Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a hlavně v Čechách letní den, místy ale větrno a zvýšené nebezpečí požárů

Diskuse o počasí Kdy se konečně oteplí?

110
# 11.08.2023, 08:50

Meteorit
V Brně teplo až do neděle (a to teda je ještě hodně otevřené).

# 11.08.2023, 08:57

ludvicek
To ano, mělo by dojít k mírnému ochlazení a pak zase teploty nad hranicí letního dne. Asi se to bude dost měnit i s tou studenou frontou, spíš mě děsí ty hlavní běhy modelů, docela vysoko šponují teploty, snad to nedopadne a pojedeme v nějaké vlně s menším ochlazením a příjemnýma teplotama okolo 25.

379
# 11.08.2023, 09:29

Takže, máme půl desáté, stanice okolo mě mají 21 a 23°C, já aktuálně 22°.
Zatím vše v normě..
Co ovšem není v normě, když se podívám na stanice v Sušici..
Evidentně jsou zatím všechny ve stínu a po chladné noci (ráno jen +5°C tady) , se vzduch v rozsáhlejším stínu ohřívá velmi pomalu...
Ten rozdíl v měřených teplotách je velký.., mají tam +16/+18, +19°C..
Uvidíme co bude dál..

# 11.08.2023, 10:13

Pro mou lokalitu nyní začíná řada letních dní, která zatím dle modelů běží až do konce výhledů. Takže za mě s výhledy spokojenost. Nebude žádné extra vedro, ale stabilních 26-30°C je vše co si mohu přát od zbytku srpna. Když do toho občas zabouří tak budu spokojen na 100%.

379
# 11.08.2023, 10:28

Aktuálně po necelé hodině moje stanice odskakuje nejbližšímu okolí o 2°C..
Nějaký rozdíl udělá bezpochyby to, že stanice v Čermné je na kopci, tedy tam je vždy větší vítr než na dně kotliny, lepší výměna ohřátého vzduchu a stanice v Tedražicích je už mimo závětrnou kotlinu v otevřeném terénu, tedy i tam lepší proudění vzduchu..
Ale už ten rozdíl v teplotách začíná být znát dost..

171
# 11.08.2023, 11:12

Výhledy malují stabilně kolem hodnot blízko a nad +30, takže paráda. Srážky skoro pro mě nemalují, tak super. Vody už bylo fakt až moc.
GFS mi do 25.8. nemaluje ani 1mm.

# 11.08.2023, 11:15

swan1
To mě taky udivilo že Sušice měla ráno takové teplo,Sušici si hlídám protože tam chci jet příští sobotu na Otavu,tak doufám že nebude lejt.

456
# 11.08.2023, 11:15

Aidamko1
Ano, zatím to dle GFS vypadá, že tady do konce měsíce nebude žádná bouřka, což by bylo docela špatné :D Ale je to ještě daleko.

Výhled GFS / Zdroj: Ventusky.com
258
# 11.08.2023, 11:24

Tak jak to vypadá s těmi bouřkami? Chtělo by to ještě nějaké pěkné situace, aby se ta bouřková sezóna ještě trochu napravila. Tornád z přeháněk je sice dost, ale nějaké pěkné MCS by nebylo vůbec na škodu:D

48
# 11.08.2023, 11:47

Název tématu-Kdy se konečně oteplí? Tak podle výhledu tady na SV první letní den v srpnu možná až zítra 12.8. nebo až v nedělu 13.8. Kdy to bylo naposled tak pozdě jsem se musel podívat a bylo to opravdu až v roce 1987 18.8. Dál jsem to projel až do roku 61 a vždycky tam byl letní den v první dekádě. Tady je vidět jak to bylo extrémní, padaly chladné rekordy, napršelo 101 mm srážek. Srpen bude pokračovat ve druhé dekádě s příjemným letním počasím, tady mně to teď ukazuje 6 letních dnů a pak postupný sestupný trend někam ke +21, nějaká vlna veder se zřejmě v dohledné době konat nebude, takže srpen skončí jako normální, pochybuju, že by byl nakonec podprůměrný, ale to se ještě uvidí. Tak vypadaly pěkně vysoké ranní minima a bude se jednat zass jen o pár dní :( Srážkový normál je už splněn, zatím to moc dešťově nevypadá, třetí dekáda může překvapit jak teplotně tak srážkově, čau :cool:

379
# 11.08.2023, 12:05

Tak máme tu poledne.
U mě necelých 28, v těsném sousedství 25 a 26..
V Sušici je zajímavé rozpětí teplot..
Od 23 do 28°C..
Aby se v tom čert vyznal :D
Zítra v sobotu si s tím pohraju.
Nejprve sundám stínítko, pak i přendám stanici do stínu a uvidíme co se bude dít..
Doufám, že tu moc neprudim s tímto off topicem...

