Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí V příštím týdnu letní teploty a řada slunečných dnů

271
# 09.08.2022, 09:14

Leknín
Je to jenom výhled, důležitá je realita a ne modely, co bylo bylo, koho to zajímá, kdyby tohle níže poslané vyšlo, tak budu naprosto spokojenej, jen aby podobně bylo v září, toť moje přání, 2 teplejší dny kompenzovány 2 chladnějšími, takhle by se mi líbil vlastně i říjen, to bejvaj 20ky přece taky.

Nemám si nač stěžovat, kromě srážek
46
# 09.08.2022, 09:24

Ono fakt ty výhledy nemá cenu tady dávat, mění se to jak ponožky, jen trend je tropy fuč za co jsem rád, ale chtěl bych prostě ještě pár dní zažít stabilně letně 23-27, opakuju se, ale tohle není jaksi pro ten SV letos skladem. Ten tvůj výhled bych taky bral :love:

Mně zas uschla jedna osmiletá třešňa a už mně to začíná s prominutím srát, ale nic s tím nenadělám, vykopu a nasadím jinou. Letos tady v mé aleji třešně skoro nezarodily a vypadají všechny dost pofidérně, tak snad se to počasí trochu vzpamatuje.. pěkný den :)

7
# 09.08.2022, 10:24

Tak počasí, které teď je, se mi hodně líbí. Pominuli deficit srážek, tak teploty kolem pětadvaceti a stabilnější dny, to je téměř pro všechny aktivity i práci perfektní. A jak tady byla zmíněna suchá tráva a modrá obloha, tak se musím částečně připojit k tomuto názoru. Léto jsem měl vždy rozděleno na dvě, spíše nestejnoměrné části. Medardem a bouřkami poznamenané zelenější červnové a červencové počasí a sušší - žlutší a klidnější - tedy stálejší srpnové. Letos je to na dosti místech s tou vodou špatné. Přesto mám srpen spojen spíše s tou suchou loukou a modrou oblohou, než s loňským hodně deštivým a nestálým počasím.

# 09.08.2022, 12:20

mira1
Deficit srážek nepominul ani zdaleka, viz obrázek

168
# 09.08.2022, 12:28

Srážky musejí plošně dorazit co nejdříve. Aktuálně je to s půdním suchem na SZ a JM velmi špatné. Již je zde 5. stupeň, tedy mimořádné sucho. Na Jihu Moravy vláhová bilance klesá pod -300mm.

Co koukám na výhledy, tak velmi neochotně je tam pár bouřek na sobotu, ale plošné srážky v tom nejbližším výhledu nejsou. Zatím to vypadá špatně.

Stav půdního sucha. Data ze včerejšího dne. Zdroj:ČHMÚ
# 09.08.2022, 12:46

Aidamko1
Bohužel na plošné srážky to min 10 dnů nevypadá. Výšková tn přinese jen místní přeháňky a slabé bouřky, bez vlivu na zmírnění sucha.

376
# 09.08.2022, 16:38

Leknín
Nikdo netvrdí, že se nevyskytovaly dříve teplé letní epizody, období..
Ale ten poměr, hlavně u červenců, mezi chladnějšími a deštivými versus teplými a suchými byl úplně jiný.. , než je v posledních desetiletích..

107
# 09.08.2022, 21:40

VTN už se blíží, ale jaká bude to nikdo neví. Celkem jisté je to že budou vyšší teploty a s nimi určitě slabé bouřky nebudou, ale plošné srážky nás zřejmě nečekají, ale bouřky a přeháňky snad budou a to si taky přeju nebo tady je tento rok na bouřky celkem skoupý.

Snad se zadaří a zalije pokud možno všude. Bude to asi první letošní situce s VTN.
Jdyby někdo nevěděl jaká je to zkratka ta Výšková Tlaková Níže a při ní se může přihodit cokoliv. Někde můžou být i povodně no uvidíme.

376
# 10.08.2022, 07:36

Co se týče ranních minim, už čtyři dny jsou tu ve 2m teploty mezi +5/+6°C, což opravdu odpovídá spíše září..Při zemi je ještě o 2-3°C méně...
Nicméně odpolední T jsou letní..
Obrovská amplituda mezi Tmin a Tmax je ale pro Šumavu a Pošumaví zcela typická (hlavně v kotlinách) .

srpen
aktuálně..
271
# 10.08.2022, 08:30

swan1
Tak to není nic pro mě, tady při zemi +13 a ve 2 m 15ka, zachraňuje to brzké slunce a touhle dobou už se to motá kolem 18, takže pro mě už snesitelná teplota, maximum ideální mířící k 25 a dá se dělat na zahradě dlouho do večera aniž by člověk byl jak se říká durch (zpocenej). Teploty budou vypadá další 3 týdny nadprůměrně, což mi vůbec nevadí, nad 30 toho už moc nebude (střední poloha), takže gut.

