Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a kromě severovýchodu už zase často tropické teploty

Diskuse o počasí Jaké bude jaro 2026?

509
# 08.05.2026, 22:38

No, pěkně se nám tenhle rok meteorologicky vyvíjí..Nový ansámblový model ECMWF, NOAA a BOM, se nyní srovnávají na trajektorii EL Nino s vysokým dopadem, přičemž několik předpovědí naznačuje, že tato událost by mohla být nejsilnějším El Niño v moderní historii a potenciálně překonat rekordní událost z let 1877–1878 a je vyhlašován "atmosférický red code....:cool: Asi bude "sranda" Tak jsem zvědav, a těším se, jak to doopravdy bude..extrémy? či to bude jinak, než předpovídají..https://www.severe-weather.eu/long-range-2/super-e...

očekávaná přestavba TÚ po nynějším nástupu El Nino
Přepočet tepelných a dešťových anomálií
10
# 09.05.2026, 06:47

Jedna zajímavost z května 1953.. převzato z Facebooku.

509
# 09.05.2026, 06:55

kapr84
Moooc pěkná vzpomínka..:), to sem ještě jedenáct let měl čas se narodit...:D, no Květen umí pěkný věci, sníh i horko, dobrý si to připomenout..

# 02.06.2026, 13:29

ČHMÚ vydal hodnocení jara na facebooku. Jaro skončilo suverénně nejsušší od měření 1961 - to je tedy síla a zároveň bylo i teplejší.

Tohle je prostě hodně neobvyklé, stejně jako loni skončila celá 1/2 roku nejsušší od roku 1961. Na druhou stranu to sucho myslím nedosahuje tak extrémních hodnot jako třeba v roce 2003, 2015, 2018, protože si myslím, že na jaře je rozvoj poněkud limitovaný a největší stavy sucha bývají většinou až v létě během silných veder.

Podle mě největší problém bude právě v té kumulaci s loňským rokem, tedy v podzemních vodách, ale pokud jde například o stav vegetace, ta byla již v minulosti v mnohem horších stavech, než nyní. Například právě loni. Například zde v Praze je zatím ještě docela svěží, zatímco loni začátkem července již usychaly stromy a keře ve velkém.

hodnocení jara 2026, zdroj: ČHMÚ facebook
hodnocení jara 2026, zdroj: ČHMÚ facebook
# 02.06.2026, 13:39

Ještě 2 mapky, další si může každý dohledat na facebook ČHMÚ. Jediná oblast, kde spadlo více srážek, než je normální je západní část Krušných hor - hezky to potvrzuje rčení, že výjimka potvrzuje pravidlo.

jaro 2026 - srovnání srážek s průměrem, zdroj: ČHMÚ
jaro 1961-2026 srážky, zdroj: ČHMÚ
509
# 05.06.2026, 18:38

Takže, jaro skončilo, nastoupilo léto.. dnes vyšli nové dlouhodobé předpovědi ECMWF.. dle všeho již nastoupilo El Nino, ohledně průměrů teplot to ukazuje nejvyšší možné, dál už stupnici nemají, a to až do září - října.., srážky do konce léta okolo průměru, říjen asi nadprůměr, nicméně to je tak daleko, že věštba nemusí vůbec vyjít..:cool:.. takže, užijme si léto!..:D

# 05.06.2026, 19:45

Přidám mapy z weatherbellu (aspoň těch 500 za něco stojí :D). Léto s odchylkou 2-3°C od normálu, takže jinými slovy parádní. Léto bude převážně sušší, ale s epizodami bouřek, takže hodně o losu. Jinak ta mapa možná na první dojem evokuje poměrně nízké odchylky díky barvám, ale na weatherbellu je škála pro odchylky stejná pro měsíční, týdenní a sezónní výhledy. 2-3°C nad průměrem tak mají barvu poměrně klidnou, ačkoliv za sezónu taková odchylka je děs. :!!:

Odchylka srážek od normálu dle modelu ECMWF, zdroj:weatherbell.com
Odchylka teploty od normálu dle modelu ECMWF, zdroj:weatherbell.com
# 06.06.2026, 03:59

Teplo jako 🐷, to je El Niňo

200
# 06.06.2026, 10:38

Mára 7
Tohle doufám nevyjde taková zima.

# 06.06.2026, 10:51

kéžby ten pábitelský gfs vyšel. zima a hromada vody, úplně zlatý, už i stromy by to dokázalo zpátky trochu nakopnout a pojistit před nastávajícím extrémním létem

93
# 06.06.2026, 10:58

Mára 7
Uf, máte tam teda pěkne výhledy. Téměř stejná nadmořská výška a takový rozdíl.

161
# 06.06.2026, 10:59

TheRealStormCZE
To možné budoucí "extrémní léto"... aby z toho nebyly extrémní povodně. Středozemní moře má už teď letní teplotu, takže páry v atmosféře bude dost.

93
# 06.06.2026, 11:01

TheRealStormCZE
Třeba mu to vyjde.

# 06.06.2026, 11:12

ludvicek
však ať jsou, bouřkovce to konečně spláchne a nás ojebávaný to normálně zalije a utěší

161
# 06.06.2026, 11:21

TheRealStormCZE
Já teda nevím, kdy byli někde v povodí Ohře naposledy nějaké povodně a jestli vůbec, ale nám to tady straší od 97 roku v průměru snad jednou za desetiletí. A teda není o co stát.

# 06.06.2026, 18:19

charlie
Já jsem Rokytno u Nového Města na Moravě

93
# 06.06.2026, 19:21

Mára 7
To je pak jiná. 760 mnm, tam nelze očekávat teploty ve výšinách.

# 06.06.2026, 19:52

ludvicek
I proto se zatím hovoří o teplotně nadprůměrném létu, ale bez prognóz srážek. To ještě čas ukáže a popravdě loňský červenec názorně ukázal úskalí sezónních předpovědí.

200
# 06.06.2026, 21:38

Gfs to tam má stále ne příští víkend,mela by se tady točit tlaková níže takže aby z toho ještě nebyly povodně,při trvalém dešti by bylo jen 10 stupňů.

# 06.06.2026, 23:13

kuba
jo, těch 34 milimetrů je tak akorát na trávu a dočasný odpočinek pro stromy, moje oblíbené bomba povodně :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.