Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Hrozba mrazů 17.4 až 26.4

386
# 23.04.2024, 15:10

Hmm, a jak na tom byla Tauto a Tliháč? To je podstatná věc, tohle..🤔.. No byl jsem se kouknout na jabloně, a je pravda, že nejmíň jsou zasaženy květy svisle orientované do středu stromu.. jsou tam i nějaká poupata, tak možná nakonec ještě něco bude, ovšem hrušky jsou s květama těžce do hněda, tam je konec..

379
# 23.04.2024, 16:16

palma
Na sadu měřím samozřejmě mobilně , vychytanou metodou T-batoh-žebřík, pro měření T u větví stromů v různých výškách, na zahradě u záhonů používám T-kotník nebo T-panáček-selka.. Tuto sestavu ještě jistím univerzálním čidlem T-nos.
A velká spokojenost. 👍
Škody budou velké, ale něco určitě přežije, minimálně dvě jabloně, které mají zatím jen komplet malá, úplně zavřená poupata..

2307
# 23.04.2024, 18:09

u nás to nejni dobrý, nejvíc mě dostal asi 100letej kaštan,kterej zvadnul jako nic, dokonce i květy se ohnuly směrem dolu a pod stromem je spousta mrtvejch čmeláků.....

64
# 24.04.2024, 06:38

Dnes nejchladnější den a je +6

# 24.04.2024, 09:59

Tak včera večer, byl v TV, rozhovor se zástupcem vinařů v ČR, a velký špatný. V Čechách pomrzlo prakticky 100% vinic, Morava nad 50%, ale místy zničeno až 90%, dle lokality. A to ještě stále hrozí mrazy do soboty :(

386
# 24.04.2024, 10:27

Lerak2
Je to bída, nejsem vinař, no na zahradě mi pomrzly všechny hlavy co mám, nicméně včera mluvil pán v TV, vinař, že částečnou naději dávají záložní pupeny, no zkontroloval jsem si to, mám jich tam na révě poměrně dost, tak zastřihnu to co pomrzlo a uvidíme, akorát to pojede opožděně, takže menší výnos a delší doba zrání, protože to pokvete později.. alespoň něco bude... snad..

386
# 24.04.2024, 11:48

Yurri
Je fajn si od Vás přečíst, že jste se přidal na stranu kvalitního měření certifikovanými měřidly v sestavách meteostanic, které na těch vinohradech mají, plus to měření termokamerou, tedy měření teploty půdy apod. jim taky docela dost řekne, akorát teda nevím, kde je tam to mobilní měření, že by jim ty meteostanice jezdili samy po vinici jsem tam nenašel, nicméně siť meteostanic je v tomto případě velmi prospěšná záležitost, to je bez debat.

110
# 24.04.2024, 11:57

palma, Lerak2
Záložní očka nenasadí téměř žádné květy, proto je to takový problém. Odborná literatura uvádí, že nejlépe po přemrznutí plodí Modrý Portugal, mám jich tam 5, dnes to zkouknu.

386
# 24.04.2024, 12:03

ludvicek
Tak já, pravda, neprodukuju víno v tekutém provedení..:), (i když mi právě tato forma nejvíce chutná), ale snad bude pár hroznů pro holky a nějakou tu návštěvu, holt letos nebudu obdarovávat..co nadělám, příroda rozhoduje...:cool:, jo a právě červené víno ještě nepustilo lístky, má jen trochu naběhlé pupeny, je to tak každý rok, jde prostě tady u mne později, ani nevím, co je to za odrůdu, dostal jsem to jako odnož..

379
# 24.04.2024, 13:21

palma
Ano. S panem profesorem nelze než souhlasit, píše to tam jasně a srozumitelně..
Meteostanice ve vinohradu ukazují stav mikroklima nejlépe.
Meteostanice s radiačním krytem teplotního čidla, samozřejmě..
O meteostanicích s vlastním motorickým pohonem, svištících po vinohradu sem a tam :!!:, nebo o blatnících aut, případně radiačně nekrytých liháčích, poponášených za potencionálně mrazivých nocí po vinohradech, tam žádná zmínka není..:cool:
Síť stanic má, krom ostatních předností, jednu dominantní důležitou vlastnost..Ze všech stanic data najednou, v jediném okamžiku vím teploty na X místech současně..

