Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Jaké bude léto?

36
# 20.05.2021, 12:38

Jake bude leto? Jestli pod neustalym vlivem TN jako jaro, tak stejne na prd... Je az neuveritelne, jak se nas ty TN ne a ne vzdat a zadna zmena nas do konce kvetna neceka...Jako aby se tu za cele jaro (za 3 mesice) neusadila ani jedna jedina TV, ktera by k nam posilala teply vzduch na dele jak 2-3 dny... To jsem asi nezazil, stejne jako jsem nezazil tak mizerny jaro...vyrazne podprumerny duben, podprumerny kveten...v zime hodne snehu a dlouho...sakra chladnej rok...
TV asi zase zacnou vladnout na konci roku ne?! Pamatuju moc dobre jejich nadvladu 2 mesice (listopad-prosinec), ten inverzni humus... A jak prijde jaro, tak se zde zadna nezdrzi...Murphy, jak vysitej...

# 20.05.2021, 13:16

Tomamir
Duben byl sice na prd, ale Květen je zatím ok. Přes den teď už stabilně nad 15 °C, každodenní přeháňky rozhodně nejsou každodenní, teď tu 3 dny skoro nic nebylo, až dneska se to rozjelo. Dokonce i tropy už byly, za mě zatím super jaro, nic nakonec vlastně nezmrzlo a je po dlouhé době pořádně zalito:cool:.

27
# 20.05.2021, 15:13

Za mě je jaro zatím teplotně na prd a to jsem v relativním teple, oproti jiným. Deště vychvalovat taky nemůžu, protože nijak zvlášť u nás nepršelo. zima přinesla 8 cm sněhu... Já tedy doufám, že bude léto normální v tom smyslu, že si u nás užijeme dostatek dní kolem 30 a nebude moc sucho - nikde, tzn. i v těch suchých oblastech, a to zase znamená, že někde bude muset být sakra mokro... Třeba okolo Jizerek. No a teď si vyberte.

376
# 20.05.2021, 15:29

Frantis95
Mluvte jen za Prahu..;-)
Na JZ se dostat pres 15 st je zatim v kvetnu zazrak..a od 11.5. jsou tu srazky kazdy den..
Aktualne za kveten 125mm..
Moc vody a zima.. Asi lepsi, nez mrazy, ale dobre to neni, chtelo by to teploty pres 20st a hlavne uz neprset...

# 20.05.2021, 15:37

swan1
Frantis95
Když vysvitne slunce, už má sílu a je příjemně. Ale vzhledem k přeháňkám (měřitelné srážky zde jsou osmý den po sobě) to není například na celodenní výlety na kole v tričku. Za mě ale výrazně lepší toto, než když tu byly 2 dny téměř 30. Chápu, ze někdo z Jablonce nebo ze Šumavy se mnou souhlasit nebude, protože tam nebylo ani 25 :D. Jinak tady zatím za květen 133mm, už jsme překonali 200% měsíčního úhrnu.

376
# 20.05.2021, 15:52

vojta-černošice
Ja aktualne v Podbrdi, Hostomice.
Slunce tu sviti, ale stejne, teplota ve stinu pouhych 14 st..:D
Ja jsem srazkomil, ale kdyby aspon bylo tepleji..

147
# 20.05.2021, 16:15

já si tohle počasí užívám:cool: krásný mraky a bouřky.. naprosto špica:D

7
# 20.05.2021, 17:11

No jo, počasí tohoto jara a květen zvlášť je skutečně hnus. Zima a každodenní srážky dávají zatím víc škody než užitku. Kromě trávy toho moc neroste. Už třetí rok posobě jen déšť a blato. Kdyby aspoň po tomto mokrém období přišel červen jako v roce 2019. To se ale letos asi nestane. Vyhlídky na léto jsou zatím nevábné, ale stačilo by aspoň těch 23-25°C. I to je ovšem zatím letos dost nepřekonatelná cifra. A hlavně, aby už konečně přišlo i nějaké sušší období. Aspoň 2-3 týdny.

