Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Hojnější srážky od 1.10. do 10.10.2019

386
# 06.10.2019, 12:01

Momentálně jsem z vláhou spokojenej za poslední týden celkem tuším ke 25mm, teď jsem kouknul, že poslední výstupy navíc zmírnily ty předpovědi mrazu po ránu, to se mi líbí, prodlužuje se mi vegetační sezona..:), ještě by mochlo v nadcházejícím týdnu něco přicmrndnout a bude to na poděkování..:cool:ráno jsem tu měl hezkých +4,5..

74
# 06.10.2019, 14:21

Tomas1241980
jj začátek měsíce se krásně vydařil i na S,SZ Čech už tento měsíc dost napršelo.
Yurri
Letošek až na jaro je fajn naposledy jsem u nás zaléval v půlce září. Už před pár týdny jsem vpustil první 1000litrovou bečku na zalévání a dneska druhou. Nepředpokládám že budu letos ještě zalívat a můžou být mrazy tak schovám už i čerpadlo.

A jinak neřešte tak ty tabulky a dlouhodobé průměry. V letech 1961-2010 bylo ještě silné západní proudění kdy v létě většina vody spadla v bouřkách a většina hned odtekla. Zato letos většina vody spadla ve slabších deštích takže to šlo do země. Takže když předtim spadlo v létě třeba 300mm tak 150mm odteklo 100 se vypařilo a 50 šlo do země. Letos ikdyž spadlo třeba 250mm tak 50mm odteklo 150 se odpařilo a 50 šlo do země takže žádny deficit nemusí být. Jestli chcete soudit jestli je sucho tak podle projevu v přírodě jestli jsou vyschlé potoky kolik je vody ve studních a vrtech a podobně. ne podle tabulek na internetu;-)

# 07.10.2019, 00:19

Tak zatímco v Čechách si dávají docela solidní srážkové úhrny, hlavně v Českém lese, tak u mě v Ostravě je nyní 0,7 C nad nulou a je to nejchladnější noc od začátku května. A pokud se ochladí ještě o 2 C, tak to bude v Ostravě nejchladnější noc od 2. poloviny března. Venku jsem měl včera pocit, jako by byly teplé Vánoce, protože ty teploty docela odpovídaly. Maximum u mě bylo 8.6 C. Omlouvám se, že to píšu do srážek, ale téma na mrazy a teploty tu žádné není.

# 07.10.2019, 18:22

Tak dnešní noc byla opravdu velmi chladná, protože teplota 7.10 poklesla až na -1,7 C, což je na 1. týden v říjnu opravdu nízká hodnota. Dnešní odpolední maximum se zastavilo na 9,4 C, takže průměr dnešního dne je pod 5 C. Průměr 7.10 je okolo 11 C, takže dnešek byl v Ostravě podnormální o 7 C, což už je opravdu značná odchylka od DP, do konce týdne se pak můžeme paradoxně dostat do stejné odchylky, ale v nadprůměru. K srážkám. V tomto týdnu by se měly vyskytnout srážky v Ostravě v průběhu středy a čtvrtka a mohly by do Ostravy přinést až okolo 15 mm, což už by znamenalo, že bude říjen srážkově nadnormální. Po přechodu srážek začne období, které by se dalo nazvat Terezianským létem.

15
# 08.10.2019, 08:43

Tak se zpožděním taky napíši. Za sobotu 5.10. 13 mm, předtím okolo 5 mm, takže velká spokojenost. Charakter srážek se změnil z letního přívalového na trvalejší zahradnické. Poslední větší srážky před začátkem října byly do 10.9. a to ještě přívalového charakteru, pak do konce září nic podstatného (do 2 mm). Pokud zaprší teď v týdnu a pak se oteplí, tak možná ještě (konečně :-) ) stihneme houby.

# 08.10.2019, 09:18

charlie
to je sice pěkný no, podle mapy jsme cca na 110% až 120% průměru, takže srážkově nadprůměrný rok, ale nebojím se tvrdit že 70% srážek nám tu spadlo z bouřek, možná více, takže půdní sucho do hloubky do jisté míry je, je pravda že tenhle rok je na srážky u nás asi bohatší než dva předchozí

77
# 08.10.2019, 20:25

PatrikMO
To nerozporuji, viz příspěvek Yurrie, vyšší výpar, nerovnoměrnost srážek atd.

# 08.10.2019, 22:10

Tak sice se zatím u mě nejedná o žádné velké srážkové úhrny, ale i tak dneska spadlo 2,3 mm, a další srážky ještě přijdou. Dneska jsem podle Aladina očekával srážky téměř nulové, ale nakonec by mohlo do rána napadnout až do 5 mm srážek a zítra mi modely slibují v noci na čtvrtek 10 až 15 mm srážek během 6 hodin, tak to jsem docela zvědavý, jestli modelům vyjde. Srážky z 2.10 a 5.10 jim pro Ostravu vyšly celkem dobře.

