Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Jaro 2024, jaké bude?

168
# 08.03.2024, 21:54

Lubor
Každých 6 hodin přibližně

13
# 09.03.2024, 12:03

Všechny srážky pro mou oblast vymazány. Jestli bude březen takto dál pokračovat, je sucho za dveřmi.

47
# 10.03.2024, 08:43

Teď aktuálně jak vidím jsou strašák opět sucho a studený vpád. To sucho jak kde-tady zase dost zřejmě příští týden nachčije- a studený vpád bude hrozit ještě dva měsíce a ty mrazy se zase objevily až na konci výhledu. Jednou k nim asi dojde, možná o těch velikonocích, zatím v Londýně bude podobně nebo tepleji jak u nás.
Někdy se to únorové teplo vykompenzovat asi musí, ale řekl bych, že teď je to jako hodit si korunou...

168
# 10.03.2024, 08:52

Na jižní Moravě aladin ukazuje až 60 mm deště, to mi přijde nějak strašně moc

379
# 10.03.2024, 09:28

kuba
Kdo ví jak to dopadne..
Je to složitá situace, do které hodně promlouvají Alpy, blokace od SV a trajektorie postupu srážek i středu TN je dost nejistá..

5
# 12.03.2024, 20:09

No, začínám mít trochu obavy, že se sem ten studený vzduch vylije. Přece jenom vortex rozbitý, tento týden to půjde nahoře i k -20 m/s, to je dost. Zatím jsou to jenom výstřelky modelů na desátém dnu, ale začíná jich přibývat. Svátky jara za dveřmi, že ano...

168
# 12.03.2024, 20:25

Stále věřím že už nějaké silnější mrazy nepřijdou a stromy nezmrznou, nějaké delší výhledy radši nesleduji, stejně se to mění každý den jako to má gfs ke konci výhledů.

# 13.03.2024, 13:30

Tak březen má ke dnešní půlnoci průměrnou teplotu 7,2°C (Praha Libuš) a normál je 4,7°C takže zatím to vypadá na další silně nadprůměrný měsíc. Dokonce bych ani nevyloučil ohrožení rekordu z roku 2014 - 8,1°C. Výhledy jsou převážně dost teplé akorát Ecák tam občas hodí chladnější výstup s nočními mrazy. Takže uvidíme, ale pokud nevyjde ta varianta Ecáku tak nějaké mrazy v dohledné době nevidím a průměr půjde ještě nahoru...

Letos pokud vyjde průměrný duben tak budeme mít v podstatě 3 měsíce v řadě dost podobnou průměrnou teplotu. Prostě takový rok třech dubnů by to mohl být..

109
# 13.03.2024, 13:45

JohnBattler
Díval jsem se na ten Ecák 2 dny zpátky a nejchladnější byl hlavní běh (který se pak zřejmě propíše do předpovědí). Průměr ansámblů byl asi o 4 stupně teplejší. Tak jsem mírný optimista. Velikonoce rozhodnou.

# 13.03.2024, 14:30

ludvicek
No Ecák těch chladných výstupů měl za poslední dobu několik takže vyloučit se nedá nic. Ale ostatní modely zatím drží teplo a Ecák to střídá jak ponožky takže jsem docela klidný. Navíc dlouhodobé týdenní výhledy má stabilně do tepla, takže asi je to opravdu jen ujetý hlavní běh sem a tam. Pokud budou teplé výhledy i za 14 dní tak začnu být opatrným optimistou ohledně letošní úrody ovoce.

Odchylky teplot od průměru 18.-25.3.
Odchylky teplot od průměru 25.3-1.4.
168
# 13.03.2024, 17:31

No začíná se tam objevovat od příštího týdne nějaké proniknutí suchého a mrazivého vzduchu ve výšce od severovýchodu což by znamenalo slabší mráz po ránu, první mráz se může ukázat v neděli na západě Čech, uvidíme co ten další týden, snad se to ještě změní a bude to kolem ty 0 v minimech

5
# 14.03.2024, 10:26

Bohužel zejména pro východ jsou ENS od Ecáku pro začátek příštího týdne ve značném podprůměru, takže mrznout nejspíš bude. Zajímavé je, že GFS se svými ENS nic takového neukazuje, takže jeden z nich je úplně mimo.

386
# 14.03.2024, 11:14

daz_4
No, uvidíme, kouknul jsem na ICON EU.. je teda jen do úterý, nemá tam, vyjma severovýchodu hor na konci předpovědního období, nic, na těch horách -1, a známý mrazivec GEM tam nemá nic.. ani na +240 hod... holt kdo si počká, ten se třeba i ............;-)

A jinak tady nová studie a z toho předpověď na horké léto v Evropě ..https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/Zahrani%C4%8Dn%C3...

Řetězec událostí je složitý a mohou do něj zasahovat další faktory. Podle hlavní autorky studie Marileny Oltmannsové z britského Národního oceánografického centra však probíhá zhruba takto: Teplé podmínky v Grónsku přinášejí do Atlantiku více vody z tání ledovců. Protože je tato voda lehčí než mořská, usazuje se na hladině oceánu a snižuje výměnu tepla mezi vzduchem a mořem.
To vede k silnějším větrům v okolí oblasti tající vody. V zimě tyto větry způsobují posun Severoatlantického proudu, který je prodloužením Golfského proudu, na sever. V létě následujícího roku větry sledují směr tohoto proudu a jsou přesměrovány na sever. To pomáhá vytvářet typ podmínek velkoplošné atmosférické cirkulace, které přinášejí teplejší a sušší počasí nad Evropou.

Oltmannsová říká, že umístění, rozsah a sílu sladkovodních událostí lze použít k odhadu následného vzorce teplého a suchého počasí nad Evropou. "Na základě zjištěného řetězce událostí očekáváme, že podmínky mezi oceánem a atmosférou budou letos příznivé pro neobvykle teplé a suché léto nad jižní Evropou," uvedla.

# 14.03.2024, 13:11

Tereza z českého ráje
co tam má?

109
# 14.03.2024, 13:19

dodosek
Já bych si tipnul (neviděl jsem to), že tam má už po třicáté mordor ze Sibiře. Snad to nevyjde ani tentokrát.

272
# 14.03.2024, 13:21

dodosek
Se podívej ne, třeba u nás na Vysočině plošně Tmin -5 až -8°C, však je březen, pamatuju i půl měsíce zamrzlo, meruněk mám jen asi 10ks, kdyby bylo ohroženo jen tohle, tak je to v klidu.

168
# 14.03.2024, 13:34

Yurri
Další výstup tam bude úplně něco jiného, spíše bych se obával ochlazení a mrazů příští týden kdy by to mohlo jít pod nulu jestli sem pronikne chladnější a sušší vzduch od severovýchodu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.