Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Jaro 2024, jaké bude?

379
# 11.04.2024, 10:42

ludvicek
Dubny jsou prostě nevyzpytatelné..
Někdy se tím, i v celkově chladném dubnu, dá nějak ,,prokličkovat,, vcelku bez úhony, jiné roky to i v celkem teplém dubnu stejně dvakrát šlehne a je vymalováno...

# 11.04.2024, 13:17

Tak to že se ta chladná epizoda ve výhledech prodlužuje je zcela zřejmé a to se nedá zpochybnit. Zdá se že celý příští týden bude chladno. Co se týče nočních mrazů nebo teplot blízko nuly tak momentálně ty vyloženě chladné noci jsou tam kresleny až na 2. polovinu příštího týdne a zatím je to stále za horizontem spolehlivé předpovědi.. do cca čtvrtka příštího týdne mi to ukazuje minima bezpečně nad nulou. Takže ještě je tu poměrně slušná naděje, že to nezmrzne. No zkrátka co mi zbývá jiného než čekat a doufat. :!!:

PS: Co tak koukám, tak nejhorší to vypadá na západě Čech tam je dle mého názoru riziko mrazu největší.

48
# 11.04.2024, 14:08

Teď to vypadá, že je vymalováno na delší dobu. Konec toho nevidno, spíše jen přitvrzování :led: a :snih: může se to ještě změnit, ale tohle jak se rozjede, tak ještě na den vítězství bude podprůměr a do průvodu tak s vaťákem :zz:

379
# 11.04.2024, 14:29

Ono prostě toho studeného vzduchu je na severu ještě celkem dost, viz první dubnová dekáda a -30tky na severu Skandinávie..
Ve střední Evropě ve stejné době +30tky.., rozdíl mezi středem a severem Evropy 60°C, šílený :!!:
Takže pokud se nastavuje teď synoptika vhodná pro SZ proudění, bude u nás holt pro změnu citelné chladno..
Nevím jak komu, ale mě to sem aktuálně od úterý háže týden s denními maximy 5-10°C pod normálem..

73
# 11.04.2024, 14:34

Zelených čísel ve zdejší teplotní předpovědí přibývá, navíc jsou až do konce výhledu.:(
Meruňky jsou mrtvé už dávno, teď jsou na řadě aktuálně kvetoucí třešně.

48
# 11.04.2024, 14:40

Já to jen zběžně proletěl, odchylka od normálu v druhé polovině příštího týdne -11... Ale, je to delší výhled, špetka naděje... třeba se to zmírní, ikdyž všici jedou tohle... na zahradu radši nemyslím, vzteky bych to tam zdemoloval...
A dál mně štve ta nekonečná topná sezóna zase, týden jsme netopili a tchán stejně mrmlal, že je mu zima. Topení imrvére až do června jako loni, se zatepleným domem :(

1236
# 11.04.2024, 15:02

Já budu za podprůměrné počasí počasí jenom rád, nemůžeme si zvyknout, že pojedeme od začátku dubna třicítky a nadprůměrné teploty skoro 3 měsíce v řadě. Alespoň by to trochu zbrzdilo přírodu, jako je o měsíc napřed, to je docela dost. Všude zas klíšťata a při letních večerech na začátku dubna nálety komárů, ani mi přes tu krátkou zimu nechyběly. Samozřejmě, že pokud se k tomu přidají mrazy, tak je po všem včetně jabloní, třešní atd, což si taky nepřeju. Budeme doufat.
Stejně je zajímavé, že když je +15°C odchylka, tak se nikdo neozve, ale při odchylce pod -5°C se můžeme podělat.

# 11.04.2024, 15:53

Leknín
Tak tady už 2 týdny vůbec netopíme a větráme i v noci takže naprosto v pohodě. Letos byla topná sezóna hodně slabá/dobrá nebo jak to říct. Bylo to i v televizi, že teplárny měly letošní zimu výrazně nižší spotřebu než je běžné. Příští týden kotel sepne to je jasné. My jsme zvyklí mít doma 19°C takže to topnou sezónu hodně zkracuje a prakticky při průměrných denních teplotách nad 10°C se kotel skoro nezapne.

HaMeLeOn14
Přát si teď podprůměr může už asi jenom opravdu zarytý zimofil... teď už to bude opravdu jenom ke škodě na úrodě všeho a pokud bude několik nocí mrznout tak škody budou katastrofální.

Jinak ten příští týden možná v maximech budeme hodně pod normálem, ale v minimech prakticky jen pár stupňů takže celkově to vidím tak -3°C pod normálem za celý týden což není nic mimořádného. Mimořádný je ten skok z brutálního nadprůměru dolů a s tím spojené masivní škody na úrodě pokud se tak stane. No nic teď fandím Ecáku ten konzistentně ukazuje přijatelné teploty kdy by nic nepomrzlo a vždy až na ten poslední den výhledu dává něco ošklivého, ale další den to zase o ten den posune dál takže to je nadějné. :cool:

# 11.04.2024, 16:02

Na Pardubicku jsou tresne skoro odkvetlé a merunky taky :D Trochu se ochladi oproti normalu a uz z toho tady zase delate katastrofu. :zz::zz::zz: a v nizinach, kde je nejvetsi uroda vseho, nebude zadna zima na to, aby se neco pos.... už jste s tím fakt trapný. Furt brečíte.

