Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další ochlazení, hlavně v Čechách větrno a přeháňky, na horách sněhové

Diskuse o počasí Jaké bude léto?

# 22.05.2021, 10:32

aura33
Ale ten vzduch mezi rovníkem a póly neproudí libovolně, je jasně řízen vzduchovými buňkami jako Hadleyova, Ferellova apod., ty buňky se sice sezónně posouvají, ale nikdy se jejich systém nerozpadá. Čím blíže k pólům, tím je možná odchylka od normálu vyšší (vyjma tedy samotného pólu, tam to nebývá tak hrozné), sám to přeci vidíte na klimatických mapách, vůbec nejvyšší možné odchylky jsou dosahovány v oblastech polárního kruhu, zeměpisné šířky okolo 50 ° nikoli.

142
# 22.05.2021, 10:33

aura33
Gallargues-le-Montueux/Vérargues má nadmořskou výšku okolo 50 m.n.m a v horské oblasti se nenachází - je nedaleko moře.
Mimo to jste mi pořád neukázal ten Alžírský rekord, nebo chcete říct, že Azízija je jak v Lybii tak v Alžíru a dokonce se stejnou teplotou? Na silné dojmy v přesných informacích se nehraje a pokud jo, tak je to jasné i s těmi 47°C...

# 22.05.2021, 10:37

aura33
Max. rekord pro Francii +46,0 ° Vérargues, někde uváděno +45,9 °C Gallargues-le-Montueux, obě místa pár km od sebe, nadm. výška ani ne 50 m. n. m, zda tam byl fén nebo ne nevím, ale nikde jsem o něm nic nepsal.

142
# 22.05.2021, 10:41

aura33
O tom je diskuze, předložit něco o co se opíráte - vy se opíráte jen o čísla od někde. Naopak pánové, kteří tu s vámi diskutují předkládají daleko smysluplnější fakta - vy jste, kromě čísel, nepředložil ani možný scénář tlakového uskupení, které by teploty 47 podpořily. Dokonce zpochybňujete vědecky ověřené věci, jako je možnost ochlazení vzduchové hmoty nad mořem, ochlazení vzduchové hmoty na její sálodlouhé cestě z Afriky a jediné, co je pro Vás vodítko jsou rekordy na jihu Franice, za severním polárním kruhem.

168
# 22.05.2021, 10:42

aura33
Opět dle vašich slov přednáším další a další liché argumenty.

Přednáším další tři diplomové práce, které pojednávají o klimatické změně a vlivu na teplotu v ČR a Evropu. Ani v jedné jsem nenašel zmínku o 47°C v letošním létě či následujících deseti letech. Většina prací a zdrojů s tímto pojednává až za několik desítek let a to pouze v případě, kdy nebude nijak výrazný vliv odkloněného Golfského proudu.

Já nevím.

Píšete o lichých argumentech, ale sám jste nic nepřednesl. Je to s vámi zbytečné celkem.

Nedokážete uznat názor druhých. Ve vašem případě ho uznávám i nadále, ale je to jako hlavou narážet do stěny..

Zdroje:
https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.119...

https://theses.cz/id/nn6wqh/102506-959067472.pdf

https://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/34...

# 22.05.2021, 10:46

aura33
Ano, důvody pitvám, protože mě to zajímá a chci najít pravou podstatu věci, o to mi jde, hlavně o tu přesnou souhru okolností. Absolutní rekordy sice někdy padají o 2-3 °C, má to ale i dočinění s mnohem hustší sítí měřících stanic (ani třeba nevím, zda v r. 1983 měřily Dobřichovice nebo Řež, protože Průhonice jsou výše položená placka a ty teploty tam jsou vždy nižší), obvykle jsou ale přepsány jen o pár desetinek. Dál to už řešit nebudu, jasně jsem se k tomu vyjádřil, vy také a názory jsme si vyměnili.

ota
Avatar
2122
# 22.05.2021, 10:48

aura33
Tak já už nevím. Všichni vám to tady podloží argumenty, vy žádné nevznesete, ale trváte si na tom, že 47°C prostě u nás být může. To už je pak těžké. Myslím, že hlavně Frantis vám to vysvětlil opravdu perfektně. Mimochodem, rekord ve Španělsku je 47,2°C z meteostanice Murcia. Tedy stejná teplota, jaká podle vás může být u nás. Jenže Španělsko je opravdu blízko Afriky, mnohem jižněji než my a některé oblasti tam mají vyloženě polopouštní klima. Opravdu myslíte, že tu máme reálné podmínky abychom vyrovnali Španělský rekord?

73
# 22.05.2021, 10:49

aura33
Tak jsem to našel, nebylo to úplně těžké.. Je to z konce června 2019, jak jsi tady o tom psal.
Předpověď pro jižní Moravu 42°C

29.6.2019
168
# 22.05.2021, 10:54

aura33
Opět včera jsem psal, že takto vyšší teploty čekám spíše za několik let, desetiletí. Vy tady od začátku jedete teploty v létě v rozmezí ke 47°C(letos), a pak tady rozjíždíte, že až za několik let..

Cituji: Čekám v létě teploty mezi +2°C až +47°C. Snad se strefím...

Tak dál to nemá cenu. Nejdříve letos, teď až za několik let, tak já nevím..
Neumíte uznat názor a kriticky myslet.

Omlouvám se Administrátorovi a spol, ale toto je celkem složité.. O tom je ale diskuse.