110
# 24.04.2024, 13:30

Každopádně ICON jede furt hodně nadějně, úplně jinak než Ecák. Jak tohle dopadne...?!?!

zdroj: wetterzentrale
273
# 24.04.2024, 21:01

palma
Ne nepotřebuji, stačí mi ta mobilní kalibrovatelná sonda (Min/Max teploměr), teď ji mám třeba ve 20cm nad zemí kvůli česneku (5cm naprd), kdy mě zajímá zítřejší minimum po večerním postřiku. Skleníkáři to měří standardně v různých výškách a stačí jim na to BT teploměr s čidly všude možně, stojí pár stovek a můžete mít přehled klidně na desítkách m2, přesnost 0,2°C, bohatě stačí. Vždycky si vzpomenu na jednoho legendárního experta co měřil stanicí za 40 tisíc, ale byl pořád 5°C mimo až ho tady vymazali, zapomněl totiž vzít jaksi v úvahu slunce😂 a furt nemohl pochopit, že o ulici vedle bude teplota klidně jiná. Mě nezajímá monitoring, ale co s tím, už jen podle poškození pupenů ovocných stromů a mladých listů dokážete přeci odhadnout jaký byl asi mráz a nemusíte to ani měřit, v každém koutě zahrady to může být jinak, rozhodují často metry, to snad ví každý od ZŠ a fakt mě nebaví tyhle blbiny vysvětlovat.

386
# 24.04.2024, 22:30

Yurri
No, čidla typu kalibrovaných sond používám též, je to například čidlo pro měření pod povrchem země, nebo ve skleníku, či zahradním domku, ovšem je tam téměř vždy upozornění, že ten daný typ čidla není vhodný k měření ve volném prostoru.. právě kvůli radiačnímu působení (plus je většinou čidlo v kovovém, hliníkovém obalu, čili to by byl průser s přesností), tam negarantují přesnost, a doporučují radiačně krytá čidla.. má to svou logiku, protože pak by se mohla vyrábět klidně pouze čidla, co se cpou do ledničky apod. a bylo by po ptákách. on i teploměr v bazénu by měl mít jinou konstrukci, než ten na okně.. a je jasné proč..

386
# 25.04.2024, 06:40

Ondráš*
Pěkný... i žal se musí zapít... jen v tom prvním verši mne trochu zmátlo to Hovězí ve spojení se škodami... jsem si pomyslel, že Vám tam mrzlo tak hodně (vzhledem k tématu), že vám pomrzly i krávy a bejci...:)

273
# 25.04.2024, 07:32

palma
Jo to je mi přece jasné, vidím na první pohled, kdy je čidlo ovlivněno radiací či nikoliv, klidně i když je zataženo, mám tam kolem totiž další kontrolní teploměry, které jsou v trvalém stínu a radiace na ně nemůže, tj. vím kdy je čidlo ovlivněno a kdy ne, já s tím nechodím někam na web a jak jsem vám minule ukázal, klidně budu přesný jak automat ČHMÚ v MB, pro srovnávací údaje používám okolní ČHMÚ stanice, jiné hobby stanice neberu vážně, dobrá polovina jsou umístěna blbě (střechy, garáže apod..). Dnes byla na okenáči 0 a na plech. střeše je tenká jinovatka v 5m, je mi jasný jak bude vypadat křivka teploty na automatu ČHMÚ. Zajímá mě dnes T20cm na zahradě, jinak nic víc, že bude dnes 0 bylo jasné už nejpozději včera večer a že budou zítra ráno -2 bylo jasné už dávno.

110
# 25.04.2024, 08:12

Zvolna se rozpouští ranní mlha po včerejším deštíku. Motalo se to tady nad ránem kolem nuly, ale žádné drama. Ještě překlepat zítřek.

Včera jsem mrkl do vinohradu, poškození tak 10%, popálené je hlavně to, co je pod svahem, v kopci se tomu nějak podařilo přežít.

379
# 25.04.2024, 08:59

palma
😀😀
Pro některé holt zdá se v sebeztrapňování neexistuje hranice..
Vždy je ještě nějaké eso v rukávu..
Jinak, u nás dnes dobrý, jen -2,8 ve 2m:D
Květy třešně stále ze spodu větví vypadají v pohodě..Dosud zavřená poupata na dvou jabloních i ořech čekají trpělivě na teplo..
Něco přece jen přežije.
O víkendu půjdou do země brambory..

# 25.04.2024, 09:22

dneska 0,1, pohoda :cool:
zítra už to taková pohoda nebude. akáty to brutálně zkosilo, zbytek chill

# 25.04.2024, 09:25

Tady díky oblačnosti tmin 1,2, teď oblačno, 4 stupně.
Modely zde a okolí dávají v noci tmin +2, tak snad se trefí a ten pátek nebudou teploty nižší.
Horší jsou předpovědi teplot pro jiné oblasti.
Ale třeba bude dost oblačnosti.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.