Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Srážky a bouřky od 22.5. do 26.5.2020

238
# 23.05.2020, 23:44

Rezna85
Vzhledem k tomu, že Přibyslav máš za humny, tak můžeš aspoň orientačně vycházet z jejich statistik. Zas tak výrazně jiné oproti Žďáru nebudou ;-) Květen mají průměr 71mm, odhaduju že Žďár bude někde kolem 80mm max. v průměru.
https://www.in-pocasi.cz/archiv/pribyslav/

8
# 24.05.2020, 02:15

20 km JZ od Brna: tak nakonec ani blesk, zato pětihodinovej zahradnickej déšť; skončil před chvílí. To beru!
Jinak: mám zcela neopodstatněnou, ale pozorováním velmi silně vyzkoušenou tezi, že:
1/ voda přitahuje vodu.
2/ čím větší sucho je, tím menší je pravděpodobnost, že bude pršet.

A to bez ohledu na to, odkud kam vane. Resp. je-li proudění západní, východní, či jakékoliv.
Prostě nejsou-li mraky rozprostřeny na celém území ČR a i vedle, tak u nás neprší. Byť pršelo všude kolem, nám to tu rozhání trojúhelník Dukovany - Nové Mlýny - obrovské pískovny. Takže my nejsme dešťový stín; my jsme na místě, kde teplý vzduch rozhání kdejaký pokus o désť do stran. Hezky to bývá vidět na D52 na cca 15. km - všude zataženo, z toho místa je vidět někdy i šest děšťů (nad Pálavou, nad Hodonínem, nad Slavkovem... nad Ivančicemi a Židlochovicemi a krumlovskými lesy/oborou/... jen nad našimi Němčičkami (BO) je modré oko. Furt und furt.

A tak mi přijde logické, že když se slušně rozprší a podmínky zároveň svědčí tvorbě mraků i nadále, bude pršet i dál, občas.
Zato když je totální sucho (u nás běžný jev), všechny mraky nás obejdou s přímo zavilou škodolibostí.
Například: předloni pršelo všude kolem, u nás ani kapka od dubna do října.
Loni: nebylo v první půli léta takové vedro, občas zapršelo... výsledkem bylo velmi snesitelné léto, pravda, ne jen u nás, a vydrželo to nějak do půlky srna, pak už bylo zase suchosuchosucho - ale seno se sklidit dalo, přecejen nějaké.
Tož - nezbývá mi, než doufat, že pokud je má teze správná a voda přitahuje vodu, že u nás bude pršet v hodocení "občas". Zaplaťpánbů za to. Jako majiteli koně mi fakt vadí poněkud odlišně pojaté dotace proti suchu u našich sousedů .... předloni Němci vykoupili seno, co tu bylo, snadno - dostali dotace hned a ne až po. No, ano. A zbytek sežraly debilní bioplynky. Výsledkem byl kulatý balík sena za 2-4000,- (co dřív stál 300,-). A ta kvalita, brrr... No, chudáci koně.
Pamatuju si letní tábory v 70. letech. Nojo, jsem fakt už pamětník.... V červenci bejvalo úplně normální, že přes den bylo krásně, vpodvečer se přihnaly mraky, možná i nějaká ta bouřka a večer už zas vrzaly kobylky a byla krásná jasná noc. A další den to samé nanovo. Tento rytmus se bral jako normální, program tábora se podle toho už předem řídil.
A bouřky to byly úchvatné! Celý svět dočista zčernal tak, že kdo chtěl vidět, kam jde, musel si vzít radši baterku. No, za pár chvil či hodiny dvou to bylo pryč a zas bylo krásně a teplo. V srpnu pak bývalo počasí stálé, max. 27°C, v podvečer už nepršívalo, tohle počasí přálo vícedenním výletům se spaním pod širákem. Nikdo neřešil, že jsme ještě děti - vem spakák a mazej a hotovo. Takže srpen byl spíš takový suchý... ovšem na začátku srpna (sic!!!) byly žně, tak byli všichni rádi, že je počasí stálé.Tropické dny byly takovou výjimkou, že když se jeden či dva dostavily, byly toho plné noviny, jo, i ty dřívější.

Uběhlo 50 let. Žně jsou na přelomu června a července (a to i jařiny) a zemědělce svrbí prsty z toho, co by ještě tenhle rok mohli z polí vydojit.

Inu... nechci vzbudit dojem, že jsem typ" za mého mládí bylo všeco hezčí". Nebylo, zdaleka ne. Jen to počasí bylo jiné. Předvídatelnější. Voda přiítahovala vodu. Že sucho přitahuje zas jen sucho, jsem si do paměti uložila až nedávno.
Díky všem, co dočetli až sem - ano, trochu mi dodala odvahu četba o tom, že už tu není žádný Brňák... nu, je, jen nerada přispívá, neb je ignorována ;-) Ale čte vás ráda, ta Brňák (skoro Brňák, tedy).
Všem krásnou neděli přeji!

77
# 24.05.2020, 07:06

u nás 25 mm,celkem OK.

384
# 24.05.2020, 08:04

HelaS
Možná vás trochu potěším, docela dobře se to četlo, pohled asi ne - meteorologa, ale člověka, co to sleduje léta a porovnává, možná se i s tím senem blýská na lepší časy, přede dvěma dny jsem tu šel mezi poli, a světe div se, tak 30% je oseto trávou a lučním porostem. Máme shodou okolností taky koně, dva., takže to beru s povděkem, tu trávu, a je to svým způsobem navíc stálý porost a šetří půdu, tak uvidíme, jestli je to trvalá změna, nebo jen "podnikatelský záměr". mějte se tam u Brna pěkně.

