Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Jaké bude léto?

76
# 19.05.2021, 17:14

+ 47 °C ?? to jste trošku přepískl :D:D

76
# 19.05.2021, 17:54

aura33
no dobře ale +47 °C je dost ujetý :D:D
hlavně jsme v oblasti mírného pásma..

32
# 19.05.2021, 18:32

JUGOCV
Jo tady nejsme tak kontinentální, jsou tu blíž vody ze všech stran a pohoří od východu na západ. To většina Ruska již nemá. Rusko se charakterem počasí více podobá centrální Kanadě než Evropě.

33
# 19.05.2021, 18:38

Na.Guru
Rusko je velké a podmínky jsou tam velice různé. V severních a středních částech evr. Ruska prší určitě více než u nás. Zrovna tak na Urale. Mám tam hodně známých a i nějaké osobní zkušenosti s tamními podmínkami a přírodou. Resp. celkové srážkové úhrny nemusejí být oproti našim až tak extrémní, ale je tam průměrně mnohem více dní se srážkami a mnohem méně prudkých lijáků (při kterých naráz spadne hodně vody).

378
# 19.05.2021, 20:11

Miriam
JUGOCV
Ano, souhlas..
Stř Evropa a tedy i ČR ma exklusivitu v promenlivosti počasí, kterou si nekteri asi nejsme uplne schopni uvedomit a ocenit.
Nase poloha je takova, ze nas ovlivnuje jak arkticke tak i tropicke, tak oceanske tak pevninske klima. Od vseho takrikajic trochu..
Ja bych urcite nemenil..:)

171
# 19.05.2021, 20:15

Snad bude teplejší léto. Příroda hlavně tady na JM trpí jak blázen.
V lednu se částečně probudila, takže v únoru zmrzla. Pak bylo od prosince sucho a skončilo 28mm v minulých dnech, takže voda se nedokázala vsáknout a část z květin a zemin uhnila.
Tedy do 10cm půdy je bahno, ale pod touto vrstvou je sucho a beton. Klasicky.

Byl bych rád za teplé a sušší klima třeba od července do půlky srpna a pak ať leje.

Snad to vyjde, protože na takhle chladné období například já nejsem zvyklý a příroda asi také ne, tedy v té extrémnosti proměn ze sucha na povodně a z léta do zimy.

# 19.05.2021, 20:35

Střední Evropa je v mírném přechodném pasu mezi oceánským a vnitrozemskym podnebím, takže je hodně proměnlivé. Třeba v roce 2019, kdy po studeném květnu následoval extrémně horký červen, nebo v roce 1929, kdy po teplem prosinci následovala extrémně tuhá zima. Počasí u nás hodně stridave a docela těžce se předpovídá, narozdíl od tropů, kde je počasí stále.

386
# 19.05.2021, 20:38

Aidamko1
GSF tam teď od cca 30.5. Začíná otáčet do tepla, tak snad bude aspoň o pár stupňů víc, než doteď..

171
# 19.05.2021, 21:19

aura33
Tak všichni to určitě nebyli.. Dva nebo tři uživatelé je vcelku normální stav nesouhlasného hnutí.
Uvidíme kam se to dostane, ale teploty v rozmezí 24-29°C bych bral všemi deseti..

109
# 19.05.2021, 21:48

Kapitán Exner
Počasí se už nestřídá, teď se to posledních 5 let zacyklí a tak máme už 7. týden v podstatě podprůměr. Bude potřeba přepsat učebnice.

