Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí V novém týdnu začíná meteorologický podzim, letní teploty ale ještě naměříme

386
# 31.08.2022, 18:33

aura_33
No, v 17:30 když kouknu na radar, tam byl náznak bouřek, a teď, o hodinu později, je tam celá linie,.. narostlo to..uvidíme další hodinu, co to udělá..

378
# 31.08.2022, 18:44

aura_33
Jj, pěkný přeháňky..
Vzniká to přímo tady .. taková minilinie konvergence, souběh, hrana západního, JZ a SV proudění..
Já už doma, za 30 min 11mm.. a ještě prší..Spokojenost..
Ta výstraha by stačila pro Šumavu..
Na Prášilsku už zase leje..
Je to tam už z pátečních úhrnů nasycené dost...

42
# 31.08.2022, 19:36

palma
Vypadá to zajímavě, ale ta plocha, kde je to silnější je fakt malá a k naplnění kritérií stejně těžko dojde. Při té výstraze mě hned napadne, že kolikrát bylo něco o dost většího a silnějšího a výstraha přesto neplatila. Postrádá do logiku.

Fakt by mě zajímalo, kde tolik spadne:

Výstražné informace se vydávají na:

vydatný déšť při očekávaném množství srážek nad 30 mm/6h nebo 40 mm/12h nebo 50 mm/24h nebo 60 mm/48h a představuje nízký stupeň nebezpečí.


Ty srážky už by měly velmi brzy a rychle slábnout. Naplnění výstrahy dojde těžko, ale to se vědělo už od začátku, protože modely nedávaly žádné vysoké úhrny, které by odpovídaly výstraze na vydatný déšť.

za posledních 6h, zdroj: hydro.chmi.cz
výstraha ČHMÚ
378
# 31.08.2022, 20:21

aura_33
Ale prdlajs..
Odkdy je něco jasné dopředu, protože modely to tvrdí..!?:D:D
Kolikrát už se sekly modely o 100%?
Počasí je stále do velké míry nepředvídatelné..Jak pro modely tak pro meteo kapacity.
Na té Šumavě stále ještě dost prší...
I tady zase začíná a v J Čechách to jede.
Stále se to to obnovuje...




117
# 31.08.2022, 20:39

Jelikož přehánky se stále tvoří,tak těch 40mm může klidně dát na Šumavě!(Již na JZ je 25mm někde i za krátkou dobu)

42
# 31.08.2022, 22:37

Na 3 stanicích spadlo 30 mm, megaaaaa :D

Ovšem chudáci kolem Budějovic, výstraha před vydatným deštěm a spadlo tam kolem 5 mm. Ach jo...

Tahle situace byla nebezpečná a zasloužila si výstrahu, bezpochyby :cool:.

hydro.chmi.cz
386
# 01.09.2022, 06:34

aura_33
Mám, návrh, neustále máte problém s výstrahami od Čhmú... zkuste vydávat, či nevydávat výstrahy, třeba jen 24 hodin předem, věřím, že budete přesnější, ba neomylný!:cool:

378
# 01.09.2022, 06:49

palma
Trefa;-)
Letos zkusil dvakrát trefit nejsilnější bouřky, srážky.., dvakrát naprostej krach..:D
ČHMÚ trefilo výborně území co se týče spadu významnějších srážek, vznik té linie dál ve vnitrozemí, nezůstalo to jen v Bavorsku a na hranicích, jak tu někteří tvrdili ani se to neomezilo na jedinou lokalitu, Prášily jak tvrdili další..
A těch míst kde spadlo přes 30mm je samozřejmě více, než tři..
Za mě, výstraha byla částečně naplněná, což je normální.. Žádná výstraha není záruka, že se naplní na celé ploše, výstraha je pouze upozornění na ,,MOŽNOST,, nebezpečných jevů, nikoli na jejích zaručený, 100% průběh všude, kam je vydána..
Až někteří lidé tady, svou přehnanou náročnost a kritiku vůči druhým, obrátí někdy i směrem k sobě, celkem by to asi fóru prospělo ;-)

srážky 24h
33
# 01.09.2022, 12:15

Čhmú teď předpovídá na páteční a sobotní noc velmi nízké teploty; v údolích až 3-4°C. Zajímavé je, že nevydali výstrahu před přízemními mrazíky (a ani možnost mrazíků nezmiňují).