74
# 24.05.2020, 08:24

U nás taky krásná zálivka nějakých 22mm . a v květnu jsme už na nějakých 60mm.

74
# 24.05.2020, 08:28

Po hodně dlouhé době zapršelo i nám tady na JV Moravy mi to dalo včera 27 mm :prsi: i když graf to ukazuje jinak;-) nevadí hlavní je co bylo v srážkoměru:prsi:

# 24.05.2020, 08:28

Od cca 23 hod doteď 23 mm. Zahradnický.

271
# 24.05.2020, 08:53

HelaS
Mě spíš zajímá co s tím, nějak nerozumím tomu to jen sledovat, povídat, ale nic nedělat, přitom stačí třeba tenhle déšť v krajině co nejdéle podržet a světe div se, ono to jde celkem snadno, líbí se mi keřové liniové pásy jako produkční větrolamy v rámci agrolesnictví nebo nějaké trvalky jako chřest nebo levandule a samozřejmě celoroční vegetační pokryv polí jakoukoliv krycí plodinou, na J Moravě jasná volba, povodí ať propojí zdejší na moje poměry velké řeky + Nové Mlýny, vždyť to dělali už kdysi dávno ve stejné oblasti Lichtenštejnové a v pohodě to šlo, bez bagrů a těžké techniky, při dnešní úrovni znalostí, jenom chtít.
Jinak u nás za včerejšek pěkných 23 mm, Jihlavsko mělo i přes 30, vedlejší Jindřichohradecko 27, podobně jako Strážnicko, snad v pondělí přikápne to, co se dnes vypaří.

147
# 24.05.2020, 09:40

už se tvoří červené a oranžové buňky uvidíme jestli se z toho nějaká :blesk::oblak::tornado::vitr: udělá

Edit: u Krkonoš je první :blesk:

65
# 24.05.2020, 09:42

Včera to byla prostě paráda... Za teplou frontu nám tu napršelo 10 mm, večerní studená fronta pak dala krásných 25,3 mm. Nejsilnější část nás přecházela kolem 20:00, v tu dobu pršelo přívalově a se silnými nárazy větru. Právě tahle část má výrazný podíl na vysokém úhrnu. Divím se, že to nedalo žádný výboj. Za květen už máme 76,5 mm, což je nadprůměr a vypadá to že ještě něco doprší během týdne.

73
# 24.05.2020, 09:43

Ráno 6 mm, v noci 20 mm. Paráda.


Kokos
Editovat se dá i předchozí příspěvek, nemusíš to psát jako nový.

147
# 24.05.2020, 09:47

spurdo
už jsem to opravil

# 24.05.2020, 10:05

Tak u nás za tyto 2 dny 14,5mm, paradoxně více napršelo z té teplé fronty. Trochu zklamání, čekal jsem víc, nicméně hlavně že více zapršelo na potřebných místech. U nás máme za květen zatím 71mm, od začátku roku pak 210mm. Snad ještě něco v dalších hodinách/dnech naprší :)

F4
Avatar
109
# 24.05.2020, 10:31

vojta-černošice
Já jsem také zklamán z té studené fronty. Slibovali nám 6-9 mm a realita byla 1,6 + noční přeháňka 1,1. Od začátku roku 190,6 mm, normál je k dnešnímu dni 200, na první pohled tedy celkem v pohodě, jenže 67 % z toho spadlo v obsdobí 28.1-11.3., tedy mimo vegetační sezónu a velmi tomu uškodil extrémní duben. Sice je chladněji ale srážky stále chybí. Chtělo by to aspoň 50 mm, aby se vykompenzoval duben a doplnila chybějící vláha za květen. Tady vždycky prší pěkně mimo jaro a léto.

jack igor127
Tak konečně, gratuluji. :prsi:

147
# 24.05.2020, 10:44

naskakuje to pěkně

17
# 24.05.2020, 11:09

Potopa, vyhled na slunce x dalsich dni minimalni. Ted jeste kroupy... Snad neni mozny

# 24.05.2020, 11:35

Frnda
Nevím, proč je nad centrem zataženo, ale tady od rána pere slunce a přeháňky zase choděj okolo, asi holt bydlíte na špatném místě:D. Naštěstí v příštích dnech bude taky dost velká šance, tak snad nás nějaká pořádná sprcha trefí.

1252
# 24.05.2020, 12:38

Poslední 2 dny se hodně povedli.Na celém území se vyskytli srážky a bylo to hodně potřeba.Včera tu spadlo dalších 6,5mm.Celkově za květen máme 84mm.Dneska se místy budou také tvořit bouřky.Sice slabší,ale lepší než nic.Už se jich pár vyskytlo.Téma prodloužím ještě o 2 dny.

17
# 24.05.2020, 12:40

Frantis95
Neverim, ze od rana tam pere slunce :) Na Dejvice mam celkem dobrej vyhled. Tady ted taky vysvitlo.

Jdu tancit slunecni tanec a pri tom mumlat zaklinadla proti vode!

# 24.05.2020, 12:46

Frnda
Já jsem ale trvale v Lipencích, do Dejvic dojíždím, teď už se teda taky zatáhlo a dorazila menší přeháňka, ale za chvíli bude zase svítit. Před přeháňkou jsme dokonce téměř atakovali 20 °C.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.