Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Jaké bude léto?

ota
Avatar
2125
# 21.05.2021, 20:29

aura33
Proboha koukněte se na mapu, vždyť jsem vám to psal že přes Španělsko. Tam jaksi středozemní moře má poněkud jinou šířku než východněji. Je to jen úzký průliv.
A taková synoptika jaká nastala ve Francii klidně může být i tady. Jenže ten vzduch nepůjde přes Španělsko, ale přes Středozemní moře, kde se ochladí a zvýší se jeho vlhkost.

168
# 21.05.2021, 20:35

aura33
Jaké stromy? To je zase úplně mimo.
Tak já nevím no. Tady to všichni vysvětlujeme dopodrobna a vy jedinej jste nic zatím vědeckého nepřednesl. Je jasné, že aby vznikl nad Alpami fén, tak musí jít vzduch přímo po čáře TN, která ten vzduch společně s TV rychle přežene přes Alpy a tedy pak vznikne fén.

Aby se tak stalo musí být stejná a správná pozice TÚ, která toto dokáže udělat. Pokud je správná, tak vzduch proudí přes oblast středomoří a je tedy více instabilní, vlhký a tudiž chladnější.

Pokud bude proudit přes Španělsko, nemůže dojít k fénovému efektu. Přečtěte si celou bakalářskou práci.

Předneste fakta.

Opět jsem toto bral z úst odborníků a té bakalářské práce.

ota
Avatar
2125
# 21.05.2021, 20:41

aura33
V tom případě ale nedojde k fénu, na to musí být proudění mnohem víc od jihu. Navíc Španělsko je od nás dost daleko na západ, tudíž k nám ten vzduch nebude proudit přímo jako do Francie, ale přes poměrně velký kus Evropy, kde se ochladí. Prostě Středozemní moře a naše poloha, která je z tohoto hlediska moc na severovýchodě takové teploty neumožní.

168
# 21.05.2021, 20:43

swan1
Díky za tipy, určitě podnikneme. Každý nový nápad na výlet stojí za to. S těmi bouřkami si na jednu pamatuji. Přišla v neděli odpoledne od JZ a sice nás obešla, tak i přesto byla solidní podívaná.
Ty teploty byly tehdy kolem 31°C, takže nic moc. Jsem zvědav až bude těch 47°C. :cool:

Prvně ale určitě zbytek Boubína, který mi za těch 6 let stále zůstává jak živý..

aura33
Kdybych se neodkazoval na vědecké práce, tak jsem na tomto webu považován za lháře, agresivního boha indexů a ENSO apod...
Můj názor je na můj věk takový, že se pořád chci ujišťovat a neplácat bludy, protože pak bych tady rychle skončil.

Nebýt vědeckých práci, tak nevím jak funguje ENSO, AO a NAO a plno dalších. Názory jsem na ně měl také vlastní, ale nevycházelo mi to většinou..
Nechci psát nesmysly. Normální stav.

ota
Avatar
2125
# 21.05.2021, 20:48

aura33
No vy máte svůj názor a bráníte si ho, i když je to nesmysl. Jistě že dojde vždy oslabený, protože to k nám má prostě daleko, to je naprosto jednoduchá úvaha. Otevřete mapu a mrkněte se, kde je jižní Francie a jak daleko to má do Španělska a pak se mrkněte na nás. Ten vzduch se v Evropě samozřejmě setká s naší vzduchovou hmotou a tudíž se ochlazuje, proto se sem prostě nikdy nemůže dostat tak teplý vzduch jako na jih Francie.

168
# 21.05.2021, 20:58

aura33
:D
Yurri
Tady trávu seká místní komando s postřiky, takže to pak dopadá tak, že půlka trávníku je jen hlína a nic víc. Trávu jsem zaséval před 25ti dny a už leze nahoru. Uvidíme jak dlouho vydrží.

V létě se obvykle promění v padrť.

ota
Avatar
2125
# 21.05.2021, 21:03

aura33
Severní Itálie je pořád výrazně jižněji než ČR. Krom toho ani tam nikdy 47°C nebylo, a to je oblast výrazně teplejší než jakákoli oblast u nás. 47°C je shodou náhod Italský rekord naměřený v Apulii, tato oblast je s námi už úplně nesrovnatelná.
U nás prostě zatím taková teplota určitě nebude, myslím že normální by to bylo pod x argumenty uznat, ale to asi ve vašem případě nehrozí.

384
# 21.05.2021, 21:28

aura33
No, jestliže jsou v Alžíru, odkud to funí do Francie, v létě maxima okolo+50, ve Francii pak do těch +45, nevidím moc reálně +47 v Čechách, tady přikládám něco k přečtení..https://geography.upol.cz/soubory/lide/smolova/GCZ...

