Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Jaké teploty nábídne červen 2020 ve své 2/2?

1262
# 15.06.2020, 18:42

Zatím je letošní červen poměrně chladný a deštivý.Srážky jsou tak vydatné a časté,že na mnoha místech se už vyskytly přívalové povodně.Tento trend v minulých tetních měsících nebyl až tak častý.Teploty v tomto měsíci jsou prozatím průměrné až lehce podprůměrné.Čím to je že zatím je v Česku takové počasí?V dlouhodobých předpovědích stálo,že počasí v letních měsících bude nad střední Evropou méně srážek a nadprůměrné teploty.Vím že už tu jedno téma je které založil uživatel Patricio11,ale tam nikdo nepřispívá.Tohle téma se bude týkat hlavně teplot v měsíci červen 2020.Pro bouřky a srážky slouží jiné téma.Hlasovat můžete do 20.6.2020.

Bude letos v Česku zaznamenán alespoň 1 subtropický den v měsíci červen?
Ano
6 (46 %)
Ne
7 (54 %)
Celkem hlasů: 13 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
F4
Avatar
109
# 15.06.2020, 18:56

Predators2
Astronomické léto ještě nezačalo. V červnu bude normálně nebo jen o prsa vietnamské ženy podprůměrné teploty a v červenci, srpnu a září může být na padnutí. Mně toto naprosto vyhovuje, jen těch srážek by u nás mohlo být více. Dnes bylo zrovna akorát příjemně. Buďme rádi, že není to, co loni. To se nedalo vydržet.

1262
# 15.06.2020, 19:02

F4
To je sice pravda,ale to meteorologické už začalo dávno.

147
# 15.06.2020, 19:11

minulý rok to byl masakr ale zase to bylo takové furt stejné počasí nic moc se nedělo

17
# 15.06.2020, 19:18

Dneska bylo pekne... kez by to takhle vydrzelo do zari :D

ota
Avatar
2132
# 15.06.2020, 20:56

F4
Musím říct, že za mě je taky fajn. Třeba dneska bylo ideálně. Už by tu ale taky zase mohlo sprchnout, všechny srážky v posledních dnech se nám vyhnuly a za červen máme 33mm, což není úplně závratné číslo.
Co se týká léta jako celku, tak třeba dlouhodobý výhled noaa dává každý měsíc jen průměrný, ale upřímně tomu úplně nevěřím a tipuju, že aspoň 1 měsíc ulítne směrem nahoru. Jako celek ale myslím, že by letošní léto mohlo být výrazně mírnější, než byly ty předcházející.
Jinak nevím teda co je myšleno tím “subtropickým“ dnem v úvodním příspěvku, ale jestli má jít o supertropický (35°C) tak si myslím, že v červnu tak teplo nebude.

# 15.06.2020, 21:16

Jojo u nás je červen , oproti loňskému , také velmi chladný a výhled na 10 dni , stále počítá s teplotami 18-22 stupňů. Ale mě to vyhovuje , mnohem lip se pracuje , akorát kvůli koupání venku , by to chtělo par dni 30 , ale to si ještě asi uzijem o prázdninách.

8
# 15.06.2020, 21:44

Ona terminologie je taková že 35 a víc = supertropický den.
Subtropické je podnebí, ale rozhodně ne den nad 35 :D

1262
# 15.06.2020, 21:58

Jo až ted jsem si to uvědomil:!!::!!::!!:.Moje chyba snad to tolik nebude vadit.

8
# 15.06.2020, 22:48

Straky
Když už, tak Pravdu díš :D
a jinak, já mám někde špatně y/i? Ne, že bych si na to dával pozor zrovna v diskuzi na počasí, tady se to přeci jen snese, ale obecně tyhle chyby dělám výjimečně :D

40
# 15.06.2020, 22:56

Pantau
Ne, to bylo na Predatora.. :D
A ano, s,z a š,ž.. toť občas muj dyslektický oříšek.. Ne že bych nevěděl, kdy se které píše, ale občas mi to v rychlejším psaní zcela unikne, že to zaměním :-)

8
# 15.06.2020, 23:00

Ja bych tehle diskuze zanechal a vratil se k pocasi :D ano, taky si casto vsimam do oci bijicich hrubek a koneckoncu, casto me to i rozciluje, ale nejsme tu v gramatickem krouzku s cajem o pate hodine, takze se tu snad par nesmislu snese :D vyznam je vzdy zrejmy a jednicky za snahu tu uz nikdo nerozdava ;-)

386
# 15.06.2020, 23:09

No, jinak koukám, že někde je dokonce ještě víc jak +20, to by bylo, kdyby padla tropická noc..:cool:

142
# 15.06.2020, 23:22

Pantau
Supertropický den není v žádné terminologii, je to jen internetový výraz, používaný v diskuzi a taky pracovní výraz pracovníků v SHMU. v Česku nic takového schváleného není. Takže 35 stupňů = tropický den.

273
# 15.06.2020, 23:23

Oficialne termin Super-tropicky den neni, jen tropicy den. Aby to dobre sedelo i svetove, tak jsem zavedl:


Tmax +30 °C a vice - Tropicky den (v lete v CR vyskyt bezne, cim dal beznejsi)
Tmax +35 °C a vice - Znacne-Tropicky den (v lete v CR zridka vyskyt, ale posledni dobou ponekud casteji)
Tmax +40 °C a vice - Super-Tropicky den (v lete v CR vyskyt velmi velmi zridka, jen jednou na par mistech (Rez u Prahy 2x ?))
Tmax +50 °C a vice - Hyper-Tropicky den (v CR zatim zcela nemozny vyskyt, i ve svete zridka vyskyt, v poslednich letech casteji)

8
# 15.06.2020, 23:42

igor127
Clovek se cely zivot uci. Jak prave tenhle termin vidim v lete casto jak v tistenych novinach, tak hojne i v internetovych clancich a i zde na diskuzi, mel jsem dojem, ze je to oficialni vyraz.
(A on vlastne je, ale az pri 40+)
Taky koho by napadlo psat znacne-tropicky den, kdyz je verejnosti a medii zavedeno a akceptovano, pro teploty nad 35 stupnu, supertropicky den.

273
# 15.06.2020, 23:55

Pantau

Oficialni vyraz je jen Arkticky, Ledovy, Mrazovy, Letni, Tropicky den, Tropicka noc, pak jeste nejake dalsi.

Ja sam jsem si zavedl predpony, aby to sedelo na klima ve svete obecne, ne jen na CR.

Znacne - Kriticka hodnota presazena o +5 °C a vice.
Super - Kriticka hodnota presazena o +10 °C a vice.
Hyper - Kriticka hodnota presazena o +20 °C a vice.

V CR zatim nebyl zaznamenan Hyper-Letni den, Hyper-Tropicky den, Hyper-Arkticky den, Super tropicka noc. Hyper-Tropicky den a Hyper-Tropicka noc nejspis nebyla zaznamenana ani v Evrope podle vseho.

F4
Avatar
109
# 16.06.2020, 07:01

Dávejte si pls na ten pravopis pozor, vypadá to otřesně. A už to tu neřešte, není to gramatické téma ale téma o teplotách. Já si myslím, že 35°C nás jako každý rok zcela jistě nemine. GFS teploty ke konci června zvyšuje, takže šance tu samozřejmě je. Jen aby to nebyla předzvěst nekončícího vedra...

147
# 16.06.2020, 07:15

no tak jako jasné je, že nad 30C dní bude zase hafo...
srážky se ztrácejí a myslím že nebude od věci abych to bouřkové téma zkrátil :!!:
No comment

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.