Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, spadne až 20 mm srážek

Diskuse o počasí Kdy se konečně oteplí

172
# 06.12.2023, 14:11

Já tam pro svoji část Brna vidím maxima do +4, pak ochlazení k teplotám kolem 0. Jo tahle zima začíná hezky a dle mého pokud se to nezlomí k inverzím, což zatím nehrozí, tak bych to od ledna viděl taky tak zimně.

# 06.12.2023, 14:23

Ultimátní supercela
Teplo v zimě pro mě není cokoliv nad 0, ale spíše cokoliv od 5°C a výše. Takové dny vidím dnes ve výhledu jen 3, takže za mě je toto oteplení co se blíží dosti slabé. Na Moravě ještě slabší. Snad se to ještě zlepší a přijde klidně týdenní období s maximy okolo 8-10°C. V posledních letech v prosincích celkem běžný jev. Rozhodně běžnější než týden v kuse ledové dny.

# 06.12.2023, 14:23

Pavell88
JohnBattler
Mě opravdu zaráží ten Váš fokus na chladnější počasí nebo nějaké vyhlídky. Ten teplý kopec s maximy kolem +8°C je dost teplo a na nějaký výraznější spád znova do zimy to potom nevypadá. O nějakém delším výhledu jsem nechtěl ani mluvit, ale dělat si teď nějaké obrázky, že zrovna na Vánoce vyjde chladnější počasí mi přijde zbytečné.

Frantis95
Přesně tak radši ať je teplo. Tady v Praze se to nějak nepovedlo. Byla z toho jenom krusta ledu na chodnících. Ty zimy ve velkoměstkém prostředí jsou úplně o ničem, to si člověk vůbec neužije, proto mám celkem 5 typů na výlet na osvědčená místa, kde je to více přírodní a vyšší nadmořská výška, jedno je v Praze.

# 06.12.2023, 14:29

JohnBattler
Když bude v maximech nad +5°C tak je to jenom nezima, nic jiného. Nějak nechápu to Vaše vnímaní zimy, ale když jsou plusové teploty, už nezáleží tolik kolik je přesně stupňů, vyhlídky jsou celkem dost nezimní a teplé, kromě toho mírného ochlazení v závěru.

# 06.12.2023, 14:33

Ultimátní supercela
No zkrátka můj názor je takový, že letošní zima začala opravdu ve velkém stylu a podle všemožných rozborů si troufnu odhadovat, že letošní zima bude opravdu chladnější jako celek a bude to taková ta 1 z 10 zim, která v současném klimatu zrovna vyjde chladnější. Např. dle poměrně obsáhlého rozboru z YT kanálu GavWeatherVids vyšlo, že letošní zima má co se týče počátečních podmínek největší shodu se zimou 2009/2010 a ta byla opravdu tuhá na poměry 21. stol.

Za mě letos není důvod k jakémukoliv pesimismu a zima se opravdu dost pravděpodobně předvede. Ten teplý kopec na začáku příštího týdne nic neznamená a modely ho opravdu redukují jen na 3 dny s maximy 5°C a výše v Čechách. To je nic. Až bude celý výhled obsahovat takové dny tak bych na to koukal jinak.

# 06.12.2023, 14:39

JohnBattler
Jenže to jsou opět jenom takové ty odhady. Je to úplně stejné jako někdy v půlce listopadu nebo v říjnu, když se řeší jaká bude zima. To nikdo neví, jak to dopadne a nějak nechápu proč se přiklánět zrovna k té chladnější variantě. Jenom proto, že byl přelom listopadu a prosince chladnější? Já bych naopak řekl, že dle současných vyhlídek startuje klasický teplostroj a zima skončí jako celek teplá. Však to už byla ta podzimní předpověď, která počítá s teplou zimou. Buď jste se nechali tou epizodou tolik ovlivnit v tom, jaká si myslíte, že bude celá zima nebo nevím. Asi se tomu dá snadno propadnout, ale já už nejedu moc tyhle iluze... Nečekám žádnou chladnou zimu. Je taky rok 2024 skoro, oteplování klimatu jistě pokročilo, máme za sebou rekordně teplý podzim, rekordně teplé moře atd.