376
# 20.05.2021, 18:23

Kokos342
Hele, to ja mam taky rad, konvekci, samozrejme..
Ale vysvetluj to mladejm vyhonkum zeleniny a sazenicim na zahrade , ze je to špica:D,, ze je zalejvaj do zblbnuti kazdej den, k tomu zima, zadnej odpar, proschnuti..
Rajčata, cibulky, dýně..česnek, atd, atd..vsechno trpí...moc vody a zima..

385
# 20.05.2021, 19:31

swan1
Papriky, rajčata se držej, cuketa zdechla, ředkvičky jsou mrňavý, salát skoro neroste, slimáků jak naseto, třešně super, jedna meruně spála, bobuloviny super excelent..a všude přemokřeno, plísně apod, trávu budu sekat už potřetí..

33
# 20.05.2021, 20:22

Tady byl výrazně deštivý loňský květen (a potom červen). Nejdříve jsme byli rádi, později už tak moc ne, protože vody začínalo být přespříliš. Letos to zde tak určitě není. Za květen máme cca 63 mm (za celé jaro jen nepatrně více), takže půda už je nyní na povrchu zcela oschlá. Na pole chodím naboso, v pantoflích. Teploty nejsou ideální, ale v poslední době se drží ok. 20, což relativně ujde. Dnes v noci jsem měla strach, že bude chladno, ale až téměř do rána se teplota držela na 12 °C; těsně nad ránem to kleslo na 9,5. Uvidíme, jaká bude dnešní noc, ale ve dne bylo max. 19. Noc by tedy nemusela být až tak studená.

168
# 20.05.2021, 20:36

Miriam
Tak já mám za květen zatím 34mm, což se pěkně shoduje s daty ze stanice Brno-Žabovřesky, tady na In-počasí i s Lesnou a Soběšicemi.. Od začátku roku mám 108mm, což je bída na desátou. Průměr by zde měl být přes 220mm od 1.1.. Dneska spadly dokonce 2mm, což je pěkné skóre.

Koukám, že u vás dole je pěkných 63mm. Pěkný stav. Jo ten čtvrtek tehdy pamatuji jak tady na severu nic a dole pod Brnem lilo. Jo, klasika. Pěkný rozdíl.

:D

Dle dat ČHMÚ sucho trvá v oblasti Brna a pak dole na jihu Moravy.

33
# 20.05.2021, 20:47

Aidamko1
Nám se celé jaro úplně vyhýbaly srážky. Nějakých pár mm za březen a duben spadlo, ale opravdu hodně málo. A i zima byla suchá. Takže ten květnový nárazový úhrn přišel více než vhod. Jinak zde i loni v květnu a červnu pršelo o dost více než v Brně. Schytali jsme zde všechny největší vodní bomby. ;-) Letos to, myslím, vypadá přehnaně hl. na Slovensku.

376
# 20.05.2021, 21:52

palma
Miriam
Jo, travu take sekam jak pominutej, te se daří top..
Snad se v noci prizatáhne od Z, jinak bude hrozit prizemni mrazik..
Venku aktualne jasno, +8 st a jde to dolu..:!!:
Tady loni tez od kvetna lilo, asi takto:
Kveten - 100mm
Červen - 120mm
Červenec - 70mm
Srpen - 150mm

271
# 20.05.2021, 23:04

Trávu jsem na jaře ještě nesekal, má už semena, takže nechci, jen trochu vyplevelil cestičky, včera i dnes jsem zalejval (angrešty, petržel, hrášek), rajčata si zvykají na půdu a svoje ještě nemám ani venku. Jaro je šílené studený a suchý až na zálivku před týdnem od V, ta to zachránila, jahody kvetou parádně a bobuloviny vypadaj taky fajn, za chvíli půjdou ven cukety, dýně a okurky, česnek je natí rekordní, ovoce ještě uvidím, kukuřici nechám asi radši na červen, saláty sotva žijí.

