Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí JARO 2023 - jaké bude?

33
# 18.05.2023, 13:53

Jinak si troufám říct, že květen již nemůže skončit teplotně nadprůměrný. To chladnější období poslední dny tomu dalo zabrat a ani úvod května nebyl moc teplý, takže květen bude buď jako chladnější nebo max. teplotně průměrný měsíc. Jaro jako celek podobně. Březen byl trochu teplejší, duben studený a celkově to vyjde tak na průměr až lehký podprůměr.

# 18.05.2023, 14:37

am96
vůbec nic s tím ta letní perioda silně nadprůměrných teplot neudělá ne :D

33
# 18.05.2023, 14:52

TheRealStormCZE
To zaleží, jak dlouho vydrží ty teploty kolem 25°C. Vychází to už jenom pro 3. dekádu května. Kdyby mělo období od 21. do 31. května odchylku třeba +5°C od normálu, tak by květen nadprůměrný skončit mohl, ale to není moc pravděpodobné.

Myslím, že ta poslední dekáda bude mít odchylku tak +2°C nebo +3°C podle současných výhledů. Současná končící 2. dekáda by naopak mohla jít někam na -2°C, -3°C, ale to jenom odhaduji a první byla cca průměr.

palma
Díky. Letošní duben byl téměř tak chladný jako v roce 2021, ale ten letošní přinesl mnohem víc srážek.

# 18.05.2023, 15:10

am96
tady jakoby jsou průměrný teploty kolem 21° a jak to znám, bude tu denně 25+ a už teď jsme spíše v horní průměrové hranici, takže tady možná jo, morava by mohla být slabší ale.

33
# 18.05.2023, 15:14

TheRealStormCZE
No jo ale na teploty denně kolem 25°C to právě moc nevypadá. Bude se to vracet zpět k 20°C podle současných výhledů, takže opravdu nevidím nic závratného. Silně nadprůměrné teploty tak na 3-5 dní max.

TheRealStormCZE
OK nechávám to být. Někdo prostě vidí větší teplo a někdo menší a předpověď je stejně poměrně rozhozená, ale je to nakloněné k ochlazení.

386
# 18.05.2023, 15:19

am96
No...kdyby to bylo takhle, jak to tu teď ukazuje, mohlo by se to ve výsledku mrcasit někde okolo průměru, protože ty teploty v reálu bývají ještě tak o +2 stupně vyšší, plus připočíst, že teplo to ukazuje i poslední dva dny v květnu..

dobrý no..
33
# 18.05.2023, 15:26

palma
Ona je otázka o jak moc nadprůměrné teploty půjde. Taky v tomhle období průměr pořád pozvolna roste, takže na konci května už by šlo třeba jenom o slabý nadprůměr.

Graf vypadá spíš vyrovnaně, ale křivka průměrných teplot by pořád stoupala.

47
# 18.05.2023, 19:51

Graf vypadá pěkně, ale jak bude vypadat ráno? Ecák tam cpe docela větší ochlazení od středy a z těšení na letní dny mohou zůstat jen oči pro pláč i v těch nejteplejších oblastech... tak je to zajímavé sledovat, zatím se sotva hrabem z toho března no :D

1236
# 18.05.2023, 20:09

Po aktualizaci GFS stále (až podezřele) ustálené teploty, tak jsem připraven na ráno. :)
….
Podle mě taky květen bude v normálu.

Výhled teplot - Ventusky
379
# 18.05.2023, 20:28

Květen podle mě skončí v normálu nakonec .
Ono to rozpětí pro měsíční normál, tedy odchylka od -1 do +1°C od dlouhodobého normálu, je celkem široký a nejspíš se to tam vejde..

