichni víme, mezi Francií a Itálii se bude udržovat brázda nízkého tlaku vzduchu a vlivem výše nad SV částí Evropy, která by měla kousek odstoupit a udělat místo pro nadcházející níži, která by se mohla posunout ze středozemního moře nad střední Evropu a udržovat by se zde mohla i několik dní.

problém ovšem nastává v její předpovědi, jelikož zde bude velký tlakový gradient a s tím i větší vítr, počítá se i s návětřím a závětřím českých pohoří a hor a to zejména při prvním vlně srážek, která přijde v pátek dopoledne. (nepočítám v tom přeháňky, které v S části Čech a Moravy budou mít podmínky pro tvorbu.. cca 50-200cape )

na jihu republiky by mohlo spadnout zejména v okolí Moravských Budějovic až 10mm z trvalého a mírného deště..
tato první vlna je víceméně jasná
protože se ještě nebude jednat o přechod níže od Alp do jakéhokoliv místa

máme zde 3 velké hráče a každý z nich ukazuje jinou dráhu přechodu níže..

jsou zde i varianty, kde vidíme, krásný přechod 2-3 níží a to hlavně u modelu GFS, kde by jejich dráha byla pro nás nejlepší...
naopak nejhorší situace může nastat ve chvíli, kdybychom se ocitli ve středu té níže, jak ukazuje model ICON tzn. dostali by jsme se do mrtvého bodu a srážky by utíkaly okolo české republiky

můj názor je asi takový.. nejlepší situace co pro nás může v tuto chvíli nastat, je že se níže přesune z Alp přes Bavorsko do Německa a díky druhé vznikající níži by se srážky mohly přesouvat od Jadranu přes Slovensko do české republiky (dostali bychom tak do teplého sektoru).

zároveň nejhorší situace co může nastat je, že se ani nedostaneme do středu ani k okraji níže a podjede nás přes Maďarsko východněji a díky tomu by ostrouhala většina republiky. Jen podotknu, že tento scénář zatím malují jen vedlejší modely typu. GEM, UKMO EU a nový výstup hlavního hráče ECMFW ( ten ale počítá s hned druhou níži v závěsu )

Ecak
GFS
ICON
# 11.05.2023, 11:12

Pořad straší ze srážkami a zatím jsme mimo září přes rok pod normálem.

168
# 11.05.2023, 11:50

V tom Německu už se ty srážky několikátý den drží slušně, tam budou velké úhrny.

# 11.05.2023, 12:03

kuba
Tam jim to drží fest,za hodinu se to skoro ani nepohlo a nám sem nepustí nic,ráno jsem měl ve výhledu na 20.května 22 °C a teť tam mám deset a druhý den jedenáct,to jsou skoky.

147
# 11.05.2023, 12:05

LadaBlatna
a jsou to naprosto logické skoky.. řešit počasí na 9 dní dopředu když jsou ve výhledu 2-3 TN je opravdu směšné

47
# 11.05.2023, 12:14

Kokos pěkný rozbor :)
Tady dnes teplota vylezla na +22, in-počasí dává max 17. Je to poznat, nečekali jsme to, už ze mně venku při práci leje

# 11.05.2023, 12:28

Kokos342
Tak aby ses neusmál.

1226
# 11.05.2023, 12:38

U nás byla maximální teplota už 20°C. Uvidíme co ta tlaková níže udělá s teplotami. Ať alespoň přinese ty bouřky. :)

76
# 11.05.2023, 14:43

většina srážek hodně osekaná..
z toho nic nebude klasicky, ani ty bouřky jak někdo zmiňoval.. možná až v závěru..
V tabulce jsou hodnoty do 16. 5. 23.00 hod

CAPE hodnoty
ICON
ECMWF
272
# 11.05.2023, 17:59

Leknín
Tak to závidím, tady celý den skoro zataženo a až nyní se vyjasňuje, sotva jsme se dotkli +17, další 4 dny kolem +12, na práci super, ale jasný duben, vylejvám zásoby, jestli o víkendu pořádně nezalije, tak jsem na suchu, tenhle V-JV býval na srážky vždy ideální.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.