To zas bude hejtů :D

Swan uz si mnul ruce u banánů, ze by letos byli 2x

379
# 11.04.2024, 16:46

John Deere
Tvl, ty někam zalez a už nevylejzej, ty prognostiku , cos tu všem v půlce března psal, ať jsou v klidu , že tohle jaro už mrznout na tuti nebude, že je třeba už sázet ven ganju a brambory, ty ,,zemědělče..:D
Navzdory tvým zhuleným předpovědím jsou pomrzlé meruňky na velké části ČR, prozatím..
Takže teď tu máme tvojí další ,,prognózu,, , že v nižších polohách už mrznout nebude..
Ok, počkáme si , jak to dopadne..:cool:

# 11.04.2024, 17:31

John Deere
vsadil bych se o server in počasí, že bude
a to i tady, kde by mohl být fénový efekt a celý to zmírnit

379
# 11.04.2024, 17:40

TheRealStormCZE
Ono i zítřejší ráno hrozí mrazíky, minimálně přízemními, a to nejen na horách a v údolích, kde mrzlo místy i dneska.Tam, kde bude celonoční vyjasnění a klidno..

ČHMÚ na pátek 12.4.
# 11.04.2024, 17:51

Zarytý zimofil chce pouze normál počasí když teplomilové jásali nad 2/3 měsíci extrémně nadprůměrnými měsíci, ale tož Prágl. Samozřejmě myslíme na ty kteří topí i během veder v kuse, ale vážně na zahradníky. 0°C a míň už snad nikdo nechce vidět.
Všude samé kňů a paroháč taky hází korunou.

273
# 11.04.2024, 18:26

Mrzlo už dnes u Jihlavy, najednou jinovatka a Tauto okamžitě poklesla na -1°C, všechno v květu, u nás v MB pohodových +6, obavy zatím vzbuzuje příští sobota.

50
# 11.04.2024, 18:51

gfs se do toho opřel.. že teda až to hezké není. :snih::led: má to v rukou vyšší moc...;-) ono snad bude ještě sněžit i v nížinách.. a to jsem si říkal, Velikonoce a se zimou amen. Ale jak se zdá, příroda nám chce ukázat, kdo tu vládne těm nerozumným lidem, kteří místo aby táhli za jeden provaz tak si hází klacky pod nohy.. no dobře nám tak. Asi si to zasloužíme.. :) příroda není hluchá ani slepá... co kolikrát vidím za titulky v médiích, čeho jsme schopní.. jen houšť.

# 11.04.2024, 20:33

No je to pravda no, ale to, ze se ochladi takhle asi nečekal už nikdo po tech vedrech. Ale v aprilový měsíc zase nic nenormalniho, rozhodne vic nenormalni bylo tech 30st. Timhle tim by mohl duben skoncit jako prumerný, kdyz ne nadprumerny jako vzdy. Brambory uz jsou davno nasázený, tem je v tehle teplé zemi fajn.
A celkove ikdyz bude mrznout, tak jen chvilinku, to by muselo mrznout i pres den. Kazdej rok vsechno zmrzlé a kazdy rok to nemam kam davat, co toho je. Bla, bla, jeste neco?

379
# 11.04.2024, 20:39

kapr84
Já bych z tohohle konkrétního ochlazení nedělal takový tragický, existenciální epos..
Takovýhle chladných period v dubnu už bylo v minulosti, i té nedávné, nepočítaně.
Dubny jsou přesně tímto typické..
Jen ten sešup dolů nebude letos z 15-20°C, ale holt z letních a na pár místech i tropických teplot..
Tím nijak nesnižuju nebo nepřehlížím celkový, abnormálně teplý průběh letošního počasí, počínaje únorem...

6
# 11.04.2024, 22:01

No já jako věčný optimista jsem doufal alespoň v průměrné teploty a ono toto. Ačkoliv některé modely naznačovaly mírnější průběh, tak nejspíš nebude.
Nejhorším na tom je že už i ve středních polohách kvete absolutně všechno ovoce. Za týden tohoto teplého počasí budou snad i odkvétat, takže stromy budou o to náchylnější.
Modely mě ve výhledu ukazují až -5°C v noci. S tím že na In-počasí své minimální teploty pro mojí lokalitu nadhodnocuje o cca 3-4°C.
No už se smiřuji, že letos budeme absolutně bez ovoce.
No i takto vypadá klimatická změna.

386
# 11.04.2024, 22:08

Yurri
Tauto teda ukázal +1 ..a co ukazoval Tliháč? Jako pro porovnání..akorát je nutno určit, které měřidlo budeme brát jako etalon..

77
# 12.04.2024, 00:28

Na druhou stranu, v ty nejchladnější dny to aspoň vypadá na nějaké smysluplné srážky.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.