Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Čeká nás návrat letních a postupně i tropických teplot

36
# 16.07.2019, 13:04

Ondra83
No ani si to predstavovat nechci, Ondro. Tohle bohate staci...:D

charlie
Ano, marne..je mi u zadku jake bylo leto v 70. a 80. letech...ziju pritomnosti, takze resim cervenec 2019, je mi lito...;-):D
A co je zima v lete vidim venku...13°C a fouka hnusny studeny vzduch, ktery to pocitove srazi jeste mnohem niz...uz at je vikend...:D

# 16.07.2019, 13:05

V Ostravě by byl letošní červenec naprosto perfekní, kdyby pořád nefučel ten severák. Dneska zase fouká vcelku silný vítr. a od 2.7. u nás docela dost foukalo v 10 dnech, takže pocitově bylo o 2-4 C chladněji. Dneska máme 22 C, což je naprosto idéalní teplota i přesto, že je podnormální, Mi vadily ty teploty pod 20 C při tom severáku minulý týden v pondělí, úterý a ve středu. Od čtvtrka už je to úplně o nečem jiném ,ale i tak už se těším na víkend, kdy se má vítr uklidnit a teploty půjdou nad 25 C. Příští týden zatím je v rozporu modelů. Jeden očekává teploty výrazně přes 30 C a 2. naprosto perfektní teploty kolem 25,26 C. Záleží na počtu ansámblů GFS, protože sice hlavní výstup může očekávat chladněji, ale může být jediný. Takže dokud nevyšly ansámbly, tak zatím nemůžeme říct jestli GFS opravdu očekává příjemné počasí. Tak hlavní výstup patří opravdu mezi ty nejchladnější a hlavně od 25.7 je dokonce úplně nejstudenější. Průměr výstupů je i o 7 až 10 C výše.

28
# 16.07.2019, 13:36

No jo, někde je fakt dnes zima jako někdy na jaře (viz MAPA). Ale dole u Labe jsme spokojeni a jižní Morava má krásný skoro letní den... Každý píše odjinud a vnímá jinak, těžko se hold shodnete ;-)

77
# 16.07.2019, 13:54

Tomas1241980
no moc bych si přál tu chladnější variantu,ale asi to nevyjde.Už i ČHMU předpovídá až 33st a to ani se většinou ještě drží při zdi ve svých výhledech.

# 16.07.2019, 14:29

dawe
Je možné, že sledujeme 1 z posledních takovýchto příjemných výstupů GFS, protože hlavně od toho 24.7. je v tom úplně sám. Všechny ostatní modely a dokonce i ansámbly z GFS jsou úplně někde jinde. Jako tato varianta je možná a hlavní výstup GFS se ji celkem drží, ale to by se musely ostatní modely netrefit o 300 km, což je vcelku nereálné. Protože hlavní výstup očekává hlavní úder tropů v západním cípu Francie a ve Velké Británii. Zbytek modelů nad západním Německem s postupem směrem k České republice. Nejintezivnější úder dostanou z České republiky Čechy.

5
# 16.07.2019, 14:30

Tomamir
Z dětství (vesnice okres Frýdek - Místek, poloha 330 m.n.m.) si pamatuji jako standard léto, kdy bylo párkrát za léto 27-28 stupňů a letěli jsme se koupat do řeky, která měla sotva 20 stupňů. Třítýdenní pionýrské tábory se také většinou obešly bez koupání, neb na to prostě nebylo počasí, spíš ty tábory propršely, podle pár fotek z tábora. Byly léta, kdy 30 stupňů vůbec nebylo, a první předpověď na den s 36 stupni někdy v roce 1995 si pamatuju jako naprostý šok, jak to přežijeme. Takže teploty v létě v posledních letech byly extrémní a normálu neodpovídaly ani za mák. Za teplem se jezdilo k moři na jih, ne že je tu většinu léta tepleji než v Chorvatsku či Řecku. Jen asi lidi tím, jak jich čím dál tím víc jezdí každý rok k moři, považují a očekávají středomořské teploty za pravidlo i u nás. Kéž by zbytek letošního léta byl teplotně "jen" normální.

80
# 16.07.2019, 14:33

Tomas1241980
Pro předpověď na více než týden je 300 km naprosté nic. Je jisté, že může být ultra vedro i normální léto, uvidíme.

77
# 16.07.2019, 15:00

Tomas1241980
bohužel je to tak jak píšeš,pomůže nám jedině zázrak...

36
# 16.07.2019, 15:01

Hody
Slovo "normalni" je relativni...Ja si taky pamatuju, ze kdyz jsem byl malej, napadl snih v listopadu a drzel jeste v dubnu, bezne jsme tu mely 1,5-2m snehu a takto to bylo kazdou zimu...posledni roky jsme ale radi za par desitek cm aspon na 1-2 tydny, sucho vladne rok co rok a prichazeji teplejsi a teplejsi vlny veder...Copak se stalo? Ze by globalni oteplovani, chcete-li zmena klimatu...Proc tady tedy resite, jake bylo leto v 70. a 80. letech (Vy i Charlie), kdyz je dneska vsechno uplne jinak? Klima se meni, otepluje, snehu je malo, vody je malo a teplota roste, pro Vas a Charlieho, kteri zijou v minulosti asi novinka, ale hold si zvykejme, nic s tim stejne neudelame...;-)
Mimochodem tato chladna epizoda by byla podprumerna i v minulosti, protoze prumer je delany z let 1981-2010...;-)

Prumer pro toto obdobi z let 1981-2010, Liberecko: 22-23°C (den) a 12-13°C (noc)
Soucasnost 2019, Liberecko: 17-19°C, ted dokoce 13°C (den), casto 5-6°C (noc)

