Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Úvod týdne zimní, potom oteplování

63
# 14.02.2019, 14:54

8,5 a naštěstí zataženo

42
# 14.02.2019, 14:59

V Pribrami stoupla teplota od rana z +2 na +14 pokud to neni chybne mereni :0

a pro porovnani, GFS a ECMWF predpovidaji na dnesni odpoledne max 8-9C

# 14.02.2019, 15:08

U nás dneska 8-9 stupňů a krásně svítí slunce:slunce:

25
# 14.02.2019, 15:33

Mlha se postupně u nás rozpouští, ale zataženo zůstává dál. Narozdíl od většiny, tady teplota dnes nepřesáhla 3.5 st. Teď navíc teplota klesá, akt. 2.9 st.

380
# 14.02.2019, 15:35

Mike11
Tak něco pro pobavení, to takhle jednou si hovím doma, venku evidentně tak okolo plus pěti stupňů, kouknu na data a signalizuje mi to plus tušim 14 nad nulou, tak jdu zkouknout co se to venku děje, a ejhle na čidle (na tom pupiku co ho kryje), sedí načepejřenej drozd a sladce hnípe... takhle vznikají anomálie!:D

268
# 14.02.2019, 16:28

Tady slunečno až odpoledne a max. necelých +8, na zahradě nevím kam dřív skočit, teprve ta půda rozmrzá a nedá se s ní pracovat.

Trochu mi to zarostlo
F4
Avatar
109
# 14.02.2019, 18:21

To si dělají srandu ne? Dnes mělo být max. 10 na nejteplejších místech a v reálu tam bylo extrémních 13°C! A to ještě není nejteplejší den. Snad se některý den zatáhne a bude rozumněji. Slunce svítilo v kuse 1 den a při vzpomínce na loňský rok už mi leze krkem. Doteď to bylo nádherné - slunce jen občas a časté srážky.

96
# 14.02.2019, 18:58

F4
U nás (jižní svah) na sněhu téměř +10 stupnů. Naštěstí to už večer namrzá.

Jednu výhodu to má. Už není potřeba topit. Spíše se začne opět chladit

486
# 14.02.2019, 22:14

JohnBattler

Děkuji Vám za rozsáhlou odpověď. Mám ještě další otázky :) díky této TV se k nám dostane velmi teplý vzduch, kdy v hladině 850 hPa bude odchylka +10 až +12C. To je opravdu hodně. Takto nadprůměrné teploty budou díky mohutnosti této TV (čím mohutnější, tím více bude "posílat" teplý vzduch do Evropy?), umístěním tlakových útvarů (nic nebrání, aby se teplý vzduch někde zastavil?) a nebo také i nadprůměrnými teplotami z Afriky, odkud teplý vzduch dorazí? Vstupují zde nějaké další faktory?

Dále bych se rád zeptal, jaký vliv má jet-stream na tvorbu TV/TN. Jet-stream je ve výškách kolem 9-12 km nad zemí. Pokud je narušen, resp. meandruje, ovliňuje to přímo vznik, rozložení TV, TN? Může pak jet-stream např. bránit změně, pohybu TV/TN? Protože co se dívám, tak vzrovna tyto dny je jet-stream na Evropou hodně "divoký".

Jinak modely čím dál více posouvají/odkládají návrat k běžným teplotám na dané období :( k tomu minimum srážek. Snad až po 28.2., ale to je hodně daleko ... poslední z výstupů pak maluje na 26.2. denní teplotu +12 až +16 C při zemi a to je mazec. Jen toto ne, snad to další výstupy přemalují.

Děkuji a hezký večer všem uživatelům přeji.

642
# 15.02.2019, 04:41

zima ještě zcela jistě neřekla své poslední slovo.Počasí poslední roky normální není,ale aby nastalo v půlce února předjaří a už se zima neozvala, nevěřím.Myslím,že si ještě užijeme jak sněžení,tak slušných mrazů.Předpovědím,barvičkám a obrázkům na 14 dní se nedá vůbec věřit.Jestli někdo předpovídá dnes počasí na měsíce dopředu,je to jenom jeho odhad.

36
# 15.02.2019, 09:04

alka
To je jasny sousede, ze jeste dorazi nejaky propad teplot, snezeni a mrazy... Jen to proste zatim nevypada, ze se to stane v unoru...:D
Me osobne nadchazejici teplicko nevadi, zima tu byla letos slusna, snih se tu drzi jiz 5-6 tydnu a ja uz toho mam tak nejak po krk:D Tento vikend si hodlam uzit slunicko a prochazky, i tady totiz cekam 10°C, na slunicku i vic jak 15°C, takze bomba...:slunce::cool::D
Urcite o sobe da zima jeste vedet, jen to proste nebude v nejblizsi dobe...;-)

# 15.02.2019, 09:21

Tak u nás v noci mrznoucí mlha -2stupně takže poslední záchvěvy zimi:snih::snih:

42
# 15.02.2019, 09:50

alka
Tomamir
Podle mě to vidíte příliš optimisticky. Zimě už zřejmě odzvonělo. Přesně jako loni, na horách hodně sněhu, který bude tát na sluníčku při vysokých teplotách. Pak nás přejde slabá studená fronta a dalších 10 dní bude zase slunce a teplo. Nechci strašit, ale vyvíjí se to stejně jako v loni, jen s 1,5 měsíčním předstihem. Loni to začlo v dubnu. Brzy bude 15 nad nulou, potom 20, 25 a v nížinách bude už za měsíc sucho. To je můj vlastní odhad.