# 06.12.2023, 14:52

Ultimátní supercela
2 týdny dozadu jsem si byl taky skoro jistý teplou zimou jako vždy, ale teď jsem to hodně přehodnotil. Já neříkám, že přijde nějaká vyloženě krutá zima, ale oproti průměru posledních 15 let myslím bude chladnější. Ten její začátek je zkrátka mimořádný a žádné nekonečné JZ proudění v modelech nevidím. Atlantik má tendence k blokacím a dlouhé období NAO+ letos skoro vůbec nebylo. Oteplování klimatu je fakt, ale pořád jsme na 50°s.š. a tu studené polární vzduchové hmoty to k nám mají kousek, takže ještě jsme hodně daleko od doby, kdy sníh neuvidíme v nížinách celou zimu.

I kdyby už letos nic dalšího nepřišlo a bylo JZ proudění až do konce února tak i přesto už tahle zima nebude nejhorší co pamatuju. Máme 5 ledových dní a skoro 20 cm maximum sněhové pokrývky. Pamatuji i horší roky např. 2021/2022 nebo 2019/2020.

172
# 06.12.2023, 14:52

Já to vidím podobně jako JohnBattler. To, že další týden se přechodně oteplí neznamená konec zimy. To oteplení bude přechodné, trošku se nám ta mrška kontinentální sibiřská TV zmenší a odtáhne pryč, ale bude to jistě jen přechodný stav. Osobně očekávám po 20.12. ochlazení, další tlak na PV vlivem posilněné TV mezi Uralem a Sibiří, tím se PV zablokuje po vzoru oteplení Sibiř-Aljaška-Buffinovo moře prostor k pohybu směrem ke Kanadě a usadí se opět u Barentsova moře a bude zde hezká optimální synoptika k tomu, aby se zima hezky projevila i zde. Jinak ECMWF vidí období od 18.12.2023 - 1.1.2024 jako průměrné, lehce podprůměrné a podobné tomu co je aktuálně.

Jinak aby mě pak někdo netahal zase za každé slovo, tak je taky fajn říct, že modely s tím ochlazením nemusí vyjít. Ostatně přelom měsíců jim sakra nevyšel. Osobně čekám tu druhou půlku prosince teplotně v průměru/podprůměru, ale samosebou to nemusí vyjít. Na čem to stavím vypisuji výše.

# 06.12.2023, 14:58

JohnBattler
Pakliže máte rád tyto vyhlídky tak nic proti, ale jak sám píšete, sám jste ještě nedávno věřil teplé zimě, proto se tady bavíme o něčem, co nemá moc relevanci. Za 2 týdny můžete zase otočit a můžete čekat opět teplou zimu. Podle mě jste prostě příliš ovlivněný tím chladnějším výkyvem, ale ten výkyv nic moc nemění na těch trendech, které jsou v posledních letech, že zima skončí na 90% teplá.

Mě teď zase ovlivnily ty teplé vyhlídky, když vidím, jak se to štyluje do tepla. Připomíná to opět takové to přepnutí, které může trvat dlouho a výraznější zima může mít dlouho absenci. Ten teplý mód před rokem od 20. prosince do 20. ledna byl extrém, ale to se v současném klimatu může stávat nebo stejně je vyšší pravděpodobnost nadpůměrných teplot i kdyby občas sněžilo, ale zima by byla jenom mírná a spíš na horách.

# 06.12.2023, 15:16

Aidamko1
No myslím, že se to už probíralo a nevím přesně kde, ale četl jsem to už i od nějakého zkušeného člověka, buď to byl administrátor stránek nebo Michal Žák a bylo to někde zmíněné v článku, že jak je atmosféra čím dál teplejší, tak zkrátka bude větší teplo bez ohledu na všechny ty parametry a klimatické oscilace. Takže to oteplování klimatu tohle docela narušuje a naděje na zimu jsou čím dál menší i při vhodné synoptice a nastavení.

Jako bude to znít blbě, ale podle mě jsme vstoupili už do doby, kdy si všechno můžeme odargumentovat oteplováním klimatu, proto horké léto, proto teplá zima atd. to oteplování klimatu to celkem válcuje...

Dříve při vhodných zimních konstelacích byla zima jak řemen, leden 1985, leden 1987 apod. Teď při těch stejných už je zima mírnější, protože je všude to teplo okolo.

Dnes už je taková ta doba, kdy se stává z tepla norma a nelze čekat nějaké delší a zároveň výraznější chladnější periody. To vyšlo třeba na jaře 2021, ale do zimy se to trefí málokdy a teplo většinou převáží, teď už v drtivé většině.

# 06.12.2023, 15:31

Ultimátní supercela
To je takový zjednodušený pohled na věc. Já na to koukám spíše statisticky. Uvedu příklad:

Dříve byla na nějakém místě v ČR průměrná prosincová teplota 0°C. Je zcela běžné že v naších podmínkách se od celodenního průměru odchylujeme +/- 5°C na obě strany a to dost často. Odchylky +/- 5-10°C jsou méně časté, ale také se vyskytují. Takže dříve byl běžný prosincový den s průměrnou teplotou -5 až +5°C a vyjímečně se to dostalo někam mezi -5 až -10 nebo +5 až +10.