168
# 21.05.2021, 21:44

aura33
Tak tady v posledních příspěvcích zase měníte letošní rok za neznámou budoucnost. No tak já nevím co si z toho mám vzít.
palma
Pěkně nalezeno. Pěkné čtení, díky za to;-).

ota
Avatar
2125
# 21.05.2021, 21:51

Aidamko1
Přesně, nikdo z nás nepsal, že tu nikdy takové teploty nebudou, ale mluvilo se o několika následujících letech a tam to je nesmysl. Co bude po roce 2050 je samozřejmě otázkou.

384
# 21.05.2021, 22:04

ota
Já to beru dle reality, kolikrát jsme tu za těch deset, patnáct nejteplejších let měli teploty jen přes těch +40..takže o dalších +5 navrch to prostě nepude.. Go udává v globálu +2 jako mez, ovšem jak vidíme největší nárůst je v severních oblastech, a to ČR není, takže střízlivě bych to viděl, že může být častěji+35..ale je otázkou co s tím provedou třeba oteplující se oceány..viděl jsem pro nás i chladnější variantu, počkám si, když ten nahoře nebude proti..:D

ota
Avatar
2125
# 21.05.2021, 22:06

palma
Naprosto souhlasím.

168
# 21.05.2021, 22:26

ota
Přesně. Letos fakt teploty přes 47°C nečeká nikdo. Dle mého je to otázka následujících let a né letošního léta. Dle mého názoru však dřív jak za 10 let k takovéto teplotě nedojde. Já nevím co vše by se muselo udát aby se tak stalo.
palma
Jo dle mého to oceány a proudy mohou ovlivnit pořádně. Pokud fakt začne Arktidy tát solidněji, tak lehké snížení těch teplot nastane, takže na +47°C bychom mohli zapomenout. Jakožto ředitel zeměkoule si to mohu troufnout říct.

Já bych zatím nestrašil a užíval normálního počasí.
V pondělí bude grilovačka, takže jen ať šajní slunce dlouho.

9
# 22.05.2021, 08:19

aura33
Nevím na co si to tady hrajete. Pokud na proroka tak to děláte velmi nevybíravým způsobem. Vaše příspěvky už nečtu, protože nemají žádnou užitnou hodnotu kromě zviditelnění se tady na in počasí. Jestli si myslíte ze vám budeme líbat ruce a nohy za tu vaši megamoudrost podloženou čím(?) tak se mýlíte. A omlouvám že to píši takto ostře ale to co jste tady předvedl v diskuzi za diletantsví to už je vážně moc i pro amatéry.

73
# 22.05.2021, 09:59

Nečetl jsem úplně vaši debatu, ale pro zajímavost přihodím nejteplejší předpověď aladina, kterou si pamatuju.. :D Je to z 1.8.2017

1.8.2017
142
# 22.05.2021, 10:03

aura33
Pokud v Alžíru stoupají teploty téměř na 60°C, jste schopný mi prosím poskytnout nějaký důkaz o této informaci - protože pak by to bylo teplejší místo, než nejvyšší naměřená teplota v údolí smrti. Předpokládám, že se tu bavíme o teplotě vzduchu a ne o teplotě nejrůznějších typů zemských povrchů.
Jinak k tomu, co píšete - rekordy padají, jen je poněkud zajímavé, že to bude již 10 let skoro, co padl rekord v ČR a ten předchozí byl jak dlouho starý? :) a o kolik se rekord zvýšil? a kolikrát od té doby bylo u nás přes 40? :) v západní Evropě padají rekordy, proč ale stejným tempem a takový skokem o několik stupnů nepadají rekordy třeba v Chorvatsku (když jste tu včera psal, že v Pádské nížině byla extrémně teplá vzduchová hmota, do Chorvatska co by kamenem dohodil, Jadran vzduch dle vás neochladí)? na Slovensku? v Řecku? A když se tak strašně otepluje, proč nemáme u nás každoročně teploty okolo 40?

142
# 22.05.2021, 10:12

aura33
A zdroj této informace prosím? :)

# 22.05.2021, 10:14

Aura33
Nelíbí se mi Váš přístup k diskuzi a k ostatním, kteří mají jiný názor. Snažil jsem se být otevřený Vašim argumentům a pochopit, proč je výskyt teplot +47 °C v ČR aktuálně možný, zároveň jsem Vám ale chtěl oponovat, protože jsem s Vaším názorem nesouhlasil a chtěl ho pádnými a jasnými argumenty změnit. Vy jste označil všechny moje argumenty za liché a uvedl si vlastní nové, u mnoha z nich jste argumentoval naprosto nesmyslně (např. proč řeším(e) tlakové útvary, vždyť vzduch může proudit na 1000 způsobů) a korunu jste tomu nasadil tím, že jste napsal, že v debatě nechcete dále pokračovat.