109
# 21.05.2021, 06:54

Yurri
Jo, jahody ještě kvetou, zatímco některé roky už jsme sklízeli první plody.:D

Jinak včera po další průtrži mračen jsem si uvědomil, že jsem se v roce 2018 rouhal a je samozřejmě z technologického hlediska snazší zavlažovat suchou půdu než vysušovat močál. Jak už to tak v naší vlasti chodí, je to ode zdi ke zdi, včetně počasí.

168
# 21.05.2021, 18:51

aura33
Vyjádřím se za sebe ke všem bodům..

1) Pěkně nalezené.
2) Francie je trošku jinak klimaticky založená než ČR.
3) Že se fén v létě neobjevuje jsem zase nepsal to je překroucení. Napsal jsem že se tak často neobjevuje. Ještě jsem to teď zvýraznil
Objevuje se v létě hlavně v noci, kdy vlivem silného větru pozorujeme celkem vysoké, a někdy i tropické noci.

Zdrojem je bakalářská práce, kterou vedl Michal Žák. Odkaz bude dole.
Já nevím, ale pokud si myslíte, že fén by nám v tomto případě pomohl, tak ze synoptického hlediska vám padá možnost prohřátého vzduchu přímo z Africké Sahary, jelikož bude částečně odkloněn TV. To jste i psal v případě Pádské nížiny.

Vliv fénu na počasí v létě v ČR je dle této bakalářské práce a mnoha dalších studií velice omezený a tak teplé počasí nám přinést určitě nemůže.

To si myslím já i řada odborníků.

Bakalářská práce je zde:
https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.119...

swan1
V létě mám předběžně domluvený termín dovolené na Šumavě, takže opět po 5ti letech projdu snad i Německou část, tak doufám že mi bude počasí přát. Mohl bych si také znovu projít Boubín, ale minule v tom vedru to bylo peklo.

376
# 21.05.2021, 19:39

Aidamko1
No tak ať to klapne. Třeba se ti poštěstí na německém návětří chytit i nějakou solidní bouřku od JZ.. Má to tam úplně jiný grády, než pak, když to přeleze sem do závětří.
Jinak na české straně, pokud si ještě nebyl ve Zhůří, ať už Kepelském (nádherná prochajda kolem Křemelné) nebo v tom mezi Rejštejnem a Horskou Kvildou (úžasný panoramata), určitě podnikni, fakt to stojí za to... Ale to na Šumavě stojí spoustu lokalit;-)

Jinak, pondělí se poněkud ochlazuje a třicítky na konci měsíce, co tam pár výstupů byly, jsou fuč.. Zkoukl jsem teď i výhled GFS na + 384 h (hlavní běh) a maximálně je tam tu a tam do +25st.. Na žádný velký teplo to v začátku léta nevypadá...

ota
Avatar
2126
# 21.05.2021, 20:06

aura33
Je. Do Česka se ten vzduch takto dostat prostě nemůže. Do Francie (kde jsou ty teplá místa hodně jižněji než ČR) proniká přes Španělsko a tam bez omezení z Afriky. Zatímco vzduch k nám se buď ochladí na západě Evropy nebo musí jít přes Středozemní moře, které jej taky ochladí. Pokud by měl být fén přes Alpy, tak bude i větrné počasí, tudíž sice horké noci, ale ve dne se vzduch zdaleka tolik neprohřeje. Myslím, že už o tom, nemá cenu dál debatovat, pokud si po argumentech všech tady trváte na tom, že taková teplota v současnosti být může, je diskuse s vámi zbytečná…

ota
Avatar
2126
# 21.05.2021, 20:17

aura33
Ale tak to prostě není. Vzduch se nad Středozemním mořem ochladí dost, zejména v té přízemní vrstvě, která je z tohoto hlediska nejdůležitější. Navíc se ještě zvýší vzdušná vlhkost. Prostě 47°C, ale i 45°C je v současném klimatu u nás nesmysl.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.