Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Jaro 2024, jaké bude?

379
# 11.02.2024, 09:39

Za necelé tři týdny, 1.března, začne meteorologické jaro.
Někteří uživatelé jsou přesvědčeni, že západní, JZ proudění a současný teplý ráz počasí budou plynule pokračovat dál a nějaké významnější chladné projevy už nehrozí..
Jiní s napětím očekávají SSW, kdy a v jaké konstelaci PV a synoptiky k němu dojde, protože tato událost často umí v jarních měsících přinést nemilé důsledky našim zemědělcům a zahradníkům v podobě častých vpádů chladné vzduchové hmoty ze severu.
Jak to tedy vidíte? Teplotně i srážkově? Pojďme o tom diskutovat.

Jaké bude letošní jaro?
Bude teplé, srážky v mezích normálu.
9 (27 %)
Bude teplé, slunečné , srážkově podnomální.
4 (12 %)
Bude teplotně i srážkově v normálu.
2 (6 %)
Jaro bude chladnější, s občasnými vpády chladného vzduchu. Srážkově normální.
14 (42 %)
Bude velmi chladné, s častými vpády chladného vzduchu i se sněhovými srážkami během března a dubna.
4 (12 %)
Celkem hlasů: 33 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
# 11.02.2024, 09:44

jaro bude jako celek teplotně nadnormální a srážkově podnormální, neb případný studený měsic nahradí hravě dva superteplý…můžou být ale srážkově nad diky přívalovým dešťům z bouřek..

# 11.02.2024, 09:55

Očekávám chladnější jaro a zejména studené vpády v dubnu, vzhledem k převládajícímu JZ proudění v zimě dojde ke kompenzaci v podobě častějšího S až V proudění. Srážkově bude jaro průměrné, většina srážek bude plošná a nebude orograficky vázaná. Očekávám velké škody vlivem jarních mrazů.

# 11.02.2024, 10:02

Vzhledem k očekávanému zeslabení vortexu si myslím, že vpádům studeného vzduchu od severu se na jaře určitě nevyhneme. Hlavně v první polovině jara. Ale jako celek bude jaro teplotně spíše nadprůměrné. Ono jde o to, že ty teplé periody jsou prostě víc nad normálem než ty studené jsou pod normálem a také jsou výrazně delší. Tak doufejme, že se ten studený vzduch vyblbne už v březnu a v dubnu už bude lépe..

Srážkově si netroufám odhadovat to je velká loterie, ale samozřejmě přál bych si hlavně v druhé polovině jara dostatek srážek tak snad to vyjde.

Problém je ten že tímhle ultra teplým únorem je zaděláno na průšvih v podobě pozdějšího pomrznutí rozkvetlých stromů.. Ke dnešní půlnoci má Praha-Libuš za únor průměr 7,1°C. Normály jsou: únor 0,7°C, březen 4,7°C a duben 9,2°C.
Takže zatím jedeme teplejší březen či chladnější duben. Pokud to takhle vydrží ještě dalších 10 dní což podle modelů vypadá tak nevím nevím. Možná to zachrání malé množství slunečního svitu, ale nejsem si jistý. No ani moc bych se nedivil kdyby letos únor byl teplejší či stejně teplý jako březen.

Síla větru v 10hPa
386
# 11.02.2024, 10:07

swan1
Chybí mi tam ještě někde možnost nadnormálních srážek.. dávám první možnost s tím, že srážky očekávám vyšší než normál..:)

19
# 11.02.2024, 10:08

Tak já doufám že jaro bude teplotně aspoň v průměru bez výrazných studených vpádů. Srážek by mohlo být normální množství, teď v zimě je jich u nás opravdu hodně.

41
# 11.02.2024, 10:17

Očekávám vpád studeného vzduchu na konci února - začátku března, na cca 1-2 týdny. V půlce března by se mohlo oteplit na klasické březnové teploty, který by měly vydržet do konce měsíce. Srážkově normální se slabými výkyvy k suššímu období, myslím si, že po tříměsíční srážkové epizodě přijde sušší jaro, ale uvidíme. Další možný vpád studenější vzduchu bych viděl i v dubnu, je to už bohužel taková klasika - tradice.

# 11.02.2024, 10:22

Mohl by mě někdo objasnit,kdo přisoudil k ročním období teplotní rozptyl ? Přijde mi pro letní teploty pouhých pět stupňů docela málo.
Za mě by bylo lepší jarní teploty 10-20,letní 20-30,tropy 30-40,subtropy 40-50,plno lidí má teplotu třeba 24 stupňů za letní,dokonce jednou i T.Míková se spletla.Jinak tady na in-počasí bych uvítal,kdyby při dlouhodobém výhledu srážek se uváděla celá čísla bez desetin se znaménkem méně či více.Ono při těch otočkách z výstupu na nový ty desetiny jsou docela k smíchu.Hezký den.

