Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Teploty budou v novém týdnu postupně klesat

# 30.10.2022, 10:44

V průběhu nového týdne nás čeká postupný návrat k normálním teplotám. Srážek bude po většinu týdne málo, více zaprší zřejmě jen v pátek.... Více >>

2311
# 30.10.2022, 11:48

Konečně jsem se dočkal! Konečně nebude to hnusne vedro!

384
# 02.11.2022, 08:49

GSF opět vytahlo od 15.11. ledovou variantu, jsem náramně zvědavej.. to by byl mordor..:cool: jeden výstup ráno +2, +4 druhý výstup -6, -8 takový vyrovnaný model..:)

271
# 02.11.2022, 08:56

Dnes odlezla mlha hned ráno a troufnu si tvrdit, že bude 1. pěkný den, nikoliv jen pár hodin, když vidím ty rekordy v Čechách za poslední týden, tak bych rád taky trochu pěkného počasí, všechno je brutálně navlhlé, ale profituje z toho tak leda tráva. Na Martina tady běžně už bývá sem tam poprašek a noční mrazík, takže nic překvapivého, ale raději tu teplejší variantu please, petržel a cibule rostou parádně.

73
# 02.11.2022, 09:51

Dnes je to týden od začátku této inverzní situace.. slunce u nás svítilo celkem 1 hodinu.
Dnešek začal mlhou, teď už je "jen" nízká oblačnost.:(

109
# 02.11.2022, 10:52

spurdo
No, u nás zatím mlha, ale je cejtit změna aspoň v tom, že se střídavě ta mlha prosvětluje a tmavne, jakoby se chtěla rozpustit. Tož uvidíme.

22
# 02.11.2022, 10:53

U nás dnes polojasno až zataženo,mlha byla jen lehce brzy ráno a bylo poměrně chladno o proti předchozím dnům, jen 4 stupně,po tom nadprůměru docela rozdíl,výhled se mi zatím líbí,pokud by to takhle vydrželo do cca třetí dekády listopadu bude to ok....

109
# 03.11.2022, 11:59

Tak dnes druhý den v řadě se slunečním svitem. Mlhavá epizoda nakonec u nás trvala "jen" 4 dny, ale teda, ty stály za to.

Vzhůru k dešti, prý snad zítra.

40
# 03.11.2022, 12:44

Tradiční pás. :D zase

Říjen se fakt předvedl, tolik mlh snad v životě nepamatuji. Západní Polabí a Poohří je momentálně asi nejvlhčí oblast v ČR. V lese ze stromů kapalo opravdu fest, asi jako by byl nepřetržitý slabý déšť. Jestli teď spadne 20 mm, tak tedy síla. Střední Čechy mají letos opravdu vlhký rok.

Včera po dlouhé době foukal trochu víc vítr, ale výrazná mlha byla včera i dnes. O překrásných scenériích během rozpouštění mlh ani nemluvím. Tady jsou úplně zelená pole. Člověk si připadá, jak na horských pastvinách. :D

ČHMÚ
ČHMÚ
167
# 03.11.2022, 12:52

Aura1
Gfs má na krajním západě i kolem 40 mm a tam kde má Aladin 30 má gfs 15 takže je to složitá situace a necháme se překvapit kde spadne nakonec nejvíce :):prsi:

376
# 03.11.2022, 13:10

Tak konečně s dnešním ránem přišel pokles teploty, který už připomenul, že je listopad, -2,8°C .
Za blížící se SF se o víkendu dostanou na odpovídající hodnoty i denní teploty, ale jen přechodně..
Pak zamíří znovu k nadnormalnim hodnotám a možné ochlazení cca za 10dni, je zatím velmi nejisté..
Snad se listopad obejde už bez přepisování absolutních historických Tmax..

40
# 03.11.2022, 13:12

kuba
Jisté je to, že bude docela hodně pršet. Jestli spadne víc ve středních Čechách nebo v západních Čechách to už nevím.