U nás a v okolí
Sušice
386
# 11.08.2023, 12:17

swan1
No, myslím, že to není od věci, tenhle rozpor v naměřených teplotách jednoho zaujme, takže dojít k nějakému smysluplnému závěru není od věci, pro někoho, kdo si právě kupuje, či hodlá koupit meteostanice je to návodné, co vše může hrát roli..
Jinak já jsem teď s výhledem naprosto spokojen, pokud to vyjde, mám tu oproti těm výhledům, většinou o nějaké+2℃ více, takže ideáááál...skoro přímečka v těch maximech..:)

3452
# 11.08.2023, 12:30

swan1
Je to v pohodě. Klidně založte téma. Co jsem si taky všimnul, tak nevím, jak je to možný, ale prostě určitý typy nebo modely meteostanic, lehce naměřují do plusu, když je sluníčko. Nebudu tady zmiňovat některou značku, protože dokonce je to model od modelu. Tzn. že u jedné značky, jsou některé modely přesnější, jiné méně. Vzhledem k tomu, že i já používám dva modely, na třech stanicích, tak jsem si toho všimnul. A najít vhodné místo, není jednoduché. Vždyť i ČHMÚ má místy taky, ne vždy úplně vhodné podmínky pro stanici.

27
# 11.08.2023, 12:55

To já už mám vypozorováno, že ofiko stanice v Brandýse n.L. měří většinově za slunečného počasí nižší teplotu, než městská stanice v Čelákovicích. Nevím, co bych měl vytknout té městské, ale pro jistotu si vždy ten jeden až dva stupně od maxima odečtu... Aktuálně (ke 12h) je ale rozdíl tak malý 23,6°C ku 24°C, že bych skoro věřil v to, že jsou prostě Čelákovice o fous teplejší lokalitou (obecně). Ale bylo by to na samostatné téma.
Jinak dnes bylo dlouho pod mrakem, tak zatím nejsme v top teplotách v ČR :)

3452
# 11.08.2023, 13:00

Tady dnes přeci jen už vyrovnanější teploty, aktuálně většinou okolo 26°C. Podobně Kopisty 25,7°C, Doksany ještě o trochu víc :slunce:

273
# 11.08.2023, 13:02

swan1
No vidíte, jak jsem řekl, na blbém místě je vám meteostanice celkem k ničemu a mrazovky (obecně údolí) se na měření vůbec nehodí, volné proudění vzduchu je základ (mám ho zesílený ulicí v Z-V směru), už stromy a zdi třeba 10 m od stanice hrají roli, venkovská či městská zástavba též a ty 2°C rozdílu se pak snadno posčítají podle směru větru, mužeme to rozebrat do detailu, kovové konstrukce kolem čidla se též zahřívají, nebude lepší ta na bílo natřená borovice na budce, která to tou svojí hmotou dřeva a hlavně dál od čidla pěkně odstíní? Za mě určitě ano, dobře to pitvali Němci při těch jejich rekordních vedrech, vhodné místo na relevantní údaje je v podstatě poměrně vzácné, proto to raději průměruji a popisuji rozdíl v umístění čidla rovnou při zveřejnění údaje o teplotě (uzavřený studený dvůr nebo lapač slunce na zahradě).

379
# 11.08.2023, 13:15

Yurri
Mrazovky jsou naopak velmi zajímavé na měření..Jsou tam svým způsobem měřeny dost extrémy..
Ale extrémní to v nich často prostě je a je to naprosto relevantní měření, které prostě vypovídá jen o daném místě, nikoli o oblasti ve které se mrazovka nachází..a nelze to porovnávat se stanicemi v orograficky ,,normálnějším,, terénu..Je to jiná kategorie.

379
# 11.08.2023, 13:47

Yurri
Ta měření i sdílení těch hodnot, přehledy, jsou relevantní, ale je to prostě jiná kategorie..
Zavádějící to může být snad jen pro toho, kdo tu odlišnost této kategorie nechápe..

273
# 11.08.2023, 14:05

swan1
S váma je to marný, já už automatickou meteostanici měl někdy pred 15 lety a neosvědčila se, můj teploměr ve stínu ve výšce ošlehaný větrem dá těmto pozemním stanicím ve spolehlivosti v létě snadno na prdel.

379
# 11.08.2023, 14:12

Yurri
Okeňák na severní straně domu, to je úplně o ničem..
Ale hýčkejte si ho, když vám dělá radost;-)
Jinak v mé oblasti aktuálně čtyři stanice v rozmezí 28-30°C...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.