Vzduch může proudit na 1000 způsobů, pokud chcete tahat za slovo, tak na nekonečně mnoho způsobů (vždycky bude proudit trochu jinak), myslím ale, že to bylo myšleno na tlakové situace a jisté shody mezi nimi, ze kterých vzcházejí následné relativně podobné důsledky. Synoptická situace, při které by v ČR bylo naměřeno +47 °C, mě prostě nenapadá, už pro naměření +40 °C se musí jednat na podmínky Evropy o výjimečnou situaci a nastavení tlakových útvarů musí být velmi přesné, jinak by k tak vysokým teplotám vůbec nedošlo. Nesouhlasím s tvrzením, že je v ČR potřeba pro +47 °C t850 29-30 °C, bude to totiž více. Místa ve Francii, kde byla takto vysoká teplota naměřena, jsou jen velmi lehce nad úrovní moře, ČR je položená výše, to by ale takový problém nedělalo. Teplota v 850 hPa nemá žádný přesný přepočet na teplotu dole na zemi, nemůžete srovnávat vliv t850 na jihu Francie, protože to v ČR může udělat něco jiného. Vůbec nejteplejší zaznamenaná vzduchová hmota se nad ČR vyskytla 27. 7. 1983, tehdy šly teploty v ČR v 850 hPa i na 26 °C, skončilo to ale jen maximálními teplotami okolo 40 °C – a to jen na vybraných místech - nejvíce Praha-Průhonice, 40,2 °C – starý rekord pro ČR, 20. 8. 2012 bylo v 850 hPa o 2 °C chladněji a stejně byly naměřeny vyšší teploty, důvod je prostý, nad částí ČR se tehdy vlivem extrémně teplého vzduchu vyskytla jistá teplotní inverze, protože se vzduch „dole“ nestihl prohřát dostatečně rychle, aby vytvořil plynulý teplotní nárůst s teplotou „nahoře“ a než se to mohlo vyrovnat, byl ten extrémně teplý vzduch pryč. Chtěl jsem, abyste mi popsal synoptickou situaci, při které by se takto vysoké teploty vyskytly, to je velmi zásadní, obzvláště ten proces, co musí čemu předcházet, aby to vyvolalo tak teplou vlnu do ČR, dost mě to zajímá a věřím, že to v hlavě nějak propočítané máte a že si nemyslíte, že to sem prostě z Afriky foukne a ejhle, ono bude +47 °C, protože ve Francii bylo +46 a my máme jako bonus fén (který se ale od Alp u nás vůbec nemusí vyskytnout, oblast Bavorska je jiná)

Já se pokusím srozumitelně napsat, proč si myslím, že k něčemu takovému dojít nemůže. Jasnou podmínkou k tomu, aby došlo k tak vysokým teplotám, by bylo prohřátí krajního severu Afriky na teploty dosahující ve stínu k 50 °C. To není ještě tak nereálné, někdy se to ale stává. Ten vzduch je nějak potřeba nad Evropu dopravit, TV ho sem sama o sobě dopravit nedokáže, byla by neustále „okusována TN, které by bránily tomuto extrémně teplému vzduchu rozlévat se dále na sever, ten vzduch tam musí něco násilně a rychle natlačit (jinak nad Mediteránem vychladne). Nejlépe teplé vlny putují na zadní straně TV, ta TV se ale musí posouvat, bude tedy potřeba nějaká TN, která by teplý vzduch zezadu tlačila. TN musí být velmi silná, aby dotlačila Extrémně teplý vzduch až do střední Evropy, na což je potřeba, aby se někam do Španělska dostal velmi chladný vzduch – a ideálně pak i do Středomoří, aby ten teplý vzduch dále tlačil. Problémem je nejen to, aby se vůbec takto chladný vzduch do Španělska dostal, ale i fakt, že by si taková TN takto teplý vzduch sama odsávala a následně by se nejspíše zacyklila na místě a pozvolna vyplnila (nepíši to jen tak, mám to vysledované z historických archivů, i když ne pro takovýto teplotní kontrast samozřejmě, dá se to předpokládat), navíc by vlivem extrémně teplého vzduchu zesílila někde nad Baltem další TN a ta by ho chladným vzduchem zatlačovala zpět, z extrémně teplé vlny by tedy ve střední Evropě nic nebylo. Je to trochu polopatické, ale já prostě z toho, co znám o chování tlakových útvarů, nedokáži takto teplý vpád vzduchu poskládat. Nevím, jak by se musely zachovat tlakové útvary, usuzuji z toho, co mám vysledované a faktu, že se to v historii nestalo a nevidím objektivní důvod, proč by se to najednou mělo stát. Asi mi budete chtít protiargumentovat velmi teplou vlnou v Rusku nebo situacemi z konce Června a Července 2019, ale sám asi tušíte, že s nimi nebudu z jistých důvodů souhlasit. Ve Francii to byl opravdu extrém, ale rekord byl překonán „jen“ o 2 °C, v Nizozemí, Belgii, Německu obdobně, proč by to tedy v ČR mělo najednou být o 6,6 °C?. V Rusku u polárního kruhu se takto teplé vlny občas prostě vyskytují a je jasné, že s tím, že se otepluje celosvětové klima, mohou být stále výraznější. Navzdory neustálému oteplování světa si nemyslím, že dojde k nějakému totálnímu zvratu v počasí, to oteplování není kdovíjak rychlé a nevidím důvod, proč by se to najednou mělo takto podělat.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.