Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a po chladném ránu odpoledne až 20 °C

Diskuse o počasí Jaro 2024, jaké bude?

0
# 25.02.2024, 19:17

Tak za mě bych v nějaké jaro bez mrazů opravdu nedoufal. Některé stromy rozkvetou ještě v únoru a v březnu už tímto tempem pokvete ledacos. V průběhu dubna (třeba ve 2.dekádě) už tipuji i jabloně. Po únoru o 7 st. teplejší než normál očekávám, že nejméně jeden jarní měsíc bude teplotně někde v normálu či pod ním, i když jako celek bude jaro samozřejmě s největší pravděpodobností teplé.

Velmi až mimořádně teplá bude přinejmenším 1. dekáda března. Pokud bych si měl tipnout dále, nějaká pseudozimní epizoda, tedy i s mrazy v nižších polohách, dorazí v druhé pol. měsíce. Pak bude následovat opět velmi teplá epizoda, možná už i s letními dny, aby v průběhu dubna přišly zcela obvyklé poklesy teplot, při vyjasnění klidně i v nižších polohách při plně rozkvetlých stromech opakovaně pod -2 st. Ale lhostejno, zda duben jako celek bude teplotně nadnormální či nikoli, těmto vpádům, třeba 1-2 denním, i tak dávám 90%. Pokud už bude vegetace fenologicky v květnu, následky mohou být mnohem horší.

380
# 25.02.2024, 20:46

Troll
Souhlas..
Určitě to nejpozději během druhé půlky března a v dubnu několikrát šlehne ..
Duben bez mrazů je veliká vzácnost..
Tahle synoptika nevydrží věčně..

387
# 26.02.2024, 08:36

swan1
No, ono to jaro v tomhle může být i dost zvláštní, PV se rozpadl poměrně časně (rozpadá se) s tím, že do cajku už se nedá, tudíž nic nebude ten studený vzduch shromažďovat a v květnu už tam klidně nic, co by tady u nás mrazy způsobilo, nebude.. navíc Atlantik pořád dost nad normálem, ten stupeň hore, bude taky znát, takže to šlehnutí studena klidně může skončit okolo pouhé nuly, nebo těsně nad, no uvidíme co to udělá, zatím do poloviny března to nic moc neukazuje ( ukazuje to teda blokaci, a dva dny do -1 tady u nás a to že po ránu) dneska teda mlha jak kráva a díky tomu jsme neslezli pod nulu (+1 přesně), prořežávám zahradu..:)

169
# 26.02.2024, 09:49

palma
Přijde mi že se ten rozpad vortexu pořád oddaluje,teď až někam kolem 10. března tak aby se nerozpadl až v dubnu nakonec.

380
# 26.02.2024, 11:41

palma
No uvidíme..
Tady to dneska po půlnoci padalo pod -4°C a bylo jasno..
Tak jsem si říkal, že ráno tu bude pořádný mráz.
Ale pak se nasunula i sem NO a ráno tak byl jen -1°C..
Dnes je slušná kosa tady, stále NO..
Tmin -4,6, Tmax zatím +0,7°C.
S tím PV uvidíme.. hlavně co bude za synoptiku až dojde ke kolapsu..

387
# 26.02.2024, 11:48

swan1
p.s. k předchozímu mému příspěvku... myslím tím jakousi prognózu pro moji oblast, samozřejmě, u Vás to může šlehnout pěkně ledovým prutem..:), to si předvídat pro Šumavu, její pláně a údolí, dovolí snad jen někdo z okolí Brna...a Ostravy..;-)

