Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Hojnější srážky od 1.10. do 10.10.2019

# 05.10.2019, 20:02

Highlander79
Protoze lide jsou holt ruzni a kazdy ma rad neco jineho. Ja mam zase treba podzim spojen spise s castymi mlhami, mrholenim, rannimi rosami a doplnovanim srazkoveho deficitu z leta. Kdyz je samozrejme pekne babi leto a clovek muze pozorovat do cervena a zluta se barvici listy stromu a pripravu prirody na zimu, je to taky nadhera, ale nevim proc bych mel byt otraveny z toho, ze v rijnu je pres den 12 stupnu, satazeno a destivo. Babi leto nemusi prijit pokazde, steejne jako nemusi byt porad nadprumerne mnozstvi slunecniho svitu.

42
# 05.10.2019, 20:07

Ondra83
Je to fakt srážková bída. Tady je to stejné. Větší část středních Čech zažívá letos po celý rok poměrně malé úhrny, zatímco jinde leje a bouří o 106. Když se to srovná třeba s rokem 2016 a 2017 byly ve středních Čechách srážky mnohem výraznější, častěji nad 10mm, 20mm, 30mm apod.

2
# 05.10.2019, 20:11

Takže, včera cca ve 20.00 začalo pršet a prší snad s 5 min přestávkou celých 24 hodin. Kdy pršelo před tím? Ve čtvrtek poprchalo celý den. Ve středu pršelo odpoledne. Suché léto? Když to vezmu od května (vím, že květen není léto), ale květen propršel prakticky celý, v červnu bylo hezky (ale rozhodně pršelo taky), 14 dní v červenci pěkně, pak bouřky s pořádnými dešti prakticky obden (rajčata nám asi praskala suchem, jak byla nacucaná), v okolí Pálavy měl děda všechny nádrže na vodu plné (cca 10 kubíků) a nemusel prakticky zalévat, protože bouřky mu zalévaly jeho lány rajčat a paprik, takže červenec a srpen - propršený, září jakbysmet. Ale pořád je prý sucho?? Kde?? Letos opravuji RD - komplet rekonstrukce, včetně nového patra a střechy a jako ať mi někdo povídá, že letos málo prší.. Vymetám vodu obden a každý den bez deště jsem šťastný člověk a ne dešťofil, který i po dnešním komplet propršeném dni bude říkat, že je sucho a mělo by pršet ještě víc a měl by být za déšť rád. Ano, je potřeba, to je jasné, ale zrovna v roce, který je rozhodně na srážky bohatý pořád dokola omílat, že je sucho, sucho, sucho je podle mého názoru zcestné.

271
# 05.10.2019, 20:27

Přijeďte se ke mě podívat jak vypadá sucho, tahle níže je naprostý propadák, v podvečer trochu zamrholilo, ale ze střech vůbec nekáplo, vlhkosti jako při ranní rose, celé odpoledne běhám s konvema a zalévám, každým km na SZ srážek přibývalo, už 3km od zahrady v centru MB kaluže byly, věřím, že v Třebíči normálně pršelo, moje oblast má největší srážkový stín z celé republiky, neprojde nic, ani od západu, ani od severu.

42
# 05.10.2019, 20:35

Yurri
Znám ten pocit, když kolem všude prší a Vás spadne pár mm. Tady to bylo po většinu roku, často v létě. Zajímavý je, že tu byly roky dříve, kdy pršelo často a hodně přímých bouřek, prostě každý rok je úplně jiný.

238
# 05.10.2019, 20:42

Yurri
Bohužel tenhle směr vám skutečně moc nenahrává.
Havlíčkobrodsko průběžně prší celkem dost už od včerejška (celkem tak 15-20mm)

Zajímavé je, že pokud je dráha srážek opačná tak jsem si nevšiml, že by srážkový stín na opačné straně Vysočiny nějaký byl....spíš naopak, jakoby se na Brodsku, Žďársku a Pelhřimovsku víc hromadily.