49
# 18.05.2023, 21:06

18. Květen a stále přikládáme do kamen.. to se zapíše do historie..

32
# 18.05.2023, 22:15

TheRealStormCZE
Oni mají zimu a déšť, tam květen bude hluboko pod průměrem a basta fidli! :D
Mně zatím květen přijde normální nebo jen lehce pod průměrem (což asi způsobují spíš chladnější noci). Odpoledne jsem i chodil po Lounech v tričku, byť ano, bylo nás občanů spořeji oděných menšina, ale rozhodně na to počasí tak nějak bylo, naopak v mikině bylo chvílemi, když svítilo a nefoukalo teplo. Takže jak říkám, docela v pohodě květen. Jen by ty srážky mohly nějaké být. Zatím tady za květen dohromady tak 0,8 až 1 cm.

47
# 19.05.2023, 06:36

GFS po frontě v úterý taky docela ochladil, jak moc a na jak dlouho je furt nejisté. Tam kde už +25 letos bylo tak tam zpočátku bude, my se chceme rádi vyšplhat aspoň nad těch +20.
Přibylo žlutých sloupečků, asi všem v republice, bylo to velké teplo až moc fantastické :zz:
Jak tady květen skončí si propočítám až 30.5. no nadprůměr to na 100% nebude :D

1236
# 19.05.2023, 06:47

U mě to je ještě celkem v pohodě. :D
ICON po té frontě žádné ochlazení stále nemá, jen až na pátek přidal SZ proudění, ale to by nemělo být tak hrozné, to GFS si pořád jede ty své propady.
Ecák má od středy za frontou na každý den 20°C, někdy lehce pod, to by bylo asi úplně ideální. :)

Výhled teplot - Ventusky
63
# 19.05.2023, 06:48

My máme teploty od zítřka 23 až do čtvrtku a pak ochlazení.. Teplota je naprosto ideální a bohatě to stačí..
Opět, ale už začínají klasické předpovědi..jasno, až polojasno během dne může být až zataženo přehánky a bouřky :D:D:D takže vlastně vše co může nastat je každý den až do nekonečna zase :!!:

272
# 19.05.2023, 08:12

Maxima na úrovni historických minim poslala květen zatím do podprůměru, aby si u mě spravil dojem, tak by musela být poslední dekáda skoro letní a nikoliv předpovídaných cca. +20, das ist wenig.

47
# 19.05.2023, 08:39

Tady ten výhled jede podle Iconu, ve středu tam má GFS úlet +10 :zz: a Ecák +16
Plánuju příští týden důležitou práci venku a radši teda počítám s frontou a deštěm, myslím, že Icon nakonec otočí

33
# 19.05.2023, 09:16

swan1
Pro čhmú je normál i 1,5°C. Když vyšlo hodnocení března na stránkách čhmú byl jsem docela překvapený:

"Březen 2023 na území ČR byl teplotně normální, průměrná měsíční teplota vzduchu 4,7 °C byla o 1,5 °C vyšší než normál 1991–2020. Srážkově byl březen na území ČR normální, měsíční úhrn srážek 49 mm představuje 107 % normálu 1991–2020. Srážky byly prostorově velmi nerovnoměrně rozloženy."

Vlastně nikdo netušíme, co je normální a co ne, protože to nemá pevnou definici. Je to spíš subjektivní než objektivní.

Momentálně tam má ochlazení GFS i ECMWF na několik dní koncem května (kolem 26.5.), takže bych to na žádné stabilní teplo moc neviděl. Je to asi pořád varianta ve hře, která ale nakonec asi nevyjde. Ten studený vzduch od SZ/S se bude do střední Evropy tlačit velmi pravděpodobně.

49
# 19.05.2023, 09:31

Tak sice nyní pár dní nadprůměr, ale podle toho co vidím v příštím týdnu mám jasno... Květen budu mít druhý měsíc po dubnu také teplotně podprůměrný.. zatím mám odchylku kolem -3 °C... Takže docela extrémní jaro.. nevím ani kdy naposledy se stalo něco podobného.. ale z masových médií se bude stále ozývat jen jak nás čeká horké léto.. aktuálnímu počasí se vůbec nevěnují.. nesleduju mainstream. Všichni si vymýšlí. Jen když si všimnu těch hrozících titulků.. je to k smíchu. Nechápu lidi, co to ještě žerou.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.