Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Úvod týdne zimní, potom oteplování

380
# 13.02.2019, 14:29

Sněžník
Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky.:cool:

# 13.02.2019, 16:03

palma
Sry to byla předpověď z roku 2018

380
# 13.02.2019, 16:14

Sněžník
To je v pohodě, já jsem teďka zase zatrnul, že jsem něco zmršil já, nepochopíc to Sry, tak jsem honem hledal co jsem zase kde nezkouknul správně... ale nějaký ten rozpad vortexu by fakt přišel vhod.:D

F4
Avatar
109
# 13.02.2019, 16:39

JohnBattler
No ve výhledu za cca 10 dní je teplota 15°C, což je extrémní. Teploty kolem 5 °C jsou po 20.2. již obvyklé, souhlasím. Ale vzhledem ke zkušenosti z loňska, jakýkoliv exces do + může trvat déle než se čeká. Srážky zase 0 a přitom to vypadalo nadějně, že i únor bude pokračovat v duchu prosince a ledna (aspoň u nás velmi srážkově povedené měsíce)

268
# 13.02.2019, 18:35

Kde ty teploty všichni berete, teď o víkendu se možná 1 den dostaneme nad +10, ale pak se až do konce února přes podle všeho nedostaneme, aspoň zde ve středních polohách, což je průměr pro ČR, nic extra.

380
# 13.02.2019, 19:36

Yurri
Ale jo, zatím to v předpovědích bylo, teď jsem kouknul a ejhle už je tam jen +10, říkal jsem, že to budou měnit, nicméně upozorňují tam i na to, že bude-li inverzní charakter počasí bude tak okolo +4, bude-li jasno, pak může být až těch 14-15..sami to nevědí.. samozřejmě.:!!:

# 13.02.2019, 20:30

Ta anticyklonální situace v následujících minimálně 10-12 dnech mě trochu děsí, zase bude sucho... :(

486
# 13.02.2019, 22:11

Dobrý večer, rád bych se zeptal zkušenějších kolegů-meteorologů. Bude nás ovlivňovat mohutná TV - není v únoru častější její jiné umístění? Ten teplý vzduch k nám bude proudit díky kombinaci této TV a TN západně od Britských ostrovů? Takže to opět bude doslova dálnice pro proudění teplého vzduchu (ve vyšších vrstvách, při zemi by někde mohl být inverzní ráz počasí). Připomíná mi to opakující se situace z loňského roku ... A stojí za pozicí této TV (rozložením tlakových útvarů) narušený jet-stream, resp. jeho meandrování nad Evropou? Nebo je zde ještě nějaká souvislost s lednem, kdy došlo k porušení polárního vortexu? Děkuji moc za informace.

# 13.02.2019, 23:07

No když koukám na CFS tak to zatím vypadá na teplý a suchý jaro

F4
Avatar
109
# 14.02.2019, 07:35

Marek H.
No jistě že, repete hrůzy 2018 o měsíc a půl dříve. Změna v nedohlednu.

380
# 14.02.2019, 08:23

No nedávno jsem četl zajímavou studii, pojednávala o golfském proudu, jeho zpomalení z důvodu tání ledu a vyšších srážkových úhrnů tamtéž , ochlazení oceánu u Grónska a z toho důvodu odblokování jižního proudění do Evropy, a vůbec změny vzdušného proudění nad oceánem a Evropou, z vymazáním vlivu ze severních a východních směrů. zkusím najít odkaz..pokud to tak bude , máme se na co těšit.:(

# 14.02.2019, 09:12

andy206
Odpovím jen na některé části toho dotazu. Je pravda, že v únoru takto vytrvalá TV nad celou Evropou není moc běžná, ale nevím zda má častěji "jiné umístění". Teplý vzduch k nám proudí hluboko od jihu po zadní straně této TV a je původem až z Afriky, cestou přes relativně teplý Atlantik se moc neochladí a tedy zde to způsobí dosti nadprůměrné teploty. Jenom díky tomu, že den ještě není tak dlouhý a slunce ještě nemá takovou sílu budou denní teploty "jen" okolo 10° a ne mnohem více.

Inverze teď už moc častá nebude, to je jev který se nejvíce projevuje v listopadu, prosinci a lednu. V druhé půlce února už je inverze méně častá.

Souvislost s porušením polárního vortexu si myslím, že zde není. Ale nejsem na toto zcela expert. Prostě se do Evropy nasunul teplý vzduch a pak bude jasno, tak teploty budou stoupat. Nějakou tu sílu už přeci jen slunko má, ale jak jsem psal ještě to není nic extra takže nečekejme trhání rekordů.

268
# 14.02.2019, 09:53

palma
Tak určitě změny jsou a budou, zatímco západní Evropa bude bičována TN se srážkami, tady ve střední Evropě a ještě v české kotlině ty srážky prostě nebudou, kromě vln z Alp se všechno při 35st. odpaří a pokud se ta níže v určitých periodách přece jenom usadí, tak způsobí rozsáhlé povodně. Mrkněte na střed Pyrenejského poloostrova, taková je naše klimatická budoucnost, ten nárůst průměru bude brutální, asi v půlce století bude výkyv do chladu, ale jen tak na 20-30let, ten oteplovací kvapík to vyruší. Hmyz téměř vyhyne, úroda půjde do kytek, migrace je jistota, nás Čechů bude bohužel o půlku méně, budeme se muset hodně uskromnit. Pro politiky bych doporučoval makat na demografii a odolnosti obyvatel a půdy, osobně makám na tomhle všem.

380
# 14.02.2019, 11:03

Yurri
Tak to makáme už alespoň dva, vidím to obdobně, přikládám fotku dneska z rána, kdybych neměl v růžku zahrady zbyteček sněhu, tak bych řekl, že zima ani nebyla..

268
# 14.02.2019, 11:46

palma
Osobně vidím průšvih při zaměření se na teplomilné rostliny a plodiny, protože při tom výkyvu to všem vymrzne, já s tím počítám, proto mě třeba zajímá teď zrovna třeba muchovník, kterej přežije -40 a květy -7, bez nároků na půdu či extra vláhu, přitom cennější jak borůvka, atd., ale to už je fakt mimo téma, určitě bude základ ten trvale úrodnej kompost, kterej teď vyrobím.

380
# 14.02.2019, 12:11

Tohle je spíš pro radost, na druhé straně zahrady mám kamčatskou borůvku, různé angrešty, rybízy, sibiřský oříšky..co přežije to přežije..:D, mimochodem opuncie a cylindropuncie přežije i minus padesát stupňů.. a to budoucí ochlazení... uvidíme, předpovědi se různí.

25
# 14.02.2019, 14:10

Už se těším na slunce. :slunce: Tady už od včera hustá mlha, mrholí a teplota aktuálně 3 st a klesá. :prsi: Prostě hnus

25
# 14.02.2019, 14:19

Každopádně teď nás čeká min. 2 týdny nudné počasí. Aspoň, že slunce bude dost :slunce: Bohužel bez srážek. :prsi: Zlepšení v nedohlednu.

380
# 14.02.2019, 14:23

Tady u nás zatím 8,7 a stoupá,jasno, že víc ani nemůže být, makám na zahradě, vzhledem k tomu, že předpověď nám tu upravili směrem nahoru, budu mít na dohonění nedodělků z podzimu, času a dobrého počasí více než dost..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.