378
# 19.05.2021, 21:53

Dva vystupy tak, pak dva zase jinak..a pak zase zpatky.. Na 10 dni dopredu se neda verit nicemu..
Kdyby se zacatkem cervna oteplilo nekam nad 25st, bylo by to normalni pro toto obdobi.., a pro prochcanou a prochladlou prirodu i potrebne, zadny sado..:D


# 19.05.2021, 22:16

aura33
47°C je pro podmínky střední Evropy nesmysl, je téměř nemožné, aby se k nám dostala vzduchová hmota s t850 nad 30°C (pro 47 °C je potřeba asi i více, asi 32, 33 °C), protože nás od Afriky odděluje Středozemní moře, navíc by enormně silná TN nad západním Středomořím velmi rychle svým chladným sektorem utnula příliv extrémně teplého vzduchu, který by nad střední Evropou postupně vychladl. Francie leží o něco jižněji než ČR (místa, kde byl stanoven rekord), navíc je zde možnost přesunutí velmi teplého vzduchu přes pevninu ze Španělska, proto se tam tak vysoké teploty mohly vyskytnout. Dále by už při takto vysoké t850 nejspíše došlo k inverzi za Alpami (přesun takto teplého vzduchu by musel být velmi rychlý, a tak by se při zemi vyskytoval stále chladný vzduch), jsme přecijen v 50tých zeměpisných šířkách, to slunce tady ani v červnu nepálí tolik jako v Itáli. Dosažení +42 °C je dle mého možné, více zatím ne, muselo by se i tak jednat o zcela mimořádnou souhru okolností.

171
# 19.05.2021, 23:25

Frantis95
aura33
Prvně respektuji názor uživatele aura33, to je pro diskusi základ a také i slušnost.
Já musím souhlasit s názorem Frantis95. Pro teploty v rozmezí 46-48°C by bylo zapotřebí doopravdy dost velice těžko sehnatelných faktorů a podmínek.

1. Velice teplá advekce od JZ, možná spíše přímo od Jihu s teplotou v T850 nad 34°C, což je v našich zeměpisných šířkách prakticky nemožné. Toto by se stát ani nemohlo, protože by se musela velice výrazně rozehřát severní Afrika, Pyrenejský a Apeninský poloostrov, kde by teplota dosahovala v nížinách 55, resp. 59°C na severu Afriky, tedy dle teploty hmoty v T850 až ke 40°C a to není možné, protože takto se nikdy nemůže nic rozehřát. Byly by zde již pro život nebezpečné podmínky, tedy nemožné!

2. Fén by nám doopravdy nepomohl, protože by se pravděpodobně při této situaci nemohl ani nijak zvlášť projevit. V Alpské oblasti se navíc fén v létě zrovna moc neobjevuje, nebo jen zcela výjimečně a při opačných situacích, které by nám přinesly daleko nižší teploty. Navíc zde i hrozí inverze? Teď si nejsem jistý zda by více hrozila při jižním nebo jihozápadním expresu.. Navíc ten silný vítr co by musel být by tu teplotu celkem srazil.

3. Rozestavění tlakových útvarů na Atlantikem, Afrikou a Evropou. To je základní faktor. Pokud jsem se díval správně, tak aby se něco takového stalo, tak by musela být velice silná anticyklóna nad Středomořím, VB a ještě jedna někde u Islandu. Tedy by zde byly tři velice silné anticyklóny, které by si ten velice horký vzduch předávaly mezi sebou. Takový fotbal v meteo podobě. Pak zase potřebujeme další na blokace Atlantiku a další dost složité synoptické podoby, tedy nemožné. Možná něco podobného jako v roce 2003, ale to bych si tipoval.

No a argumentovat tím, že za polárním kruhem je o 22°C tepleji, takže hned bude v létě 47°C je velice nepřesné a nic neříkající. Tam je totiž v té oblasti mnohem lepší podmínkový základ než tady u nás.

aura33
Tak předneste další argumenty, tady to vypadá na zajímavou debatu. Mám pocit, že jste si teď u některých jedinců pěkně naběhl.

Zdroje: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.119...
A obecný výklad od známé z ČHMÚ..

ota
Avatar
2132
# 19.05.2021, 23:34

aura33
Žádných 47°C nebude. To se s vámi klidně vsadím. U nás nemáme kontinentální klima a globální oteplení zatím zdaleka nedosáhlo takové úrovně aby bylo tak horko. Vždyť i ta Francie, má rekord "jen" 46°C, a to jsou tam oblasti, které jsou mnohem teplejší než jakákoli místa u nás. Nevěřím ani že bude 40°C, i když to se teoreticky někde objevit může, ale tipuji, že letos se to nestane. Spíš jsem zvědavý, jestli u mě bude 3 léto za sebou bez tropické noci a jestli teplota přesáhne 35°C.
Mimochodem srovnávat odchylky v Rusku a u nás je nesmysl. Tam jsou občas i měsíční odchylky přes 10°C, to u nás absolutně nehrozí.

