Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Jaro 2024, jaké bude?

64
# 12.04.2024, 06:43

Dnes +5 a opět :slunce:. Nepotřebuji mít v dubnu 20, ale už je tady opravdu vše rozkvetlé, m eruňky už pomrzly. Tak snad to ten další týden zvládneme a vše vydrží

6
# 12.04.2024, 06:51

Dnešní ráno bylo o 5 stupňů chladnější jak ukazovala předpověď. Minimum mělo být +6 realita je 1°C nad nulou.
Výhled snad ani už nebudu komentovat.

386
# 12.04.2024, 06:57

Dneska naprostý luxus po ránu +7,5 rosa všude, a slunce leze, paráda, výhled... uvidíme, už jen jeden den to tam dává -1 a to jen jeden model..Co bude jinde je ovšem docela průser.. ty -5 apod...

# 12.04.2024, 07:29

naštěstí to začaly dost zmírňovat a ten sníh mazat. aj když jsem tam mráz neměl snad ani jednou, tak je pořád skoro jistý při jasnu

# 12.04.2024, 07:53

Vi nekdo, kdy byl u nas nejpozdnejsi ledovy den?

50
# 12.04.2024, 07:54

Tipuji v neděli nějakou supercelu nad Polskem.. viděl jsem fotografie z Francie 9.4. a teda pěkná potvora.. tady to bude příští týden přeháňkové, i když ecmwf tam má teď přeháňky spíše západně a jižně od nás. Tady jak jinak... větrno... a bude to pěkně studený profuk

# 12.04.2024, 08:29

Hoši, furt dokola, vyhled teplot na "měsic" dopředu, jasná věc, žádný ovoce nebude. Hotovo. Nazdar. Zitra tam bude -15

110
# 12.04.2024, 08:39

John Deere
:D:D:D

Ale jo, už je to lepší. Do čtvrtka večer pořád času dost, že.

inpocasi vyhled Brno
# 12.04.2024, 14:49

kozacik
Za Klementinum je to někdy 8. nebo 9.4., rok nevim. Jinak na některých stanicích ve středních polohách i 11. nebo 12.4.1986. Moc tomu nechybělo ani mezi 7.–9.4.2003. Znalci jsou tady v diskuzi větší.

# 12.04.2024, 14:51

No bude to ochlazení doslova studená sprcha...a vše kvete roste ostošest..až hrůza....

# 12.04.2024, 14:52

ludvicek
Modely mi taky tohle oteplení rýsujou a podle mě na tom něco bude. To ochlazení se, koukám, docela dost zmírnilo, pokud jde o trvání, jinak podprůměr to bude jasnej.

48
# 12.04.2024, 14:57

A s tím topením hoši (víte kteří :D se mi to nechce hledat kdo co a jak k tomu) Tady je chladnější oblast oproti městům nebo Čechám, tak i teď při tom teplém extrému zde byly tři letní dny s max 27. Naprostá bomba v první dekádě dubna. 30.3. se teplota dostala těsně nad +20, ještě se u nás topilo, protože dům nebyl vyhřátý. Netopeno tady od 31 do 9.4. Další den už se to nedalo. To byla jediná netopící epizoda tady. V tom čase byly tři dny s maximy 15-19, minimy kolem +5. To bylo období, kdy to zase uvnitř klesalo. Mně osobně nevadí mít uvnitř +18, klidně bych to tak nastavil. Jenže manželka brečí už když to jde pod 20 a tchán před sedmdesátkou musí mít doma aspoň +22. Všeobecně důchodci a ženy s tím mají problém! My, zralí mužové snesem všechno a máme silácké řeči. Dětem mně přijde, že je to úplně šumák a teplotu doma neřeší, páč nemaj čas a furt čučí do mobilu :zz:
Může být únor-březen nadprůměrně extrémní jak chce, stejně se to zde bez přitopení neobejde. Lepší to nikdy nebude. Stačí chladná epizoda v létě a lidi to tady nedávají a kouří se z komínů. A tak si tady žijem :cool:

273
# 12.04.2024, 16:49

palma
Na liháč se nedívám pokaždé, v podstatě málokdy, protože je vysoko a mě to zajímá přeci jenom spíše u země od 2m níže, historii dat nepotřebuji, takže si v podstatě mohu měřit kde chci a není nejmenší důvod aby to nebylo správně, stačí to prostě napsat a Tauto je měření odhaduju ve 20-30 cm nad povrchem, kdo chce srovnávat ve 2m nebo 5cm, ať si najde hodnotu na proti stanici, amatérské bych nebral vážně, jinak si na přesnost jenom hrajete.

V brzké budoucnosti se už nové meteorologické družice připravují na měření teploty pomocí infračerveného záření v oblasti absorpčních pásů některých složek vzduchu a budou tak vyhodnocovat vertikální profil atmosféry, konečně plošné a časově kontinuální měření teploty tak, jak by se mi líbilo, na co taky drahé stanice poplatné místu měření, pro některé hořké poznání, přitom samozřejmost, třeba pak někteří pochopí to moje, že o ulici vedle bude teplota stejně jiná.