Ansámblový průměr od ICON-D2 mám 15 mm, podobnou předpověď jsem měl naposledy v září. Je teprve začátek listopadu a může spadnout kolem 50% měsíčního průměru.

meteociel
# 03.11.2022, 13:23

Tady zatím na první mráz letošního podzimu čekáme, dnes ráno se teplota zastavila na +0,2°C, ale bylo to s mlhou, takže jsem námrazu na trávě nezaznamenal. V pondělí ráno na mrazík pravděpodobně dojde, modely tam malují nižší teploty, než jaké dávaly na dnešek (GFS dával na dnešek ráno 6 nad nulou, to byl docela dobrý úlet)

271
# 03.11.2022, 13:24

Aura1
Jj na trávu to stačí, tý stačí těch pár desetin mm z mrholení, tady pršelo pořádně naposledy kolem toho 20.8. a od té doby snad nebyla srážka nad 10 mm a zítra se to jenom potvrdí, zase dostanou Čechy, tady jenom fouká jak blbec, že těch +12 je pocitově dost chladných, dopo nízká oblačnost, která se naštěstí rozpouští, zítra crcání a sobota bude max. snad +8, to je úplně o ničem a zabitý, už je holt období, kdy budu fakt rád za modrou oblohu.

40
# 03.11.2022, 13:34

Yurri
No tady je opravdu nepopsatelně vlhko. Mech roste na místech, kde jsem ho za roky neviděl. Mě to fascinuje, protože je krásně vidět, jak po extrémně suchých letech přichází vlhčí roky. Tedy klimatická rovnováha funguje. Letos je to šrumec. Současnou vlhkou epizodu vnímám už od konce srpna, kdy tu pršelo téměř každý den, spadlo 80 mm za asi 10 dní, následovalo chladnější září s dostatkem srážek a říjen přinesl srážek taky cca průměr, možná trochu pod, ale těch nespočet mlh udělal své, výpar prakticky žádný. V lese je nacucané listí vodou ve vrstvách no a teď má pro změnu hodně pršet. Být v lese za té nejhustší mlhy bylo jak být v pralese. Inverze zde funguje jako nějaký stabilizátor, zatímco jinde bylo sucho a teplo, tak zde nebývale vlhko. Za husté mlhy taky často foukal takový slabý větřík, který způsobil, že ze stromů kapalo opravdu hodně. Ačkoliv běžná představa inverzní mlhy v nížinách je za minimálního větru, tak to tak úplně nebylo.

PS: Letos jsem našel nejvíc kozáků březových za svůj život. Rostou pořád, ostatní houby už tolik ne

33
# 03.11.2022, 13:58

Dnes byla u země místy jinovatka, místy studená rosa. Ve 2 m mráz nebyl, nad ránem se naštěstí zatáhlo. Momentálně je 16 °C a krásně jasno; nebýt větru, nemělo by to chybu.;-)

271
# 03.11.2022, 14:08

Aura1
Posílám srážky z V části okresu Třebíč, aby si někdo nemyslel, že kecám, jinak těžce závidím takové vláhové poměry, bacha na matoucí stav povrchové vegetace, na houbách jsem nebyl, lesy tady už moc nejsou a vlhko bylo jen chvíli koncem srpna po těch deštích, před nimi suchem začalo žloutnout listí na stromech a v půli října nebyla díky suchu ani prašivka.

Jinak aktuálně v Jihlavě jasno rozhodně není, nízká oblačnost mohutní, takže oblačno +12 a čerstvý JV vítr, nic příjemného.

40
# 03.11.2022, 14:38

Yurri
Tady šlo o anomálii, normálně by byly nějaké mlhy, slunko, vítr 50:50, ale když po dešti kdy spadlo nějakých 10 mm byla mlha skoro každý den, tak nic nevyschne. Bylo to hezky vidět, když jeden den zrovna mlha nebyla, ráno ovšem byla výrazná rosa, celý den slunko vítr a stejně bylo pořád všude mokro. Nějaké velmi slabé povrchové sucho tu bylo jenom začátkem října.

Tady se to vymyká standardům a samozřejmě s tím extrémně teplým vzduchem ve výšce byly mlhy urputnější. Člověk už si zvyknul vidět mlhu pořád. Teď už se to trochu mění, ale po dešti zase nějaký mlhy budou a vlhko zůstane. Docela by mě zajímalo, jak to berou stromy v lese, zřejmě to jde hodně do hloubky a stromy suchem určitě netrpí, ačkoliv někdy v 1/2 června bylo i zde větší sucho a nějaké smrky uschly.

258
# 03.11.2022, 14:52

Aladin nám sem dává nějakých 29mm, ale v realitě to bude tak polovina, protože ostatní modely nám ukazují o poznání méně. Nicméně to vypadá, že by po delším sušším období mohlo celkem hezky zapršet:)

40
# 03.11.2022, 14:57

Kolikrát mě napadlo umístit srážkoměr na vhodné místo pod stromy do lesa, kolik mm by nakapalo z těch mlh. Jsem si jistý, že to dalo dost vody, ale o přesném čísle se můžu jenom domnívat.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.