Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně odpoledne a večer často přeháňky, déšť a bouřky i s vydatnými srážkami

Diskuse o počasí Kdy se konečně oteplí?

381
# 10.08.2023, 16:37

Lerak2
Teď jsem si teprv prohlédl tu vaší mapku..
S dovolením si ji půjčím.
Nechápu, na co na ní vlastně poukazujete?:!!:
Vždyť tam je v mém okolí několik stanic, s teplotami 22-23°C, v momentě kdy já mám 23..
Ta mapka naopak ukazuje, že ty hodnoty v této oblasti jsou velmi podobné nebo stejné jako u mě...
Například Kolinec (4km) který leží na chladivé řece Ostružné má 22°C, nedaleké Petrovice v 560mnm 22°C, Vrhaveč 22°C, Klatovy 23°C...atd..
Kde jste sebral , že mám teplotu v tu chvíli o 2-4°C vyšší? :D

75
# 10.08.2023, 17:04

Tady max 23°C a jde to nahoru.

ota
Avatar
2173
# 10.08.2023, 17:14

swan1
Tohle už je za mě už opravdu slušné umístění stanice, tam ten vliv okolí bude minimální.:)
Jinak tady dnes maximum 21,9°C, taky cca o stupeň víc, než tu měl ICON nebo Aladin. Teď bude nejspíš pár dnů tepleji v Čechách, ale příští týden se to obrátí.

12
# 10.08.2023, 17:15

JV území se má do 24.8. o trochu více vysušovat. Co nám přinesou budoucí takové níže, to je zatím jen v modelových představách.

Prognóza úhrnu srážek do 24.8.2023 (Ventusky)
381
# 10.08.2023, 17:58

ota
Přendal jsem jí dál od té silničky..
100% to samozřejmě není, ale v rámci mých možností asi maximum..
Jak jste sám minule psal, souvislou travnatou plochu o výměře 50x50m(nebo lépe 100x100m:) )bez čehokoli, má k dispozici u domu, kde má vnitřní část stanice, která přijímá data z čidel, asi málokdo..
Mám takový pocit, že o chybách v měření soukromých stanic nejvíc reptají ti, co sami mají stanici nebo teploměr někde na balkoně nebo za oknem ve 3 patře.;-)

33
# 10.08.2023, 19:12

Já teplotu měřím digitálním teploměrem v celodenním stínu pod severní zdí (asi 150 cm ode zdi). Není to optimální, ale beru to jen jako přibližnou hodnotu. Nějakých 22,8°C tam dnes ale bylo. Na zahradě to dalo asi víc.

Co mě ale vyděsilo, byly dnešní ranní teploty. Tady necelých 9°C, ale dívala jsem se (v grafech ČHMÚ), že např. takový Vatín na Vysočině měl chvíli snad i slabounký přízemní mráz, popř. jen nějakou desetinku nad nulou u země.

# 10.08.2023, 19:48

swan1
Nejde jen o umístění stanice, ale aktivní odvětrávání. Kvalitu prohřívání od slunce z fotografie poznat nelze, ale není důvod, aby tam dnes byla vyšší teplota než třeba v Klatovech, kde bylo maximálně 23 °C: https://www.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/OS/KW/... nebo Chotěšově, kde nebylo ani 20 °C: https://www.in-pocasi.cz/aktualni-pocasi/chotesov/... Bohužel asi budeme muset stanic z mapy stáhnout. Hodnota blízko 26 °C v takové nadmořské výšce je dnes jasně ovlivněna sluncem a prohříváním materiálů kolem toho čidla.

275
# 10.08.2023, 20:04

In-počasí
Přesně tak, často to při slunečnu někde podezřele hodně hapruje, ať už to někteří stíní jak chtějí, v létě můj teploměr na severní stěně na okně, kde prakticky nikdy nesvítí, je tudíž často víc vypovídající než poloprofi stanice uprostřed zahrady, na kterou pere půl dne, asi ne náhodou jsou tam ty velké bílé budky kolem teploměrů, je dobré si to u některých uživatelů přiznat, nedejbože když je tam nějaké mrazovka, to už má význam vysloveně jen pro jejich zahrádku, nic co by se dalo někde dlouhodobě prezentovat, spíš jen lokální zajímavost.

# 10.08.2023, 20:11

Yurri
Budky už se ani nepoužívají, důležité je zajistit cirkulaci vzduchu a aby se tam nehromadil prohřáty vzduch z těch materiálů kolem stanice.

275
# 10.08.2023, 20:43

In-počasí
Právě ty budky mají odvětrávání a eliminaci slunce parádně vymyšlené a splňují standardy Světové meteorologické organizace, kdyby mi šlo o desetiny (nejde), tak do toho jdu, ale jak říkáte, na blbém místě je to k ničemu.
https://www.meteoshop.cz/produkt/velka-stevensonov...