379
# 11.02.2024, 10:25

palma
Ano mohl jsem tam dát..
,, srážkově normální nebo nadnormální ,, .
Ale anketu už změnit z pozice uživatele neumím.
Já si myslím, že když aktuálně máme už čtvrtý měsíc po sobě srážkově nadnormální období, že se to srážkově na jaře hodí spíše do normálu.., v některém měsíci i do podnormálu..

# 11.02.2024, 10:26

Tak můj typ je že jaro bude teplotně průměrné nebo lehce chladnější s občasnými vpády chladného vzduchu od severu, ale myslím si že v květnu by se už mohly vyskytnout nějaké silnější Bouřky a možná i letní teploty. A ohledně srážek si myslím že jich bude obecně méně než teď v zimě, ale celkově asi průměr díky nějakým přívalovým srážkám z bouřek, možná i část ve sněhu, v březnu a dubnu i tady v nížinách, Teda alespoň doufám:D

32
# 11.02.2024, 10:44

Řekl bych, že zase jeden měsíc bude teplotně výrazně chladnější a zbylé dva v průměru nebo mírně nad průměrem, takže celkově plus mínus v průměru (v tom novém). Srážkově, jako celek bude pod průměrem. Březen a duben nebo jeden z nich budou často ve znamení tlakových výší, které přinesou hodně :slunce:, ale často noční mrazíky a celkově málo srážek. Toť mé vaření z vody :D

386
# 11.02.2024, 11:43

swan1
V pohodě, každý si to tam může přiřadit v poznámce.. což jsem učinil..

47
# 11.02.2024, 16:33

Pro mně osobně by bylo moc fajn, kdyby se nás rozpad Vortexu vůbec nedotknul a studený vzduch se vyléval opakovaně někde v Americe (ať má Prady radost-vůbec co je s ním, už ho to asi přestalo bavit jak jiné uživatele...), zatím jsou to všecko ale jenom spekulace a radši nic netipuju. Vlhčí a teplé období jednou skončí, ale kdy a na jak dlouho je ve hvězdách, ty chladné výlevy by si mohly dát úplně pauzu nebo jen velmi krátkodobě, to bych si při práci venku fakt užil. Jenže nakonec se bude u nás přitápět jako loni na začátku června :D :zz: :love: :( tohle už je taková klasika tady, zadýmené a smradlavé celé údolí přerušeno jen pár týdny v roce, stačí jeden borec co zatopí super palivem

0
# 11.02.2024, 17:43

Tak za mě jaro celek bude jaro slabě-mírně teplotně nad normálem, ale zejména jeho první pol. bude ve znamení četných vpádů studeného vzduchu a možná i 2. sněhového vrcholu zimy pro vyšší polohy. Považuji za dost pravděpodobné, že na mnoha místech bude březen chladnější než únor a na horách bych nevylučoval, že bude teplotně dokonce pod úrovní letošního prosince. K tomu prvnímu bude stačit, když nebude březen teplotně více než 1-2 st. nad normálem, k tomu druhému postačí,když bude v mezích dřívějšího normálu. Pokud by byl náhodou teplotně podnormální, může se klidně stát i nejchladnějším měsícemzimního půlroku, to je ale v nížinách spíše nepravděpodobné.

Během dubna se to pak tipuji přepne do nadnormálu a ten bude převládat i v květnu. To ale neznamená, že v těchto měsících nemůže třeba po letních dnech přijít jedna či několik mrazivých nocí a to i opakovaně.

Srážkově to vidím cca na normál.

379
# 15.02.2024, 16:42

Ondráš*
Není opravdu zač..
1. Název je v pořádku, správně jsou obě verze, vybral jsem tu , kterou jsem vybral ..
2. Pokud máš, narozdíl od ostatních, problém s nalezením tématu, obrať se v SZ na redakci, třeba ti to šoupnou jinam..

386
# 16.02.2024, 09:56

swan1
No, teď jsem si pustil model optimistů.. t.j. těch, co mají rádi předpověď, co jim přesně ukáže, jak bude který den na měsíc či dva, či tři dopředu.. a podle něj už zima skončila a jaro bude teplé..:D.. https://www.weatheronline.cz/cgi-bin/expertcharts?...

379
# 18.02.2024, 10:48

palma
Optimismus není na místě, no .:D
Nějaké březnové i dubnové mrazy jsou jistota..
Velmi teplý a v podstatě bezmrazový duben 2018 byl velká výjimka a hned tak se podle mě něco takového opakovat nebude..
Teď záleží už jenom na tom, kdy ty mrazíky přijdou a co vše už do té doby stihne vypučet a vykvést..
Čím dříve se ochladí, tím lépe..

# 19.02.2024, 10:06

palma
doufám že to aspoň sem přinese normální bouřky a ne chcíplotiny konečně

386
# 19.02.2024, 18:42

No, koukám na 6.3. mi to tam zase ukazuje +10 přes den.. furt tak nějak na stejno, to už j fakt opruz..:(, k tomu sem tam sprška vody.. kde je to blokování, co tu pořád slyším, že má být..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.