Dneska máme klima o 2°C teplejší, takže celý tento výpočet jenom zvedneme o +2 nahoru. Takže běžný prosincový den bude někde v rozmezí -3 až +8°C a vyjímečně se dostaneme do intervalu -8 až -3 nebo +8 až +13.

Statisticky tedy chladných dní kdy je průměrná teplota pod 0 určitě ubylo, ale to neznamená, že nebudou vůbec. A statistika je zákeřná v tom, že jednou za čas může přijít velký výkyv od průměru na jednu nebo na druhou stranu na delší období. Rozhodně tedy nelze vyloučit delší období chladných teplot. Akorát je méně pravděpodobné. Ta procenta vám samozřejmě neřeknu.

Tedy nelze říct máme GO tak nebude už nikdy zima.

172
# 06.12.2023, 15:38

Ultimátní supercela
To je jeden úhel pohledu, ale osobně aktuálně vidím z toho co tu poslední týden a něco je, že to zatím pořád funguje, ale pokud máš opačný názor, tak ti ho neberu. A po předchozích zkušenostech auro vím, že to nemá moc smysl.

275
# 06.12.2023, 15:38

Ultimátní supercela
V průměru jo, ale těm skokům se i tak nevyvarujete, až to poskočí globálně mimo předpovídatelné jevy jako El-Nino nebo díky náhlým kolapsům v hlavních mořských proudech, tak tohle najednou nebude platit, viz diskuze o GO.

388
# 06.12.2023, 15:46

Ultimátní supercela
Tak čtyři roční období, pěkně rozdělené, máme hlavně proto, že je nakloněná zemská osa, za což jí a našemu souputníkovi měsíci, buďme vděčni. Ačkoli jsem znám spíše skeptickým pohledem na pořádné zimní období, tak se pochlapím, a 6.12. tuto zimu opravdu neodepíšu.. až po Novém roce nás čeká statisticky nejstudenější období roku, tak ještě něco bude..
Aidamko1 trefa :D

# 06.12.2023, 18:08

JohnBattler
Tak nic, omylem jsem to smazal. :D Asi signál, že nemá smysl dál diskutovat, ale stihl jste to asi přečíst. Prostě to oteplení o 2°C nefunguje tak jednoduše, jak jste uvedl.

Aidamko1
Jo to jsem taky zjistil, jenže ono je to oboustranné, když ani jeden nedokáže ustoupit, to jsem zažil tady s Váma všema. :D

Tahle diskuze je zbytečná, mě šlo jenom o to, že ta současná zimní perioda bude vystřídaná teplem a oblevou a nemyslel jsem tím celou zimu, ale když už, tak bych řekl, že i to oteplení ukazuje právě na to, jak je v dnešní době těžké dosáhnout nějaké stabilnější zimy, která by trvala delší dobu a měla parametry a když se to potom všechno sečte dohromady vyjde nám teplá zima jako celek. :)

Ony ty diskuze ztrácí čím dál víc smysl, protože výsledek je téměř vždy stejný - teplá zima a stává se z toho už taková homogenní věc. Dříve člověk nevěděl, jaká bude zima, teď už ví, že teplá a pravděpodobnost je hodně vysoká.

Aidamko1
Brát názor smysl určitě nemá, ale nevím v tomto případě kde vznikl nějaký konflikt? Nevidím ho, tak nevím o co go... ta Vaše narážka...

Jo už vím, byla řeč o těch zimních parametrech a synoptice... Netvrdím, že nefungují, jenom jsem psal, že to funguje čím dál méně, respektive to ztrácí na významu z pohledu zimy a očekávání nějakých výraznějších zimních jevů... To jsem myslel.

Já vidím tuhle předčasnou zimu jako pouhý výkyv, který samozřejmě souvisel i s těmi tlakovými útvary a těmito věcmi, ale nakonec celá zima stejně podle mě nemá potenciál, ale to si uvědomíme, až se zase zabydlí nějaké trvalejší nadprůměrné teploty a bude foukat od západu, jak bývá zvykem...