378
# 20.05.2021, 06:53

aura33
Zatim se snad muzeme tesit na tech pondelnich mozna 20-25 st..
Kez by pak na prelomu mesicu prislo tech 25-30 st a chvili to vydrzelo, ale moc to nevypada.
Jinak ja bych se drzel spise realnych moznosti mirneho pasu, ohledne mozneho letniho pocasi u nas.., nez extremnich konstrukci..

Myslim, ze vam tu vsichni muzeme slibit, ci se s vami vsadit, ze +47 st se v ceskych nizinach od cervna do konce srpna nedočkame..

109
# 20.05.2021, 07:34

Já se obávám, že trend letošního jara se přenese i do léta a bude možná pár horkých dní, ale většinou bude zima a vlhko.
Nedivil bych se ani, pokud by padly rekordy na obě strany, ovšem těch chladých bude více.

Rád bych se mýlil už jen pro blaho svých potomků, kteří se po mizerném školním roce těší na prázdniny a pokud budou i ty mizerné... Dětství má člověk jen jedno a trvá krátce, takže každé propršené prázdniny jsou na škodu. Fandím tedy horkým prázdninám!:cool::slunce:

378
# 20.05.2021, 07:59

ludvicek
Jasny, no.. Ja si ze svych letnich taboru v detstvi pamatuju tedy vetsinu proprsenych..a chladnych..
Nova Pec u lipenske prehrady, pod nejvyssim vrcholem české Šumavy, Plechým..
Červenec byval na Šumave snad nejdestivejsim mesicem v roce.. Ale i tak na ně vzpomínám rád..;-)

109
# 20.05.2021, 08:03

swan1
Jo, znám to, my jsme měli tábor na Vysočině a jednou proběhla i evakuace. Vůni bahna a shnilé trávy si pamatuji velmi dobře. Ale taky vzpomínám rád, hlavně ovšem na ty teplejší roky.;-)

# 20.05.2021, 08:22

Také si troufám tvrdit, že 47 °C nebude. Že by se absolutní rekord přepsal o více než 6 °C se moc často nestává. Možná nebude ale ani těch 27 °C. :)

# 20.05.2021, 08:41

aura33
argument, že v Rusku byla dosažena odchylka +20 °C a tedy může být dosažena i tady, není silný argument. Naopak, přijde mi pošetilé a nevhodné přenášet odchylku naměřenou někde o 15° zeměpisné šířky jinde na naše oblasti, tímto stylem argumentování můžu poté tvrdit, že bude na blízkém východě 65 °C, to je také odchylka o 20 °C. Čím blíže k polárnímu kruhu a čím více kontinentální klima, tím je možnost dosažení extrémní odchylky větší, koneckonců, slunce tam teď svítí skoro celý den, proto je ta celková odchylka tak vysoká. Takovéto teplé výpady k polárnímu kruhu nejsou v Rusku ničím neobvyklým, naopak mi přijde, že se něco podobného v Rusku někde vyskytne skoro každý rok. Ve střední Evropě nikdy v historii takto teplý vpád vzduchu nebyl, tak proč by najednou měl být (už jenom z hlediska rozložení tlakových útvarů a přítomnosti Středozemního moře je ale nemožné, aby se sem takto teplý vzduch dostal, popište mi případně synoptickou situaci, která by takto vysoké teploty zapříčinila, mě nic takového nenapadá). Uživatel Tommy by tu situaci asi rozhodl, ten je v tomto ohledu velmi znalý. A nedokáži si to představit, ale to prostě z důvodu, že jsem přesvědčený, že to možné není, jsem ale otevřený jiným názorům, pokud mě dokážete přesvědčit pádnými a jasnými argumenty, přidám se na vaši stranu;-).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.