Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, spadne až 20 mm srážek

Diskuse o počasí Teploty budou v novém týdnu postupně klesat

# 04.11.2022, 21:06

Tak bez 99 mm celých 100 mm napršelo :( Letošní deficit je ještě horší než loni. A výhledy na další srážky o ničem. :zz:

40
# 04.11.2022, 21:11

Yurri
To platilo vždycky ne? Třeba obří kalamita v zimě 1994/95 vlivem extrémní námrazy hlavně na Vysočině a v Krušných horách. Mě třeba přijde zajímavé, že Severoamerické obří Sekvojce rostou v dané oblasti údajně už několik milionů let a vydrží snad všechno i požár, protože mají opravdu mohutnou kůru. Snad jen extrémní vítr je dokáže shodit. Za tu dlouhou dobu se dokázali dobře vyvinout a vydrží opravdu hodně.

40
# 04.11.2022, 21:13

Pořád prší, ten balík srážek se skoro zastavil.

radar.bourky.cz
12
# 04.11.2022, 21:25

U nás je tradiční podzim,
teplota: +7,1°C
vlhkost: 91%
srážky: 4 mm
PS: Ale ve světě mají adrenalinovější počasí. Např. páteční podzimní bouře v USA ..
https://news.yahoo.com/family-home-leveled-tornado...

Supercelární, krupobitná a tornádní prognóza 4.11.2022
262
# 04.11.2022, 21:31

Aura1
Prší pořád celkem pěkně, myslím že je reálná šance že tady v okolí spadne 30mm:!!:

40
# 04.11.2022, 21:46

Na mapce srážek už splývá oranžová oblast s úhrny nad 20 mm. Slušné fakt ale jsou to poslední výrazné srážky na delší dobu.

hydro.chmi.cz
40
# 04.11.2022, 21:48

Negan
Podle úhrnů za poslední hodinu prší víc už jenom na východ od Prahy, takže u Vás 30 čísel možná spadne, tady už ne.

za 1h, hydro.chmi.cz
275
# 04.11.2022, 21:51

Aura1
Neplatilo, škody po suchu od r. 2014 a nasledujících letech jsou bezprecedentní a lesy na ně doplatí ať spadne v létě 200 mm za měsíc nebo ne, jakmile to trvá takhle dlouho, tak je to konečná, spodní vody jsou trvale nižší a doplňují se dlouhé měsíce až roky, já měl suché jaro 8. rok po sobě a sněhu naprosté minimum, o něm to dost je, těch 30 mm by mi fakt dost bodlo, máte skoro zachráněný listopad, u nás říjen nějakých 15 mm, září třeba v Dukovanech 19,1 mm.

388
# 04.11.2022, 21:52

Tak tady už mám 24,6mm, už by fakt mohlo přestat lejt, ale vidím to až tak za hodinu, tu 25mm tady dáme určitě..

40
# 04.11.2022, 21:58

palma
Já mám aktuálně 23,5 mm.

Yurri
Určitě, však to sucho bylo údajně nejhorší za 500 let, ale je fakt že lesy musely vždycky čelit nějakým výzvám. Mě jenom přijde, že po extrémně suchém období zažíváme vlhčí období a časem se to srovná. Samozřejmě vlhčí období v uvozovkách, záleží na konkrétním roce a regionu.

Jinak ty dnešní srážky se rovnají aspoň zde cca 80% měsíčního průměru. Dlouhodobý průměr za listopad mám 32 mm.

Negan
Teď jsem se dle radaru dostal do žlutých odrazů a hned zesílilo. :D

262
# 04.11.2022, 23:38

Aura1
Mise splněna, kousíček od nás na stanici těch 30mm padlo:cool:, dnešek dopadl dost nad očekávání:)

# 05.11.2022, 06:49

Zase pršelo tam, kde není třeba a kde déšť nechtějí :( teď dostává příděl Slovensko. Prostě klasika, velkou část Moravy to zase obeslo. Šance na srážky dalších 14 dní žádná. Letošní deficit zde bude cca 200 mm.