386
# 01.09.2022, 12:32

Miriam
Kouknul jsem teď na jejich Aladina, je to tam zatím prakticky pouze v sobotu, a to v horských oblastech, střed republiky okolo +10...

73
# 01.09.2022, 12:57

Miriam
Výstrahu před mrazíky na podzim jsem snad ani nikdy neviděl. Ale v definici výstrahy to je, že na podzim se vydává, pokud by mráz mohl ohrozit plody.

272
# 01.09.2022, 17:17

Já se těšil na letní dny a asi zase bohužel nic, no aspoň bude pár dní nad 20, dnes aktuálně 18 a opět vysloveně podzim, slunce skoro žádné, srážky včera zanedbatelné kolem 1,5 mm.

33
# 01.09.2022, 22:25

palma
Aladina beru spíš orientačně, vzhledem k tomu, že v ČR máme poměrně složitý terén... Ale snad opravdu nic nebude, ještě je hodně brzo na mrazíky.

spurdo
Vydává se výstraha před mrazem ve vegetačním období - v polohách do 400 m. končí dle Čhmú hlavní vegetační období po 10. říjnu. http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=13...
Přízemní mráz ohrožuje hl. teplomilnou zeleninu a některé květiny.

386
# 02.09.2022, 06:34

Miriam
No, to je skoro na omluvu, měla jste včera patrně pravdu... minimum na stanici Řasnice (pokud tam není chyba měření), je skutečně zajímavé..+ 1,3 po páté hodině dnes ráno..

minimum stanice Řasnice dnes v 5:50
47
# 02.09.2022, 06:54


Tady dnešní minimum +5,8 a taky jsem se těšil na ty letní dny, tak bohužel jak píše Yurri, a ten výhled je horší jak večer. Aspoň tam jsou v příštím týdnu nějaké srážky, jenže je to pořád daleko..

162
# 02.09.2022, 06:58

U nás minimum +8,6 takže hezky studené ráno. Koukám že Řasnice a Svratka mají jen kolem 1°C tam už při zemi nejspíš mrzlo. A to už na výstrahu bylo, jak říkala Miriam

2318
# 02.09.2022, 07:04

U nás bylo jen 4,3°C!:!!:

378
# 02.09.2022, 07:24

palma
Miriam má pravdu, že ty předpovědi neoperují s terénem, kopce, kotliny, údolí, přítomnost potoka, řeky, rašeliny, podzemních vod..atd..
Šumavská obec Řasnice je součástí velké mrazové, vltavské kotliny, protéká tudy Řasnatá Vltava, do Teplé Vltavy se vlévá v nedaleké Lenoře..Tahle oblast patří k nejchladnějším v ČR..:)
Tady u mě byla predikce+8, ovšem dnešní minimum ve 2m je +4°C, při zemi bylo +1,9..:!!:
A to byla naštěstí slabá mlha, která ještě trochu omezila vyzařování..
Zítra by mohlo být ještě chladněji, bude po slunečném dní sušší vzduch..
Tak aby ty houby, sotva začly růst, zase díky studeným ránum nepřestaly...:(
V té Řasnici to před východem slunce ještě kleslo ve 2m až k +0,8°C...
Stopro je tam přízemní mráz..

Tmin dnes Mokrosuky
109
# 02.09.2022, 07:38

DeggyCZ
Znám shodou okolností jednoho člověka ze Svratky a okolí a tam ty ranní minima berou trochu jinak i bez výstrahy. Oni jsou zvyklí, že tam léto trvá týden. Tam ty Žďárské vrchy, to si žije vlastním klimatickým životem.

Jinak doufám, že se naplní včerejší předpověď pana Karase z ČT, že první polovina příštího týdne bude teplá.

168
# 02.09.2022, 09:04

Tak v Atlantiku by měli vzniknout 2 hurikány a jeden by dokonce měl podle Iconu dorazit na pobřeží Francie, uvidíme no

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.