Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Houby a houbaření v závislosti na ročním období, aktuálním počasí, oblasti, nadmořské výšce

96
# 16.09.2022, 08:04

ludvicek
Máte pravdu suší se, smaží se, polévky, guláše, něco do mrazáku a polovinu musím stejně rozdat....

# 17.09.2022, 18:34

no, tátovi se podařily pěkný kusy splašit někde kolem milešovky, jelikož na mě něco leze, nemohl jsem jít a rád bych, já osobně nalezl maximálně nějakou pochmouranou špičku která byla sotva jedlá

ota
Avatar
2132
# 17.09.2022, 19:25

Tak se musím taky pochlubit. Proti Rofovi je to slabota, ale za hodinku a půl v lese plné košíky jsou slušné. Hromada klouzků, ale i praváky, hřiby borové a klasické babky. Hodně rostou i růžovky. V lese jsou i hromady klasických krásných muchomůrek červených.

15
# 18.09.2022, 00:51

U nás rostly jak blázen, ale bohužel pořád leje a jde co celé do...víte asi kam:(

13
# 18.09.2022, 15:12

U mne už konečně taky napršelo, jenom za dnešek zatím 12mm. Už je vcelku mokro i v lese

292
# 21.09.2022, 17:47

Dneska na cca 2 hodinky v lese a rostou. Hodně podborováci, klouzci a kozáci. Dále pak hřiby, ryzce a pár kotrčů. Celkově toho bylo v lese dost. Během víkendu se asi vydáme opět na houby.

Dnešní výsledek :)
168
# 21.09.2022, 21:39

Stále rostou ale bojim se že po těch chladných ránech se to zarazí:(

378
# 26.09.2022, 14:16

kuba
Zatím to furt roste jako pitomý :)
Dnes jsem došel jen 0,5km za vesnicí a musel sem sundat mikinu..
Křemenáče parádní.. během 30 minut..
Chtěl jsem pak pokračovat dál, do smrkového lesa na hříbky, ale z toho holt už sešlo..

mikina musela dolů
roste to v řádcích jako brambory:))
42
# 26.09.2022, 22:36

swan1
No to je nádhera. Mě houbaření poslední dobou nebaví. Ono je to taky regionem, tady nejsou takové lokality, že by člověk měl často nějaké slušné úlovky. Například na západě Čech odkud pochází moje prarodiče z matčiny strany, tam jsou takové roztroušené lesy v mírně zvlněné krajině a to je opravdu houbařský ráj, hodně křemenáčů, samý pěkný houby. V Pošumaví bude něco podobného.

107
# 27.09.2022, 09:37

No zase se musím taky pochlubit mým úlovkem o tomto víkendu. Košík plný a půl tašky a taky bedly samozřejmě že byly zase řízečky. Nádhera chodím co víkend většinou v sobotu a stále rostou a růst budou pokud nepřijdou velké mrazíky a nebo sucho které teď na štěstí nehrozí. Někomu stále vadí ty opakující se přeháňky a déšť, ale mně vůbec ne. Jen ať to tak klidně pokračuje ještě i v říjnu.
Jen mám problém ty hřiby už skladovat protože to už nemàm kam dávat, ale chodit na ně budu stále a asi rozdávat.

96
# 29.09.2022, 00:29

V KH 900m.n.m. už je ta na zdejší poměry spíše paběrkování. Právě končím se zpracováním hub. Po dnešním (vlastně už včerejším) podvečerním sběru jde většina hub na síta a k tomu plná sušička. Hřibová sezóna se blíží ke konci.

107
# 29.09.2022, 00:59

ROFA

Taky mám skoro takové síta, ale do oken a suším to na radiatoru a nebo venku na sušáku prádla:D:D

96
# 29.09.2022, 17:27

Fstorm
Sušení venku na Slunci to je ideální. Jsou roky kdy to na jižní terase baráku vypadá takto. Letos je chladněji a vlhko.
Jinak ani radiátor nepomůže. Nám topná sezóna začne nejspíš až za pár týdnů. Jsou to asi 2 týdny co se přestalo chladit větráním.

Edit:
Dnešní ráno naději na růst hřibů asi definitivně pohřbilo. Ve dvou metrech meteostanice na měřila +0,2°C a všude samozřejmě námraza.

15
# 30.09.2022, 01:07

Czechia
Co jsou podborováci? Asi Hřib borový? Těch teda u nás není zrovna na kosu, i když místa na ně mám. Ale když jich najdu dvacet za den, jsem happy :) Toto jsou dva včerejší, je to krásná houba...

378
# 30.09.2022, 03:02

Jirke85
Podborovák je celkem častý, lidový název pro hřiby hnědé (suchohřiby)...
A ty také v té krabici evidentně převažují...

109
# 30.09.2022, 06:47

swan1
No, u nás borovice (v souvislejším porostu) prakticky nejsou, je to tady samá doubrava a pak dál od Velké Bíteše byly (než je sežral lýkožrout) smrkové monokultury až ke Žďáru, takže podobně jako Jirke, podborovák zde v textu jsem považoval za hřib borový. Klasický hřib hnědý je u nás prostě suchohřib. Ale v těch teplejších doubravách je hlavním "žlutým" hřibem nikoliv podborovák ale poddoubák neboli správně hřib plstnatý, zvaný též kožák. Nejkrásnější kanárkově žluté rourky, co znám.

378
# 30.09.2022, 08:17

ludvicek
No, kdo to nezná, je to poněkud matoucí označení suchohřibů, ano, které samozřejmě rostou nejen pod smrky, ale i borovicemi, buky, prostě v tkzv. selském, namíchaném lese z různých dřevin..Ale používá se to v některých oblastech a v té krabici je suchohřibů opravdu většina, borovák žádný...
Připojuji tento odkaz..
https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/houby-houb...

V různých regionech se suchohřibům říká opravdu všelijak..., podborovák, poddubák, atd, atd...

109
# 30.09.2022, 08:32

No právě, u nás pod duby rostou ty poddoubáky, tedy hřiby plstnaté, hřibů hnědých výrazně méně, na ty jsme jezdili do těch smrčin. U nás je toho selského lesa málo. Sem tam je vidět nějaký modřín nebo borovice mezy duby a habry, ale takový ten typický les kolem Brna (z Kohoutovic na přehradu například), to je z 90% teplomilná doubrava s bohatým zastoupením dubu.

# 30.09.2022, 08:43

Letošek byl výjimečný, hlavně zjara, nalezen poprvé hřib královský :). Jinak teď v září je u nás na SZ pod Doupovem vody tak akorát a tak houby rostou slušně, fotky dávat nebudu, těch je všude plno :D

378
# 30.09.2022, 08:56

ludvicek
U nás se jim říká normálně suchohřib, občas slyším výraz ,,modrák,, , což má i jistou logiku..
Někdo zase říká modrák hřibu koloději..
Je to pestré:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.