# 10.08.2022, 08:33

Fstorm
Bohužel zatím to vypadá že tato vtn do ČR žádné plošné srážky nepřinese. Více se asi projeví v Polsku. U nás se objeví jen přeháňky nebo slabé bouřky s úhrny na malé ploše v jednotkách mm a páru vybojia spíše na severních horách. Ale fakt je že vtn někdy překvapí, tak snad teď. Škoda jen toho víkendového načasování, ale pokud jde o zmírnění sucha, tak i víkend venku ozelime :!!:

109
# 10.08.2022, 09:08

Vzhledem k tomu, že už je středa, tak ty tropy příští týden u nás na JV získávají nějaký reálnější rámec... když to v pátek zase nesmažou... Známe svý lidi.

385
# 10.08.2022, 09:34

ludvicek
No, já se po neděli vracím ze subtropů, kde byly vlastně tropy, čili, když koukám na aktuální predikci, jsem spokojen, nebudu mít problém s aklimatizací..:D

147
# 10.08.2022, 09:40

palma
ano.. vypadá to opravdu až do konce srpna na suché a nadprůměrně teplé počasí...

ICON i Ecak v tom jedou s GFS

ota
Avatar
2126
# 10.08.2022, 10:30

Kokos342
No je ale fakt, že aktuální hlavní výstup GFS je hodně nad průměrem ansamblů. Takže je otázka, jak to nakonec bude. Nějaké mírnější 30ky jsou po víkendu už ale hodně pravděpodobné.

12
# 10.08.2022, 12:45

Na příští týden už tam zase hodily tropy až do nevidím, bez jakýchkoliv srážek. Do současného sucha to bude skutečně pro přírodu devastující.

273
# 10.08.2022, 13:04

swan1

Pri suchem vzduchu s nizkym rosnym bodem obvykle nejsou odpoledni maxima prilis vysoka, ale rano je proste zima, zvlaste, kdyz je clovek zrovna na tabore, ci vandru. Extremem byl pochopitelne brezen 2022,kdy v Rakousku a Madarsku padl i absolutni rekord nejvyssi denni amplitudy.

Nevim, jak je to primo u tebe, ale na Sumave v mrazovkach jsou za jasneho pocasi a sucheho vzduchu teplotni amplitudy velke. Bezny je letni a soucasne mrazovy den, v minulosti se i obevil mrazovy a soucasne tropicky den. To uz je na novej nazel, mrazo-tropicky den resp. mrazo-letni den ?

Jinak mam poznamenano - absolutni rekord pro CR:

Nejvyssi denni amplituda teploty (bez (vyznamne) vymeny vzduchove hmoty) Kvilda-Perla, 26.02.2003 37.7 °C Pak jsem jeste zaznamenal amplitudu Jeleni 38.5 °C ale nevim kdy.

273
# 10.08.2022, 13:07

palma

Odkud ? V lete se da pred tropy schovat leda tak do severskych statu, tam se tech tropickych dni vyskytuje malo (jak kde). Treba presne po 10 letech - 20.08.2022 padne absolutni rekord pro CR. V tom roce 2012 vsak byla vlna veder na zapade CR kratka a uz v noci prisla bourka. A bourek bylo na zapade CR dost v lete 2012. Ale letosni leto na nekterych lokalitach v CR je skutecne nejhorsi za X let.

271
# 10.08.2022, 13:27

Díky větru včera i dnes nemělo ani smysl zalejvat, bylo by to bez účinku a jen povrchové, okamžitě by došlo k výparu, zryté záhony pod plachtou, část pod dvojitou netkanou textilií, mulč dávám kde se dá a je to poznat, stromy přejdou do podzimního barevného módu, holt kdo je připraven není překvapen, bez velkých nádrží to ale do budoucna nepůjde, desítky stromů v sadu by potřebovaly vyšší kubíky vody.

107
# 10.08.2022, 13:53

Máte pravdu ta VTN opravdu nebude tak srážkově bohatà jak by měla být. No modely hodně ubraly srážek a přidaly teplot. No to je o ničem každý den oj. přeháňky a oj. bouřky. Potom nevýrazné tlakové pole dle ČHMÚ a zase jen ojediněle přeháňky a sem tam bouřky.

No stále je ještě čas si přàt aby modely přidaly. No uvidíme jak se to celé vyvrbí.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.