381
# 10.08.2023, 21:16

Yurri
:D
Celodenní stín ve stínu baráku je naprosto neregulérní místo k měření..
Profistanice jsou na otevřených prostranstvích kam celý den svítí slunce..
Ve stínu chalupy můžete měřit leda tak o kolik ta chalupa schlazuje okolní vzduch na své severní straně, nic víc..
In-počasí
Chotěšov, stanice o 200mnm výše, to vážně chcete porovnávat..?
Okolní stanice v nadm. výšce blízké té mojí měřily dnes od 24, 2 do 25,8°C..
Například Kolinec, kousek od studené řeky, kde je stanice v odpoledních hodinách stíněná nemovitostí naměřil dneska 24,2, Sušice 25,8..
Jaký tam byl důvod k takovým teplotám?
Vy znáte přesná umístění okolních stanic, že můžete tvrdit k jakým teplotám tu jsou důvody a k jakým ne? Orografii?
Rozhlédněte se po Plzeňském kraji , namátkou jen třeba Kamenný Újezd 25,3 dnes, a další, těch hodnot nad 25°C bylo dnes na JZ více...
Všechny měří špatně?
Materiály kolem stanice, to myslíte to bílé stínítko děravé jak řešeto, právě kvůli odvětrávání, nebo jaké materiály? Oč lépe odvětrává uzavřená meteobudka se žaluziemi?
V blízkém okolí stanice není nic, co by ohřívalo vzduch snad krom záhonu brambor a pár mladých stromků...a trávy..
Sorry jako..
Můžu udělat jedinou věc, sundat to přídavné stínítko..
Pak ta stanice, to teplotní čidlo s radiačním krytem bude úplně stejné, jako na stovkách jiných amatérských stanic, samozřejmě krom Davisů a podobně...
Jestli potřebujete zrovna mou stanici stáhnout, prosím, mě je to vcelku jedno.
Vy se připravíte o zajímavá data ze závětrné, mrazové kotliny, to je vaše věc. Z lokality, která má pochopitelně svá výrazná specifika ať už co se týče nočních nebo i denních teplot..
A ještě malý dodatek.
Dnes se sekly predikce o mnoho stupňů na opravdu velké spoustě stanic..na velkém území..
Dnes to bylo predikční fiasko, odpolední maxima naprosto podhodnocená...
To není stanicemi...


74
# 10.08.2023, 21:43

In-počasí
To se mi zda dost unáhlené a zbytečné chtít mazat swanovu meteostanici. Když už, tak by to chtělo nějaký delší čas sledovat, kdy/za jakých podmínek a jak moc se naměřená teplota liší od srovnatelných stanic v okolí.

275
# 10.08.2023, 23:24

swan1
Nikoliv, můj teploměr ve stínu za kilčo může být v situaci slunečních dní kdy dochází k přehřívání všeho možného věrohodnější než poloprofi meteostanice, na kterou pere i byť jen půl dne, snadno bude relevantnější než stanice za 50 tisíc, byť nevidím desetiny, to si pište, celoročně to samozřejmě platit z různých důvodů nebude, ale v letních slunečných dnech rozhodně ano, vaše ředění vzduchu nehodlám komentovat a situaci konkrétních stanic už vůbec ne.

381
# 11.08.2023, 06:08

Yurri
S teploměrem za oknem na severní straně domu, v zimě vytápěného domu, raději opravdu nekomentujte nic, v létě to měří méně, v zimě naopak více, než jsou teploty na volném prostranství..
In-počasí
Já tu stanici můžu snadno přemístit do celodenního stínu, bude to potom regulérní..?
Podle mě ne..

# 11.08.2023, 06:54

Já bych se spíš zaměřil na to , proč je pravidelně tepleji o 2 až 3 stupně , než říkají predikce . :D . Je už to takové pravidlo , že pokud chcete vědět jak skutečně bude , musíte je přičíst .

111
# 11.08.2023, 08:00

Novorolák1
Jsem zvědav už teď v neděli, máme tam aktuálně předpověď 29°C, tak jestli bude 31°C?
Každopádně stanice u swan1 mě nijak neuráží, já trochu opačně řeším profesionální stanici v Tuřanech, kde jsou zase asi nejnižší maxima v Brně.:D Je to prostě trochu duchařina.

75
# 11.08.2023, 08:25

Já jsem měřič amatér mám 2 obyčejný stanice za pár korun,obě na severní straně,jedno čidlo na parapetu který toho moc neypovídá jak psal swan bere teplo z baráku a ráno jak vychází slunce a pere do čidla tak je tam i teď 38,5°C,ale jakmile se :slunce: přesune teplota spadne,druhý čidlo mám na dvoře(ta je teď ještě ve stínu) ve výšce 2 metrů,když :slunce: vyleze na obzor tak se teplota ustálí na obou na +- 1.5°C

# 11.08.2023, 08:37

Poslední dobou ty předpovědi fakt nevychází. Mělo bejt jasno až skoro jasno a nad polovinou ČR je úplně zataženo. :(

75
# 11.08.2023, 08:38

Alejandro.Marquéz
Tady už :slunce: pere od rána.:(

# 11.08.2023, 08:41

Modely se začly shodovat ohledně uspořádání TN a TV. Vypadá to, že ve čtvrtek by mohly přijít bouřky a posléze od pátku ochlazení, na jak dlouho to uvidíme. Teď bude pár krásných dní. Tak si je užijme, protože je to možná poslední tepla vlna tohoto roku. Hlavní běhy všech modelů šponují teploty k 35°. Ještě se asi může stát cokoliv.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.