Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Čeká nás návrat letních a postupně i tropických teplot

36
# 16.07.2019, 08:46

Frantis95
Ja vim no, pritelkyne byla 1. tyden v cervenci u maminky vedle Prahy, ja ji vecne hlasal 20°C a ona me 25+...Jsou velke rozdily, co se tyce teplot i v ramci nasi male zemicky...Ale jak rikam, resim oblast, kde bydlim a zde ta 1/2 cervence proste nestala za nic ani na nase pomery a nadmorske vysky...Ale stehovat se k vam nebudu:D Kdyz pak dorazi vlna veder, jsem rad, ze mame max 31-32°C a to tak 2-3 dny...to uz jsou prehnane teploty i na me a to mam teplo rad...:D Ono teplo a vedro je rozdil no...me vyhovuje max 25°C/15°C (den/noc), takze svete div se, ze se mi nelibi 17/6, kor uprostred leta...:D
To otepleni, co dorazi v zaveru tydne pak vystreli teploty na prijemne hodnoty u nas, ale neprijemne u vas (v teplejsich oblastech)...pocasi se hold nikdy nezavdeci vsem...;-)

# 16.07.2019, 09:05

Tomamir
Ono taky neprijemne jak pro koho, ja si za posledni roky dost zvykl, takze mi tropy nijak nevadi, kdyz uz to pak jde delsi dobu pres 35 a v noci to odmita spadnout pod 20, tak uz to je trochu blby, ale jinak pohoda. Taky je rozdil mezi rodinnym domek se zahradou a bazenem a panelakovym sidlistem, to je pak jasny, ze se v prvnim uvedenem vedra lepe snasej.

36
# 16.07.2019, 09:12

Frantis95
To rozhodne...;-)

31
# 16.07.2019, 09:18

Je to prostě o místě pozorování. Tady byla max denní teplota akorát jednou 17°C, ale jinak to bylo vždycky nad 20°C, ale ty noční taky párkrát klesly k těm 6°C. Ovšem na kopečkách kolem zůstaly kolem 10°C.

36
# 16.07.2019, 09:34

Zde rekapitulace 1/2 července 2019 v Evropě:

Celá 1/2 července 2019
Pouze 2. týden července 2019
79
# 16.07.2019, 09:52

Tomamir
Opravdu jen drobně podprůměrné teploty a jestli bude druhá polovina teplejší (jakože bude dle předpovědi), skončí červenec naprosto průměrný bez odchylky. To jen ukazuje, jak si mnoho lidí z chladnějších oblastí zvyklo na vlny veder - stížností, jak je v červenci zima, člověk nejenom zde slyší hromadu. A přitom je zcela normální letní měsíc po dlouhé době :cool:

36
# 16.07.2019, 10:09

Ondra83
1/2 jako celek skoncila lehce podprumerna, ale ten 2. tyden mi teda prijde docela vyrazne...Samozrejme to, ze pokud 2/2 bude teplejsi, skonci mesic cervenec jako prumerny ci lehce nadprumerny vubec nerozporuju a o tom nikdy nepadla ani rec, jen zminuji, ze aktualne zazivame chladnejsi epizodu a na teplotach je to fakt znat, nic vic...
Jsme v diskusi o pocasi, tak diskutuju...To, ze pocasi je nahoru dolu, vime asi vsichni.

Kveten 2019 byl nejchladnejsi za temer 30let!
Cerven 2019 byl extremne teply, dokonce nejteplejsi v historii!
1/2 cervence 2019 byla chladna, hlavne jeji 2.tyden a 3.tyden nezacal o moc lepe...