Takze ty vase zminene leta jak bylo tak chladno, ze se nedalo koupat, nebyl normal, ale mozna tak 1-2 leta, ktera byla tak chladna, ze se vam vryla do pameti. S normalem to ale nemelo nic spolecneho...;-) Nebo mi budete tvrdit, ze tech let bylo 10 za sebou a ani jedno se nedalo koupat? To ne, ze...;-):D Nebo to muzete zkusit, ale varuju, da se to zpetne dohledat...:D

386
# 16.07.2019, 15:53

Jedna teorie praví, že se má skoro do konce tohoto století oteplovat, může to třeba i potvrzovat druhá teorie tuším Svante Björcka - paleoklimatický vývoj a střídání teplot podle zemských hemisfér, čili například pro zdejší oteplení hovoří to, že v antarktidě jsou v průměru nyní větší mrazy než v minulých letech, plus možná vliv člověka, každopádně bych též spíše očekával teplejší počasí, ovšem z častějšími extrémními výkyvy, vida další teorie rozkolísanosti, a tak se dá čekat ledasco...:D, ale jak říkám i já, důležité je neplakat, ale přizpůsobit se...

77
# 16.07.2019, 15:54

Tomamir
No a právě proto vítáme tyto chladnější dny, u nás normal, průměr, u tebe Sibiř, a čím víc jich bude, tím lépe pro nás i pro přírodu;-), a věř, ze jako harant jsem se koupal v Ohři, Labi, Berounce a byly jako led a přesto jsme si to užívali.

182
# 16.07.2019, 17:05

Koukám že je na víkend rapidní změna ... ČT slibovala na Sobotu 28°C a 30° na Neděli ... Zde to vypadá na propršený víkend - hlavně Neděle a Pondělí. Tak jak to teda bude?

77
# 16.07.2019, 17:16

vždyť i slibuje nadále,ne?

# 16.07.2019, 17:20

Teď jsem se podíval na stanici Ostrava- Výškovice a v posledních 6 letech se vyskytlo v létě mnohem chladnější období než současné. Od 11.8 2014 do 31.8 2014 se na této stanici, která leží v 250 m.n.m. vyskytlo 0 letních dnů . Pouhých 7 dnů se dostalo nad 20,5 C a 4 dny bylo maximum dokonce jenom lehce nad 15 C hranicí. Toto velmi studené období je staré pouhých 5 let. To muselo ve středních polohách být i okolo 12,13 C a to je teprve kosa. A noční teploty byly mezi 9-12 C, takže taky žádná sláva na Ostravu. Sice se jedná o srpen, ale ani takovéto teploty nejsou v srpnu obvyklé. Těchto 21 dní se přibližovalo teplotami velmi chladným letním dnům v osmdesátých letech. Jediný rozdíl je, že v osmdesátých letech se takové chladné období nevyskytlo jedno ale třeba 2 nebo 3 za celé léto.

# 16.07.2019, 17:27

Jinak aktuálně konečně přestalo foukat a je venku příjemných 21,5 C. Jenom doufám, že se vyjasní, protože dneska má být částečné zatmění Měsíce. Zatím se zdá, že dnešek byl jediný takový chladný výstřelek v severní polovině Čech. Od zítřka už se teploty vcelku srovnají a začnou pomalu vzrůstat a překračovat letní hranici 25 C na čím dál vyšším počtu stanic. A v sobotu už by mohli po 14 dnech na některých stanicích zaevidovat tropický den.

ota
Avatar
2144
# 16.07.2019, 17:39

Tomas1241980
Jojo, v roce 2014 byl závěr léta chladný. Ještě chladnější byl úplný konec srpna v roce 2010, kdy 31.8. bylo u nás denní maximum pod 13°C, což už je skutečný extrém. Každopádně jde o druhou polovinu srpna, kdy jsou nižší teploty už častější. Na poměry posledních let je první polovina letošního července docela chladná. Dnes jsem už čekal o něco teplejší počasí, ale naopak se proti včerejšku spíš ochladilo, navíc hodně fouká a máme tu i nějaký opar. Já tedy oteplení uvítám. Co mě ale skutečně mrzí je, že i když bylo chladněji stále bylo hodně málo srážek.

# 16.07.2019, 18:08

Když jsme u té minulosti, připomněl bych chladný a deštivý červenec 2011, hlavně v druhé půlce byla zima. Dnes jsou velké rozdíly v rámci republiky, na jižní Moravě mají i letní den, tady příjemných 22, na severu v Jizerkách vidím 12-13 stupňů, to už je fakt kosa.

77
# 16.07.2019, 18:30

Jak se dako čekat GFS zas o dost teplejší...

# 16.07.2019, 19:26

dawe
Když jste 7.7. psal že 15.7 budou supertopy a že se budou přepisovat rekordy tak kde jsou?! Ani příští týden nemají být! Sotva bude 33°C
Pardon ale 5x denně napsat že GFS nebo ecák předpovídají tropy mě přijde zbytečné!
Napište to jednou a nejlépe až 1 den před tropama:D

# 16.07.2019, 19:36

dawe
Popravdě né že bych se divil ,z ostatních modelů a dokonce i samotných ansámblů GFS byl ranní výstup, který vyšel v poledne hluboko pod průměrem. Ale zatím se drží vcelku příznivý. Pořád zde nepřesahuje vyrázněji hodnotu 30 C. Myslím si, že by většina uživatelů byla ráda za takové teploty místo těch od ECMWF. Jinak podmínky pro pozorování zatmění Měsíce u nás budou vcelku ideální. Od středy do pátku už je vysoká pravděpodobnost přesažení 25 C. A je možné, že budeme mít letní dny až do konce července. Pokud by vyšla vlna veder příští týden, tak by i červenec nakonec mohl být nadprůměrný.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.