# 12.04.2024, 17:03

Ochlazení je snad jasný, už se nikam nepohne. Ve Středních polohách budou rána slabě mrazivá. Nížiny možná přežijou. Budou krupkové sněhové dešťové přeháňky.
Ensemblmes GFS a ecák, taky AI ecák, úplně všechny čárečky (vyjma pár GFS), jedou dolů podprůměr a vypadá to až jistý na dva týdny. Takže gg. Nadprůměr únor březen půlka dubna a podprůměr druhá půlka dubna květen červen?

Lekníne musíte zpřísnit a zatrhnout jim mobily!!

wetterzentrale.com
# 12.04.2024, 19:54

Leknín
Mě je to jasné, že z teplejší oblasti se mi to kecá. Navíc momentálně bydlíme v bytě v menším BD z roku 2009 a je dost dobře zateplený, takže ten rozdíl oproti nezateplenému RD na vesnici je asi velký to chápu. Jinak my jsme si fakt zvykli mít doma 19°C a nedělá nám to problém a to máme doma malého 4 měsíčního prcka. Když byl úplně malinký tak jsem "přitopil" na 20°C. :D Ale od cca 6 týdnů jsem to snížil na 19°C a je naprosto v pohodě. Podle mě když si na to zvykne od malička tak bude v pohodě a bude mít i lepší imunitu. Nemocný zatím nebyl. No ale ti staří lidé opravdu většinou potřebují těch 22°C což třeba pro mě už je vedro a to jsme tady měli před týdnem v těch vedrech. Teď tu máme 21 a větráme pořád. Jinak z logiky věci při dříve běžné teplotě v bytě 22°C byla topná sezóna definována hranicí průměrné denní teploty 13°C tak když to doma snížíte na 19°C tak klesá tato hranice k 10°C a topná sezóna je kratší třeba o měsíc. No nic to jsem se zase rozkecal.

Peter Sedlák 1
Jistý podprůměr na 2 týdny? No nevím ansámbly jsou hezká věc, ale jejich vypovídací hodnota na více jak 8 dní dopředu je hodně nízká a celá ta křivka může být za 2 dny úplně jiná. Zatím bych to viděl na jistý týden podprůměru s vrcholem chladu cca v pátek kdy je největší riziko mrazů a pak by to mohlo jít postupně zase nahoru.

3474
# 12.04.2024, 22:20

Jen pro zajímavost, malé srovnání, vývoje jarní vegetace. Stejné datum 12.4., cca poledne, rok 2023 a 2024. No dost je to napřed ;-)

12.4.2023
12.4.2024
# 12.04.2024, 23:53

Je videt, ze jsme si na to teplo uz asi zvykli, 30st na zacatku dubna ,pohodáááá, ale 10st v puli dubna obrovska katastrofa. Přitom je to uplne normalní. Kdyz bude hodne oblacnosti, tak snad mrznout nebude. Spis je to extrem v tom, ze nejdriv je 30st a pak 5st a snezeni :D To jsem jako nezazil nikdy.
Jinak krupkove prehanky mne hodne bavi, houby zle. Mohli by byt i bouřky.
Trochu jsem Vas chtel popichnout jako vzdycky, ale je to fakt v prdeli!!!. Z 90% ochlazeni nevychazi, vitejte v tech 10% :D

379
# 13.04.2024, 07:17

Únorové teploty až+15°C a brutální měsíční nadprůměr, v březnu teploty až k +20°C a brutální měsíční nadprůměr , jen pár lidí si tu nesmyslně chrochtalo, jak je to super, protože ušetří za topení a mají pochodu při venkovní práci..:D:zz:
Drtivá většina uživatelů tady na fóru to viděla jako extrém, kterým to bylo, a s obavami očekávala co bude v dubnu ..Jeden tu blouznil v půlce března, že tohle jaro už mráz rozhodně nepřijde a za pár dní zmrzly meruňky na většině území..:D
No a v dubnu 25/30°C, další masakr..
Teď se chystá takový typický, chladný dubnový SZ, se kterým přijdou i mrazíky, jak velké a kolík jich bude teď z predikcí nevyčteme, protože množství oblačnosti během nocí v tom příštím týdnu nelze teď úplně přesně predikovat.. Uvidí se..
V každém případě, největší nebezpečí mrazu bude samozřejmě v přízemní vrstvě, a i přízemní mráz si vybírá své daně, například kdo zbrkle už nasázel třeba brambory a vyjedou mu už výhonky natí nad zem, přízemní mráz to spálí..Ty jsou ke spálení mrazem podobně náchylné, jako třeba sazenice rajčat nebo paprik... Stačí -2°C při zemi a bude po nich..
Vitální sadbové hlízy po následném oteplení sice pustí další, náhradní natě, ale úroda už je pak slabší, brambor bývá méně a jsou menší..

# 13.04.2024, 08:19

Tak takhle by to rozhodně šlo a u nás by pravděpodobně ani nemrzlo. Tak uvidime..

# 13.04.2024, 08:26

JohnBattler
Takhle by si ten duben i dost zachránil průměr, pokud bychom chtěli, aby byl mezi, dejme tomu, třema nejteplejšíma.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.