42
# 05.10.2019, 20:43

Už to tu delší dobu nezaznělo, ale Morava a Slezsko má opět v průměru více srážek, než Čechy. To je opravdu pokaždé letos, když jde o větší srážky. 2x blesk neuhodí na stejné místo je blbost. Prostě tohle je trend, který trvá měsíce až roky... Vím, že na Moravě bylo dříve hodně sucho, ale těch srážek tam máte fakt až moc a Čechy by taky potřebovaly, pošlete sem něco, děkuji.

142
# 05.10.2019, 21:44

aura333
No jo, jenže jak to udělat, když proudění je od SZ a u nás prší :( Na druhou stranu, ten rozdíl, kdy Morava má konečně po dlouhých letech průměry splněny je splněn až letos, do té doby to bohužel bylo obráceně a Čechy si vždy užívali pořádnějších bouří, i srážek. Tak snad příští rok bude pro Vás lepším :) Na druhou stranu, můžete nám závidět tak další letošní prvenství - měli jsme opět víc tropických dnů, než v Čechách :D Chcete to taky poslat?

74
# 05.10.2019, 21:46

Tak u nás mělo spadnout 10-15mm . Nakonec spadlo 21 mm což je super. Vic už asi nespadne. A celkem máme už v říjnu 36mm.

271
# 05.10.2019, 22:03

Samik
To je paráda, já mám tady na chalupě za poslední týden 2mm, vždy se silným větrem, takže akorát na prach, už 4km dále na meteostanici MB 2x tolik.

# 05.10.2019, 23:00

Samik
Tak to máte velmi podobný úhrn jako já, mi spadlo 20,5 mm a od 1. 10 35.3 mm, což je hodně neočekávané popravdě pro mě a tento týden dost nečekaně zazářila opět Morava a Slezsko více než Čechy. Na některých místech už mají splněný dlouhodobý normál. Já už mám více než 80 %, takže už teď můžu říct, že říjen bude na 95 % 4. nadprůměrně srážkový měsíc za sebou.

ota
Avatar
2125
# 06.10.2019, 00:46

Tomas1241980
Tady na střední Moravě o něco slabší, ale taky pěkně zalito. Za tuto srážkovou situaci spadlo 13mm a za říjen celkově máme 23,4mm. V následujícím týdnu se zdá, že se nějaké srážky opět vyskytnou, i když tolik už by pršet nemělo. Poté to vypadá spíše na sušší a teplejší období, tak uvidíme.

# 06.10.2019, 01:00

Zdravím, zde z tlakové níže 15,9 mm a v říjnu tudíž už 27,0 mm. :)

76
# 06.10.2019, 01:15

Norain
Nevím odkud jsi, ale jedno z míst které má již napršeno 150 % DP jsou Ivanovice, Morkovice atd. Tam oprávněně mohou tvrdit, že toho deště je už dost, zbytek republiky je v podprůměru a z predchozich let se deficity jen prohlubují, proto se tu stále probírá sucho, sucho... Takže rozhodně tento rok není srážkově bohatý, jak tu předhazujes a stížnosti na sucho zcestne už vůbec ne. Chce to občas projet svou vlast, abys nepsal kraviny.

74
# 06.10.2019, 08:14

Minulý víkend 7 mm,tento 8 mm :prsi::prsi::zz:

271
# 06.10.2019, 08:28

charlie
Samotné srážky nejsou všechno, důležitý je i výpar díky rostoucím teplotám, teprve pak se můžeme bavit o nějakém půdním nebo zemědělském suchu, což už není jen statistika, ale i údaj použitelný pro praxi.

76
# 06.10.2019, 08:56

Yurri
Samozřejmě, tato mapka ty deficity potvrzuje.

2656
# 06.10.2019, 09:55

Já jsem spokojen od pátku napršelo krásných 18 mm srážek a žádné výpary kvůli nízkým teplotám neprobíhají půda je krásně nasáklá:prsi: tak to má být:love:

238
# 06.10.2019, 11:24

U nás naštěstí letos cca 110% srážek oproti normálu a celkový deficit vláhy do 50mm. To není zas tak hrozné, ale taky na tom tak není celá Vysočina. Například nedaleko, kolem Přibyslavy je situace už horší.

238
# 06.10.2019, 11:28

I tahle statistika trochu potěší...především zemědělce, zahrádkáře a houbaře...
V minulých letech touhle dobou byla běžně část mapky zbarvena i do červena.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.