0
# 26.02.2024, 18:05

Tak samozřejmě, nelze vyloučit ani možnost, že teplé počasí bez výraznějších výkyvů směrem dolů bude panovat dlouhodobě, už jsme to tu párkrát měli. Nicméně ono i v teplém měsíci a nadprůměrném týdnu klidně může přijít 1-2 mírně teplotně podprůměrné dny, což ještě třeba na konci března může při anticyklonální situaci na silnější mrazík stačit. Já zatím tipuji, že nejméně jeden, i když třeba ne až tak výrazný, studený vpád v době, kdy ještě běžně přicházejí mrazy, přijde. A když koukám na výhled pro 1. dekádu března, vypadá to na teploty často i nad 15 st. s krátkodobým ochlazením zhruba v pol.dekády. Skoro se dá říci že budu překvapen, když se na některé lokalitě neobjeví teploty těsně pod 20 st. či dokonce padne první dvacítka. To vegetaci zase popožene hodně kupředu, přitom ještě třeba za měsíc by nebylo nic mimořádného, kdyby teploty spadly pod -5 st. v nížinách, a to jak meruňky, tak něteré v té době kvetoucí slivoně, a nedej bože i třešně, patrně nedají.

# 26.02.2024, 18:36

palma
No však je to jen výhled na to se nedá spoléhat.
Už jsem tedy jednoznačně pro jaro,ale člověku se ani nechce věřit že už je zima pryč, celkově to strašně uteklo a sněhu bylo opravdu po málu.Nebyt listopadu a prosince tak katastrofa.

# 28.02.2024, 10:58

No tak výhledy nám pomalu chladnou a je skoro jisté, že příští týden bude oproti druhé polovině tohoto týdne chladnější. Ranní teploty blízko nule či slabší mrazy jsou podle mě příští týden tutovka, tak jsem zvědavý jestli už budou nějaké škody na ovocných stromech, když na Moravě už mají během pár dnů vykvést meruňky... Jinak nemělo by být vyloženě chladno víceméně prostě spadneme na průměr první poloviny března a k tomu prostě ranní mrazíky patří.

Pozitivem je že tady v Čechách se konečně se startem března dočkáme slunečného počasí, protože únor byl fakt děsný co se týče slunečního svitu. Srážek bude při této synoptice minimum, což zatím nevadí protože v půdě by mělo být zatím vláhy dost. No za mě s výhledy relativní spokojenost, protože tady nic ještě nepokvete a nějaký slabší mrazík by vadit neměl. Hlavně aby nevyšlo co dával Ecák včera večer, protože to bylo SV proudění a klidně -5°C v nížinách to už je dost. Dnes ráno, ale zase nasadil trochu teplejší notu.

110
# 28.02.2024, 11:07

JohnBattler
Meruňky možná pokvetou, ale pouze velmi rané a někde mezi domy, ale velké hromadné kvetení určitě ještě nebude. Navíc ČHMU teď v 11:00 přidal na příští dny do lokální předpovědi "místy" mlhu a nízkou oblačnost... Aktuálně +6°C.

Nesmíme taky zapomínat na to, že den je pořád kratší než noc, tedy rostliny mají delší fázi temnostní - "dychání" než světelnou - "fotosyntézu", taky tohle rostliny vnímají.

# 28.02.2024, 12:05

ludvicek
Osobně si taky myslím, že nějaký slabší mráz -1/-2, který příští týden dorazí by zatím neměl příliš škodit a možná bude i ku prospěchu věci a trochu se zpomalí rozvoj vegetace.

Tady už je 3. šedivý den v řadě a poměrně chladno. Opět je poledne a teplota jen okolo 5°C, takže rozhodně závěr února nějak extra teplý není tady v Čechách. Ale rekord i tak bude překonán "o parník".

52
# 28.02.2024, 18:35

no nevím, česnek vylezený, ten určitě zmrzne.. gfs je docela studený, myslím si, že i palma bude donucen změnit názor na březen... jak furt tvrdí, že bude jen teplo. Nesmysl ;), To mu nemůže prostě vyjít.. bohužel, vypadá to na solidní vpád a pokud se pak vyjasní a uklidní vítr bude se vším co se probudilo amen.. nechci být zlým prorokem, ale všechno tomuto scénáři nasvědčuje... a že na severu není zima? Bojím se, že to je vcelku nepodstatný detajl.. ta synoptika co je tam teď se mi vůbec nelíbí....