13
# 05.11.2022, 07:06

U mne krásných 26mm, už to bylo potřeba. Před opět sušším obdobím skvělé 😃

162
# 05.11.2022, 07:33

Tak tady podobně jako u Aura1 parádních skoro 25 mm. Přijít tohle o měsíc později, tak by z toho mohla být sněhová mela:!!::snih:

380
# 05.11.2022, 08:04

DeggyCZ
Nemohla..
Při téhle synoptice a JJZ proudění by i v prosinci nebo lednu z takovéto situace něco nasněžilo jen na horách.., střední a vyšší polohy max poprašek v samém závěru fronty, nížiny nic..
Atlantik 21. století je příliš teplý na to, aby do nižších poloh Evropy během zimy přinášel sněžení...

388
# 05.11.2022, 08:19

No, když jsem si tohle přečetl, tak s nějakým ochlazením bych tak deset dní určitě nepočítal.. zimě nepřeje, no..a jak tu napsal swan1, atlantik je ještě moc teplej.. a ještě bude..
https://www.severe-weather.eu/global-weather/atlan...

a jaký je tedy z toho závěr? Zásadní změna celkového vzorce vyšších úrovní v celé Evropě by se měla příští týden vyvinout ve stabilnější ve většině kontinentální Evropy. Přetrvává hluboká atlantická deprese, zatímco nad střední Evropou se rozvíjí a posiluje tlaková a blokující výše.

40
# 05.11.2022, 08:50

Vylil jsem ze srážkoměru 25,5 mm. Zřejmě se jedná o nejvyšší listopadový denní úhrn za dlouhé roky.

Včerejší vydatný trvalý déšť je na článek podle mě.
Pak se tu bude stejně psát o tom, že máme mohutnější inverzi, která pokryla dekou 99% území ČR. :D

Tohle je zajímavější.

40
# 05.11.2022, 08:53

palma
Vnímám to ve dvou rovinách. Studený říjen a listopad může být předzvěstí chladnější zimy jako třeba v roce 2016.

Stejně tak teplý říjen a listopad může být předzvěstí chladnější zimy, protože se střídají většinou teplejší a chladnější měsíce. Tak je otázka na kdy vyjde ten chladnější. :D

Je to babská úvaha, ale pořád lepší než nic. :D

380
# 05.11.2022, 09:04

Aura1
Sešly se podmínky, synoptika.., tedy především příznivá blokace od V právě tak akorát pro Z polovinu ČR.
Pokud by ta fronta jen zvolna přešla dál na východ, bylo by z toho max 5-10mm..
Jelikož se ale nad námi v podstatě zastavila a pohyb srážkového pásma nebyl od Z na V, ale spíš od J na S, pak to vždy pochopitelně hodí vyšší úhrny pro danou oblast..
Není to nic až tak výjimečného, vždy je to jen o tom, kde k takovému zastavení fronty, která je ještě v solidní kondici, dojde..
Co se týče babského nahlížení na chladnější a teplé periody :D, já bych se přikláněl k tomu, že ještě listopad bude ve znamení doznívání té teplé a koncem měsíce a v prosinci by jsme se mohli dočkat přechodu do té chladnější..
Bez ohledu na stav PV.. Jeho případný včasný
rozpad není pro celkový průběh zimy až tak podstatný, většinou to přinese kratší, tak 10-14 denni výlev chladného vzduchu směrem k jihu, a to navíc ještě ani nemusí být do Evropy, ale tak v poměru 3 ku 1 to bývá spíše do severní Ameriky..a to je vše..
Prostě chladnou epizodu, nic dlouhodobého..
Podstatnější pro střední Evropu podle mě bude poloha jetstreamu, tedy jižnější (chladno) či severnější (teplo) a jak moc se bude vlnit (střídavé počasí) nebo bude přímočařejší (teplotně stálejší počasí)...

40
# 05.11.2022, 10:25

swan1
Loni bylo začátkem listopadu něco podobného. Šlo to ve dvou vlnách, ale ani z jedné nespadlo plošně nad 20 mm v nižších polohách za 24h. Opravdu je to dost výjimečné. Zpět do minulosti bych marně hledal něco takového. Když už bylo v listopadu hodně srážek, tak ne tolik najednou nebo maximálně někde ve vyšších polohách a na horách vlivem orografie.

Doksany listopad 2021
Doksany listopad 2022

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.