380
# 15.02.2019, 09:54

alka
Je otázka, co myslíte pod pojmem zima, pokud celodenní mráz, tak o tom v nížinách silně pochybuji, u Vás v Jablonci to asi možné je, já už tu u nás zimu odepisuji, i vzhledem k tomu, jak se tu chová příroda, včera jsem byl na procházce s dětma, natrhaly kytici kočiček, takže jsou tu Velikonoce? A ta yucca u mne na zahradě vyhnala květ o dalších 10cm, jede to nějak fofrem, netěší mne to, ale co s tím nadělám, možná se klima opravdu mění, podle někoho má být brzo nějaká ta doba ledová, podle druhých pak něco podobného středověkému optimu, tak si vyberte, co je lepší volba. :D

36
# 15.02.2019, 09:55

aura333
Myslite presne jako loni, kdy tu jeste v 2. pulce brezna padaly nocni teploty k -13°C a denni teploty par dni ani neprelezly 0°C? Nikdo nerika, ze zima nekonci, jen rikam, ze nejaka chladnejsi epizoda, idkyby to melo trvat jen par dni a bylo to az breznu, prijde...
Nehodlam jen naivni tvrdit, ze zima je definitivne pryc a zadne drapky uz neukaze v podobe snehu ci mrazu...

380
# 15.02.2019, 10:06

Tomamir
To je legrační, na jednu stranu říkáte, že nemáte věšteckou kouli, na druhou stranu říkáte, že 100% přijde chladnější epizoda, to je takové nějaké vyrovnané hodnocení názoru někoho jiného, vsaďte se, když si tak věříte! Třeba o kouli sněhu!:D:D

36
# 15.02.2019, 10:07

palma
Nemam vesteckou kouli ale bavime se o meste, kde bydlim 34let a je holy nesmysl, aby tu definitivne zima skoncila v pulce unora a uz neukazala drapky...;-) Me zas prijde nevyrovnane po 6ti tydnech prave bile zimy, co jsme tu meli cca 30cm snehu tu kvuli 1-2 tydnum hlasat definitivni konec zimy v pulce unora a byt si jist, ze v breznu uz se neochladi a snezit proste nebude...takze spis Vy a aura333 mate vesteckou kouli a vidite dopredu na 1,5 mesice;-) Staci 1 blba TN a je to...
Vsazet se nebudu ale rad vas v breznu setru, az tu bude padat snih, ikdyby to mel byt jen 1-2 dny...vsak se toho ode me dockate, na to vemte jed...;-):D

642
# 15.02.2019, 10:14

Tomamir
ono to může blbnout klidně i v dubnu :) Pamatuju takové měsíce,ale dnes můžeme napsat jen jedno : To nejhorší je už snad pryč.Já vím,že dole je podstatně tepleji,ale ti co tam žijí neznají počasí tady u nás.Takové kočičky tu mají ještě pár týdnů čas :) Od baráku směrem na Černou je 30-60cm sněhu
Pravdou je,že se počasí mění i tady a tak je možný takřka vše.Může ještě napadnout 30-40čísel a taky může být v půlce března 15 nad nulou.Nepamatuju přesně rok,ale někdy kolem 85 a to jsme v půlce března v Lučanech dělali kámošoj střechu a lítali po ní v krátkém rukávu.

# 15.02.2019, 10:15

andy206
Mohutnost TV roli moc hrát nebude, právě postavení tlakových útvarů je důležité.
Co se týče jet-streamu, ten má určitě vliv na rozložení tlakových útvarů, možná i na vznik. Jestli může bránit jet-stream změně pohybu TV/TN, tak toho jsme nyní zřejmě svědky...

380
# 15.02.2019, 10:15

Tomamir
No, když se jeden ovšem podívá na současnou situaci co je nyní nad Evropou a okolím, nápadně to připomíná setrvalý stav z minulého roku, čili to dává zatím více šanci vyšším teplotám přes den, rozehřeje se země, což už na poli za zahradou u nás mám, tím pádem v noci budou teploty padat pomaleji, plus predikce na cca 10 dní vypadá ustáleně, to máme prakticky do konce února... taky bych raděj mírný nástup jara, ale všechno okolo mi říká něco jiného, můžu klidně vyfotit i napůl rozvité pupeny na černém rybízu, ..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.