169
# 28.02.2024, 19:12

kapr84
No snad takové mrazy pod -5 nebudou už co tam má gfs,to už by udělalo škody na stromech ikdyz by nebyly rozkvetlé, pupeny budou nalite a mohly by se poškodit i zavřené. Ochladit ať se ochladí ať to zpomalí přírodu ale ne větší mrazy.

6
# 28.02.2024, 20:57

To jako diskutujete ty čmáranice co tam gfs vytváří na 240h+ ???
No to se teda divím.
Jako já bych to bral, což není nijak relevantní, ale bylo by to poprvé v této zimě, kdy by to vyšlo. Vlastně už bude jaro :D.

380
# 28.02.2024, 21:09

Česnek vydrží hodně, do nějakých -5, -6 to dá.. maximálně mu zežloutnou špičky výhonků, ale přežije.
Lze ho přikrýt netkanou, což jeho odolnost proti mrazu ještě podstatně zvýší..
Ale rozkvetlé meruňky, hrušně, případně třešně to nedají..
Citelné ochlazení ještě během března, dubna, s velkou pravděpodobností rozhodně přijde...

0
# 28.02.2024, 21:44

Tak je pravda, že modely skutečně poněkud "vychladly" a ke 20 st. to poč. března naštěstí nepůjde. Ochlazení v polovině první dekády může být kolem TV na sever od nás jak symbolické, tak přechodně i docela výrazné, zejména na V. Bude záležet na její přesné poloze. Aktuálně se modely kloní k ochlazení spíše výraznějšímu, na SV klidně s minimy až kolem těch -5 st. Bude však sucho a mnoho sněhu, pokud vůbec nějaký, pravděpodobně nenapadne ani na horách. Za určité konstelace by ale mohlo trochu sněžit i dole, každopádně to ale nevydrží. Na nějaké delší chladné období to zatím nevypadá a lze brzy zase očekávat nástup teplého proudění od JV, při kterém už v březnu nebude taková inverze, jako by byla v lednu a tak by se za takové situace zase rychle vrátila dvouciferná maxima.

380
# 29.02.2024, 06:31

xeno
Troll
Za mě..
Já vůbec neřeším, co tam teď mají nebo nemají modely, Ecmwf na 240 nebo GFS na 300h..
To jsou výhledy, kterých spolehlivost na takto dlouhou dobu je malá..
Řeším dvě věci..
1. Březen+duben, to je dlouhá doba, dva měsíce, během nichž pravděpodobnost, že nepřijdou dny s citelnými ranními mrazíky je jen velmi, velmi malá..
2. Po rozpadu PV začnou být Rosbyho vlny výraznější i studenější, budou se snáze dostávat více k jihu..
Ovocnáče, které stihnou vykvést nebo silněji napučet teď o víkendu nebo do poloviny příštího týdne budou během března a dubna v enormním ohrožení..

52
# 29.02.2024, 07:42

Swan1: díky za info ohledně česneku.. je to asi nejdůležitější plodina. Tak se toho bojím. K dnešním výhledům. Gfs a ECMWF to mají v ens každý jinak. Nyní ens ECMWF vychladly docela dost. Gfs naopak teplejší. Je to tak, dva měsíce jsou prostě strašně dlouhá doba. Jsem skeptik, že by už mráz nedorazil. Schválně nepíšu mrazíky, ty mohou potrápit i začátkem května.. únor opravdu nevídaný. Ale. Pravda..

# 29.02.2024, 07:51

o nás strach moc nemám. to od cca. 10.3. by hodně poškodilo tu moravu, ale ani tady jsem nezažil meruňky snad od roku 2020, liběšice v nížině 200m maximálně pár jednotek přežilo. u babičky v měrunicích kolem 420m vždycky komplet obsypanej strom meruňkama. tak snad to letos vyjde už. kiwi ani broskve jsem taky ještě nezažil ani jednou. ty jasné noci jsou zrádný. to, co se tam rýsuje k 2. dekádě března vypadá na časté studené výlevy

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.