Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Vydatný déšť a sněžení cca 13-16.4.2023

# 13.04.2023, 06:27

Takže srážky pro okraje ČR modely osekaly, takže zatím mi bohužel tip vychází. O víkendu mě čeká zálivka

258
# 13.04.2023, 06:51

No celé se to podle modelů posunulo více na jih a také se zrychluje to přetočení, takže ty srážky ustanou dříve. vypadá to, že nejvíc spadne někde na vysočině, kde se to bude přetáčet. Ale těch 20 by to snad mohlo hodit…

110
# 13.04.2023, 08:10

Informace z terénu: ačkoliv mám nad hlavou žluto-zelené odrazy z radaru, žádná extra velká srážková činnost to není. Uvidíme, až k nám přijde to oranžové, co je teď někde u Bíteše.

172
# 13.04.2023, 08:49

Zatím jen 1,6mm, ale intenzita je fakt dost slabá oproti radaru a předpokladům. Faktem je, že se to může během dopoledne změnit, tak jak mají modely.

Edit: Teď to zvolna zesiluje, tak uvidíme. V 9:41 zatím 2,4mm úhrn. No střed pro nás je 40-55mm do soboty. V příloze nový ICON D2.

Sumarizace srážek do sobotního rána dle modelu ICON D2, zdroj: meteologix.com
# 13.04.2023, 10:16

U nás leje furt, to jsem zvedavej, kam zítra tu vodu chce příroda dat :D Dneska 20mm , zítra tak 40
To traktory se na pole dlouho nepodivaj

379
# 13.04.2023, 10:27

Aidamko1
Hezky se to posunuje na východ..
Jižní , Z a centrální Čechy čím dál tím méně..
Za mě spokojenost , kdyby to takhle dopadlo :)

172
# 13.04.2023, 10:33

swan1
Tak budu přát, aby ti tam ty srážky moc nechodily. Je fakt, že moc vody škody. Tady aktuálně mírný deštík, tak paráda, ale v noci a zítra to bude mít větší intenzitu. Je fakt, že to teď je lehce posunováno většinou modelů opět k východu, ale jsou to jen modely.

Je něco zajímavého na družici?

Jinak nový ICON nejvíce maluje pro Vysočinu a JM, taky i pro část JČ

# 13.04.2023, 11:07

Tak se potvrzuje včerejší úvaha, kterou nikdo moc neřeší :snih:
Zachvilku výstraha od ČHMÚ

69
# 13.04.2023, 11:08

Zatím to je takový zahradnický deštík - zelené odrazy 1,8 mm/h, teď se nasunuly žluté odrazy s 3 mm/h. O rána 3,8 mm. Za duben se blížíme k 50 mm, což už je na úrovni normálu za celý měsíc. Do neděle je výhled na dalších 30-50 mm a půjde tak o jeden z nejdeštivějších dubnů za poslední roky, což je ale ke startující vegetační sezóně jedině dobře ;-)

69
# 13.04.2023, 11:13

roska01
Nevím co by se na tom mělo více řešit. Sníh v dubnu nad 700 m není nic nenormálního, každý rok se to u nás děje. Na JZ Vysočiny možná zůstane 5-10 cm mokrého sněhu ležet trochu déle na zemi, ale víc bych z toho nedělal ;-) Je potřeba si uvědomit, že Aladin šrafuje nejen sněžení, ale i malý podíl sněhových vloček v dešti, takže šrafování je nutné brát s velkou rezervou.

# 13.04.2023, 11:18

Oblačno, beze srážek. Regionální předpovědi chmi pro vychod už v podstatě výrazné srážky nepredpovidaji. Zde to vidím na fiasko a vzhledem k dalším výhledum na vznik sucha.

# 13.04.2023, 11:20

Petr75
Souhlasím, dřív to bylo normální,že se občas vyskytl sníh ve středních polohách v dubnu, dneska se lidi diví, když nápane sníh v lednu pomalu.
Jinak jsem si všiml, že CHMI má výstrahu pro Chrudimsko na 2st... To mi je jasný, kam tím směřuje, je to Novohradka Úhřetice atd. kousek tak odsud pocházím a jak ji známe, ta si pujde určitě i pro 3st. Ale už víme,že tak naznačují, že budou trošičku povodně

379
# 13.04.2023, 11:21

Aidamko1
No, zatím je to spíše alpská frontální vlna, než hluboká, výrazná TN Leon, se středem nad Itálií..
Ale od východu pěkná blokace a tak to zvolna vyjíždí přes Alpy k severu..
Uvidíme, podle predikce by se to teprve dnes v noci a zítra mělo roztočit a chytit pořádný grády..
Jih Moravy má výrazný deficit, tak přeji ať spadne co nejvíce..

# 13.04.2023, 11:21

Petr75
Souhlasím, dřív to bylo normální,že se občas vyskytl sníh ve středních polohách v dubnu, dneska se lidi diví, když nápane sníh v lednu pomalu.
Jinak jsem si všiml, že CHMI má výstrahu pro Chrudimsko na 2st... To mi je jasný, kam tím směřuje, je to Novohradka Úhřetice atd. kousek tak odsud pocházím a jak ji známe, ta si pujde určitě i pro 3st. Ale už víme,že tak naznačují, že budou tak trošičku povodně, ale ještě vyčkavají.

https://youtu.be/MiYmRpGuO74

386
# 13.04.2023, 11:23

swan1
Jo, taky bych si lebedil, kdyby to tak dopadlo, ať si to mokro užijou taky někde jinde..:D:prsi::prsi::prsi:

172
# 13.04.2023, 11:34

swan1
Díky za report a za přání, snad spadne tak akorát i u vás. Hlavně aby ta vláha pak byla rovnoměrně všude stejná, tak aby nebyl deficit. Snad letos sucho nebudeme muset řešit na jaře jako poslední roky. Vypadá to hezky.

Aktuálně už 4mm.

110
# 13.04.2023, 11:50

John Deere
Já bych řekl, že je momentálně větší pravděpodobnost sněhu na jaře než v zimě. Jakkoliv to zní šíleně, tak prostě ten jarní čas, kdy se hroutí vortex, je mnohem příznivější než ustálený nekončící doslova zabetonovaný proud relativně teplého vzduchu v zimě.

Jinak aktuálně zde stále prší až poprchává, zahradníci nemohou být nespokojení.

379
# 13.04.2023, 11:55

palma
Já už dva týdny marně hledám den, kdy bych mohl stříknout třešně proti mon. spále a hrušky proti rzi..
Pořád buď sněžilo, nebo fičí nebo chčije..:zz::D Když náhodou některý den bylo přijatelně, byl jsem na cestách.
Tak snad po neděli se to zadaří..
Aidamko1
U nás by tak akorát byla 0mm v příštích 10-14 dnech..:D
To ale bohužel asi úplně neklapne..
Jinak, do té vlny dost tlačí SZ a Z proudění..
Zatím tam moc nevidím potenciál k přetáčení nad naším územím...

51
# 13.04.2023, 12:16

Aspoň tu bude zítra teplo.. Aladin srážky pro východ prakticky zrušil, jen tam nechal na noc na pátek tak 5 mm... Vzhledem k suchému březnu je tady toto pro nás pořád málo.. v létě se sucho určitě projeví, když ne teď... rád se budu mýlit... aspoň, že intenzita deště je nízká, tak se všechno hezky vsakuje.

109
# 13.04.2023, 12:37

John Deere
Pokud bude takhle chcát,tak Novohradka je téměř jistá

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.