To, ze cervenec 2019 muze diky jeho posledni dekade skoncit jako prumerny ci dokonce nadprumerny je docela realne...staci par 30ek a diky zprumerovani to zachrani cely mesic...To je ale uskali prumeru...Kdyz to reknu s nadsazkou - 3 tydny muze byt podprumer a muzem klepat kosu v mikinach a pak to 5x vyleze nad 30 a na konci mesice se budem placat po zadech, jak byl cervenec v prumeru teply:D O tom je prumer...:D
Je na kazdem z nas, jestli je pro nas dulezity nejaky mesicni prumer nebo to, jak velkou cast mesice, ve kterem jsou detske prazdniny a dovolene, jsme se ohrali a mohli travit s rodinou u vody...to necham na kazdem z vas...;-)

79
# 16.07.2019, 10:57

Tomamir
Myslím, že tak, jak je v tomto případě průměr počítán, velmi věrně ukazuje, jak bylo. K tomu, co jste psal, by muselo být týden 40, aby to vyrovnalo třeba 3 týdny značného podprůměru. Pointa toho celého je, že bylo velmi nepatrně pod průměrem, žádný extrém a přitom pocitově mi hodně lidí říkalo, jaká je strašná zima. Není, je skoro běžné léto, jen to s těmi nonstop vedry posledních let v porovnání tak vypadá. Konečně máme příjemné středoevropské léto a ten, kdo povídá něco o zimě či hnusném létu (a to jsme ještě silně v podprůměru se srážkami), je totálně zblblý extrémy předchozích let.
Velmi bych si přál, aby teď bylo několik let "překvapivě" normálně... protože mám pocit, že lidi berou jako standard, že to tu je skoro 4 měsíce na koupání jako někde ve Španělsku. Není a doufám, že jen tak nebude.

36
# 16.07.2019, 11:06

Ondra83
Ano, lide rikaji, ze je zima, protoze to berou pocitove...Ne kazdy je magor do pocasi jako my...Lide to resi pocitove a pokud mate 17°C a fouka studeny SZ vitr, tak mate pocitove razem 12°C, v noci pak 6°C a to je na leto proste sakra malo...Tesite se na leto 3/4 roku, kor po tom priserne chladnem kvetnu, co byl, pak sice dorazi extremne teply cerven, ale to jsou decka ve skole a lidi v praci, takze si to uzijete jen o vikendech a pak prijdou letni prazdniny a dovolene a ono tohle...neda se chodit v tricku, koupat, v noci totalne zabednena okna, neda se delat vubec nic, kor s malymi detmi (sam mam rocni dcerku)...krom nabalenej na vylety do prirody nebo do kryteho bazenu, jaka krasa v lete...:D Kazdemu to je v cervenci proste malo...Kazdy se chce v lete proste ohrat a neresi, co je prumer a ze vykyvy nahoru dolu jsou normalni...A ze jsou lidi namlsani poslednima rokama, kdy leta byly opravda velmi povedena, nekdy az moc, tak o tom vubec zadna...;-)
Ja jsem v praci, doma i hospode takova rosnicka a kazdy se me pta, kdy ten studenej humus konecne skonci a kdy se ohrejou...:D Tak ted jen odpovidam: "o vikendu"...:D

79
# 16.07.2019, 11:28

Tomamir
No jo, ale vždyť bydlíte v (pod)horské oblasti :D Tam to, co popisujete, je víceméně normální letní průměr. Takže "ten studenej humus" je zcela běžné počasí odpovídající dlouhodobému průměru ve vaší oblasti. A to ještě málo prší.
V Praze byl jeden den 19 stupňů, jeden den 21 a zbytek 23-24 či více. V nehorských oblastech je velice příjemné léto - a jak jsem psal několikrát: je to zatím naprosto normální léto odpovídající poloze ČR. Samozřejmě globálně se otepluje, je to nevyhnutelné, ale zase ty úlety posledních let, kdy byly letní měsíce o 3-5 stupňů nad průměrem, byly extrémy, které jsou statistickou vložkou, ale ne standardem. Aspoň ne zatím, zase tak rychle se planeta neotepluje :cool:

380
# 16.07.2019, 11:30

Ondra83
To Španělsko bych si taky nepřál, jeli jsme tam přes vnitrozemí, taková vyprahlá, polopouštní krajina, na mne málo zeleně, žádná voda. Osobně si myslím, že v následujícím období bude spíše tepleji, během následujících let by se měla začít zvyšovat sluneční aktivita, mělo by být více slunečních skvrn, letošní velmi teplé počasí v sibiřských oblastech, v Grónsku, (odchylka tuším až +7), roztátí permafrostu, výrony metanu apod) mne nenaplňují optimismem ohledně příští zimy. jedině snad velké výkyvy by mohly nastat.. díty třeba opětovnému rozpadu vortexu a tak podobně (koukám často na tryskové proudění, takovej maglajs, co tam je..)... otázka je, kam se to případně vyleje...takže ohledně počasí to vidím ošidně, buď velká vedra, nebo velkej průser v zimě..:D, předpovědi aby dělal snad nejlépe nějaký novodobý Nostradamus.:cool:

36
# 16.07.2019, 11:30

Ondra83
To ano, ale i v nasi podhorske oblasti je normalni se v lete koupat v prehradach a rybnicich...:D Pokud si budem hrat na blby prumery, teplota v cervenci se i u nas mota kolem 22-23°C a aktualne je 13°C...Nemam co dodat...:D;-)

79
# 16.07.2019, 11:38

Tomamir
Mrknul jsem na teploty, co byly v Liberci, a nechápu, co řešíme... 21-23 dlouhodobý průměr, v červenci 2 nadprůměrné, 6-7 lehce poprůměrných dní, zbytek průměr. To je fakt katastrofa :D Prostě je konečně normální léto a ne jak v Bahrajnu :cool:

ota
Avatar
2119
# 16.07.2019, 11:59

Ondra83
Léto jako v Bahrajnu tady nikdy nebylo, a to ani zdaleka. Lidé jako vy by se v takovém létě nejspíš zbláznili. :D
Mně taková chladnější epizoda jako je tato nijak nevadila, ale pravda je, že dnes tady bude 8 den v řadě, který nebude letní, takže očekávané oteplení vítám.
Navíc spíš než to, čím tu děsí Dawe to vypadá na příjemné teploty do 30°C, nad 30°C jen sporadicky. Další předpovědi můžou být samozřejmě jiné, ale teď to vypadá na fajn léto.

1252
# 16.07.2019, 12:20

Tomamir
Ondra83
To počasí ted neni opravdu normální.V červenci by měl nastat vrchol léta a ne tohle.Od rána je tu zataženo,fouká chladný vítr a teplota je aktuálně na 15°C:pozor:.Pocitová teplota je kvůly větru ještě nižší.Připadá vám tohle normální.Mě tedy rozhodně ne.

36
# 16.07.2019, 12:24

Ondra83
V Liberci je o neco teplejc nez u nas (1-2°C), ale o to zas tak nejde...pokud si hrajeme na prumery, nezapomente zapocitat i nocni teploty, se kteryma se vzdy operuje, nekoukejte jen na ty denni spicky a razem se dostavame do vyrazneho podprumeru pro 1/2 cervence...;-)

Predators2
Me taky ne, ale co clovek, to nazor, ze...:D;-)

77
# 16.07.2019, 12:48

GFS skvělý ale těžko mu to vyjde,Ecák si jede pořád to svoje....

# 16.07.2019, 12:53

Predators2
Vrchol léta nastal už v červnu a to fakt totální, tohle je pouhá mírná konpenzace. A ano, není to normální, tohle je klimatická změna. Stejně to ale je vejlej teplotní rozdíl, tady je 21 a prosvítá slunce.

79
# 16.07.2019, 13:02

Tomamir
Ale jo, já beru, že je chladněji než normálně; také nepamatuji, že bych zavíral ventilačku na noc v červenci v Praze, aby dítě náhodou nenastydlo - někteří tu ale píšou, jak kdyby byla doba ledová :D Jsme 1-2 stupně pod průměrem, to je nic. Červen byl o 5-6 stupňů nadprůměr... dokážete si představit, kdyby bylo 5-6 stupňů celý měsíc podprůměr? :cool:

76
# 16.07.2019, 13:04

Tomamir
Ondra83 se ti to v několika svých příspěvcích snažil vysvětlit, leč marně, takže se o to nebudu ani pokoušet, jen doufám, že v nejbližších letech poznáš několik lét a'la 70. a80. roky, abys poznal co je to zima v létě.:)Nic ve zlém a slunce v duši, jak by řekl pan Zákopčáník.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.