380
# 06.12.2023, 18:41

Teplé JZ expresy střídaly příliv chladného vzduchu ze severu i v 70tkách, 80tkách..
V žádné zimě se jim nevyhneme, jelikož jsme zeměpisně, kde jsme..
Bez debaty jsme zažili konec podzimu a začátek zimy, jaký tu v 21století mockrát nebyl.. Takovýto začátek zimy by krásně zapadl i do těch 70,80tek.. především ta kvanta sněhu byla teď místy i rekordní..
A to , že to teď vystřídají nějaké teploty nad 0°C, klidně v rozmezí+4 až+8°C , nebo 10°C je normální.. běžné..
Atlantik bůhví jak rozjetý není a zatím ani nebude, proniká sem zatím vcelku jen s obtížemi
Jak to bude dál, v druhé půli prosince a v lednu, v únoru, jaký tam bude potenciál, nikdo teď neví..
Jak to kdo umanutě vidí nebo nevidí je putna..
Ono si to bude dělat co chce..

49
# 06.12.2023, 18:50

No, tak jsem si početl zajímavou diskuzi, vidím, že je to ve starých kolejích.. ;-) :zz: :D :cool: :!!: :love:

Zítra je už čtvrtek a vlastně nic nevíme pořádně co a jak bude, čekám ještě nějaké zvraty. Teď to u mně vypadá na jeden den rychlého oteplení na +5, dvě bezmrazé noci, méně srážek než povodně co tam byly předtím a rychle zpět zimní počasí. S takovou vyhlídkou by sníh u mně vydržet mohl vesele dál. Ono se sice ta pokrývka postupně snižuje, ale chce to pořádné grády aby to vyfičelo, takové jako v Čechách... no hrb je tam, ale rychlý a krátký, teď, asi až v neděli si budem už něčím víc jistí... fakt mně to zajímá, to už budu doufám zdravý a chtěl bych pokračovat v práci... no uvidíme

53
# 06.12.2023, 18:59

Ultimátní supercela
u Vás platí to pořekadlo, škoda slov...;-) však se tu zase ukažte při další zimní epizodě.. máte asi krátkou paměť..

Jinak, tady stále zima solidní.. Dnes to teda přechodně během dopoledního sněžení povyskočilo přes +1, ale zase kleslo k 0. Aktuálně slabě mrzne. Zítra už nějaké sněžení nečekám. Rozfouká se od severozápadu vítr, zítra teda ještě nad 0 a poletí asi sníh ze střech. V pátek ještě ochlazení, možná i v sobotu tady maxima kolem 0.. což je stále na prosinec slušné. Asi takto, z pohledu synoptiky ten příští týden určitě zimu v nížinách nenabídne, s tím je potřeba se smířit, ten kdo to dokáže má vyhráno, naopak ti co se z toho už teď hroutí tak budou mít smůlu.. a změna je život, jak se říká... nemůže tady být zabetonovaná zima. Určitě ještě během prosince dorazí nějaké to ochlazení, modely s tím střídavě koketují.. jsem zvědavý na ecmwf.. Ale komu nevoní oblevy tak ať teď prostě modely nesleduje a dá si pauzu. My co to žerem víc do hloubky a oteplení bereme jako součást zimního období sledujme dále hledejme v nich další možnou změnu... ale na to je zatím příliš brzy, když ještě ani ten sníh neroztál... teď nás ještě čekají 4 dny zimního počasí.. jako mě štve jedna věc, proč se prostě nezařizujeme podle počasí. Včera máti, mají příští týden přijet neteře, tak čekala, že bude stále sníh, tak jí říkám, noo příští týden sníh roztaje tak hned naštvaná, že si dělám legraci, že bude bláto... nic proti, ale každý den vysedává u televize, tak snad i tam o tom mluví... ale nechápu, proč se nedomluvili na tento týden, mohli stavit sněhuláky, sněhu je dost i na iglů a sníh na to ideální, ale ne oni budou radši kafrat nad počasím... opravdu stačí jen se podle toho zařídit, asi mají holt jiné priority. Na druhou stranu mi přijde, že ty děcka mají radost i z blátíčka.. sice budou jak čuníci, ale ony si to užijí i tak, dospěli už moc ne...

77
# 06.12.2023, 19:38

Tady dnes teplota až +1,7, snehu dal ubývá, už jen 3cm. Do víkendu bude pryč úplně. Norek slibuje od neděle dost vody a teplicko. Já tam zimu , alespoň pro nás, rozhodně nevidím na delší čas.

111
# 06.12.2023, 20:01

Tak podle aktuálních barviček zde na in-počasí má být nakonec nejtepleji už v pondělí. To je slušná bramboračka. Jdu si pustit Vlastu Redla a jeho album Každý den jinak.:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.