142
# 22.05.2021, 10:57

spurdo
Ano to Aladin hodně přestřelil, tehdy bylo nakonec jen 34-35 stupnů :D

384
# 22.05.2021, 11:01

aura33
51,3 °C AlžírskoZřejmě vůbec nejteplejší den v historii celé Afriky byl letošní 3. červenec. V alžírském městě Ouargla, které leží na Sahaře, v ten den naměřili 51,3 stupně Celsia.
22. 7. 2018 https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/extremne-hork...
Obávám se, že zaměňujete teplotu povrchu země, za teplotu vzduchu, v odkazu máte vše potřebné, včetně tabulek rekordů je to platné v roce 2018, nevím, že by se to nějak významně měnilo. Navíc jsou to absolutní maxima, jednou za x let, nelze tvrdit, že se takové teploty objeví běžně během desetiletí apod. Chápu, že se snažíte stát si za svým, ale realita spočívá v tomto případě v číslech.

ota
Avatar
2122
# 22.05.2021, 11:05

aura33
No, to ale poněkud měníte co jste napsal. Já nikde nepopíral, co se může stát v budoucnosti, ale vy jste si trval na tom, že to je reálné už v současné době, a to prostě není. Pokud řešit vzdálenější budoucnost, tak je možné cokoli. Ale i tak si myslím, že takové teploty jen tak nebudou. Ono totiž u nás se maximální rekord v podstatě nezměnil už hodně dlouho. Kolem 40°C byly ty rekordní hodnoty už před 100 lety a je dost možné, že kdyby měli v minulosti více meteostanic, máme stále rekord z minulého století. Takže oteplování se u nás projevuje, minimálně zatím spíše větším počtem teplých dní, než nárůstem extrémních hodnot. Co bude ve druhé polovině tohoto století je otázka, ale o tom řeč opravdu nebyla.

ota
Avatar
2122
# 22.05.2021, 11:20

aura33
Ne je 0%, tak to prostě je. Jak jsem psal i ve Španělsku, které má úplně jiné podmínky by taková teplota byla stále extrémní. Po cestě k nám by se ten vzduch dále ochladil a byly by dosaženy hodnoty mnohem nižší. V současnosti nejvyšší možné teploty u nás jsou stále kolem 40°C.

384
# 22.05.2021, 11:22

aura33
Může být, a kolikrát se ta teplota od té doby zopakovala? Ne..? Docela letitý rekord, navíc, je to docela malé území takže tam bude +58 a za kopcem o 100km dál bude o deset stupňů méně, a aby odtamtud fouklo sem, musela by nastat situace, takováto teplota, fén mezi správně rozloženými tlakovými útvary, prohřáté moře, a asi odstranit Alpy..a to vše v přesné souhře, nevím prostě jak to k nám propašovat..

384
# 22.05.2021, 11:24

ota
;-),max. +42,2 ..prosím, prosím..

ota
Avatar
2122
# 22.05.2021, 11:27

palma
Že bychom vyrovnali Litvínovice v obráceném gardu? :D No uvidíme, každopádně zatím je u nás 11°C a prší. Mimochodem tu napršelo dneska přes 7mm.:)

270
# 22.05.2021, 11:33

Ty 40ky ve městech budou k nevydržení, určitě to bude hrát roli v cenách a ekonomice, blackouty v energetice, větší průšvih nebude nesmyslná debata o rekordech, ale délka trvání těchto period kolem +35, která vysuší vegetaci na troud, jak zabráníte vyšší požárovosti a propojíte vodohospodářské soustavy, to je podle mě důležitější otázka, zatím jsem moc odpovědí nedohledal, pár představ o přehradách odvodňující krajinu a nějaká protipovodňové opatření, ale to je tak kromě toho Zdoňova celkem vše, nějaká protierozní vyhláška už měla být před 20 lety.

375
# 22.05.2021, 11:41

ota
Ano. Reálná maxima jsou u nás v soucasnosti kolem 40stC. A i to právě jen v tom pripade, ze se vše sejde..
Zcela nerealné je i ocekavat letos v lete 40 nebo 50 tropickych dní.. Dle vsech prognoz se soucasne vlhčí a chladnejsi pocasi plynule prenese i do června.. Za červenec a srpen se to uz fakt stihnout nedá.. ;-)

384
# 22.05.2021, 11:43

ota
To ani ne, jde o teplotu, co jsem naměřil ve dvou metrech kouše od baráku, jakmile se nám ohřeje plocha parkoviště cca 30m od domu začne nějaký "proudový" efekt, horký průvan nad cestou ze zámkovky mezi tůjema, které to jakoby usměrňují, před stříškou u dveří vznikne vír "komín" , ten mimochodem nasaje všechen bordel z okolí, a v tom víru je běžně +40..měřil jsem to opakovaně, navíc je to odpoledne ve stínu..takže ano, dá se lecco naměřit, ale není to "podle předpisů"😁

168
# 22.05.2021, 11:49

aura33
Tedy nadsázka je i ta hodnota +47°C v dalších letech očividně..
Tímto bych to konečně utnul. Nemá to cenu, jelikož se neshodneme.
Koukám, že tropy zmizely. Nečekaně.

Snad se vrátíme do normálně teplého léta a né do takové zimy jako je aktuálně.
Hlavně aby to vyšlo na Šumavě. Tam to beztak proleje zase.

Dle mého v létě padne maximálně +40°C, tedy to co je nejvýše možné maximum.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.