386
# 09.10.2019, 06:22

Tak do dnešního rána 4,5mm a po ránu +11...

63
# 09.10.2019, 06:32

U nás krásně pršelo večer a i teď už pěkně prší...

# 09.10.2019, 07:01

palma
Ha:D, dneska máme konečně víc, samozřejmě ne nějak závratně, tady celkem 6,3 mm. Vše spadlo v podobě slabého deště nebo mrholení, hezky se to vsáklo. Teďka dorazí několik krásných slunečných dní, pak by mohlo opět zapršet, za mě zatím říjen parádní.

212
# 09.10.2019, 08:54

Včera tady spadlo 21mm, dnes 4,4mm, celkově za říjen už 51,8mm.;-)

4
# 09.10.2019, 11:15

U nás do rána 7mm :prsi:. Yurri se dneska taky zahojí.

2
# 09.10.2019, 12:37

No takže - včera pršelo a dneska prší zase. Slovy klasika chčije a chčije.. Půdu na záhoncích mám tak suchou, že další vodu odmítá a tvoří se na ní kaluže. Výpar - kaluže na dětském hřišti se tak jaksi nestačí ztrácet, jak moc se ta voda odpařuje... Dneska je 9.10. z těch devíti dnů u nás pršelo 5 dní, ale ano, je sucho. Houbaři se vrací z lesa s plnými koši - asi ze sucha. Kamarád zemědělec je celé léto otrávený, že nemůže do pole, že je moc mokro. Rebublika na mapce výše je když ne modrá, tak žlutá jak od řepky (což je 90-100%), ale pořád je sucho. Já neodmítám déšt, ale pořád mi tak jaksi nejde pochopit, jak z něj někdo může mít prostě radost a jásat, když venku prší. Vás nebaví dělat něco venku?? A neříkejte mi, vy všichni, co jste tak rádi za ten déšť, že když prší, tak jdete třeba na kolo, brusle, že jdete rýt do zahrady, že jdete na výlet někam do lesa - prostě musíte být zalezlí doma, nebo alespoň většina z vás. Já jsem prostě radši a mám radost, když svítí sluníčko, je pěkně. Ale tady takový (skoro) nikdo není.

# 09.10.2019, 14:12

Norain
Baví, a dělám to za jakéhokoliv počasí, víceméně bez rozdílu. Asi jste si navykl na slunečné počasí a teď zoufáte, že je počasí trochu jiné (normálnější) oproti letům minulým. Člověk nesmí být baba a být venku jen za sluníčka, každé počasí má svoji krásu, jde pouze o to být venku bez ohledu na počasí a najít si to.

63
# 09.10.2019, 14:15

Já jsem venku za jakéhokoliv počasí, kromě bouřky.. to jsem zabedněná doma teda :D:D V sobotu krásně pršelo a měla jsem úžasnou procházku, stačí se obléct vhodně a je to super, aspoň pro mě teda. Každé počasí má své kouzlo a to své ;-)

40
# 09.10.2019, 17:05

Jz hlasi vytrvaly zahradnicky dest, nadhera.. Na vikend ma byt slunce a teploty k 20 st C..taky nadhera..Rijen budiz pochvalen.. :)

8
# 09.10.2019, 19:00

jak na to koukám, tak za chvíli nebudeme Moravě a Slezsku závidět déšť, ale litovat je kvůli povodím. Sic si za říjen nemohu stěžovat na nedostatek deště ( k dnešnímu večeru 23 mm), stále mě udivuje, jak při každé plošnější srážkové epizodě vznikne ta oblast mezi Brnem Svitavy a Olomoucí, kde jsou vždy srážky podstatně intenzivnější. Tady za nějaké 4 hodiny nacmrndaly 4 mm, v tom trojúhelníku, podle srážkoměrů ČHMÚ, za pouhou hodinu od 3 do 10 mm. Letos je to tam opravdu začarované.

228
# 09.10.2019, 19:09

Pantau
je to tak tady ted valí jak o zavod a ještě bude

# 09.10.2019, 19:15

Nyní velmi intenzivní srážky dostává opět i Ostrava. A ano musím souhlasit s tím, že i u mě už je sucho spíše něčím co od poloviny srpna nevím co znamená. Tráva je u mě zelená od 5.8 a tyto srážky na podzim už jsou jenom takovým bonusem. Povodně nyní rozhodně nehrozí, protože předtím od 9.9 do 30.9 nespadlo ani 5 mm srážek, takže řeky jsou po sobotních deštích většinou v normálním stavu nebo lehce nadnormální. Zatím spadlo 3,7 mm a z toho 1,5 mm za dnešek. Modely mi slibují něco mezi 10-15 mm do dnešní půlnoci, tak uvidíme.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.